Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Výmarský ohař je psí lovec s velkým charisma

Lovečtí psi mají specifickou povahu i podobu. Jde většinou o mrštné a rychlé psy, kteří byli šlechtěni k lovu a honu – výmarský ohař není výjimkou. Jde o dlouhonohé a elegantní psy s přátelskou povahou a spoustou energie. Výmaráci, stejně jako jiní lovečtí psi, jsou ovšem vhodní především pro zkušenější pejskaře, kteří disponují přirozenou autoritou a poradí si s jejich tvrdohlavostí.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (5)

Výmarský ohař je stále řazen mezi lovecké psy, i když si ho čím dál častěji pořizují aktivní rodiny. Navzdory jeho vzrůstající popularitě mezi běžnými chovateli si ho stále rádi pořizují také myslivci. Lovecký pud je u těchto psů silný, ale při dobré socializaci dokáže vyjít i s dalším domácím zvířectvem, nemusí to být ovšem 100% pravidlem. V běžné rodině je tak třeba mít se na pozoru, pokud vlastníte ještě křečky, králíky, morčata, ale i kočky.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (4)

Důvody, proč si pořídit výmarského ohaře

  • Elegantní vzhled a charisma. Svým vzhledem i osobností přitáhne pozornost zaručeně nejen všech nadšených pejskařů.
  • Je vhodný k hlídání zahrady i domu, a to díky své nebojácné povaze a svědomitosti.
  • Má silný lovecký pud, který rád využívá i k lovu myší nebo krtků.
  • Péče o srst zabere minimum času.
  • Snadno se naváže na své páníčky, které miluje.
  • Jde o inteligentní plemeno, které se snadno trénuje.
  • Je to energický pes, který potřebuje pořádné vyžití. Nudit se s těmito psy rozhodně nebudete.
  • Při správné socializaci velice dobře vychází se staršími dětmi, které ví, jak se k psovi správně chovat.
  • Je ideálním parťákem k sportovně založeným lidem, kteří rádi chodí na dlouhé procházky nebo běhat.
  • Výmaráci jsou mrštní a rychlí psi, kteří se perfektně hodí k psím sportům typu agility, fylball, canicross nebo dogtrekking.
  • Navzdory krátké srsti dobře zvládá i zimní nebo deštivé počasí, ale k celoročnímu pobytu venku se nehodí.
  • Výmarští ohaři jsou velmi zdraví psi, kteří se bez větších potíží dožívají vysokého psího věku. Při výběru vhodné chovné stanice je velká pravděpodobnost, že nenecháte za svého nového kamaráda na veterině majlant.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (6)

Důvody, proč si NEpořizovat výmarského ohaře

  • Má silný lovecký instinkt. Není proto moc vhodný do domácnosti s dalšími drobnějšími zvířaty. Při venčení v přírodě je třeba mít 100% přivolání nebo počítat s tím, že bude pes při většině venčení na vodítku či alespoň pojištěn stopovačkou, kterou v případě problému zadupnete.
  • Poměrně špatně snáší samotu. Není tak vhodný k lidem, kteří tráví velkou část dne pryč. Při delším odloučení má tendenci štěkat a ničit vše, na co přijde.
  • U tohoto plemene je nutné snad o něco více než u jiných psů být důslední při odnaučování kousat vše, na co přijdou.
  • Výmaráci rádi zkouší, co jim projde. Již odmala je třeba nastavit jasné hranice a pečlivě je dodržovat. K tomu vám nepochybně pomůže notná dávka přirozené autority.
  • Kvůli loveckému pudu a notné dávce tvrdohlavosti je vhodnější ke zkušenějším pejskařům.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (1)

Historie výmarského ohaře

Historie výmaráka je poněkud nejistá. S jistotou lze říct, že patří mezi nejstarší plemena kontinentálních ohařů. O jeho přesnějším původu se ovšem traduje hned několik teorií. Průkazně se dá doložit výskyt výmarských ohařů až na konci 18. století, a to v chovu německého velkovévody Karla Augesta z Výmaru. Podle všeho tento šlechtic nebyl jediný, kdo toto psí plemeno po okolí choval. Nepochybuje se ovšem o tom, že mezi ostatní chovatele patřili opět pouze šlechtici. Výmarák tehdejší nadšence do lovu uchvátil nejen svým elegantním vzhledem, ale především spolehlivostí při lovu a přátelskou povahou. Na přelomu 18. a 19. století se výmarští ohaři chovali přímo ve společnosti rodiny a nikoliv ve smečkách na chovatelských stanicích, což bylo v té době běžnější.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (10)

Až v roce 1897 vznikl v Německu exkluzivní Spolek pro chov výmarských ohařů, který dohlížel na čistotu chovu podle přísných pravidel – šlo tedy o obdobu dnešních klubů. Pokud lidé nebyli členy klubu, nesměli toto plemeno chovat. V roce 1929 směl oficiálně přivést prvního psa do Ameriky Američan Howard Knight, který se jako první člověk této národnosti stal členem klubu. Němci se ovšem rozhodli chránit čistotu chovu natolik důsledně, že prodali Knightovi pouze vykastrované psy. V roce 1938 se ovšem Knightovi podařilo získat tři feny a psa, se kterými směl začít s oficiálním chovem v USA. První chovatelský klub v zámoří vznikl v roce 1942, ve stejném roce bylo toto plemeno oficiálně uznáno. Oficiální standard plemene byl vypracován německým a rakouským klubem nicméně již v roce 1935. V současnosti je toto plemeno rozšířeno do celého světa a jde o jedno z nejoblíbenějších loveckých plemen.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (13)

Povaha výmarského ohaře

U tohoto plemene je třeba pamatovat na to, že jde o lovecké plemeno, tedy o psa s velkým množstvím energie. Potřebuje sportovně založené majitelé, kteří budou ochotni za každého počasí trávit denně hodiny venku. Navzdory tomu, že jde o lovecké plemeno, jsou tito psi spíše citlivky. Při výcviku je tedy třeba důslednost, ale rozhodně ne tvrdost. Drsností a křikem u těchto psů opravdu ničeho nedosáhnete. Výmarští ohaři jsou velmi inteligentní psi, učí se vše velmi rychle (tedy i neplechy). Je třeba utahat je psychicky i fyzicky. Díky vysoké inteligenci se snadno a rychle učí i různé triky a hravě zvládají nejen přípravu na lovecké zkoušky, ale i klasickou sportovní kynologii. Kromě důsledného a citlivého výcviku je třeba jim dopřát spoustu pohybu. Vrhnout se můžete jak na agility, flyball, ale i na klasickou turistiku nebo běh, a samozřejmě i na lovecký výcvik. Pokud se nechcete věnovat se psem lovu, je třeba silný lovecký pud ohařů dostat velice rychle pod kontrolu, jinak si nebudete moct dovolit psa kdekoliv pustit na volno. S ostatními domácími zvířaty se při správné socializaci od malinka naučí vycházet, u cizích zvířat je třeba být stále obezřetní. Výmaráci jsou nicméně i dobří hlídači, ale nejsou nadměrně agresivní.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (14)

Vzhled výmarského ohaře

Výmarský ohař je středně velký až velký pes elegantně sportovního vzhledu. Stavba těla je typická pro pracovní psy – štíhlé tělo je krásně tvarované a dobře osvalené. Hlava je v poměru k tělu, pysky mírně převislé. Uši jsou svěšené a vysoko nasazené, končí zhruba u koutků tlamy. Kulaté oči jsou šikmo posazené. Silný a hluboký hrudník má dobře klenutá žebra, která by na dotek měla být cítit. Končetiny jsou dobře osvalené, až šlachovité. Ocas je silný a níže posazený. Srst výmaráků je hladká, velmi hustá a většinou bez podsady, občas s malým množstvím podsady. Srst přiléhá k tělu. Nejčastější zbarvení je stříbrošedé nebo myšo-šedé či modrošedé. Kohoutková výška se pohybuje mezi 57 a 70 cm, váha mezi 25 a 40 kg.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (11)

Ke komu je výmarský ohař vhodný

Jde o loveckého psa, který je velmi inteligentní a zároveň s až nekonečným množstvím energie. Vhodný je tak především pro lidi, kteří se mu budou každodenně věnovat a dopřejí mu jak dostatek pohybu, tak mu zaměstnají hlavu. Je velice společenský, nehodí se proto pro celoroční pobyt venku, bez delšího kontaktu s člověkem trpí. Nejvíc ocení pobyt v domku se zahrádkou s pravidelným přístupem dovnitř. Díky své lásce k lidem a přátelské povaze se hodí i do bytu, ovšem jen za podmínky, že se mu budete opravdu důsledně věnovat. Je třeba vymýšlet těmto psům program i při pravidelném pobytu na zahradě, jinak můžete očekávat, že si tito psi najdou zábavu sami – a to se vám líbit nebude. Pokud se chcete věnovat pravidelně některému ze psích sportů, dlouhým procházkám či běhu, je tento pes pro vás ten pravý.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (7)

Výmarský ohař v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška se pohybuje mezi 57 a 70 cm, váha mezi 25 a 40 kg.

Srst:

  • Srst výmaráků je hladká, velmi hustá a většinou bez podsady, občas s malým množstvím podsady.

Zbarvení:

  • Nejčastější zbarvení je stříbrošedé, nebo myšo-šedé či modrošedé.

Jak dlouho žije:

  • Výmarský ohař se dožívá 11 až 14 let.

Odkud pochází:

  • Německo

Pro koho se hodí:

  • Výmarský ohař je lovecký, přátelský a inteligentní pes. Vhodný je tedy nejen pro myslivce, ale i pro aktivní lidi, kteří s ním budou trávit většinu svého volného času různorodými venkovními aktivitami.
  • Jako správný lovečák trpí občasnou tvrdohlavostí, není tedy vhodný pro úplné začátečníky, ale především pro lidi, kteří mají přirozenou autoritu a při výcviku zvládnou být opravdu důslední.
  • Nejvíce se mu bude líbit pobyt v domku se zahrádkou s přístupem dovnitř. Při správném přístupu a při dopřání dostatečného množství pohybu bude spokojený i v bytě.

Psi-plemeno-vymarsky-ohar (2)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem?

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu