
Šarpej je pes, co má o číslo větší kožich
Šarpej patří mezi jedinečné psy, a tak ho na první pohled pozná i řada nepejskařů. Je to nezávislý pes, který je pro svou osobitou povahu a sklony k dominanci vhodný spíše pro zkušenější pejskaře.
Patří mezi středně velké psy s robustnější postavou, má proto relativně malé nároky na pohyb. V kombinaci s kratší srstí je dobrou volbou i do menšího městského bytu, ze kterého bude rád vyrážet na kratší výpravy po okolí. I když nejde o úplného pecivála a občasnou delší procházku ocení, vrcholový psí sportovec z něj nebude. S ohledem na jeho sklony k samostatnosti a k dominanci bývá doporučován zkušenějším chovatelům, a především lidem s větší špetkou přirozené autority. Původně byl chován jako hlídač a bojovník, dnes jde spíše o společenského psa. Svou rodinu má velmi rád, nebývá ale doporučován k nejmenším dětem, se kterými nemívá moc trpělivosti.
Důvody, proč si pořídit šarpeje
- Toužíte po psovi s originálním vzhledem? Se šarpejem určitě nesáhnete vedle. Díky své vrásčité kůži, modročernému jazyku a silnější postavě si ho kolemjdoucí všimnou na první pohled. Jde o originálního psa každým coulem.
- Je samostatný, vyrovnaný a klidný. Pokud toužíte po psovi, který nevyžaduje celodenní pozornost a který vám z nudy nebude rozebírat byt na třísky, pak jste tu správně.
- Svého majitele má velmi rád a nechá se od něj nadšeně hladit a mazlit. K cizím lidem je ovšem rezervovaný a bude svou rodinu v případě nebezpečí chránit. Přeci jen byl vyšlechtěn jako hlídač.
- Je vhodnou volbou do bytu. Líná minimálně a stačí ho jen čas od času vykartáčovat (především v době línání). Také téměř postrádá typický psí pach, a je tak vhodný i pro milovníky pořádku.
- Má vrozený hlídací instinkt, proto je občas doporučován jako hlídač.
- Na rozdíl od řady jiných středně velkých psů nevyžaduje větší množství pohybu, i když občasnou delší procházku ocení. Je tak doporučován lidem, kteří na mnohahodinové venčení nebo dokonce túry nemají čas ani náladu.
- Pokud je dobře socializovaný a ideálně zvyklý od štěněte, vychází dobře s dětmi. Ve vyšším věku si na děti zvyká trochu hůře, především na ty nejmenší prcky. Pokud máte malé děti a přemýšlíte nad šarpejem, raději si svou volbu pořádně promyslete – s těmi nejmenšími totiž nemívá moc trpělivosti. S těmi staršími si naopak velmi rád hraje a vymýšlí lumpárny.
- I když v minulosti šlo především o psa hlídacího, příliš neštěká. Zpravidla štěkotem upozorňuje jen na nezvyklé situace, jinak je tichý a klidný.
- Je tvrdohlavý a sebevědomý, jeho výcvik tak nebývá jednoduchý. Je ale i chytrý a správným přístupem se naučí cokoliv, i když mu to díky jeho sklonům k samostatnosti a tvrdohlavosti může trvat trochu déle.
Důvody, proč si NEpořídit šarpeje
- Šarpej bohužel za svůj unikátní vzhled tak trochu platí občasnými zdravotními potížemi, které souvisí především s jeho vráskami. Tito psi často trpí kožními onemocněními, alergiemi nebo nemocemi očí. Častá je u nich například nemoc entropium – přetočení očních víček. Je tak třeba se dopředu připravit psychicky i finančně na občasné návštěvy veteriny.
- Pokud chcete předejít obtížím s kožními problémy, je potřeba se jeho vráskám pravidelně věnovat. Pokud se pravidelně nečistí a nesuší, mohou se v nich tvořit infekce a plísně.
- Jako typické povahové vlastnosti šarpeje je často uváděna tvrdohlavost a nezávislost. Výcvik tak může být díky těmto vlastnostem relativně náročný a bez důslednosti a trpělivosti se neobejdete. Přesto jde o chytrého psa a pokud se psovi budete pravidelně věnovat a budete 100% trvat na splnění příkazu, pak i z šarpeje bude dobře vychovaný pes.
- Jste společenští a často přijímáte návštěvy? Pak se raději poohlédněte po společenštějším plemeni. Šarpej byl vyšlechtěn jako hlídač, a i když dnes spíše plní roli společníka, zůstala mu přirozená nedůvěra k cizím lidem. Je tak třeba myslet na to, že je potřeba psa vůči cizím lidem socializovat, především pokud ho chcete brát častěji mezi lidi.
- Šarpej má sklony k dominanci, nebývá tak doporučován do větší psí smečky. Pokud je zvyklý od štěněte, zvykne si. Ale i tak z většího počtu psů nebývá příliš nadšený.
- Díky kratšímu čumáku a „tlusté“ kůži pes poměrně špatně snáší letní horka. V létě ho nepřetěžujte, na delší procházky choďte po ránu a dopřejte mu dostatek stínu a vody.
- Není vhodný pro úplné začátečníky. Poradí si s ním spíše zkušenější chovatel se špetkou přirozené autority.
- Šarpej není sice vyloženě vzácnosti, ale mezi úplně běžná plemena také nepatří. V kombinaci s požadovanými zdravotními testy potřebnými k uchovnění je potřeba počítat s vyšší cenou za štěně. Také díky nutností navštěvovat veterinu častěji, než pouze na očkování, se tento pes může trochu prodražit.
Historie šarpeje
Šarpej pochází z Číny a patří mezi starobylá plemena. Šarpej se dokonce stal „základem“ řady moderních plemen, jako jsou čínský mastif, miniaturní šarpej nebo americký buldok. Jde o jedinečnou psí rasu, která byla po staletí izolována od okolního světa, a proto si zachovala svůj standard. Šarpejovou původní rolí byl hlídač, ale postupem času byl využíván i jako bojový pes. V současnosti plní především roli společníka.
Chov šarpeje se rozvíjel především v jižní Číně a v Tibetu. V padesátých letech se počet šarpejů rapidně snížil, a to v důsledku politiky nově vzniklé Čínské lidové republiky. V rámci tohoto režimu byl pes vnímán jako buržoazní přežitek a zároveň se zvýšily daně a s tím i veškeré výdaje, včetně držení psa. Toto jedinečné plemeno tak mělo namále a bylo na pokraji vyhynutí. Plemeno bylo zachráněno díky hongkongskému chovateli psů Matgo Lawovi, který měl sám relativně velký chov v Hongkongu. Napsal článek pro americký časopis Dog, ve kterém představil toto jedinečné a téměř neznámé plemeno světu. Šarpej vzbudil v USA velký zájem a plemeno se přes Severní Ameriku začalo postupně šířit do světa.
Povaha šarpeje
Šarpej je jedinečný pes se vším všudy, tedy nejen díky svému vzhledu, ale i díky své nezávislé povaze. Dokáže být uzavřený a tvrdohlavý, ale i velmi přátelský a hravý. Bývá to pes jednoho pána. Ve větší rodině si obvykle vybírá jednoho člověka, kterého respektuje a má nejraději. Přesto bývá doporučován i do větší rodiny s odrostlejšími dětmi. Pes byl původně vyšlechtěn jako hlídač. Bude chránit a hlídat celou svou rodinnou smečku. Právě díky své roli hlídače bývá k cizím lidem i psům nedůvěřivý a je třeba ho od štěněte důsledně socializovat, především pokud patříte mezi společenské lidi.
Mnoho psů má rádo stereotyp při venčení, má oblíbené trasy nebo pevně stanovený čas krmení. Šarpej není výjimkou, oproti řadě dalších plemen občasné změny snáší dokonce o něco hůř. I když jde o chytrého psa, jeho výcvik bývá komplikovaný kvůli jeho tvrdohlavosti a sklonům k dominanci. Proto se doporučuje zkušenějším pejskařům s přirozenou autoritou, trpělivostí a důsledností. Svého pána bude respektovat, pokud bude mít laskavé, ale zároveň důsledné vedení. Ostatní členy domácnosti respektuje, včetně starších dětí. Kvůli jeho robustnější stavbě těla a krátkému čumáku není velký sportovec, ale i tak občas vyžaduje a ocení delší procházku.
Vzhled šarpeje
Šarpej je středně velký pes s kvadratickou stavbou těla. Mezi typické znaky šarpeje patří jeho kůže, která na těle tvoří hluboké záhyby a vrásky. S volnou kůží se rodí už štěňata, která pak působí dojmem, že si půjčila kůži od mnohem většího psa. Dospělí jedinci pak mají na těle méně vrásek a záhybů, i když řada z nich stále působí dojmem, že si omylem oblékli o číslo větší kůži. Dalším typickým znakem psa je velká, hranatější hlava s krátkým čenichem, který se téměř nezužuje.
Trojúhelníkovité uši jsou vysoko nasazené. Oči jsou menší a tmavé, v kombinaci s vráskami v obličeji psovi navozují zasmušilý výraz. Dalším poznávacím znamením tohoto psa je modrý jazyk. Krk je středně dlouhý a je především v dolní části pokryt volnou kůží. Krátký trup navazuje na hluboký hrudník. Ocas je silnější a kulatý, směrem ke špičce se zužuje. Nohy psa jsou svalnaté a silné. Srst je přibližně 1–2,5 cm dlouhá, naježená, drsnější a bez podsady. Zbarvení podle standardu musí být jednobarevné, a kromě bílé může mít pes zbarvení jakékoliv. Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 44–51 cm. Hmotnost plemene se pohybuje v rozmezí 18–29 kg.
Ke komu je šarpej vhodný
Tento pes není náročný na pohyb a péče o jeho srst vám nezabere příliš času. Naopak je však třeba věnovat pravidelnou péči jeho kůži. Výhodou je, že šarpej nemá podsadu a téměř nelíná, ale je potřeba pravidelně se starat o jeho kožní záhyby, ve kterých se mohou tvořit infekce a plísně. Šarpej je typický městský pes, který se nehodí k celoročnímu pobytu venku. Nemá rád vlhko ani bahno a nebaví ho ani „nekonečné“ obíhání podél plotu. Není to žádný velký sportovec, protože se díky svému krátkému čenichu snadno zadýchá. Kvůli němu také špatně snáší vyšší teploty. Jeho kůže je citlivá na vlhko a často se na ní objevují různé alergické reakce. Je tak třeba být pečlivý při výběru vhodného šamponu.
Šarpej v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška pse se pohybuje v rozmezí 44-51 cm.
- Hmotnost plemene se pohybuje v rozmezí 18-29 kg.
Srst:
- Srst je cca 1-2,5 cm dlouhá, naježená, drsnější a bez podsady.
Zbarvení:
- Jednobarevné. Kromě bílé může být jakékoliv.
Jak dlouho žije:
- Šarpej se dožívá 8 až 12 let.
Odkud pochází:
- Tibet a jižní Čína
Ke komu je vhodný:
- Toužíte po originálním a netradičním psovi? Pak je šarpej správnou volbou. Na první pohled zaujme svou zvrásněnou kůží a modrým jazykem.
- Je vhodný spíše pro zkušenější chovatele, kteří si dokážou poradit s jeho tvrdohlavostí a sklony k samostatnosti. Jeho výcvik by měl být veden pozitivně a nesmí chybět trpělivost a důslednost. Vhod přijde i větší špetka přirozené autority.
- Šarpej je spíše městský typ. Má kratší srst bez podsady, která téměř nelíná, a je tak vhodný do městského bytu k lidem, kteří mají rádi pořádek. Zároveň nejde o výrazného sportovce a delší procházku vyžaduje jen párkrát za týden.
- Tito psi mohou mít problémy s klouby, srdcem, dýcháním a očima, je proto nutné pečlivě vybírat chovatele, který provádí potřebné zdravotní testy oběma rodičům. Zároveň je tento pes tak trochu vzácnost. V kombinaci se zdravotními testy může být pořizovací cena štěněte vyšší, s čímž je třeba dopředu počítat.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com