Západosibiřská lajka pořád umí ulovit i medvěda
Západosibiřská lajka je pes s velkou dávkou sebevědomí a vlčím vzhledem. Je to pes, který svým vzhledem zaujme na první pohled, už i proto, že v Čechách nejde o příliš známé plemeno. Nejvíce rozšířená je v zemi svého původu, tedy v Rusku, kde je dodnes hojně využívána k svému původnímu účelu, tedy k lovu medvědů, losů a sobů.
Západosibiřská lajka je plemeno se silnými loveckými instinkty, zároveň bývá dominantní, sebevědomá a samostatná. Není tak vhodnou volbou pro začátečníky, spíše si s ní poradí zkušenější chovatelé. Lajka se o sebe často dokáže postarat sama, má perfektní orientační smysl a k spokojenému životu potřebuje především velkou dávku pohybu. Je tak vhodnou volbou na vesnici či na kraj města, prostě do místa, kde má v blízkosti spoustu přírody. Určitě není vhodnou volbou do městského bytu v centru velkoměsta. Jde o psa jednoho pána, do větší rodiny vhodná není – zpravidla se váže na jednoho člověka a ostatní členy domácnosti často nemá potřebu respektovat. K cizím lidem bývá nedůvěřivá, ale nebývá agresivní.
Důvody, proč si pořídit západosibiřskou lajku
- Západosibiřská lajka je považována za všestrannou psí rasu, která je vhodná jak k lovu, tak i jako aktivní společník. Dodnes má silné lovecké instinkty a ve své domovině se stále k lovu využívá.
- Svého člověka miluje z celého srdce a silně se k němu upíná.
- Je vytrvalá a odolná, je tak vhodnou volbou především k různorodým vytrvalostním venkovním aktivitám. Pokud sami rádi trávíte velkou část dne venku, a to bez ohledu na počasí, bude vám lajka nadšeným společníkem.
- Navzdory husté srsti není příliš náročná na péči. Srst je potřeba vyčesávat především v době línání, výraznější péče ovšem potřeba není. Díky této husté srsti je ovšem vhodnou volbou především do chladnějších oblastí.
- Je to chytrý pes, který se učí rychle a trénink ji většinou baví.
- Ráda pracuje a ráda i spolupracuje s člověkem. Její nadšení pro práci využijete nejen při lovu, ale i při dalších aktivitách, například při různých sportech.
- Patří mezi zdravější psí plemena. S troškou štěstí budete chodit na veterinu pouze na očkování.
- Pokud patříte mezi milovníky outdoorových aktivit, a toužíte po chlupatém společníkovi, bude lajka správnou volbou. Chodíte například na několikadenní treky? Nebo vás zajímá dog-trecking? Lajka vás bude nadšeně doprovázet.
Důvody, proč si NEpořídit západosibiřskou lajku
- Západosibiřská lajka je pes plný energie, kterou je nutné ze psa dostat. Je třeba se jí věnovat několik hodin denně, jinak se začne nudit. Nuda se u této psí rasy nejčastěji projevuje destruktivním chováním. Před pořízením tohoto zajímavého psa tak zvažte, zda budete mít na něj čas.
- Zároveň jde o společenské psy, kteří se velmi silně upínají k lidem. Při delším odloučení trpí a vytváří si často separační úzkost. Jsou tak vhodnější k lidem, kteří mají možnost trávit s nimi velkou část dne.
- Jde o chytré psy, kteří snadno chápou nové cviky. Jejich vysoká inteligence má ovšem i své nevýhody. Je potřeba jim vymýšlet různorodý program, při kterém zaměstnají hlavu, jinak se se začnou nudit a mohou mít opět destruktivní sklony.
- Toto plemeno má hustou srst, která vyžaduje pravidelné kartáčování. Pokud na pravidelnou péči o srst nemáte zájem, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
- V místě svého původu se stále plemeno využívá jako lovecký pes, většina jedinců plemene má tak stále velmi silný lovecký instinkt. Pokud psa nechcete využívat k lovu, je potřeba tento pud dostat pod kontrolu a při procházkách přírodou mít raději psa pojištěného alespoň stopovačkou. Zároveň mohou být ohrožena další domácí zvířata (králíčci, morčata atd.) ve společné domácnosti, a to především pokud na ně pes není zvyklý od štěněte.
- Jde o psa vyšlechtěného v chladném podnebí, tito psi jsou proto spokojenější někde v přírodě, ideálně na horách, kde je chladněji. Rozpálené velkoměsto jim především v průběhu léta nebude dělat dobře.
- Tito psi jsou vhodnější k pokročilejším chovatelům, kteří si poradí se specifiky tohoto plemene. Západosibiřská lajka je sebevědomá a ráda se rozhoduje podle sebe. V kombinaci se silným loveckým instinktem je její výcvik poměrně velká výzva.
