
Velššpringršpaněl není pes pro líné majitele
Velššpringršpaněl je symetricky stavěný a středně velký aktivní pes. Je přátelský, veselý a nebývá agresivní, jednoduše aktivní společník. Jde o přítulného a optimistického psa, který je vhodný k dětem. Původně byl vyšlechtěn k přinášení a plašení ptactva a dodnes si uchovává hluboce zakořeněné lovecké instinkty.
Velššpringršpaněl miluje dlouhé procházky přírodou, které vyžaduje za každého počasí. Tenhle pes miluje vodu, můžete počítat s tím, že využije každé příležitosti ke koupání. Toto plemeno je velmi hravé, snadno je lze cvičit za pomoci hraček, a předpokládá se, že je budou bavit sporty, jako je agility, flyball nebo stopování. Jsou to citliví psi, kteří nesnáší drsnější zacházení a lépe reagují na pozitivní metody výcviku. Tito psi mají tendenci komunikovat především štěkotem, a to i se svým majitelem. Zpravidla štěkotem upozorňují na případné vetřelce. Jsou to odolní psi vůči nepříznivému počasí. Pokud mají možnost úkrytu před chladem i vedrem, zvládnou celoroční pobyt venku. Zároveň ale milují svou rodinu, ocení možnost přístupu do domu, aby mohli se svým člověkem trávit co nejvíce času.
Důvody, proč si pořídit velššpringršpaněla
- Jde o milé, přátelské a veselé psy, kteří milují lidskou společnost. S lidmi rádi tráví co nejvíce času, ocení majitele, kteří jim mohou věnovat velkou část dne.
- Velššpringršpaněl je energický pes, který miluje a potřebuje velké množství pohybu. Rozhodně nejde o gaučového povaleče, s touto psí rasou se rozhodně nudit nebudete.
- Miluje především dlouhé procházky přírodou. Při procházkách rád prozkoumává vše kolem sebe, zejména svým citlivým čichem. Když chytne stopu, jde po ní a nevidí a neslyší. Je tak ideální volbou pro různorodé čichové sporty nebo i na záchranařinu.
- Je to univerzální plemeno, které lze využít na různé sporty. Najde uplatnění například v agility nebo flyballu.
- Miluje svou rodinu z celého srdce, je to skvělý aktivní rodinný společník.
- Tito psi jsou odolní vůči nepříznivému počasí. Pokud mají k dispozici zateplenou boudu či kotec, zvládnou i celoroční pobyt venku. Je ovšem třeba mít na paměti, že mají tendenci upínat se na svého člověka a jsou rádi co nejvíce v jeho přítomnosti. Psovi je tedy potřeba se věnovat, aby netrpěl psychicky ani fyzicky.
Důvody, proč si NEpořídit velššpringršpaněla
- Jde o psí plemeno, které je nabité energií. Pokud nemáte možnost věnovat se psovi několik hodin denně (a to i pokud má pes k dispozici zahradu), raději se poohlédněte po „línějším“ plemeni.
- Velššpringršpaněl je poměrně citlivý a špatně snáší hrubší zacházení. Nejlépe reaguje na pozitivní způsob výchovy. Pokud jste při výchově psa spíše přísní, není toto plemeno pro vás.
- Je potřeba zapracovat na přivolání. Jakmile tento pes zachytí stopu, je téměř nemožné ho zastavit. Při toulkách přírodou je potřeba mít psa pod kontrolou, jinak se s ním už nemusíte shledat.
- Toto plemeno má tendenci štěkat. Hodně štěkat. Štěkotem reagují nejen na případné vetřelce, ale mají tendenci komunikovat i se svými majiteli. Je potřeba mít tolerantní sousedy a zároveň psa naučit povel „ticho“.
- Milují vodu, a to opravdu hodně. Při toulkách přírodou se tento pes s radostí smočí nejen v každém potoku či rybníku, ale nevynechá ani lákavé kaluže a rozbahněné cesty.
Historie velššpringršpaněla
Velššpringršpaněl, jak už napovídá jeho název, patří mezi španěly, jednu z nejstarších skupin psů. První zmínka o těchto psech pochází z počátku 14. století. Španělé se postupem času stali oblíbenými loveckými psy šlechty. Tito psi byli šlechtěni především k plašení a vyhledávání ptáků. V 18. století se začali barevně odlišovat angličtí špringr španělé a velšští špringr španělé. Zpočátku se tato dvě plemena chovala společně. Jediným rozdílem mezi nimi byla jejich barva. Původní název plemene byl Welsh Spaniel nebo Welsh Cocker. Velššpringršpaněl byl v Anglii uznán jako samostatné psí plemeno v roce 1902. Podplukovník John Downes Powell založil první klub tohoto plemene v roce 1923.
Již koncem 18. století se první jedinci plemene velšský špringršpaněl dostali do Severní Ameriky, kde poměrně rychle získali na popularitě. Dnes jde o oblíbené lovecké plemeno, které je rozšířené po celém světě. Do Čech se první psi dostali v roce 1963, a to díky Františkovi Limmlovi, který si přivezl prvního psa z Hamburku. O rok později byla přivezena první fena a vznikla první chovná stanice.
Povaha velššpringršpaněla
Velššpringršpaněl patří mezi stará a původní plemena, která byla vyšlechtěna k lovu. Dodnes jde o vytrvalé psy, kteří mají silné lovecké pudy. Při toulkách přírodou je potřeba mít buď perfektní přivolání, nebo mít psa zajištěného alespoň stopovačkou. Když totiž chytí stopu, má tendenci nevidět a neslyšet. Problém může nastat i v okamžiku, kdy v jejich dohledu vyběhne z křoví srna nebo zajíc. Prchající kořist je pro psa velkým lákadlem. Pokud se sami naučíte sledovat bedlivě své okolí a včas budete reagovat, neměl by být problém psa zastavit dříve, než se za kořistí rozběhne.
Tato psí rasa je poslušná, klidná a vyrovnaná. Jde o společenské psy, kteří rádi tráví čas v přítomnosti lidí. Jsou mírní a klidní, zároveň i laskaví a veselí, jsou proto vhodnou volbou pro děti. S ohledem na jejich lovecké zaměření jsou dodnes velmi aktivní a ze všeho nejvíc ocení dlouhé procházky přírodou. Jde také o velké milovníky vody, zpravidla využijí každou příležitost ke smočení. Při toulkách přírodou je tak zpravidla najdete v každém vodním toku, který minete. Tento pes je vhodnou volbou pro laskavého a jemného člověka, který je ale také důsledný a disponuje alespoň špetkou přirozené autority. Svou rodinu z celého srdce milují a rádi tráví co nejvíce času v její společnosti.
Vzhled velššpringršpaněla
Vzhled velššpringršpaněla je velmi podobný anglickému špringršpanělovi. Oproti svému blízkému příbuznému je ovšem o něco menší. Jde o středně velkého a odolného psa s pevně stavěným a svalnatým tělem. Velššpringršpaněl má rovnou a hebkou srst, která přiléhá k tělu. Delší střapce srsti můžete vidět na končetinách, ocase, uších a břiše, ale na těchto místech ovšem není kadeřavá. Zbarvení srsti je sytě rezavé s bílou. Kulaté oči jsou hnědé až tmavě hnědé. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 46–48 cm, váha se pohybuje mezi 16–20 kg.
Ke komu je velššpringršpaněl vhodný
Velššpringršpaněl je v zásadě odolný pes vůči nepříznivému počasí. Pokud má k dispozici kotec, který ho ochrání před horkem a mrazem, zvládne celoroční pobyt venku. Tento pes je společenský a miluje společnost lidí, ocení tak možnost trávit co nejvíce času se svou rodinou. Zároveň jde o energické psy, kteří vyžadují velké množství pohybu, a to i pokud mají k dispozici velký pozemek. Pokud budou mít dostatek pohybu a dostatečný zájem ze strany majitele, zvládnou i pobyt v bytě.
Velššpringršpaněl je nejen atletický sportovní pes, ale i elegán. Krásný vzhled mu dodává i delší srst, kterou je ovšem potřeba pravidelně kartáčovat, jinak začne plstnatět. Toto plemeno má delší svislé uši, které je nutné pravidelně kontrolovat, v tomto typu uší se totiž infekce tvoří o něco častěji než ve vztyčených uších. Jde o lovecké plemeno, které se k lovu stále využívá, a má proto silné lovecké instinkty. Při procházkách přírodou je třeba počítat s jeho loveckým pudem a zapracovat na skvělém přivolání nebo mít psa alespoň na stopovačce. Tento pes ocení především dlouhé procházky, a pokud vás zajímá lov, bude nadšeným společníkem.
Velššpringršpaněl v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje 46-48 cm.
- Váha se pohybuje mezi 16-20 kg.
Srst:
- Rovná, hebká, středně dlouhá a přiléhající k tělu. Na končetinách, ocase, uších a břiše tvoří střapce.
Zbarvení:
- Sytě rezavé s bílou.
Jak dlouho žije:
- Velššpringršpaněl se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Anglie (Wales)
Pro koho se hodí:
- Energický pes s citlivým nosem, to je velššpringršpaněl. Tito psi potřebují velké množství pohybu a ocení možnost zaměstnat i nos. Jde původně o lovecké plemeno, můžete s ním tedy složit lovecké zkoušky, eventuálně se věnovat záchranářství nebo jakémukoliv stopování.
- Miluje přírodu a dlouhé procházky. Pokud patříte mezi milovníky túr a toulek přírodou, jde o pravého psa pro vás.
- Jde i o velké milovníky lidí. Ocení možnost být v těsném kontaktu s člověkem a pokud psa dostatečně unavíte, dokáže žít i v bytě, kde bude neustále v kontaktu se svou rodinou.
- Toto plemeno dokáže být poměrně citlivé na hrubší zacházení, ocení tak spíše pozitivní metody výcviku. Zpravidla zvládne základní výcvik levou zadní, je ovšem třeba být důsledný, aby vám jako správný tvrdohlavec nepřerostl přes hlavu.
- Je potřeba zapracovat především na přivolání. Když chytí stopu nebo mu před čumákem proběhne zajíc, přestává vnímat okolí a okamžitě vyráží. Pokud nemáte perfektně zvládnuté přivolání, pak mějte psa pojištěného alespoň stopovačkou.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva