Španělský galgo je akční chrt vhodný i do bytu
Španělský galgo, neboli španělský chrt, je v současnosti využíván především jako aktivní společník. Jde o starší plemeno, které mělo párkrát namále, dnes jeho obliba roste. Byl původně vyšlechtěn jako lovecký pes, v současnosti jde především o rodinného parťáka a kamaráda, k lovu se využívá minimálně.
Španělský galgo je klidný a milý pes, který miluje svou rodinu a je jí 100% oddaný. K cizím lidem bývá odtažitý. Jako mnoho dalších chrtů, je i ten španělský známý svou elegancí a vyžaduje laskavé zacházení.
Důvody, proč si pořídit španělského galga
- Jde o krásné a elegantní plemeno. Na atraktivitě plemeni dodává štíhlé tělo.
- Španělský galgo je klidný a mírumilovný pes. Jde o dobré společníky, kteří ocení klidnější domácí prostředí.
- Je to přátelský pes, který své majitele miluje z celého srdce. Je skvělým společníkem do rodin, ale i pro jednotlivce.
- Je velmi chytrý. Snadno a rychle se učí různé triky a povely.
- Je to velký akčňák, který miluje pohyb. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří se rádi hýbou a touží po tom, aby je doprovázel chlupatý společník.
- Jeho srst není náročná na péči. Stačí jí čas od času pročísnout. Velkou výhodou je i to, že poměrně málo líná.
- Patří mezi dobré hlídače. Je pozorný a má tendenci na vše co se mu nezdá upozorňovat štěkotem.
Důvody, proč si NEpořídit španělského galga
- Je to velmi energický pes, který potřebuje pravidelný pohyb. Je ideální zabavit ho na několik hodin denně. Pokud dopředu víte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte po jiném plemeni.
- Jde o psa vhodného především do bytu, k celoročnímu pobytu venku vhodný není. Má krátkou srst a nízkou tukovou zásobu, je tedy citlivý na chladné počasí. I na běžné venčení je pak potřeba mu minimálně na zimu pořídit zateplený obleček.
- Galgo je společenský pes, který svou rodinu z celého srdce miluje. Vyžaduje co nejčastější kontakt se svou rodinou a delší odloučení snáší špatně, může dokonce trpět úzkostmi a depresemi.
- Toto psí plemeno hlídá štěkotem. Pokud ovšem čekáte, že proti případnému zloději zasáhne i fyzicky, tak se pletete. Pokud hledáte hlídače se vším všudy, podívejte se raději jinde.
- I když jde obecně o zdravější plemeno, někteří jedinci trpí na problémy spojené se štítnou žlázou. Je tak třeba zvolit chovatele, který dbá na zdravotní testy obou rodičů, aby se snížila šance těchto zdravotních obtíží.
- I když se tato psí rasa dnes využívá k lovu sporadicky, má stále lovecké instinkty. Je tak třeba mít se na pozoru při venčení přírodou, ale i psa důkladně socializovat na další domácí mazlíčky. Pokud pes není zvyklý ideálně od štěněte, může se velmi snadno stát „nehoda“, při které přijde k úhoně kočka či morče.
- Španělský chrt je tak trochu citlivka. Špatně snáší křik a „tradiční dril“, stejně tak zpravidla snáší choleriky. Pokud jste zastáncem drilu a máte prudší povahu, raději se poohlédněte po trochu odolnějším plemeni.
Historie španělského galga
Španělský galgo patří mezi nejstarší plemena světa, jeho předci chovali již staří Římané. Do většího podvědomí se dostalo díky Španělům. Plemeno se dostalo nejprve na Iberský poloostrov, kde se velmi rychle tato rasa psů přizpůsobila španělskému prostředí. V průběhu 16.-18. století se plemeno postupně dostalo do dalších evropských zemích, na velké popularitě získalo v Irsku a Anglii. Toto plemeno se v Anglii podílelo například na vzniku anglického chrta – greyhounda. Chov plemene byl nicméně relativně pomalý, i ve své domovině si získával popularitu postupně. Byl využíván zpočátku především k lovu menší zvěře, například zajíců.
Počátkem 20. století byla snaha získat rychlejšího psa a plemeno se začalo křížit s anglickým chrtem. Postupně se ukázalo, že nešlo o ideální cestu a postupně se od tohoto křížení začalo zase upouštět. Během španělské občanské války zájem o chov této psí rasy upadal a galgo měl namále. Až v 70. letech bylo plemeno „objeveno“ a jeho obliba opět začala stoupat. Postupně se španělský galgo šířil Evropou a dnes je znám především jako aktivní společník. Oficiálně bylo plemeno uznáno roku 1971.
Povaha španělského chrta
Španělský galgo je laskavý a vyrovnaný pes, který svou rodinu miluje z celého srdce, ale k cizím lidem bývá nedůvěřivý. I na cizí lidi si postupně zvykne, pokud mu dáte dost času – pak je i k nim velmi přátelský a oddaný. Bývá velmi tolerantní vůči dětem, i tak je dobré děti co nejdříve naučit, jak se k psovi správně chovat. Byl vyšlechtěn jako lovec a dodnes má lovecké pudy. Pokud je ovšem zvyklý od mala, pak další zvířata v jedno domácnosti toleruje. S cizími lidmi vychází bez potíží, zpravidla galgo nebývá tím, kdo by vyvolával rvačky.
Jde o poměrně citlivé psí plemeno, špatně tak snáší křik a při výcviku na něj nejlépe platí pozitivní způsob výcviku, „klasický dril“ nezvládá dobře. Za pomoci pozitivního výcviku se ovšem dokáže velmi snadno naučit alespoň základní povely. Pokud na něj budete často křičet nebo ho snad bít, bude si to pamatovat a nebude s vámi chtít spolupracovat. Má klidnou a mírumilovnou povahu, nebývá tak doporučován jako hlídací pes. V současnosti je využíván především jako aktivní společník, I v současnosti je občas využíván jako lovec, vhodný je ovšem i k řadě dalších sportovních aktivit, mezi které patří agility, coursing nebo psí dostihy. Jeho lovecké instinkty při procházkách přírodou musíte mít 100% pod kontrolou, ať perfektním přivoláním, nebo mít psa připnutého na vodítko či stopovačku.
Vhled španělského galga
Španělský galgo patří mezi středně velké chrty. Jeho hlava je kostnatá a dlouhá. Hlava by při pohledu shora měla být dlouhá a stejnoměrná. Jeho tlama je štíhlá a dlouhá. Stop je málo vyjádřený. Nosí houba je černá. Tmavé pysky jsou jemné a těsně přiléhají. Čelist má nůžkovitý skus. Mandlově tvarované oči jsou šikmo uložené a malé. Oči jsou zpravidla tmavě oříškové. Trojúhelníkovité uši jsou široko nasazené. Silný dlouhý krk oválný a štíhlý. Trup je obdelníkovitý, hrudní koš je silně vyvinutý a břicho je vtažené.
Ocas je u kořene silný a postupně se zužuje. Kůže přiléhá k tělu a je pružná. Srst je sice velmi krátká, ale i hustá a velmi jemná. Existuje i varianta plemene s polodlouhou srstí, ta je o něco drsnější. Zbarvení je možné jakékoliv. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 62-70 cm u psů. Kohoutková výška fen se pohybuje mezi 60-68 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 23-25 kg.
Ke komu je španělský galgo vhodný
Španělský galgo je pes plný energie, vyžaduje tak opravdu velmi velkou dávku pohybu. Pokud toužíte po chlupatém společníkovi na dlouhé procházky a výlet, bude vám galgo rád dělat společnost. Pokud se nerozhodnete psa využívat k lovu, zamyslete se nad některou ze sportovních disciplín, které by mohli bavit vás, i psa. Tyto psy lze využít například při psích dostizích, i když plemenům typu greyhound málokdy stačí. Například ale coursing nebo canicross jsou disciplíny, v kterých excelují i oni.
S ohledem na jeho štíhlou postavu a krátkou srst není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. I na pouhou procházku v mrazivějším počasí se mu bude hodit zateplený obleček. Svou rodinu má velmi rád, a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti. V kombinaci s krátkou srstí je prostě vhodnou volbou do bytu. Pokud psa důkladně unavíte, bude se zbytek dne spokojeně povalovat na gauči. Je velmi společenský, uvítá co nejčastější přítomnost své rodiny. Jeho srst je nenáročná na péči, stačí ji čas od času vyčesat.
Španělský galgo v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 62-70 cm u psů. Kohoutková výška fen se pohybuje mezi 60-68 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 23-25 kg.
Srst:
- Srst je sice velmi krátká, ale i hustá a velmi jemná. Existuje i varianta plemene s polodlouhou srstí, ta je o něco drsnější.
Zbarvení:
- Jakékoliv
Jak dlouho žije:
- Španělský galgo se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Španělsko
Ke komu je vhodný:
- Jde o aktivního psa, který potřebuje každodenní velkou dávkou pohybu. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří milují dlouhé procházky nebo běh. Věnovat se s ním můžete i některému ze psích sportů, například psím dostihům, coursingu nebo canicrossu.
- Má krátkou a jemnou srst, kterou stačí jen čas od času pročesat. V kombinaci se štíhlou postavou je vhodnou volbu do bytu, nebo i do domku se zahradou a s přístupem dovnitř. Není vhodný na celoroční pobyt venku. Alespoň v zimním období je doporučováno psovi obléct zateplený obleček.
- Svou rodinu miluje z celého srdce, rád tak tráví co nejvíce času v její přítomnosti. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit v jeho přítomnosti co nejvíce času.
- Bývá tolerantní k dětem, je nicméně o něco více doporučován spíše k starším dětem, které již chápou, jak se správně k psovi chovat. S těmi staršími dětmi je pak schopen dovádět hodiny.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com