Saluki je psí aristokrat každým coulem
Saluki miluje svou rodinu, k cizím lidem bývá rezervovaný a má tendenci je ignorovat. Pokud si toto plemeno pořídíte do rodiny, většinou si vybere jednoho člověka, ke kterému se citově připoutá nejvíce. Doma jde o tichého a klidného psa, venku jde o neřízenou střelu, kterou není jednoduché zastavit.
Saluki svou rychlost a lásku k pohybu uplatní při sportech typu chrtí dostihy nebo coursing, radost bude mít i z agility. Vhodnou volbou je i pro další sportovní aktivity, například bude rád běhat u kola nebo z něj bude dobrý společník při běhu. Saluki nevyžaduje zvláštní péči. Jen je potřeba mít na paměti, že je toto plemeno, podobně jako většina dalších chrtů, citlivé na anestetika a další léky.
Důvody, proč si pořídit salukiho
- Saluki je klidný a rezervovaný pes, zpravidla se nevtírá, a to ani členům vlastní rodiny.
- Velmi dobře vychází s dětmi. Nejen že s nimi rádi dovádí, ale i je vůči nim starostliví a chrání je.
- Svou rodinu milují a nedají na ní dopustit. Nicméně nemívají potřebu jí to dávat neustále najevo.
- Nebývají agresivní a i s cizími psy vychází poměrně dobře a málokdy se připletou do rvačky. Většinou mají tendenci cizí zvířata prostě ignorovat.
- Jde o plemeno, které miluje běh. Jsou většinou i velmi vytrvalí, a ocení tak možnost věnovat se delšímu běhu. Jsou vhodní například ke kolu, delšímu běhu nebo na psí závody a coursing.
- Je to pes jednoho pána. K cizím lidem je přezíravý a zpravidla se od nich ani nenechá uplatit dobrotou či pohlazením.
- Jde o aristokrata každým coulem. Saluki je čistotný a téměř není cítit, sám se dokáže důkladně očistit. Také jde o velké milovníky pohodlí, doma si zaručeně najdou to nejpohodlnější místo.
- Saluki je prostě osobnost. I díky elegantnímu vzhledu a aristokratickému chování s tímto plemenem zaujmete.
Důvody, proč si NEpořídit salukiho
- Pokud toužíte po psovi, který se bude nadšeně od rána do večera mazlit, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni. Tito psi jsou velmi samostatní a až odměření, což některým lidem může vadit.
- Doma dokáží být v klidu, ovšem za předpokladu, že je důkladně unavíte. Unavit salukiho není jednoduché a vyžaduje notnou dávku pohybu i v momentě, kdy má k dispozici zahradu. Je tak potřeba zvážit vaše časové i fyzické možnosti.
- Saluki má silný lovecký instinkt. Málokdo zvládne toto plemeno naučit perfektní přivolání, většina chovatelů tyto psi má při venčení preventivně alespoň na stopovačce. Lovecký instinkt u tohoto plemene dokáže snadno zvítězit a uteče vám nejen za srnou, ale klidně i za cyklistou nebo autem.
- I když se k cizím lidem chová odměřeně až přezíravě, nejde vyloženě o hlídače. Za plotem neštěká, okolní dění prostě ignoruje.
- Nejsou vhodní k celoročnímu pobytu venku, jejich krátká srst je dostatečně nechrání před chladným a deštivým počasím. I v chladném počasí ocení možnost běhu nebo dlouhé procházky, ovšem v zatepleném oblečku.
- Jde o aristokrata každým coulem. Je velmi hrdý a pokud se rozhodne, že vás nebude respektovat, velmi těžko změníte jeho názor.
- Velmi špatně snáší klasický dril, křik nebo fyzické tresty. I když minimum jedinců tohoto psího plemene bude mít 100% poslušnost, drsnějším zacházením si ji opravdu nevynutíte. Pozitivním přístupem si můžete získat salukiho důvěru a se špetkou přirozené důvěry budete s tímto psem velmi dobře vycházet.
Historie salukiho
Saluki patří mezi velmi stará plemena. Jeho předci s velkou pravděpodobností pocházeli ze starověkého Egypta. Velmi podobní psi jsou zobrazování na tamních malbách, které jsou staré zhruba 4 000 let. Saluki dělal společnost kočovným beduínům a spolu s nimi se při obchodních cestách dostali do Súdánu, posléze i do Iráku a do Číny. Nomádi na svých cestách využívali psy především k lovu lišek, zajíců a gazel. Tato rasa dělala zpočátku společnost především muslimům, kteří většinou považují psy za nečistá zvířata, saluki měl výjimku.
Kočovné kmeny si tohoto plemene velmi vážily, dokonce jim umožňovaly spát ve stanech. První jedinci tohoto plemene se postupně dostali s velkou pravděpodobností s křižáky, kteří se vraceli z války na blízkém východě. Roku 1840 se první jedinci salukiho dostali do Anglie, s cíleným chovem se tam začalo až v roce 1895. Prvním anglickým chovatelem tohoto specifického plemene byl Florence Amhest, kterému se povedlo získat první chovný pár. Až roku 1923 byl založen klub plemene a ve stejném roce došlo k mezinárodnímu uznání salukiho. I když jde o vzácnější plemeno, je rozšířené do celého světa a má stabilní počet obdivovatelů, a to i v Čechách. Dnes jde o aktivního společníka, k lovu se již téměř nevyužívá.
Povaha salukiho
Saluki má rád svou rodinu, k cizím lidem bývá odtažitý. K dětem je toto plemeno velmi pozorné, ale není až tak hravé jako jiná plemena. Doma je saluki velmi tichý, má rád především klidné a teplé místo, kde může do syta odpočívat. Při procházce se projeví temperamentní povaha salukiho a láska k rychlému pohybu. Tato psí rasa miluje především běh, a je tedy vhodná ke všem sportům, kde tuto svou vášeň využije naplno. Tito psi velmi rádi cokoliv pronásledují a v momentě, kdy se rozběhnou za kořistí, třeba i domnělou, je těžké je zastavit – přivolat. Při venčení je třeba mít je plně pod kontrolou, buď mít přivolání více než perfektní, nebo mít psa pod kontrolou alespoň stopovačkou.
Je potřeba mít se na pozoru jak v přírodě, kde loví zajíce či srny, ale i ve městě, kde pronásledují cyklisty či auta. Právě díky jejich lásce k běhu a potřebě neustále něco či někoho pronásledovat je pro ně ideální sportovní disciplínou coursing, který simuluje lov. Psovi je potřeba se pravidelně věnovat a umožnit mu vypustit přebytečnou energii, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Stejně tak není dobré nechávat salukiho delší dobu samotného, také pak hrozí nuda a problémové chování.
Salukiho není jednoduché cvičit, zpravidla od tohoto psa nelze očekávat slepou poslušnost. Jde o plemeno psa s vlastním názorem, které má sklony k samostatnosti. Každý povel a situaci má tendenci si promyslet a jednat dle svého vlastního uvážení. Je tak doporučován spíše k zkušenějším chovatelům, kteří zároveň disponují alespoň špetkou přirozené autority a kteří si spíše poradí se záludnostmi povahy této zajímavé rasy.
Vzhled salukiho
Saluki patří mezi chrty a má typickou chrtí postavu. Jde o velmi štíhlého psa, který má velmi elegantní až aristokratický vzhled. Úzký hrudník je hluboký a břicho je vtažené. Saluki má dlouhou a úzkou hlavu, na které najdeme velké oči. Svěšené uši jsou vysoko nasazené. Nízko nasazený ocas je nesen svěšený a dlouhý. Srst je velmi hustá, hladká a hedvábná. Toto plemeno se vyskytuje ve dvou varietách, nejčastěji se objevují psi s třásněmi na uších a praporci na ocase a končetinách. Občas se objevuje i hladkosrstá varieta. Zbarvení plemene je tradičně bílé nebo zlaté, ale objevuje se i červená, šedivá, černá s pálením a čas od času i trikolora. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 71 cm, váha se pohybuje mezi 14 a 25 kg.
Ke komu je saluki vhodný
Saluki je poměrně specifické plemeno. Není ideální ho chovat pouze v bytě, na druhou stranu není ani možné chovat ho celoročně venku. Ideálním prostředím pro toto plemeno je dům s velkým oploceným pozemkem, kde se do značné míry může vyběhat. Celoroční pobyt venku by mu nicméně nesvědčil z toho důvodu, že mu nedělá příliš dobře pobyt bez svých lidí, zároveň jde o psa s kratší srstí a minimem tuku, hůře tak zvládá chladné počasí. Pouhý pohyb na zahradě mu ovšem stačit nebude. Při venčení je potřeba mít psa 100% pod kontrolou, ideálně na vodítku.
Saluki je aristokrat nejen svým vzhledem, ale i povahou. Mimo jiné má velmi rád své pohodlí. Je potřeba mu pořídit měkký a teplý pelíšek či deku, tento pes má minimum tělesného tuku, který by ho chránil nejen před špatným počasím, ale i chránil kosti před otlaky. Zároveň jde o čistotné psy. Srst minimálně líná a téměř není cítit. Psa stačí vyčesat zhruba jednou týdně a otřít mu tlapky vlhkým hadrem po procházce. Koupání psa stačí jen v případě potřeby, když si pořídí nevábný odér.
Saluki v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58 a 71 cm.
- Váha se pohybuje mezi 14 a25 kg.
Srst:
- Častěji se objevuje varieta s praporci na končetinách, uších a na ocase. Občas se objevuje i hladkosrstá varieta.
Zbarvení:
- Bílé nebo zlaté, ale objevuje se i červená, šedivá, černá s pálením a čas od času i trikolora.
Jak dlouho žije:
- Saluki se dožívá 10 až 15 let.
Odkud pochází:
- Severní Afrika
Ke komu je vhodný:
- Saluki je vzácnější plemeno s bohatou historií. Už jen svým elegantním a aristokratickým vzhledem zaujme na první pohled. Pokud toužíte všude budit pozornost, s tímto plemenem nesáhnete vedle.
- Miluje běh, běh a běh. Ideální pro něj je, když může někoho nebo něco honit. Je tak dobrou volbou nejen pro běžce nebo ke kolu, ale i na coursing.
- Má kratší srst a minimum podkožního tuku. Není tak vhodnou volbou pro celoroční pobyt venku. Vhodný je k domu se zahradou a s přístupem dovnitř.
- Má silný lovecký instinkt. Bez absolutně perfektního přivolání vůbec nepřemýšlejte nad tím, že byste psa pouštěli z vodítka. V momentě, kdy se rozběhne třeba i za domnělou kořistí (auto, kolo atd.), je k nezastavení.
- Toto plemeno je určeno spíše k zkušenějším chovatelům, kteří dokáží pracovat s jeho samostatnou povahou. Začátečník s ním bude pravděpodobně krapet válčit.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva