Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Velký švýcarský salašnický pes zastraší velikostí

Velký švýcarský salašnický pes patří mezi chytrá a odvážná plemena s vyrovnanou povahou. Je to větší pes, který rád a dobře chrání majetek i lidi. Tento salašnický pes má velmi silný teritoriální instinkt. Při hlídání je ostražitý, ale nebývá agresivní. Vetřelce zpravidla odradí svou velikostí v kombinaci s štěkotem a vrčením.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (7)

Velký švýcarský salašnický pes byl vyšlechtěn jako pracovní pes. Tato psí rasa byla využívání především k hlídání a nahánění dobytka, k tahání břemen a ochraně majetku. Dnes je chován především jako rodinný společník. Tato rasa miluje svou rodinu a velmi rád tráví čas v její přítomnosti. Má minimální lovecký instinkt a velmi dobře se snáší s dalšími domácími zvířaty. Je vhodný na venkov nebo na kraj města. Miluje přírodu a nerozhodí ho chladnější počasí. Je to původně pracovní pes, který potřebuje každodenní pohyb a zaměstnání, jinak se snadno začne nudit. Kromě dlouhých procházek si i výslovně užívá tahání břemen a rád spolupracuje s člověkem. Velmi rád pracuje a pouhý pohyb na zahradě mu určitě stačit nebude. Zároveň je pro něj velmi důležitý pravidelný kontakt s lidmi.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (10)

Důvody, proč si pořídit velkého švýcarského salašnického psa

  • Je to velmi dobrý hlídač, který bude nadšeně hlídat váš dům. O svůj pozemek i dům se s tímto psem bát nemusíte.
  • I když je ostražitý, nebývá agresivní. Vše, co se mu nezdá, řeší s klidem.
  • Jde původně o pracovního psa, který je dodnes odolný, silný a vytrvalý.
  • Je to pracák se vším všudy. V minulosti pomáhal především s hlídáním stád, chránil obydlí a tahal těžká břemena. Dodnes potřebuje pracovat, jinak se bude nudit. Kromě pasní se s ním můžete věnovat mushingu nebo dlouhým túrám. Jde o vytrvalého psa, který i při větší fyzické námaze vydrží pracovat dlouho.
  • Jde o jedno z mála psích plemen, které má minimální lovecký instinkt. Ve volné přírodě se tedy nemusíte tolik obávat jeho útěků za zajícem či srnou. Také se dobře snáší s dalšími zvířaty v jedné domácnosti.
  • Velmi rád se cítí součástí jedné smečky, jedné rodiny. Aby byl psychicky v klidu, je potřeba aby byl v častém kontaktu se svou rodinou. Zároveň ovšem nebývá vtíravý a stačí mu z pelíšku sledovat chod domácnosti.
  • Je odolný vůči nepříznivému počasí a je vhodnou volbou především na venkov, do lesa nebo do hor. Je to houževnatý pes, který vydrží opravdu ledacos.
  • Miluje svou rodinu a je jí oddaným společníkem. Zpravidla dobře vychází i s dětmi, s kterými mívá až svatou trpělivost.
  • I když jde o mohutnějšího psa, je svalnatý, pohyblivý a vytrvalý. Nebudou mu činit potíže dlouhé túry či jinak fyzicky náročnější aktivity.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (11)

Důvody, proč si NEpořídit velkého švýcarského salašnického psa

  • I když jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí, není ideální volbou k celoročnímu pobytu venku. Velmi miluje svou rodinu a špatně snáší delší odloučení. Je tak sice vhodný k domu se zahradou, ale ideálně s přístupem dovnitř.
  • Do menšího městského bytu také není ideální volbou. Potřebuje volnost a blízkost přírody. Pokud neplánujete být velkou část dne mimo domov, raději se poohlédněte po jiné psí rase.
  • Potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Také je dobré mu vymyslet nějakou smysluplnou činnost, pracák se v něm totiž opravdu nezapře. Je vhodný například na dlouhé procházky, do tahu, záchranařinu, pasení nebo stopování. Pokud se mu nebudete věnovat denně, začne se snadno nudit a bude vymýšlet lumpárny.
  • I když alespoň se základním výcvikem nemívá potíže, potřebuje pána s větší špetkou přirozené autority, který mu určí pravidla a bude při výcviku důsledný. Jako na většinu psů, ani zde cholerický přistup při výcviku nebude fungovat.
  • Jako mnoho jiných větších psů mívá problémy s klouby a celkově s pohybovým aparátem. Je důležité se zaměřit na kvalitní stravu a správný vývoje ve štěněcím období. Strava a občasný veterinární zákrok u tohoto obra může být poměrně náročná na peněženku.
  • Jako mnoho jiných pasteveckých psů i velký švýcarský salašnický pes byl veden k samostatnému myšlení. Plnění povelů rychlostí blesku od něj opravdu nečekejte.
  • I když se k pasení využívá o něco méně než v minulosti, má stále poměrně silné pastevecké instinkty. Má tak tendenci nahánět členy smečky do stáda.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (12)

Historie velkého švýcarského salašnického psa

Velký švýcarský salašnický pes má mezi předky původní pastevecký psy vyšlechtěné na území Švýcarska. Toto plemeno psů se již během 18. a 19. století začalo šířit Evropou. V té době tohoto psa využívali velmi často řezníci, ty doprovázel při jejich cestách. Protože jde o poměrně velkého psa, který dobře hlídá, zaměřili se na ochranu majetku, hlídání dobytka na pastvinách nebo se často využívali se často i jako honáčtí psi. Výjimkou nebylo využití psa k tahu různých nákladů na vozících nebo na saních.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (13)

Na přelomu 19. a 20. století se začalo s čistokrevným chovem této psí rasy. Na jubilejní výstavě k 25. výročí založení Švýcarské kynologické společnosti, roku 1908, byl v Langenthalu, poprvé představen tento pes, konkrétně dva jedinci. Šlo o dva psy, konkrétně byli představeni jako krátkosrstí bernští salašničtí psi. Tito psi byli předvedeni majitelem panem Schertenleibem von Burgdorf. Plemeno bylo posuzováno významným švýcarským kynologem a členem poroty Prof. Dr. Albertem Heimem, který byl psy okouzlen natolik, že jim udělil první cenu. O rok později bylo plemeno uznáno Švýcarskou kynologickou společností jako samostatné plemeno a bylo zapsáno do Švýcarské plemenné knihy. Chov čistokrevných jedinců se začal po uznání plemene ve Švýcarsku postupně rozvíjet, a to díky nalezení mnoha jedinců, kteří odpovídali vzhledem i povahou nově vzniklému standardu. Již roku 1912 vznikl Klub švýcarských salašnických psů (KGSS). Roku 1939 byl standard plemene uznán FCI.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (14)

Povaha velkého švýcarského salašnického psa

Velký švýcarský salašnický pes je klidný a přátelský pes, který je k své rodině velmi citlivý a je jí oddaný. Zpravidla dobře vychází jak s dětmi, tak i dalšími domácími zvířaty (včetně koček). Svou rodinu miluje z celého srdce a pokud je od ní odloučen na delší dobu, tak psychicky trpí. Nicméně nebývá vtíravý, zpravidla mu stačí být ve stejné místnosti jako jeho rodina. Dokáže pak hodiny sledovat dění v domácnosti bez toho, aniž by vyžadoval pozornost. I když je poměrně odolný vůči nepříznivému počasí, tak izolace v kotci mu nedělá příliš dobře.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (2)

Protože jde původně o pracovního psa, tak i dnes vyžaduje pravidelné zaměstnání. V minulosti se často využívali k tahání saní či vozíků, a i dnes si tuto činnost užívají. Bavit je bude tahání dětí na saních, ale i záchranářský výcvik, hlídání domu, ale i agility výcvik. Toto plemeno má vyvinutý silný teritoriální instinkt, což z něj činí velmi dobrého hlídače. Svou rodinu bude bránit, pokud bude mít dojem, že je v ohrožení. Hlídá jak svým mohutným vzhledem, tak hlasitým štěkotem. Pokud nemá vážný důvod, nebývá agresivní.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (4)

Vzhled velkého švýcarského salašnického psa

Jde o velkého až masivního psa s pevnou kostrou a dobrým osvalením. Navzdory mohutnější postavě je velmi době pohyblivý a mrštný. Disponuje hustou a krátkou srstí. Navzdory krátké srsti jde o psa odolného vůči nepřiznivému počasí, a to díky velmi husté podsadě. Zvládá i větší mráz a špatně snáší horko. Plemeno se objevuje pouze v barvě trikolory (černá, hnědá, bílá). Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 60-72 cm. Váha plemene se pohybuje okolo 60 kg.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (5)

Ke komu je velký švýcarský salašnický pes vhodný

Plemeno potřebuje především zaměstnat. Jde o univerzálního pracáka, kterého bude bavit řada sportů, ale i řada pracovních úkolů. Hodí se do hor, na vesnici nebo okraj města, kde bude mít dostatek příležitostí pohybu přírodou. I když se k pasení využívá o něco méně než v minulosti, má stále silné pastevecké instinkty, dokáže tak pást prakticky cokoliv se pohne. Pokud se nechcete věnovat pasení, je nutné mu vymyslet nějakou jinou zábavu. Vhodný je například do tahu, což lze využít jak pro zábavu, tak i pracovně. Může v zimě tahat děti na saních nebo vás může lehce potahat při výletu na běžkách. Občas se využívá při mushingu nebo tahá na horách vozíky s nákladem. Miluje dlouhé procházky přírodou a vhodný je tak například na dogtrecking. Tak jako tak jde o aktivního psa, který nebude jen tak sedět na gauči. I když bude mít k dispozici zahradu, je potřeba se mu denně věnovat.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (9)

Velký švýcarský salašnický pes v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 60-72 cm.
  • Váha plemene se pohybuje okolo 60 kg.

Srst:

  • Krátká, hustá.

Zbarvení:

  • Trikolorní (černá, hnědá, bílá).

Jak dlouho žije:

  • Velký švýcarský salašnický pes se dožívá 8 až 11 let.

Odkud pochází:

  • Švýcarsko

Ke komu je vhodný:

  • Jde o většího psa, který bude spokojený na zahradě s přístupem dovnitř. Sice je velmi odolný vůči nepříznivému počasí, přesto by při pobytu v kotci trpěl psychicky. Je totiž velmi rád v co největším kontaktu se svým majitelem.
  • Určitě nejde o psa na ozdobu. Je to nejen dobrý hlídač, ale i velký akčňák. Je důležité ho zaměstnat, alespoň dlouhými procházkami, ideálně mu vymyslet nějaké zaměstnání. V zimě bude tahat děti na saních či na běžkách, v létě bude tahat vozíky s nákladem. Bavit ho bude i dogtrekking nebo pasení.
  • Je to společenský pes, který dobře vychází s dětmi i dalšími zvířaty v jedné domácnosti.
  • Vhodný je především na venkov, na hory nebo na kraj města, v centru města spokojený nebude.

Plemeno-velky-svycarsky-salasnicky-pes (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu