Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Španělský vodní pes je chundelatý psí plavec

Španělský vodní pes patří mezi aktivní, chytré a veselé psy, kteří kromě lidí z celého srdce milují i vodu. Jde o všestranného psa, který byl v minulosti využíván dokonce jako ovčácký pes, který chránil a přesouval stáda, ale také pomáhal rybářům. Dokázal se totiž potopit do hloubky tří metrů, pro rybáře tak byl nepostradatelným pomocníkem.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (7)

V současnosti jde spíše o aktivního společenského psa, který je nejen milý a hravý, ale i je velmi oddaný své rodině. Svého pána a jeho rodinu bude chránit. Čím dál častěji se využívá jako psí záchranář nebo k různorodým vodním psím sportům, například na dog diving.

Důvody, proč si pořídit španělského vodního psa

  • Jde o skvělého plavce. Umí perfektně pracovat ve vodě, a to i za špatných podmínek. Pokud bydlíte v blízkosti vody a/nebo se chcete věnovat vodní záchranařině či nějakému vodnímu sportu, s touto psí rasou nesáhnete vedle.
  • Španělský vodní pes je přátelský a své rodině oddaný. Svou rodinu miluje z celého srdce a rád dovádí i s menšími dětmi. Zpravidla dobře vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti. Je tak vhodnou volbou do velké rodiny.
  • Jeho srst je krátká, kudrnatá a vodě odolná. A málo náročná na péči. Stačí jí občas pročesat a čas od času psa vykoupat.
  • Patří mezi nadšené pracáky. Pes byl vyšlechtěn k lovu a přinášení kořisti, pracoval ale i u ovcí. Je to všestranně pracovní pes, kterého můžete využít při agility, obedience nebo i k vyhledávání a k záchranářině.
  • Je velmi chytrý a rád se učí. Je vhodnou volbou k práci, ale i k řadě sportů. Toto psí plemeno je perfektní pro aktivní všestranné lidi. Bez ohledu na to, zda chcete se psem pracovat nebo sportovat, bude pro vás vhodnou volbou.
  • Pokud psovi dopřejete dostatek pohybu a kvalitní stravu, budete mít i s trochou štěstí doma zdravého psa, s kterým budete chodit na veterinu pouze na očkování.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (1)

Důvody, proč si NEpořídit španělského vodního psa

  • Energie sbalená v kudrnatém kožíšku, to je španělský vodní španěl. Potřebuje velkou dávku pohybu, ideálně v podobě několika hodin každý den. Opravdu, každý den a ano, i když má k dispozici zahradu. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlédněte po méně náročném plemeni na pohyb.
  • Jde o psa, který miluje práci a potřebuje dostatečně zaměstnat nejen nohy, ale i hlavu. Pokud se začne nudit, má destruktivní sklony.
  • Je třeba ho od štěněte důsledně socializovat. Řada jedinců plemene má sklony k dominanci, což může vést k občasnému agresivnímu chování vůči cizím psům. Pokud tomu chcete předejít, vhod vám přijde špetka přirozené autority, důsledná výchova a častá socializace s dalšími psy.
  • Občas je řazen mezi psy, které snese řada alergiků. Pokud máte menší alergii na psí chlupy, je u tohoto plemene o něco větší šance, že s budete mít s jeho srstí problémy. Neplatí to ovšem na 100%. Například s pudlem máte o trochu větší šanci, že s jejich srstí nebudete mít problémy.
  • I když patří mezi zdravější plemena a jejich srst nevyžaduje zvláštní péči, přeci jen se občasným zdravotním problémům, v souvislosti se srstí, nevyhnete. Řada jedinců plemene trpí tvorbou matných a zanícených oblastí v srsti, což je pak potřeba řešit, zpravidla ve spolupráci s veterinářem.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (10)

Historie španělského vodního psa

Asi málokoho překvapí, že toto plemeno pochází ze Španělska, kde se od 17. století využíval jako ovčácký pes, ale i jako pomocník rybářů. Jeho minulost je tak trochu zahalena tajemstvím, dodnes není jisté, jak plemeno vzniklo. Podle některých pramenů a teorií jde o prastaré španělské plemeno, které by údajně mělo mít kořeny ve středověků, podle některých teorií dokonce pochází z dob Římanů. Podle další teorie se plemeno dostalo do Španělska na lodích Turků. Ve Španělsku se postupně plemeno vyvíjelo do dnešní podoby a postupně začal být znám pod názvem „andaluský turecký pes“. S velkou pravděpodobností mezi předky tohoto plemene patří portugalský vodní pes a barbet (francouzský vodní pes).

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (11)

Tato psí rasa byla v minulosti využívána jako pomocník rybářů, jde totiž o velkého milovníka vody. Umí skvěle plavat, a i se potápět do hloubky až tří metrů. Protože jde o všestranného psa, byl využíván i jako ovčácký pes k ochraně stáda nebo jako pomocník při přesunech z jedné pastviny na druhou. S cíleným chovem plemene se začalo roku 1973, španělským kenel klubem byl uznán v roce 1985. V roce 1989 bylo plemeno uznáno FCI. Plemeno patří mezi vzácnější, nejvíce psů této rasy tak najdeme na území Španělska, především na území Andalusie. V Čechách i na Slovensku jde o velmi vzácné plemeno, v obou zemích najdeme pouze pár desítek jedinců.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (12)

Povaha španělského vodního psa

Patří mezi všestranné a velmi aktivní psy. Jejich výchova není pro každého, jde totiž o citlivé psy, s kterými je třeba občas zacházet v rukavičkách. Je sice relativně snadno cvičitelný, přesto není vhodný ke každému. Má totiž sklony k dominanci vůči cizím psům, což může vést ke konfliktům. Je tak třeba nepodcenit socializaci. Důsledný začátečník by si s ním ovšem poradit měl. Je velmi oddaný své rodině, a i v dospělosti bývá velmi hravý, je tak doporučován i k dětem. Děti by ovšem měly být poučeny, jak se k psovi správně chovat. Toto plemeno psů má totiž velmi citlivou srst a zpravidla špatně nese tahání za srst.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (13)

Na majitele se pes zpravidla velmi silně fixuje a rád mu dělá společnost od rána do večera. Je to skvělý pracák, a i dobrý hlídač. Bývá odvážný, ostražitý, nebývá ovšem prvoplánově agresivní. Když se mu něco nezdá, zpravidla štěká. Umí ohlídat hospodářská zvířata, je vhodnou volbou pro psí záchranařinu nebo na různé sporty typu agility, flyball nebo vodní sporty typu dog diving. S dalšími domácími zvířaty zpravidla vychází dobře, především pokud je zvyklý od štěněte.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (14)

Vzhled španělského vodního psa

Patří mezi středně velké psy s obdelníkovitým tělem a vyváženími proporcemi. Má větší hlavu, kterou nese elegantně. Jeho mozkovna je plochá s nevýrazným týlním hrbolem a stopem. Jeho nosní houba je zbarvena stejně nebo trochu tmavěji, než bývá srst. Zbarvení očí ladí se zbarvením srsti, zpravidla jde o oříškovou po játrově hnědou. Uši jsou nasazené středně vysoko a mají trojúhelníkovitý tvar. Dobře osvalený krk je kratší. Někteří jedinci mají velmi krátký ocas, který bývá nesen velmi vysoko. V některých zemích se ocas stále kupíruje, pokud naroste delší.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (2)

Má širší a hluboký hrudník s dobře klenutými žebry. Jeho kůže přiléhá dobře k tělu a je velmi jemná. Jeho srst je vždy kudrnatá a její struktura připomíná vlnu. Pokud je srst dlouhá, může vytvářet zašmodrchané šňůry. Mezi povolené zbarvení patří odstíny bílé, hnědé a černé, a to v případě jednobarevného zbarvení. V případě dvoubarevného zbarvení se objevuje v kombinaci bílá a černá nebo bílá a hnědá. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 44-50 cm u psů, u fen v rozmezí 40-46 cm. Hmotnost plemene se pohybuje u psů v rozmezí 18-22 kg, u fen v rozmezí 14-18 kg.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (3)

Ke komu je španělský vodní pes vhodný

Patrně málokoho překvapí, že španělský vodní pes miluje vodu. Je to pes plný energie, který potřebuje pohyb a ideálně i zaměstnat hlavu. Vhod mu kromě různých sportovních aktivit spojených s vodou (například dog diving) přijdou i dlouhé procházky přírodou nebo možnost náročnějšího výcviku. Tomuto plemeni opravdu nebude stačit pouhé pobíhání po zahradě, velmi snadno se začne nudit. A nuda se u tohoto plemene nejčastěji projevuje destrukcí všeho, co mu přijde pod čumák.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (4)

Španělský vodní pes má relativně atypickou srst, která mu dodává typické vzezření. Jeho kudrnatá srst potřebuje určitou dávku péče, byť není až tak náročná jako u řady dlouhosrstých plemen. Srst je třeba rozplétat prsty, jinak se začne cuchat. Psa občas můžete opláchnout vodou nebo ho nechat zaplavat v čistém rybníku. Šamponování se příliš nedoporučuje, jinak srst ztratí svou ochranou atmosféru. Srst je třeba čas od času zastřihnout, především pokud chcete se psem chodit na výstavy, psa budete stříhat zhruba 2x ročně.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (5)

Pes je poměrně odolný a zpravidla zvládá i celoroční pobyt venku – pokud má k dispozici zateplenou boudu či kotec. Pokud bude celoročně venku, je třeba se mu důkladně věnovat, svého člověka miluje a může trpět samotou. Toto plemeno lze chovat i v bytě, ovšem je třeba se mu o to důkladněji věnovat a psa pořádně unavit. A to opravdu velmi důkladně, pokud se nechcete pravidelně vracet k znuděnému psovi, který vám rozebere byt na atomy.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (6)

Španělský vodní pes v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 44-50 cm u psů, u fen v rozmezí 40-46 cm.
  • Hmotnost plemene se pohybuje u psů v rozmezí 18-22 kg, u fen v rozmezí 14-18 kg.

Srst:

  • Jeho srst je vždy kudrnatá a její struktura připomíná vlnu. Pokud je srst dlouhá, může vytvářet zašmodrchané šňůry.

Zbarvení:

  • Mezi povolené zbarvení patří odstíny bílé, hnědé a černé, a to v případě jednobarevného zbarvení. V případě dvoubarevného zbarvení se objevuje v kombinaci bílá a černá nebo bílá a hnědá.

Jak dlouho žije:

  • Španělský vodní pes se dožívá 10 až 14 let. 

Odkud pochází:

  • Španělsko

Ke komu je vhodný:

  • Španělský vodní pes je energický tvor, který potřebuje notnou dávku pohybu. Je vhodnou volbou k řadě vodních aktivit, například k vodní záchranařině nebo k dog divingu. Bavit ho bude i náročnější výcvik nebo dlouhé procházky přírodou.
  • Miluje lidskou společnost a je rád v častém kontaktu se svou rodinou. I když zvládne celoroční pobyt venku, potřebuje, aby se mu rodina dostatečně věnovala. A to nejen proto, aby se necítil osamělý. Potřebuje důkladně zaměstnat, jinak se bude nudit a bude mít destruktivní sklony.
  • Je vhodnou volbou k rodině s dětmi. Je o chlup vhodnější k starším dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. Tento pes má poměrně citlivou srst ve smyslu, že mu je velmi nepříjemné tahání za srst. Ty nejmenší děti je proto třeba hlídat, aby psa za srst netahali nebo toto plemeno pořídit v momentě, kdy budou děti chápat, že to nemají dělat.
  • Důsledný pejskařský začátečník by měl zvládnout výchovou tohoto kudrnatého fešáka, ale o něco častěji bývá doporučován lidem s trochou zkušeností. Tento pes bývá totiž často dominantní vůči cizím psům a je třeba ho správně a včas socializovat, aby pak nedocházelo při běžném venčení k zbytečným konfliktům.

Plemeno-spanelsky-vodni-pes (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu