Šarplaninský pastevecký pes je chundelatý obr, co vše ohlídá
Šarplaninský pastevecký pes, nebo také šarplaninec, ale i jugoslávský pastevecký pes, to vše jsou názvy majestátního chundelatého pastevce. Je to pes s velkým sebevědomým, odvahou, ale je i velmi odolný a ostražitý. Prostě hlídač každým coulem.
Šarplaninec je skvělým hlídačem, který bude bránit svůj majetek. I při hlídání je ovšem rozvážný a neútočí bezdůvodně. Pro skvělé hlídací schopnosti je velmi často využíván jako služební pes k ostraze různorodých objektů. Pochází z horských oblastí, což lze odhadnout podle jeho chundelaté srsti. I dnes je mu nejlépe v rozlehlých a volných prostorách, do města se nehodí. Šarplaninský pastevec je velmi sebevědomý a zpravidla se fixuje pouze na jednoho člověka. Potřebuje tak minimálně základní výcvik, jinak se s ohledem na velkou dávku sebevědomý a mohutnou postavu může velmi snadno vymknout kontrole. Je tak doporučován zkušenějším chovatelům, kteří mu dopřejí důsledný a spravedlivý výcvik, ideálně bez fyzických trestů.
Důvody, proč si pořídit šarplaninského pasteveckého psa
- Šarplaninec je známý především pro silné ochranitelské instinkty. Je často využíván jako ostraha objektů, a to nejen běžných domácností, ale i ve služebním poměru u police nebo v armádě. Pokud toužíte po psovi do služby nebo psa, který ochrání vaše rozsáhlé pozemky i rodinu, bude pro vás tato psí rasa správnou volbou.
- Jde o plemeno, které je známé svou oddaností a věrností. S majitelem si vytváří velmi silné pouto a bude ho chránit za všech okolností.
- Plemeno bylo vyšlechtěno jako pastevec, jeho hlavním úkolem bylo ochránit stádo od dravé zvěře. Pokud bydlíte v oblasti, kde se vyskytují například vlci, bude skvělým ochráncem vašich oveček nebo další zvěře.
- Je to velký pes a má tedy i velkou sílu a vytrvalost. Pokud milujete sami notnou dávku fyzické aktivity, bude vám tento pes dělat společnost při dlouhých venčících procházkách nebo na dlouhých túrách.
- Už při pohledu na tohoto majestátního chundelatého psa vás patrně napadne, že jde o ideální volbu plemene k celoročnímu pobytu venku. Díky husté srsti velmi snadno zvládne pobyt v různých klimatických podmínkách. Srst ho ochrání jak chladného, tak teplého počasí.
- Jeho srst je sice delší a velmi hustá, přesto není náročná tolik na péči jako u jiných dlouhosrstých plemen. Je potřeba srst pravidelně pročesávat, ale není nutné se jí věnovat denně.
- Kromě pasteveckých nebo obranářských schopností je pes vhodnou volbou i k lovu. Má lovecký instinkt a rád a dobře sleduje svůj cíl.
Důvody, proč si NEpořídit šarplaninského pasteveckého psa
- Je to velký a silný pes, což pro mnoho majitelů může být problém. Především pokud mu nedopřejí alespoň základní výcvik. Například štíhlá drobná žena nebo i odrostlejší dítě budou mít s nevychovaným šarplanincem na vodítku potíže.
- Pes potřebuje pevné a konzistentní vedení. Je vhodné mít alespoň základní zkušenosti s výchovou a výcvikem velkého, sebevědomého a loveckého psa. Alespoň základní dávka přirozené autority je nutností. K úplným začátečníkům je toto psí plemeno velmi nevhodné, především pokud nemají po ruce zkušeného trenéra, který by jim s výcvikem tohoto psa pomohl.
- Má silný ochranitelský instinkt, s jehož zvládnutím bude mít mnoho lidí potíže. Vůči cizím lidem i zvířatům může být pes bez správné socializace příliš podezřívavý a pokud není dobře zvládnutý, může být běžné venčení kolem baráku nožní můrou.
- Pokud je dobře socializovaný a cvičený tak si do značné míry na cizí zvířata i lidi zvykne. Ale spíše ve smyslu, že toleruje návštěvu, kterou majitel pustí na svůj pozemek a zvládne minout zvířata i lidi na ulici. Pokud toužíte po psovi, s kterým budete často chodit na hromadné tréninky či výlety, raději se poohlédněte po společenštějším plemeni.
- Existuje řada plemen, jejichž srst je o dost náročnější na péči, než je náročná péče o šarplaninského pasteveckého psa. Přesto je potřeba jí čas od času pročesat, jinak budete mít doma dredatou kouli.
- Je to pes, který potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. I když má k dispozici zahradu, nestačí to. Pokud dopředu víte, že nebudete mít čas na dlouhé procházky, raději se poohlédněte po méně aktivním psovi.
- Je to opravdu velký pes. Do menšího městského bytu moc vhodný není. Za prvé by se tam moc nevešel a za druhé by mu velmi rychle bylo teplo. Jde o psa vhodného především na kraj města nebo na venkov, není ani vhodnou volbou do centra města. Dobře mu bude všude, kde bude mít blízko do přírody.
Historie šarplaninského pasteveckého psa
Šarplaninec má původ v oblasti Šar planiny, která se nachází na pomezí Kosova a Makedonie. Zhruba před 2000 lety se do této hornaté oblasti dostali asijští pastevci ovcí. Ti k ochraně stád využívali psy, kteří byli podobní dnešnímu šarplaninskému pasteveckému psovi. Nicméně plemeno bylo oficiálně představeno až v roce 1926, konkrétně na výstavě psů v Ljublani. V roce 1939 došlo k uznání plemene pod názvem Ilryjský ovčák. V té době bylo plemeno posuzováno společně s krašským ovčákem. V roce 1957 došlo k rozdělení ras na dvě samostatná plemena a v té době došlo i ke změně názvu, a to na šarplaninský pastevecký pes. Toto plemeno bylo považováno za národní poklad a poměrně dlouhou dobu se nesmělo vyvážet mimo hranice tehdejší Jugoslávie. Šarplaninec byl využíván jugoslávskou armádou a byl nedostupný pro civilisty. Až koncem 70. let minulého století byl zrušen zákaz vývozu plemene do zahraničí a pes se rozšířil především do Francie, Řecka, Německa, Maďarska, USA, Finska nebo Itálie. K celosvětovému rozšíření této zajímavé rasy zatím nedošlo, i když pomalinku získává na popularitě.
Povaha šarplaninského pasteveckého psa
Šarplaninský pastevecký pes je výborný hlídač a je to jeden z důvodů, proč vyžaduje specifický přístup. Je například považován za psa jednoho pána. Svému člověku je velmi oddaný a je vůči němu velmi loajální. Vůči cizím lidem bývá ostražitý a je třeba ho důkladně socializovat, pokud netoužíte po průšvihu při každém venčení. Pokud ovšem kdokoliv bez dovolení majitele vnikne na jeho pozemek, neváhá a zakročí, a to velmi důrazně. Umí pracovat samostatně a je zvyklý se sám rozhodovat, pokud je to třeba, zakročí i bez přítomnosti pána. Je tak vhodnou volbou pouze ke zkušenějším chovatelům, kteří si s jeho sklony k samostatnosti spíše poradí než začátečník. V zemi svého původu je dodnes využíván především jako hlídací a služební pes. S ohledem na jeho drsnější povahu nebývá doporučován jako rodinný mazel.
Vzhled šarplaninského pasteveckého psa
Šarplaninec patří mezi velká psí plemena s hustou, hrubší srstí. Hlava je souměrná a odpovídá poměrově ke zbytku těla. Mandlově tvarované oči jsou tmavé a zakryté bývají tmavými víčky. Černá nosní houba je široká. Svěšené uši jsou ve tvaru písmene V a přiléhají k hlavě. Dobře osvalený krk je široký a středně dlouhý a je pokrytý hustou hrubší srstí. Plemeno je o trochu vyšší, než je jeho kohoutková výška. Středně dlouhý trup je dobře osvalený. Pevné a silné končetiny jsou ozdobené výraznými praporci. Ocas je silný u kořene a postupně se zužuje, je dlouhý a šavlovitý. Je pokrytý dlouhou a hustou srstí. Hustou srst má pes i na hlavě, uších a předních částech končetin, kde je kratší. Na zbytku těla je jeho srst dlouhá. Mezi povolené zbarvení patří jednobarevné odstíny od bílé po téměř černou. Nejžádanější bývá tmavé nebo světlé vlkošedé zbarvení. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 58-62 cm. Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 30-45 kg.
Ke komu je šarplaninský pastevecký pes vhodný
Šarplaninec patří mezi houževnaté a odolné psy, a je zvyklý na horské podmínky. Překvapivě dobře snáší horko, zima pro něj není vůbec problém. Díky hustému kožichu a jeho velikosti je přímo předurčen k celoročnímu chovu venku. Patří mezi čistotné psy, jeho srst je do značné míry samočistící. Má silný teritoriální a hlídací instinkt. Pokud o vás majitel neví, určitě nevstupujte na pozemek, který hlídá tento chundelatý obřík. Je vhodnou volbou na hory nebo na venkov, nebo alespoň na okraj města. Pokud chcete mít doma spokojeného psa, potřebuje ke svému životu pohyb v otevřené krajině, téměř jakékoliv centrum většího města mu bude stísněné a bude tam trpět. Vyžaduje důslednou výchovu a je doporučován k člověku se zkušenostmi s tímto typem psa. Bez větší špetky přirozené autority se s tímto psem nedomluvíte.
Šarplaninský pastevecký pes v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 58-62 cm.
- Hmotnost psa se pohybuje v rozmezí 30-45 kg.
Srst:
- Hustá, delší. Na končetinách vytváří praporce.
Zbarvení:
- Jednobarevné odstíny od bílé po téměř černou. Nejžádanější bývá tmavé nebo světlé vlkošedé zbarvení.
Jak dlouho žije:
- Šarplaninský pastevecký pes se dožívá 11 až 13 let.
Odkud pochází:
- Pomezí Kosova a Makedonie.
Ke komu je vhodný:
- Šarplaninec patří mezi mohutnější chundelaté psy. Je velmi odolný vůči teplému i chladnému počasí a je defacto předurčen k celoročnímu venku.
- Spokojený bude především na venkově nebo alespoň na kraji města. Prostě kdekoliv, kde bude mít blízko do přírody.
- Má silné teritoriální a hlídací instinkty. Na pozemek, který hlídá mu nepronikne ani myška. Dodnes bývá velmi často využíván k služebním účelům.
- Je zvyklý se sám rozhodovat a pokud mu někdo bez povolení vnikne na pozemek, nemá problém zasáhnout i bez přítomnosti pána. Je tak vhodnou volbou k člověku se zkušenostmi s tímto typem psa a touto trošku zapeklitou povahou. Začátečník patrně s tímto plemenem nemá šanci. Také je třeba pamatovat, že bez větší špetky přirozené autority se neobejdete.
- Jde o psa jednoho pána, kterého ovšem respektuje a miluje. Není vhodnou volbou do větší rodiny.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com