Historie západosibiřské lajky
Historie západosibiřské laiky se datuje do 19. století. Plemeno bylo vyšlechtěno z mansijských a chantejských lajek, které byli společníky sibiřských domorodců. Konkrétně toto plemeno pochází z oblasti Sibiře a Uralu. V místě svého původu se lajka dodnes využívá k losů, medvědů a sobů. Zároveň byla a je využívána jako hlídací pes a pes k tahu saní. Název plemene vznikl s ohledem na místo původu a z ruského výrazu pro štěkání „lajat“. Název související se štěkotem u této rasy nevznikl náhodou, intenzivní a pronikavý štěkot patří mezi typické vlastnosti plemene. Tímto způsobem většinou tento pes označuje nalezení zvěře. Laiky jsou dodnes rozšířené v místě svého původu. Do Čech se dostali v průběhu 80. let. V současnosti jde mimo místo původu spíše o vzácnější psí plemeno.
Povaha západosibiřské lajky
Jde o loveckého psa, pro kterého je typické vysoké sebevědomí a dominantní vystupování. Je sice zároveň velmi inteligentní, přesto díky výše jmenovaným vlastnostem bývá doporučována především zkušenějším chovatelům a se špetkou přirozené autority. Jde o psa jednoho pána, na kterého se fixuje. Svého člověka bude bránit, pokud to bude potřeba. Do rodin nebývá příliš doporučována, přesto pokud je zvyklá od štěněte, bude ostatní členy domácnosti tolerovat. Málokdy ovšem západosibiřská lajka poslouchá a plně respektuje někoho jiného, než svého pána.
Vůči cizím lidem bývá nedůvěřivá, nebývá ale agresivní. Zpravidla dobře vychází i s dětmi a dalšími psy. Chce to ovšem správnou socializaci, přeci jen díky jejím dominantním sklonům s ní občas není lehké pořízení. Jde o otužilého psa, které by díky své srsti snadno zvládlo celoroční pobyt venku i ve velmi chladném počasí, přesto není k tomuto způsobu chovu příliš doporučována. A to především díky její fixaci na člověka.
Vzhled západosibiřské lajky
Jde o středně velkého až velkého psa. Má hustý kožich, který psa ochrání především před velkou zimou a v přírodě zvládá i teplejší počasí, rozpálené město ji už dobře nedělá. Oči plemene jsou malé a světlé, středně velké hlavě dominují velké uši. Mezi tradiční zbarvení plemene patří bílá nebo šedivá. Kohoutková výška plemene se pohybuje kolem 60 cm. Váha psů se pohybuje kolem 20 kg, feny bývají o něco drobnější.
Ke komu je západosibiřská lajka vhodná
Péče o srst laiky není příliš náročná, ovšem vyžaduje pravidelné vyčesávání. Především v době línání je potřeba psa vyčesávat velmi intenzivně, zbytek roku stačí psa pročísnout, když si vzpomenete. Lajka je chytrý pes, který nové povely chápe snadno a rychle. Přesto výchova není jednoduchá, je potřeba aby byla důsledná a hodí se disponovat větší špetkou přirozené autority. Toto plemeno má sklony k dominanci, je potřeba psovi určit od štěněte jasné hranice a 100% na nich trvat. Pes potřebuje velké množství pohybu, kromě dlouhých procházek jí udělá radost možnost se věnovat různorodým sportům. Vhodná je nejen na lov, ale třeba i na dog-trecking. Bavit ji bude i stopování nebo záchranařina. Má velmi blízko k vlkovi a má velmi pozitivní vztah k přírodě. Je tedy vhodnou volbou na vesnici, ideálně někam do hor či do blízkosti lesů.
Západosibiřská lajka v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje kolem 60 cm.
- Váha psů se pohybuje kolem 20 kg, feny bývají o něco drobnější.
Srst:
- Středně dlouhá, hustá podsada.
Zbarvení:
- Bílé či šedé.
Jak dlouho žije:
- Západosibiřská lajka se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
- Ural, Sibiř
Ke komu je vhodná:
- Jde o aktivního psa, který miluje a vyžaduje velkou dávku pohybu. Pouhé pobíhání po zahradě tomuto plemeni opravdu stačit nebude. Kromě dlouhých procházek je vhodnou volbou k záchranařině, vyhledávání, mushing nebo k stopování. Je to původně lovecký pes, dodnes má silné lovecké instinkty. Pokud se chcete věnovat sportovně lovu, bude pro vás vhodnou volbou.
- Lajka je pes vhodný především do přírody. Má hustou srst, která psa chrání před chladným a špatným počasí. Je tak vhodnou volbou například na hory. Do města se naopak opravdu velmi nedoporučuje.
- Je to pes jednoho pána. Na jednoho člověka se velmi upíná, další lidi v domácnosti toleruje, ale nemívá k nim větší respekt.
- Jde o plemeno vhodné k zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí se silným loveckým instinktem a dominantním chováním.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com