Stafordširský bulteriér budí strach, ale umí být i chůva k dětem
Stafordširský bulteriér má mezi řadou lidí kvůli mohutné čelisti a hrudníku a také historii zápasnického psa neprávem pověst agresora. Tu se zatím marně snaží u širší veřejnosti setřást, a to navzdory tomu, že se v posledních letech čím dál častěji využívá jako canisterapeutický pes. V zemi svého původu, v Anglii, se často nazývá „baby dog“ nebo „nanny dog“ (dětský pes či pes chůvička). „Stafíci“ jsou sice doporučováni pokročilejším pejskařům, přesto jde o přátelského psa, který vám při správném přístupu bude dělat jen radost.
Stafbull je pes určen především do bytu, a to z několika důvodů. Jeho srst je krátká a bez podsady, k celoročnímu pobytu venku se tak nehodí. Zároveň jde o psa, který miluje svého člověka, často je na něm až závislý. Když je od něj delší dobu izolován, trpí. Stafíci jsou inteligentní, při správném přístupu snadno zvládají nejen klasickou poslušnost vhodnou pro běžné fungování, ale s přehledem zvládnou i různé disciplíny sportovní kynologie, včetně obran. Vhodní jsou jak na canisterapii, tak na různé psí sporty jako flyball nebo canicross. Milovníků bull psů je velké množství, což vedlo ke vzniku řady sportovních disciplín (většinou silových), vhodných především pro toto plemeno. S těmito psy se rozhodně nudit nebudete, jsou tak vhodní především pro aktivní páníčky.
Důvody, proč si pořídit stafordširského bulteriéra
- Jsou to velcí milovníci lidí, včetně dětí. V Anglii se mu dokonce přezdívá „baby dog“ (dětský pes). I od menších dětí je opravdu schopen nechat si líbit téměř cokoliv.
- Jde o středně aktivní plemeno. Ocení tedy nejen větší fyzickou aktivitu jako běh nebo dlouhý výlet, ale vadit mu nebude ani občasné povalování na gauči.
- Stafbulíci jsou všestranní psi. Pokud se chcete věnovat více psím sportům, tito hafani se nadšeně vrhnou do všeho s vámi. Často je tak můžete vidět při obranách, běhu, dogtrekkingu, ale i agility nebo při canisterapii.
- Jsou velmi inteligentní, vhodní jsou tak pro jakékoliv disciplíny sportovní kynologie nebo obedience.
- Není třeba ho vyčesávat nebo častěji koupat. V tomto směru je velmi nenáročný.
- Toto plemeno miluje jízdu autem a obecně cestování.
- Jde o menšího psa. Při dostatečném vyžití se tak snadno vejde i do menšího městského bytu.
- Tohoto plemene se nedrží žádné typické nebo časté choroby. Pokud si pořídíte papírového stafbulíka, máte slušnou jistotu, že se váš pes dožije vysokého psího věku bez větších zdravotních potíží.
Důvody, proč si NEpořizovat stafordširského bulteriéra
- I když má mnoho nezkušených lidí tendenci řadit stafíky mezi tzv. „bojové psy“, rozhodně nejde o hlídače. Sice má ve zvyku na určité nesrovnalosti reagovat štěkotem, při vniknutí cizího člověka na jeho pozemek ho má ale tendenci vítat s vrtícím ocasem. Pokud chcete tedy především hlídače, poohlédněte se jinde.
- Řada bulteriérů nevychází úplně nejlépe s ostatními zvířaty, jedná se především o velké milovníky lidí. S domácími zvířaty, když je na ně zvyklý od štěněte, vychází většinou bez potíží. Je ovšem třeba být důslední při socializaci s cizími zvířaty.
- Nehodí se k celoročnímu pobytu venku. Kromě toho, že je rád v neustálé přítomnosti svého člověka, jeho krátká srst není vhodná k venkovnímu pobytu především v chladném a deštivém období.
- Hodně se fixuje na svou rodinu. Pokud vy i další členové domácnosti trávíte každý den mnoho hodin mimo domov, toto plemeno velice trpí. Stafbulíci jsou tak vhodní především k aktivním důchodcům, k lidem s možností pracovat často z domu nebo do rodin, kde děti chodí domů brzy ze školy a dělají svým čtyřnohým kamarádům společnost.
- I když jde o inteligentní a v zásadě přátelské psy, nejsou vhodní pro úplné začátečníky. Je třeba důslednost, trpělivost, a především přirozená autorita.
- Bulteriéři byli kdysi šlechtěni k boji s dalšími psy (nikdy proti člověku). Výsledkem je pes, který miluje děti a lidi obecně, s ostatními zvířaty ovšem může mít problém. Je třeba to mít na paměti a jakékoliv agresivní chování vůči kterémukoliv zvířeti vhodně a včas potlačit. Je to jeden z důvodů, proč není moc vhodný k začátečníkům.
- Široký hrudník a mohutná čelist. Jsou to časté důvody, proč se lidé bez zkušenosti se psy mají tendenci tohoto psího plemene obávat. Je třeba počítat s tím, že vás i při běžném venčení bude čas od času někdo nedůvěřivě sledovat.
- Dokáží být tvrdohlaví. Při výcviku je proto třeba si 100% trvat na svém.
Historie stafordširského bulteriéra
Stafordširský bulteriér se stále potýká se svou nelehkou minulostí. Psi typu bull v minulosti byli šlechtěni k býčím a psím zápasům, což jim dodnes nechává v očích mnoha lidí neprávem šrám. Tato „zábava“ sloužila kdysi k pobavení lidí a pro mnoho chudých dělníků byla zdrojem vedlejších příjmů, nebo dokonce i hlavní obživa. I po oficiálním zákazu všech zvířecích zápasů tyto a jiné zápasy pokračovaly ilegálně. Stafordširský bulteriér vznikl patrně křížením anglického buldoka s předky dnešních foxteriérů. Čas od času bylo při šlechtění tohoto plemene přidáno další plemeno. Chov probíhal především v hrabství Staffordshire, odkud byl odvozen jeho název. Plemeno bylo oficiálně uznáno v roce 1935, kdy vznikl i oficiální standard plemene. Od té doby se pravidelně začali psi tohoto plemene objevovat na celosvětových psích výstavách. Postupně tito psi získávali na popularitě a začali se šířit do celého světa.
Povaha stafordširského bulteriéra
Stafbulíci jsou inteligentní, přátelští psi. Snadno a rychle se učí, ale zároveň dokážou být paličatí a touží si dělat mnoho věcí po svém. Proto se doporučují spíše zkušenějším chovatelům, kteří jim budou velet pevnou rukou a zároveň budou důslední a trpěliví. U stafíků je třeba důsledná socializace především vůči dalším zvířatům, a to od štěněte. Jde o teriéra, tedy velice rád žvýká a hrabe, a to nejen venku, ale i v bytě. Pokud nechcete mít z bytu či zahrady kůlničku na dříví, psa důkladně unavte jak psychicky, tak fyzicky. Zabavit ho můžete i pořízením kousacích hraček, a to takových, které vydrží i silnou a mohutnou čelist bulíka. Stafordširský bulteriér má sice pověst „bojového psa“, přesto jde o přátelského společníka, který miluje děti i dospělé. Svou rodinu zbožňuje a je schopen si ji pečlivě chránit. Jde o pohodáře, který s vámi bude nadšeně trávit čas v posteli nebo na gauči. Při vašem příchodu vás nadšeně přivítá, s radostí uvítá i každou návštěvu. Lidi miluje nadevše, odnaučit ho nadšením na každého skákat a olizovat je pomalu nadlidský výkon.
Toto plemeno psů není vhodné k dlouhodobému pobytu venku, a to jak kvůli srsti, která je bez podsady, tak kvůli lásce k lidem. Je tak stvořený především pro pobyt v bytě nebo v domě se zahrádkou s přístupem dovnitř. Stafíci milují lidi a pohyb, takže jakýkoliv sport, ve kterém budou spolupracovat s člověkem, je pro ně ideální. Vhodný je pro ně canicross, obedience, ale i flyball. Ač se to pro mnohé může zdát neuvěřitelné s ohledem na historii tohoto plemene, jsou díky své přátelské povaze ideální i na canisterapii. Pokud jim poskytnete alespoň základní výcvik a důkladnou socializaci, spokojí se i s pravidelnými dlouhými procházkami přírodou. Navzdory přátelské povaze a inteligenci se doporučují spíše zkušenějším důsledným chovatelům, kteří si s těmito paličáky poradí a budou jim přirozenou autoritou.
Vzhled stafordširského bulteriéra
Stafordi na první pohled zaujmou mohutnějším a svalnatým hrudníkem a krátkou hlavou se širokou lebkou. Oči jsou kulaté, uši jsou posazené vysoko a široce po stranách hlavy. Krátký svalnatý krk se rozšiřuje směrem do ramen. Horní linie zad je rovná. Tělo je dobře osvalené. Nízce posazený ocas je středně dlouhý a směrem ke špičce se zužuje. Stafíci mají krátkou srst bez podsady. Mezi častá zbarvení patří plavá barva, červená, bílá, černá, modrá nebo žíhaná. Přípustné jsou i kombinace zmíněných barev s bílou. Kohoutková výška dospělého jedince se pohybuje mezi 35 a 41 cm, průměrná váha mezi 11 a 17 kg.
Ke komu je vhodný stafordširský bulteriér
Stafordširský bulteriér je přátelský pes, který miluje lidi a rád tráví co nejvíce času v jejich společnosti. Tito psi dokážou být poněkud tvrdohlaví a svérázní, tedy i navzdory přátelské povaze a inteligenci se doporučují spíše zkušenějším chovatelům. Stafíci jsou dobře osvalení psi, kteří potřebují pohyb. Hodí se proto na různé psí sporty jako flyball, dogtrekking nebo canicross. V současnosti existuje i velké množství sportů vyvinutých právě pro bull psy, jež jsou založené především na síle, kterou tento pes dokáže vyvinout. Stafbulíci jsou také velmi inteligentní, vrhnout se s nimi můžete i na klasickou sportovní kynologii, kterou zvládne levou zadní. Po správném vytížení se s vámi budou spokojeně válet na gauči.
Stafordšírský bulteriér v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška 35-41 cm, hmotnost 11-17 kg
Srst:
- Krátká, hustá, bez podsady
Zbarvení:
- Plavá barva, červená, bílá, černá, modrá nebo žíhaná. Přípustné jsou i kombinace zmíněných barev s bílou.
Jak dlouho žije:
- Stafordširský bulteriér se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Spojené království
Pro koho se hodí:
- Stafbulíci jsou přátelští a inteligentní psi, kteří se hodí do aktivní rodiny.
- Toto plemeno miluje lidi, kromě sportovních aktivit nebo obedience se již nějaký ten pátek využívá jako canisterapeutický pes.
- Navzdory vysoké inteligenci a přátelské povaze se doporučuje spíše pokročilejším chovatelům, kteří si poradí s menší tvrdohlavostí těchto psů a nastaví od začátku psovi mantinely. V momentě, kdy se vám podaří stafíka náležitě utahat, bude s vámi nadšeně trávit zbytek dne na gauči mazlením.
Existuje velké množství psích plemen, některá jsou perfektní volbou do rodiny s dětmi, jiná plemena se k dětem naopak vůbec nehodí. Poznejte psí plemena, která jsou vhodná k dětem a jejich přítomnost si budou užívat. Nebo hledáte spíše malá psí plemena do bytu? A co třeba sportovní psí plemena, která s vámi budou držet krok při běhu i na dlouhé túře?
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva