Slovenský kopov je pes, co miluje hrabání a kousání
Slovenský kopov je aktivní pes, kterého je třeba pořádně zaměstnat. I když je toto slovenské plemeno čím dál častěji chováno jako aktivní společník, je stále přednostně využíváno především myslivci a lesníky. Tito psi jsou skvělí stopaři, zároveň jsou tvrdohlaví, temperamentní, ale i vytrvalí.
Jeho tvrdohlavost je jedním z důvodů, proč je doporučován spíše zkušenějším chovatelům. S notnou dávkou trpělivosti a se správným přístupem ho ovšem zvládne i méně zkušený kynolog. Při výcviku je třeba být důslední a nastavit pravidla, která se budou 100% dodržovat. Pak budete mít doma věrného a dobrého hlídače.
Důvody, proč si pořídit slovenského kopova
- Kopov je velmi chytrý a intuitivní, což lze využít nejen při hře, ale i při výcviku a práci.
- Jsou to dobří hlídači, k cizím lidem bývají nedůvěřiví, nikoliv ovšem agresivní. Ke svému člověku jsou velmi loajální.
- Slovenskému kopovi rozhodně nechybí temperament. Zároveň jde o rychlého a vytrvalého psa, což lze využít při různých sportech.
- Jejich oddanost pánovi je opravdu veliká. Se správným přístupem od štěněte se řada z nich psů může uplatnit i jako voducí psi.
- Jeho vytrvalost a skvělý čich jsou důvody, proč je toto psí plemeno stále oblíbené mezi myslivci a lovci. Stopu dokáže držet i několik hodin a na kořist upozorní štěkotem.
- Jde o věrného psa, který nemá problém za svého pána i položit život.
- Slovenský kopov je skvělý obranář, a to díky své odvaze.
Důvody, proč si NEpořizovat slovenského kopova
- Je to ostřejší a komplikovanější pes, což z něj sice dělá dobrého hlídače, ale není kvůli tomu příliš vhodný k menším dětem.
- Snadno se začne nudit. Je tak třeba ho zaměstnat, jinak má destruktivní sklony.
- Jde o tvrdohlavého psa se sklony k dominanci, potřebuje tak člověka, který nepodcení jeho výchovu a bude mít i notnou dávku přirozené autority.
- Rozhodně nejde o psa na gauč. Je velmi aktivní a potřebuje důkladné vyžití.
- Jde o slovenské psí plemeno, které rádo kouše a hrabe. Při pořízení psa moc nepočítejte s okrasnou zahradou.
- Slovenský kopov je lovec každým coulem. Rád pronásleduje vše, co se pohne. Při pohybu venku je s tím třeba počítat. Zároveň se nedoporučuje mít ve stejné domácnosti další drobná zvířata, při vaší drobné nepozornosti by velmi snadno mohlo další zvíře dojít k úhoně.
- Pokud toužíte po více psech v jedné domácnosti, musíte slovenského kopova na přítomnost dalších psů zvykat od štěněte. Tito psi se totiž v dospělosti s dalšími psy moc nemusí, a především při podceněné socializaci to jsou často oni, kdo při kontaktu s dalšími psy vyvolávají konflikt.
- Své území hlídá velmi pečlivě. A na vše, co se mu nezdá, má tendenci upozorňovat štěkotem a vytím. A to hodně hlasitým.
Historie slovenského kopova
Země původu tohoto zajímavého plemene je poměrně snadno odvoditelná z jeho názvu. V různých podobách se na Slovensku vyskytuje toto plemeno již několik století. Jeho přesní předci a jejich poměr není přesně známý. Předpokládá se, že má v krvi polské honiče a patrně i maďarská plemena. Podle jedné teorie se v tomto plemeni má nacházet i český fousek, podle další teorie mělo dojít k cílenému křížení psů dovezených z Transylvánie nebo z Balkánu. První písemný záznam o tomto plemeni je datován mezi 17. a 18. stoletím, kdy bylo oficiálně zakázáno křížit kopova s dalšími psími plemeny. Až v roce 1915 se ustálilo zbarvení plemene. V roce 1936 se konal první svod plemene, a to konkrétně v Banské Bystrici. K organizovanému chovu ovšem došlo až v průběhu 50. let minulého století. V té době došlo i k prvním zápisům do plemenné knihy. Toto plemeno bylo oficiálně uznáno FCI roku 1963, kdy byl i přijat standard plemene.
Povaha slovenského kopova
I když se o něco častěji než dříve toto plemeno využívá jako aktivní parťák, stále se chová především jako pracovní pes. Slovenský kopov je ostražitý, vytrvalý a temperamentní. Je to perfektní slídič, stopu dokáže sledovat i několik hodin bez známek únavy. Jeho orientační smysl je velmi nadstandardní oproti mnoha jiným plemenům, což mu práci v terénu velmi ulehčuje. Nejčastěji se využívá k lovu škodné a černé zvěře. Jde o aktivní plemeno, je na to třeba pamatovat a psa náležitě unavit. Málokdy ho zaujme něco jiného než lov. Zároveň jeho výcvik není příliš jednoduchý, je proto vhodný především ke zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifiky jeho chování. Je totiž i velmi tvrdohlavý a k cizím psům dokáže být v dospělosti až agresivní, pokud není důsledně socializovaný. Svou rodinu miluje a zvládne i starší děti, které vědí, jak se k psovi správně chovat. Menší děti toleruje jen v případě, že je na ně zvyklý od štěněte, nebývá k nim ovšem moc doporučován. Na psy v společné domácnosti si zvykne opět především v momentě, pokud je na ně zvyklý od štěněte, k cizím ovšem bývá i v dospělosti minimálně nedůvěřivý.
Vzhled slovenského kopova
Tělo slovenského kopova je obdélníkového rozměru. Stavba těla je silná, přesto lehká. Lehce klenutá hlava má výrazný týlní hrbol. Čenich je velký a lehce do špičky, jeho barva je vždy černá. Tmavé oči jsou hluboko uložené. Přiléhavé uši jsou středně dlouhé a na konci zaoblené. Krk je krátký a svalnatý. Ocas dosahuje k hlezennímu kloubu, je přiměřeně silný a postupně se zužuje. Středně dlouhá srst je přiléhavá a hustá, s velmi hustou podsadou. Typické je pro něj černé zbarvení s hnědými až mahagonovými znaky na končetinách. Váha se pohybuje mezi 13 a 20 kg, kohoutková výška se pohybuje do 50 cm.
Ke komu je slovenský kopov vhodný
Slovenský kopov je velmi aktivní pes, který potřebuje pravidelný přísun práce. Velmi ocení rozsáhlejší pozemek, ale i pokud takovým prostorem disponujete, je třeba se psovi velmi intenzivně věnovat. Tomuto plemeni nebude stačit občasná procházka. Naopak je potřeba velké množství dlouhých procházek a ideálně i pracovní vytížení, aby se nezačalo nudit. V případě nudy mají tito psi většinou destruktivní sklony, věřte že stav vaší zahrady i domu by se vám opravdu po zásahu znuděného kopova nelíbil. Za pomoci husté podsady a zateplené boudy či kotce poměrně snadno zvládne celoroční pobyt venku. Jeho srst je třeba pravidelně vyčesávat, především v době línání. Převislé uši je třeba pravidelně kontrolovat, jako u mnoha jiných psů s tímto typem uší se mají i kopovům tendenci vytvářet v uších záněty.
Slovenský kopov v bodech
Velikost:
- Váha se pohybuje mezi 13 a 20 kg.
- Kohoutková výška se pohybuje do 50 cm.
Srst:
- Středně dlouhá srst je přiléhavá a hustá, s velmi hustou podsadou
Zbarvení:
- Černé zbarvení s hnědými až mahagonovými znaky na končetinách
Jak dlouho žije:
- Slovenský kopov se dožívá 11 až 13 let.
Odkud pochází:
- Slovensko
Pro koho se hodí:
- Aktivní pes, který vyžaduje každodenní aktivitu. Je tak vhodný do aktivní rodiny a především k myslivcům a lovcům.
- Má hustou podsadu, díky které za pomoci zateplené boudy či kotce hravě zvládne i celoroční pobyt venku. Přesto i pokud má pes volnost v pohybu na věším pozemku, vyžaduje každodenní práci. Když se nudí, má pak destruktivní sklony.
- Zvládne pobyt v aktivní rodině, ideálně se staršími dětmi. Menší děti dokáže tolerovat v případě, že je na ně zvyklý odmala.
- Je to tvrdohlavec se sklony k dominanci, je tak doporučován spíše ke zkušenějším chovatelům s notnou dávkou přirozené autority, kteří budou důslední ve výchově.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva