Východoevropský ovčák je velmi chytrý a odvážný pes
Východoevropský ovčák rozhodně není žádné ořezávátko. Je to velmi chytrý, odolný a odvážný pes, který vás nenechá chvíli v klidu. Tento pes je znám i pod názvem ovčák běloruský, který má mezi předky německého ovčáka, což je znát na první pohled. Východoevropský ovčák je ovšem o něco větší.
Východoevropský ovčák patří mezi odolné služební plemena. Tento pes se využívá například v pohraničí, u armády a dalších bezpečnostních složek. V Bělorusku, tedy v zemi svého původu, se tato psí rasa využívá čím dál častěji i jako asistenční nebo slepecký pes. Je to pes plný energie, který je tak vhodný k velmi aktivním lidem, kteří se s ním budou věnovat nejen náročnějšímu výcviku, ale i některému ze psích sportů.
Důvody, proč si pořídit východoevropského ovčáka
- Má skvělé ochranářské a obranářské instinkty. Své rodině je velmi loajální a svou rodinu a její majetek bude chránit do roztrhání těla. Tento instinkt se využívá i velmi prakticky – při služebním výcviku u ochranných složek.
- Mezi pozitivní vlastnosti psa patří vysoká inteligence. Pes se rychle a rád učí, často ho chovatelé řadí mezi snadno trénovatelné psy. Snadno chápe, co se od něj očekává a bývá proto občas doporučován i začátečníkům.
- Je to věrný a oddaný pes. Se svými majiteli si vytváří silné pouto a rád tráví co nejvíce času ve společnosti své rodiny.
- Patří mezi silné a odolné psy plné energie. Je tak perfektní volbou nejen k fyzicky i psychicky náročnému služebnímu výcviku. Vhod přijde především velmi aktivním majitelům, kteří s ním budou nadšeně sportovat nebo se s ním budou věnovat náročnějšímu výcviku.
- Má klidnou a vyrovnanou povahu, s dobrou socializací dobře vychází jak s dětmi, tak s dalšími domácími zvířaty.
- Patří mezi univerzální psí plemena, s tímto psem tak můžete dělat téměř cokoliv si umanete. Zvládne tedy nejen služební výcvik různého typu, ale bývá i skvělý aktivní rodinný parťák a společník.
- Má hustou srst, která ho chrání i před velmi špatným počasím. Velkou výhodou této srsti ovšem je, že je relativně nenáročná na údržbu. Srst je třeba občas pročesat, vykoupat psa stačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.
- Východoevropský ovčák patří mezi zdravější a dlouhověká plemena. S trochou štěstí budete se psem chodit na veterinu pouze na očkování a pes vám bude dělat radost dlouhá léta.
Důvody, proč si NEpořídit východoevropského ovčáka
- Patří mezi větší psy s velkou silou. Je tak potřeba, aby byl pes velmi dobře vychovaný a chodil na přivolání a uměl chodit na vodítku bez toho, aby tahal. Člověk s menší fyzickou silou se jinak bude marně s tímto psem na vodítku přetahovat.
- Je to velmi aktivní pes, který potřebuje pracovat, a to jak fyzicky, tak i mentálně. Psovi je potřeba se věnovat důsledně každý den, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny.
- Má silný obranářský instinkt, což může vést k problematickému chování, pokud pes není dobře socializovaný. K cizím lidem a psům může být bez důsledné socializace nedůvěřivý a řadu situací může vyhodnotit neadekvátně.
- Je sice velmi inteligentní, ale pro úplné začátečníky bez zkušeností a bez špetky přirozené autority může majiteli snadno přerůst přes hlavu. Výcvik musí být konzistentní a důsledný.
- Vyžaduje dostatek prostoru a bývá tak doporučován do prostornějšího bytu, úplně ideálně do domu s prostornou zahradou na vesnici nebo na okraj města. Je ovšem třeba pamatovat, že i pokud má k dispozici zahradu, je třeba se psovi denně věnovat, jinak se bude nudit.
- Sice je řazen mezi zdravější plemena, přesto se mu nevyhýbají občasné zdravotní problémy. Jakožto většímu psovi mu občas hrozí dysplazie kyčelních kloubů nebo jiné ortopedické problémy. Je třeba nepodcenit výběr vhodné chovné stanice, která dělá rodičům potřebné vyšetření pohybového aparátu před uchovněním psů, zmenšíte tak šanci, že zrovna váš pes bude těmito obtížemi trpět.
- Je to středně velký až velký pes, který má navrch velký energetický výdej, potřebuje proto větší množství kvalitní stravy. Pro mnoho lidí může být finančně obtížné takovéhoto psa uživit, zvažte tedy před jeho pořízením své finanční možnosti.
- Mnoho jedinců plemene má sklony k dominanci. Bez trpělivosti, a především důslednosti kombinované s přirozenou autoritou se patrně při jeho výchově neobejdete.
Historie východoevropského ovčáka
Při pohledu na tohoto chlupáče vás napadne, že mezi jeho předky patří německý ovčák, a nebudete se mýlit. Tento pes byl vyšlechtěn v první polovině 20. století, kdy do Běloruska (tehdy SSSR) dovezeni první němečtí ovčáci. Téměř ihned se začalo s šlechtěním nového pracovního plemene, které by se o trochu lépe hodilo do tamních klimatických podmínek. Cílem bylo vyšlechtit psa k práci v pohraničí, v armádě a v dalších bezpečnostních složkách. Mezi další předky plemene patří neznámí běloruští psi, jejichž vlastnosti doplňovali vlastnosti německých ovčáků.
Postupně vznikl větší pes, než je německý ovčák s kvadratickou stavbou těla, delším čenichem a hustší srstí. Jako u řady dalších plemen, i toto mělo v průběhu druhé světové války na mále. Po válce se tuto rasu podařilo obnovit a naštěstí existuje dodnes. Roku 1955 vznikl první oficiální standard plemene, ale až roku 2002 bylo plemeno uznáno Ruskou kynologickou federací. Tento pes se objevuje poměrně běžně v zemích bývalého Sovětského svazu, ve zbytku světa jde spíše o vzácnost.
Povaha východoevropského ovčáka
Východoevropský ovčák je nejen velmi chytrý pes, ale je i odvážný, tvrdý a velmi oddaný. Je to i sebevědomý pes, který potřebuje majitele s přirozenou autoritou. Vhodnému majiteli bude spolehlivým společníkem a skvělým ochráncem. Je velmi pracovitý a svému pánovi plní vše, co mu na očích plní. Svou rodinu miluje a je vůči ní přátelský. Pokud je zvyklý od štěněte, vychází velmi dobře i s dětmi, s kterými nadšeně vymýšlí lumpárny. K cizím lidem a psům bývá nedůvěřivý a opět se neobejde bez důsledné socializace, jinak může vyvolávat konflikty.
Svou rodinu a majetek pečlivě hlídá, v služebním poměru je jeho hlídací schopnost ceněnou vlastností, při ochraně běžného majetku to nemusí být vždy ideální. Pes musí mít jasné mantinely a musí vědět, v jakých situacích může rodinu i majetek hlídat a kdy by byl jeho zásah nepřiměřený. S dalšími zvířaty v jedné domácnosti je schopen a ochoten dobře vycházet, pokud je ideálně zvyklý od štěněte – považuje je pak za součást smečky a v případě ohrožení bude chránit i je. Při výcviku by neměla chybět citlivost a porozumění, zároveň je ale třeba psovi nastavit hranice a pevně na nich trvat.
Vzhled východoevropského ovčáka
Východoevropský ovčák je svalnatý atletický pes s obdélnikovitým tvarem těla. Psi jsou o něco silnější a masivnější než fenky. Jeho klínovitě tvarovaná hlava poměrově odpovídá velikosti těla (její délka tvoří 40 % kohoutkové výšky). Týlní hrbol je málo výrazný, mozková část hlavy je málo výrazná. Tlama se postupně zužuje, je klínovitě tvarovaná a nosní houba je černě zbarvená. Oválné středně velké oči bývají velmi tmavé. Vztyčené uši mají tvar rovnoramenného trojúhelníku, jsou posazené daleko od sebe a jsou středně dlouhé.
Svalnatý krk plynule přechází do harmonického trupu. Šavlovitě zahnutý ocas je nasazený v prodloužené zadní linii. Ocas v klidu je spuštěný dolů a dosahuje k hleznům. V akci se ocas zvednutý v první třetině do úrovně hřbetu. Krycí srst je rovná, hustá a tvrdá, podsada je jemná a hustá. Srst tvoří na zadních nohách „kalhotky“, na zbytku nohou je kratší. Mezi tradiční zbarvení patří černo-plavá, celočerná nebo černo-šedá. Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 67-72 cm u psů,u fen 62-67 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 35-50 kg u psů, a v rozmezí 30-45 kg u fen.
Ke komu je východoevropský ovčák vhodný
Východoevropský pes má hustou srst a patří mezi velmi odolné psy. Je zároveň dobře přizpůsobivý různorodým životním podmínkám, snadno tak zvládne, jak pobyt v prostornějším bytě, tak i v kotci. Pokud se rozhodnete pro pobyt psa venku, pořiďte mu dobře zateplenou boudu, která ho ochrání jak před deštivým a chladným počasím, tak i před dotěrným letním sluníčkem. Jde o rasu vyšlechtěnou k práci, kterou většina jedinců dodnes potřebuje k spokojenému životu.
Pokud patříte mezi běžné chovatele, psovi poskytněte jiný způsob vyžití v podobě dlouhých procházek, náročnějšího výcviku nebo se s ním věnujte nějaké sportovní aktivitě. Bavit ho kromě agility nebo canicrossu budou i sportovní disciplíny kombinující náročnější poslušnost a pohyb – například rally obedience, mondioring nebo schutzhund. Psovi je třeba zaměstnat hlavu i nohy, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Péče o jeho srst není náročná, stačí jí čas od času pročesat. V průběhu línání bude pročesávání o trošku náročnější. Psa stačí koupat zhruba 2x ročně nebo když si pořídí nevábný odér.
Východoevropský ovčák v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 67-72 cm u psů,u fen 62-67 cm.
- Váha plemene se pohybuje v rozmezí 35-50 kg u psů, a v rozmezí 30-45 kg u fen.
Srst:
- Krycí srst je rovná, hustá a tvrdá, podsada je jemná a hustá.
Zbarvení:
- Černo-plavá, celočerná nebo černo-šedá.
Jak dlouho žije:
- Východoevropský ovčák se dožívá 10-12 let.
Odkud pochází:
- Bělorusko (bývalé SSSR)
Ke komu je vhodný:
- Východoevropský ovčák je středně velký až velký pes s atletickou postavou. Byl vyšlechtěný jako pracák a dodnes se k tomuto účelu využívá. Pokud si pořídíte tohoto akčňáka jako rodinného mazla, pak počítejte s tím, že se mu budete muset věnovat několik hodin denně, jinak se bude nudit a bude vymýšlet lumpárny.
- Je to sportovní i inteligentní pes, který potřebuje zábavu. Kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se náročnějšímu výcviku nebo nějakému náročnějšímu výcviku typu rally obedience nebo mondioring. Pokud jste sportovní typ, který ideálně miluje i náročnější výcvik, bude pro vás tento pes správnou volbou.
- Má přirozené obranářské instinkty, Pokud toužíte po psovi, který vás i váš majetek bude bránit do roztrhání těla, jste tu správně.
- Má hustou srst, která ho chrání i před velmi špatným počasím. Pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i celoroční pobyt venku – za pomoci zatepleného kotce.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com