Šeltie je chytrý pes, který si ale pamatuje i lumpárny
Sheltie, původně pastevecké plemeno, je dnes využívaná především jako společenský a rodinný pes, který exceluje v řadě sportovních disciplín. Chlupatá koule plná energie, i tak by se dala nazvat šeltie. Jde o chytrého a hravého pejska, který bude nadšeně chodit na dlouhé procházky, ale bude se i spokojeně věnovat řadě sportovních disciplín.
Jako mnoho jiných pasteveckých plemen se i šeltie snadno a rychle učí. Také je velmi aktivní a nemusí ji být jednoduché utahat – fyzicky ani psychicky. Věnovat se s ní můžete agility (ve které často končí na prvních místech), pasení, psí poslušnosti, dog dancingu, dogtrekkingu a řadě dalších disciplín. Vzhledem se podobá kolii, je ale o něco menší a liší se povahou. Šeltie je prototyp aktivního rodinného psa, který bude milovat děti i dospělé. K cizím lidem bývá toto plemeno rezervované až plaché. Šeltie oproti mnoha jiným plemenům většinou nemá problém trávit velkou část dne o samotě, nemusíte tak mít obavu ji nechat v pracovní době nebo při návštěvě kina o samotě. Ovšem za předpokladu, že se zbytek dne budete šeltii věnovat o to důkladněji. Sice jde o plemeno disponující hustou a odolnou srstí, přesto není vhodné chovat šeltii celoročně venku. Miluje lidi a tráví s nimi ráda čas. Spokojená bude při dostatečném vyžití v bytě i v domě se zahradou a přístupem dovnitř.
Důvody, proč si pořídit šeltii
- Oproti mnoha jiným plemenům toto plemeno při správném utahání dobře zvládá samotu. U většiny jedinců tohoto plemene se nemusíte obávat toho, že vám po odchodu do práce zdemolují byt.
- Jde o plemeno s velkou emoční inteligencí. Jsou to citliví psi, kteří se umí velmi citlivě chovat k dětem, seniorům či nemocným lidem.
- Šeltie jsou sice původně pastevečtí psi, přesto jde dnes spíše o univerzální plemeno, Dokážou se nadšeně věnovat téměř jakékoliv činnosti, kterou si vymyslíte.
- Velmi rády hlídají. Je ovšem třeba mít na paměti, že mají vzhled plyšáka. Málokdo se jich patrně zalekne.
- Šeltie je vhodná i pro začátečníka. Jde o plemeno, které se snadno a rychle učí a při správném přístupu ochotně spolupracuje i s dětmi. Pokud vaše děti přemýšlí nad nějakým psím sportem či prostě jen chtějí psího parťáka, který je bez potíží bude poslouchat i při běžném venčení, je šeltie vhodnou volbou.
- Jde o zdravé a dlouhověké plemeno, s většinou šeltiček nenecháte na veterině majlant.
- Klasický lovecký pud vlastní většině jiných plemen je u nich omezený. Při procházkách přírodou se velmi rychle naučí, že nemají běhat za srnkami či zajíci.
- Nevyvolávají konflikty a jsou rády ve smečce. Můžete je bez obtíží chovat s dalšími psy, i jiných plemen. Stejně tak většinou velmi dobře vychází i s jinými zvířaty v domácnosti i s těmi cizími.
Důvody, proč si NEpořizovat šeltii
- Hustá srst sice vybízí k pohlazení, ale asi vás napadne, jakou má nevýhodu. Ano, jsou to chlupy po celém bytě. Všude a pořád.
- Nehodí se k celoročnímu pobytu venku. Sice samotu snášejí lépe než mnoho jiných plemen, přesto je jim nejlépe v přítomnosti člověka a zbytku smečky.
- Jsou velmi inteligentní, což s sebou nese určité stinné stránky. Dokáží být až mazané a vymýšlet různorodé lumpárny. Nebo vám nadšeně provedou i tu samou lumpárnu stokrát jinak.
- Je třeba věnovat pozornost výběru vhodné chovné stanice s ohledem na povahu šeltie, konkrétně se zaměřit hlavně na bojácnost. Některé linie šeltií jsou bohužel až moc bojácné.
- Mnoho jedinců tohoto plemene má problémy udržet delší dobu pozornost. Často lze tomuto „handicapu“ předejít rozdělením výcviku na kratší úseky či se snažit být při výcviku kreativní. Záleží pak i jedinec od jedince, jaký by pro ně byl ideální přístup.
- Původně jde o pastevecké plemeno, a i když se k tomuto účelu již moc nevyužívá, stále v ní pastevecký pud dřímá. Mnoho jedinců tohoto plemene má proto tendenci pást vše, co se pohne. Pasení dětí či motýlů může být za určitých okolností úsměvné, pasení aut a kol životu nebezpečné. Při venčení je tak třeba mít se na pozoru, a pokud má váš pejsek pastevecké sklony ohledně aut a kol, rychle ho to odnaučit.
- Mají velmi dobrou paměť, což se při výcviku samozřejmě hodí. Nevýhodou pak je i to, že si pamatují i vše špatné, včetně lumpáren.
- Jsou to cíťové, kteří špatně snáší křik a násilí. Pokud upřednostňujete drsnější způsoby výcviku nebo jste výbušnější povahy, šeltie pro vás nebude vhodnou volbou.
Historie šeltie
Šeltie (nebo-li Shetlandský ovčák) pochází z prostředí Shetlandských ostrovů, které se nachází mezi Skotskem a Norskem. Vznik plemene je kladen do 17. století, kdy místní farmáři začali křížit předky dnešních border kolií s dalšími menšími psy. Snahou bylo vyšlechtit psy, kteří by sháněli stáda ovcí a zároveň chránili jehňata před ptáky. Některým šeltiím vydržela touha plašit ptáky dodnes, některé dokonce řeší i vrtulníky či letadla. Počátkem 18. století se dostali první jedinci do Anglie a Skotska, kde se pokračovalo v jejich šlechtění. Dlouho se chovatelé nemohli dohodnout na podobě tohoto psího plemene, vzniklo proto několik velikostních a vzhledových variant. Posléze bylo plemeno pojmenováno Shletlandská kolie a vznikl první standard plemene – vzhledově vznikla zmenšená kolie. Proti tomu se záhy začali bouřit chovatelé klasických kolií, kteří i podali stížnost u národního Kennel Clubu. Nakonec byl změněn název plemene na šeltii. Do USA se první šeltie dostaly počátkem 20. století a plemeno tu získalo na velké popularitě, dnes jde o jedno z nejoblíbenějších tamních plemen. V zemi původu tohoto plemene je paradoxně dnes spíše vzácné, téměř ho vytlačila border kolie.
Povaha šeltie
Šeltie, po důkladném unavení, většinou snáší dobře samotu. Pokud se jim ve volném čase budete dostatečně věnovat, nemusíte se u většiny těchto drobnějších psů obávat destrukce bytu či zoufalého vytí v momentě, kdy opustíte společnou domácnost. Zároveň jde o poměrně tiché psí plemeno, které zbytečně neštěká. Jde o inteligentní plemeno s velmi dobrou pamětí - co se jednou naučí, pamatuje si i po letech. Kromě vysoké inteligence je šeltie i velmi energická. Je třeba ji řádně unavit jak psychicky, tak fyzicky. Pokud se začne nudit, začne si vymýšlet vlastní zábavu.
Jde o plemeno, které je zvyklé na úzkou spolupráci s člověkem. Šeltie také disponuje vysokou emoční inteligencí, dokáže se velmi citlivě chovat k dětem i seniorům. V současnosti se proto šeltie využívají čím dál častěji jako canisterapeutičtí psi. Zároveň je velmi rychlá a mrštná, je tak vhodná na různé psí sporty typu agility nebo dogdancing. V těchto a dalších sportech často exceluje a při závodech stojí obvykle na stupních vítězů.
Vzhled šeltie
Šeltie patří mezi menší psy s dlouhou srstí a elegantním vzhledem. Je velmi podobná kolii, ale je menší. Symetrické tělo se pohybuje ladně a plynule. Rovný a dlouhý hřbet je zakončen klínovitou hlavou. Oči jsou mandlové a středně velké. Nízko nasazený ocas je mírně zahnutý. Běžné zbarvení šeltií je zlaté, blue merle, tricolor nebo bicolor. Srst je dlouhá s hustou podsadou. Kohoutková výška plemene je 35-37 cm, váha se pohybuje okolo 8 kg.
Ke komu je šeltie vhodná
Hustá dlouhá srst a odolnost proti nepříznivému počasí sice umožňuje po fyzické stránce šeltii dlouhodobý pobyt venku, přesto se většinou nedoporučuje. Šeltie je společenský pes, který velmi miluje své majitele, s nimiž ráda tráví čas. Ocení domek se zahradou, ale ideálně s přístupem dovnitř. Díky své drobné velikosti se pes snadno vejde i do bytu. Pokud se budete šeltii dostatečně věnovat, bude v bytě, v těsné blízkosti svého člověka, velmi spokojená. Levou zadní zvládne základní výcvik a je vhodná i k složitějšímu výcviku. Šeltie jsou citlivé a nemají rády drsnější zacházení. Křikem a drilem u nich nic nedosáhnete, většinou se pak zaseknou a nebudou s vámi nadále spolupracovat. Mnohem více s nimi docílíte pozitivní metodou, tedy pochvalou a občasnou dobrotou. Jako původně pastevecké plemeno mají šeltie často stále pastevecké pudy. Mají tendenci shánět stádo, a to bez ohledu na živočišný druh. Pokud se u vaší šeltie pastevecké sklony projeví, je třeba jí vysvětlit, že auta a kola se nepasou – velmi snadno by jinak mohlo dojít ke zranění či dokonce úmrtí pejska.
Šeltie v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene je 35-37 cm.
- Váha se pohybuje okolo 8 kg.
Srst:
- Dlouhá s hustou podsadou
Zbarvení:
- Zlatá, blue merle, tricolor, bicolor
Jak dlouho žije:
- Šeltie se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Shetlandské ostrovy, Anglie a Skotsko
Pro koho je vhodná:
- Aktivní a inteligentní pejsek s vysokou emoční inteligencí, to je šeltie. To z ní dělá vhodného parťáka pro začátečníky, aktivní seniory, ale i do rodin s dětmi.
- Je z ní výborný canisterapeutický pes.
- Jde o všestranného sportovního psa, se kterým můžete dělat téměř cokoliv. Dlouhé výlety, canicross, dogdancing, agility, pasení, obedience… Opravdu jde o psa, který se nadšeně bude věnovat čemukoliv. V řadě sportovních disciplín se dokonce šeltie pravidelně umisťují na stupních vítězů.
- Pokud ji náležitě utaháte, hravě zvládne samostatný pobyt doma bez toho, aby rušila sousedy vytím nebo demolovala byt.
- Jde o citlivky, které špatně snáší křik a hrubší zacházení. Jde tak o psa vhodného pro klidné a empatické lidi, kteří s ní budou pracovat v klidu za všech okolností.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva