Švédský vallhund je hravý pes z dob vikingů
Švédský vallhund je hravý a přátelský pes s velkou dávkou energie. Jde o menšího pasteveckého psa, který se nápadně podobá plemenům welsh corgi cardigan nebo welsh corgi pembroke. Tato plemena jsou vzájemně příbuzná, ovšem dodnes se neví, jestli je jedno z plemen tomu druhému předkem. Podobně jako corgi je i vallhund energickým psem vhodným pro aktivní majitele.
Švédský vallhund si dokáže zvyknout i v městském bytě, ovšem za podmínky, že se mu budete dostatečně věnovat. O trochu spokojenější bude většina jedinců této psí rasy na venkově nebo na kraji města. Jako mnoho dalších pasteveckých psů je i toto plemeno velmi chytré a potřebuje zaměstnat, jinak se začne snadno nudit. S tímto psem se můžete věnovat pasení anebo různorodým kynologickým sportům. Výhodou i nevýhodou plemene je jeho vzácnější výskyt v České republice. Pokud toužíte po pozornosti při procházce s netradičním plemenem a nebude vám tím pádem vadit i vyšší pořizovací cena, pak se švédským vallhundem nesáhnete vedle.
Důvody, proč si pořídit švédského vallhunda
- Švédský vallhund patří mezi oddané a přátelské psy, kteří milují z celého srdce celou rodinu.
- Je to skvělý parťák pro aktivní lidi. Můžete se s tímto psem věnovat například agility, dog-trekkingu, běh, ale i sportovnímu pasení.
- Je velmi chytrý a většinou velmi rád s lidmi při výcviku spolupracuje. Minimálně základní výcvik zvládne levou zadní a většině jedinců nedělá potíže ani náročnější výcvik.
- Sice nejde přímo o drobečky, ale přeci jen jsou menšího vzrůstu. Vejdou se tak i do menšího bytu nebo jeho velikost usnadní i cestování s tímto psem. Je prostě skladný a vejde se i do menšího auta nebo pod sedačku v autobuse nebo ve vlaku.
- Tento pes má kratší hustou srst, kterou stačí jen čas od času pročesat. Žádná větší péče není třeba. Pokud vás péče o srst nebaví, pak může být toto plemeno vhodnou volbou.
- Má dlouhou a zajímavou historii, která sahá do dob vikingů. V Česku jde zároveň o vzácnější psí plemeno, s kterým upoutáte pozornost. Pokud tedy toužíte po zajímavém psovi s unikátní historií, může být švédský vallhund dobrou volbou.
- Je to přátelský pes, který je vhodný do rodin s dětmi. Zpravidla dobře vychází i s dalšími zvířecími členy domácnosti.
- I když jde o společensky založené psy, bývají i dobří hlídači. Jsou ostražití a nic jim neuteče.
- Mají výraznou osobnost a jsou tak trošku klauni. Pokud tedy toužíte po veselém společníkovi, který se rád předvádí, s tímto pejskem neuděláte chybu.
Důvody, proč si NEpořídit švédského vallhunda
- Spousta energie, to je švédský vallhund. Tohoto psa je potřeba unavit, a to psychicky i fyzicky. Pokud se začne nudit, má destruktivní sklony. A vězte, že tomuto psovi pouhé pobíhání po zahradě a občasná krátká procházka do přilehlého parku stačit nebude. Pokud na psa nebudete mít čas několik hodin denně, pak se raději poohlédněte jinde.
- Je to společenský pes, který vyžaduje lidskou přítomnost. Pokud trávíte více času mimo domov, bude nešťastný.
- Je to ostražitý pes, který je vůči cizím lidem rezervovaným. Také si hůře zvyká na nové situace. Je proto důležité nepodcenit důslednou socializaci od štěněte, a to jak na cizí lidi a psa, a na různorodé situace, s kterými se bude setkávat.
- Řada jedinců tohoto plemene má tendenci štěkat. Je potřeba tento případný zlozvyk odbourávat již od štěněte a psa naučit na povel typu „ticho“.
- Krátká a hustá srst není příliš náročná na údržbu, ale je potřeba jí přeci jen čas od času pročesat, především v době línání. Je potřeba s péčí o srst počítat a také se smířit se slušnou dávkou chlupů po celém bytě.
- I když jde o chytré psy, kteří se rádi věnují výcviku, jejich výcvik nemusí být pro všechny chovatele snadný. Stejně tak je důležité nepodcenit socializaci. Tito psi totiž mají často sklony k dominanci, což je důležité včas podchytit. I z tohoto důvodu jsou vhodnější volbou k alespoň lehce zkušenějším chovatelům s určitou dávkou přirozené autority.
- V Čechách jde o vzácnější plemeno, může být tak složitější ho sehnat. I z tohoto důvodu je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou za štěně.
Historie švédského vallhunda
Švédský vallhund je ve Švédsku považován za původní psí plemeno. Přesto se stále předpokládá, že je možnost, že mezi jeho předky patří psi typu welsh corgi, tedy že by mohl mít vallhund kořeny v Anglii. Další možností je, že mezi předky welsh corgi patří právě švédský vallhund. Pravděpodobně se nikdy nedozvíme, jestli stál u vzniku vallhunda corgi nebo jestli to bylo obráceně. Dodnes vlastně není ani 100% prokázána příbuznost ras, zatím nebyly udělané důkladné DNA testy. Není pochyb o tom, že jde o několik set let staré plemeno, jehož předci se z Anglie do Skandinávie či obráceně dostali za pomoci Vikingů. Původně tito psi pomáhali s naháněním koní a dobytka. Zároveň lovili krysy a potkany nebo hlídali dům a pozemek.
Novodobá historie plemene byla započata ve 20. století, kdy mělo toto plemeno na mále. Hrabě Björn van Rosen se rozhodl plemeno zachránit. Na svém panství Västgötland shromáždil všechny jedince plemene, kterých se dopátral a založil první oficiální chov. Postupně vznikli psi s původními vlastnostmi a také jednotným vzhledem. Následně byl sepsán standard plemene a psí rasa byla uznána Švédským kynologickým klubem.
Povaha švédského vallhunda
Švédský vallhund je pracovně založený a kamarádský pes, s kterým se nudit nebudete. Miluje lidskou společnost, a i jí vyžaduje, delší samota mu nedělá dobře. Své rodině je oddaný, vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý. Má smysl pro humor, je aktivní a svého pána se snaží rozesmát. I když jde o přátelského, milého a chytrého psa, nejde o plemeno pro každého. Určitě se nebude celé dny povalovat na gauči a ani pouhé pobíhání po zahradě ho neuspokojí. Je tak vhodnou volbou k sportovně založeným lidem, který se mu bude dostatečně věnovat. Bavit ho budou například dlouhé toulky přírodou, sportovní pasení nebo náročnější obedience disciplíny. Bude vhodnou volbou i na agility cross, treibball nebo stopování.
Vzhled švédského vallhunda
Švédský vallhund je menší, statný a krátkonohý pes, který připomíná svým vzhledem corgiho. Poměr kohoutkové výšky a délka těla je 2:3. Jeho hlava je dlouhá a směrem k nosu se rovnoměrně zužuje. Středně velké oči jsou oválné a bývají tmavě hnědé. Nosní houba je černá. Špičaté uši jsou široce nasazené a jsou vztyčené a vysoko nasazené. Krk je svalnatý a navazuje na protáhle tělo s mírně klenutými žebry. Krátké končetiny jsou pevné. Pro vallhunda je typický jeho netradiční ocásek. Ten může být jak dlouhý, tak i krátký, navíc může být nesen jakýmkoliv způsobem. Středně dlouhá srst je tvořena z tvrdé krycí srsti a kratší jemnou a hustou podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří šedé, šedožluté, červenohnědé, šedohnědé, nebo červenožluté. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 31-33 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 9-14 kg.
Ke komu je švédský vallhund vhodný
Delší srst s hustou podsadou předurčuje vallhunda k celoročnímu pobytu venku, je totiž velmi odolný vůči nepříznivému počasí. Jediné, s čím snad může mít potíže, díky kratším končetinám, je hluboký sníh. Podobně jako další plemena s krátkýma nohama, tak i vallhund by své nožky neměl příliš zatěžovat na schodech. Mezi nepříjemné vlastnosti švédského vallhunda patří častá potřeba štěkání. Je tak vhodné se při výcviku psa od štěněte soustředit na pokyn typu „ticho“, a to především pokud bydlíte v bytě a pes by mohl častým štěkotem obtěžovat sousedy. Další z jeho neduhů je tendence pást vše, co se pohne. Stejně jako u řady dalších pasteveckých plemen je potřeba na tomto zvyku pracovat, pokud nechcete, aby se pes zranil či zahynul. Tito psi totiž pasou nejen děti či motýly, ale i auta nebo kola, ke zranění či smrti tak může dojít velmi snadno. Instinkt k pasení můžete například přesměrovat k sportovnímu pasení, ale i k řadě sportovních aktivit.
Švédský vallhund v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 31-33 cm.
- Váha plemene se pohybuje mezi 9-14 kg.
Srst:
- Středně dlouhá srst je tvořena z tvrdé krycí srsti a kratší jemnou a hustou podsadou.
Zbarvení:
- Šedé, šedožluté, červenohnědé, šedohnědé, nebo červenožluté.
Jak dlouho žije:
- 12-15 let
Odkud pochází:
- Švédsko
Ke komu je vhodný:
- Švédský vallhund je malý a energický pes, s kterým se určitě nudit nebudete. Navzdory krátkým nohám dokáže nachodit a naběhat spoustu kilometrů denně. Určitě nejde o žádného lenocha, který se bude celé dny vyvalovat na gauči.
- Byl po staletí využíván jako pastevecký pes a dodnes ho lze k tomuto účelu použít, má totiž stále silné pastevecké instinkty. Pokud se pasení věnovat nechcete či nemůžete, můžete se vrhnout na dog-trekking, agility nebo i stopování.
- Jeho silné pastevecké instinkty mohou být do jisté míry překážkou – má tendenci pást vše, co se pohne. Je potřeba psa včas usměrnit, aby nepásl kola nebo auta.
- Je vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, a to díky husté podsadě, která mu zaručuje odolnost vůči špatnému počasí.
- Vallhund bude nejvíce spokojený na vsi či na kraji města. Při správném vyžití by měl zvládnout i městský byt.
- Je to pes plný energie a pouhé pobíhání na zahradě mu stačit nebude. Je tak vhodnou volbou především k aktivním lidem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com