Trpasličí pinč je malý, ale nebojácný pes
Trpasličí pinč je menší nebojácný pejsek, s kterým se určitě nebudete nudit. Nejde o pokojového psíka, který bude celý den sedět na gauči a bude mu stačit pár krátkých procházek po okolí. Potřebuje zabavit a zaměstnat.
Trpasličí pinč, nebo také malý hladkosrstý pinč, srnčí ratlík nebo zwergpinscher. Ano, pod všemi těmito názvy vystupuje tento malý nezbeda. Nejznámější je ovšem pod názvem trpasličí pinč. Jako mnoha dalších drobných pejsků i u pinče se setkáme s povahou, která odpovídá většímu plemeni. Jde o nebojácného, energického, ale i svérázného psa, který dobře hlídá. Jestli jste sami aktivní a se psem rádi dovádíte, pak pro vás bude tento pejsek správnou volbou. S pinčem se můžete věnovat řadě psích sportů, bavit ho bude agility nebo dogdancing. Jako hlídač je k nezaplacení, na vše, co se mu nezdá, upozorní štěkotem. Určitou nevýhodou pak je, že jeho pronikavý hlásek se nese, v kombinaci s tím, že štěká opravdu často, se budou hodit tolerantní sousedé. Pokud mu dopřejete alespoň základní výcvik, bude z něj parťák do nepohody.
Důvody, proč si pořídit trpasličího pinče
- Pokud se mu budete věnovat, bude skvělým rodinným psem, který bude nadšeně dovádět i s dětmi.
- Je dobrým hlídačem, a to především díky vrozené nedůvěře k cizím lidem. I když jde o drobného psa, nemá problém postavit se většímu nepříteli.
- I když jde o menšího psa, nejde o žádného gaučového povaleče vhodného pro lenochy. Naopak, je velmi aktivní a je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost se mu věnovat. Je dokonce dobrou volbou na řadu sportovních aktivit typu agility nebo dogdancing.
- Má trochu svéráznou povahu, takže i když je chytrý, jeho výcvik může být pro ledaskoho trochu oříšek. Pokud se ale výcviku nezaleknete a pejska i správně socializujete, bude z něj perfektní parťák do nepohody, který nezkazí žádnou legraci.
- S dalšími zvířecími mazlíčky vychází bez potíží, ovšem ideálně pokud je na ně zvyklý od štěněte.
- Je to drobný pejsek, který není náročný na prostor a snadno se vejde i do menšího bytu.
- Pinč je pes vhodný do bytu i díky tomu, že málo líná.
- Jde o zdravé psí plemeno, kterému se vyhýbá mnoho dědičných chorob. S trochou štěstí s tímto psem nebudete trávit příliš času na veterině. V kombinaci s drobným vzrůstem se i dožívá poměrně vysokého psího věku.
- Vyžaduje kvalitní stravu, ale díky drobnému vzrůstu psa vás nebude strava stát příliš mnoho.
- Je vhodnou volbou k aktivním lidem, i k aktivním seniorům, kterým se se psem bude dobře manipulovat právě díky jeho drobné velikosti. Trpasličí pinč dokáže být i velmi empatický, což ocení řada lidí, včetně seniorů.
Důvody, proč si NEpořídit trpasličího pinče
- Díky krátké srsti a drobné velikosti není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.
- Štěká, štěká a štěká. Tato vlastnost je typická pro řadu drobnějších pejsků a pinč není výjimkou. Je ale chytrý, pokud zavčas začnete pracovat na pokynu typu „ticho“, omezíte jeho štěkot na minimum.
- Má silný lovecký instinkt, což lze opět správným výcvikem dostat pod kontrolu. Je ovšem třeba pamatovat, že se jeho loveckým sklonům budete muset věnovat, jinak se můžete těšit na perné chvíle při každém venčení. Nemá totiž problém útočit na vše co se pohne, včetně o hodně větších psů.
- Je to drobný a krátkosrstý pejsek, při horším a chladném počasí ho musíte oblékat do zateplených oblečků.
- Je třeba ho správně socializovat a dopřát mu alespoň základní výcvik, jinak rád převezme nadvládu v domácnosti a venku bude útočit na vše, co se mu nebude zdát.
- Je často doporučován do rodiny. Nebývá to ovšem tak, že by bezmezně miloval všechny členy jedné domácnosti, většinou přilne jen k jednomu člověku, ostatní toleruje.
- Jde o chytrého psa, je třeba ho unavit psychicky, i fyzicky. Je vhodné psovi pořídit sadu hlavolamů, ponořit se do složitějšího výcviku nebo se věnovat sportu, kde se vyběhá i bude muset použít hlavu – například agility nebo dogdancing. Pokud na podobné aktivity nemáte vlohy a náladu, raději se poohlédněte po jiném plemeni.
Historie trpasličího pinče
Chov trpasličího pinče je doložen od 19. století, ale plemeno patrně existovalo již dříve. V minulosti bylo plemeno oblíbené u dvora a využíváno bylo především k lovu. Tento malý diblík se využíval především k hubení hlodavců. Dokonce v době, kdy vznikal standard plemene, existovalo více barevných variant, než které známe dnes. Roku 1895 byl založen první chovatelský klub a od té doby je trpasličí pinč veden jako samostatná psí rasa. Během 20. let minulého století byla snaha plemeno co nejvíce zmenšit, což je dnes nežádoucí. V rámci cíleného chovu se tyto snahy podařilo potlačit. Roku 1930 byla stanovena horní výška plemene na 30 cm a roku 1956 byla stanovena i minimální výška na 25 cm. Již v průběhu 20. let došlo k rozšíření plemene nejen do dalších evropských zemích, ale i do USA.
Povaha trpasličího pinče
Jako u mnoha dalších menších plemen, i trpasličí pinč je malý tělem, ale velký duchem. Jde o psa, s kterým se rozhodně nebudete nudit. Je to aktivní roztomilý a nebojácný diblík, který je rád v pohybu. Pokud i vy máte rádi pohyb a nechcete či nemůžete pořídit velkého psa, pak pro vás bude tento lumpík správou volbou. Je to všestranný sporťák, který s vámi rád vyrazí na hory, na cvičák nebo na agility. Díky jeho malému vzrůstu ho můžete vzít téměř kamkoliv. Pokud má správné vychování, bude vám tak moc dělat společnost i na místech, kam byste si většího psa pravděpodobně vzít nemohli. Snadno se vejde do různých přepravek či tašek a snadněji se s ním cestuje. U řady leteckých společností si dokonce můžete vzít v tašce nebo přepravce takto malého psa přímo na palubu letadla.
Je potřeba se trpasličímu pinčovi věnovat od štěněte, a to velmi důsledně. Tato psí rasa dokáže být slušně paličatá, má stále silné lovecké instinkty a dominantní sklony. Pokud bude mít pinč možnost, převezme nejen velení v domácnosti, ale bude se pokoušet vládnout i okolí. K cizím psům může být v krajním případě i agresivní. Pokud pak většímu psovi dojde s nevychovaným lumpem trpělivost, může pinč snadno dojít k úhoně. Pokud se do výcviku opřete hned od začátku, budete důslední a trpělivý, psa důkladně unavíte, aby neměl šanci vymýšlet lumpárny, pak budete mít doma skvělého parťáka, který vás budou nadšeně doprovázet životem.
Toto psí plemeno má tak trochu problém s uštěkaností. Tuto vlastnost má občas problémy omezit i řada zkušenějších chovatelů. Rád štěká nejen na vše, co se mu nezdá, ale i když se nudí nebo má pocit osamění při delším odloučení od páníčka. Doporučuje se od štěněte pracovat na pokynu typu „ticho“, přesto se dá počítat s tím, že bude štěkat o něco víc, než řada jiných psů. Se správnou socializací se bude chovat přátelsky k dalším zvířatům i dětem. K cizím lidem bývá přirozeně nedůvěřivý.
Vzhled trpasličího pinče
Trpasličí pinč má čtvercovou postavu s krátkou přiléhající a lesklou srstí. Mezi tradiční zbarvení patří selfcolored a black and tan. Do zbarvení selfcolored patří jednobarevní pejsci v jelení červené barvě nebo červenohnědé až tmavě červenohnědé. O něco častěji se plemeno objevuje v zbarvení black and tan, což znamená černý pejsek s pálením nebo červenými či hnědými znaky. Bývá velmi podobný pražskému krysaříkovi, který je o něco menší, a méně mohutný, a i o chlup lehčí. Trpasličí pinč je opravdu malý pejsek, jeho kohoutková výška se v dospělosti pohybuje mezi 25-30 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 4-6 kg.
Ke komu je trpasličí pinč vhodný
Trpasličí pinč je sice malý, přesto velmi energický pejsek, který svým majitelům dá zabrat. Jde o temperamentní plemeno, které si rádo dělá věci po svém. I když jde o drobnějšího psa, je potřeba ho nejen nechat vylítat, ale i ho důsledně cvičit. Pinčové vyžadují alespoň základní poslušnost a jasné stanovení mantinelů, jinak rádi převezmou velení nejen své rodiny, ale i širokého okolí. I díky loveckému instinktu nemají problém vrhnout se na mnohem většího (a často domnělého) nepřítele. Pokud nedojde k správné výchově a socializaci, snadno ván psa venku přejede auto, které se bude pokoušet ulovit nebo se po něm ožene výrazně větší pes, kterého věčné štěkání a dorážení vašeho drobečka přestane bavit.
Trpasličí pinč přitom dokáže být velmi přátelský parťák do nepohody. Jen je třeba se mu trošku věnovat. Určitě nejde o gaučového povaleče, naopak, tento pes energií překypuje. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří nemohou či nechtějí mít doma psa ve velikosti dogy, a přesto chtějí společníka s velkou osobností. Kombinace menší velikosti a krátké srsti, která minimálně líná, z nich dělá skvělou volbu do menšího městského bytu.
Trpasličí pinč v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška se v dospělosti pohybuje mezi 25-30 cm.
- Váha plemene se pohybuje v rozmezí 4-6 kg.
Srst:
- Krátká, lesklá, přiléhající.
Zbarvení:
- Selfcolored a black and tan.
Jak dlouho žije:
- Trpasličí pinč se dožívá 12 až 14 let.
Odkud pochází:
- Německo
Ke komu je vhodný:
- Tento drobný pejsek může mást vzhledem. I když je malý, rozhodně nejde o žádného gaučového povaleče, spíše naopak. Je to malý akční diblík, který potřebuje vyběhat a ideálně unavit i psychicky. Je vhodnou volbou na řadu sportovních aktivit, kromě dlouhých procházek ho bude bavit i agility, dogdancing nebo náročnější obedience disciplíny či sportovní poslušnosti. Pokud tedy toužíte po akčním a zároveň skladném psovi, pinč bude správnou volbou.
- Jde o chytrého psa, který ovšem jako mnoho původně loveckých psů dokáže být dominantní. Jeho výchova tak musí být důsledná a trpělivá. Jeho povaha není pro každého, zvládnout tohoto lumpíka opravdu není jednoduché. Je třeba podchytit například i jeho lovecký instinkt, pokud se vám to nepovede, nebude mít tento menší pes problém zaútočit klidně i na dogu či bernardýna.
- Je to malý a skladný pejsek, který se snadno vejde i do menšího městského bytu. Zároveň téměř nelíná, nebudete se tak muset bát nánosů chlupů po celém bytě. Naopak díky drobnému vzrůstu a krátké srsti není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com