
6 důvodů, proč po svém pejskovi sbírat bobky
Jak se pozná pejskař? Že má v každé kapse sáček na bobky… Tedy v tom ideálním případě. Pořád se najde spousta „venčitelů“, kteří hromádky po svém hafanovi v trávě či na chodníku ignorují. A to je chyba z mnoha důvodů.
Které to jsou?
1. Spousta informací o zdraví pejska
Jen tak sebrat bobek z trávy a nevěnovat mu pozornost? Chyba! Psí exkrementy jsou totiž skvělým ukazatelem chlupáčova zdraví. Nejen z hlediska frekvence a pravidelnosti stolice, ale také například z hlediska konzistence. Příliš tvrdé bobky ukazují na zácpu či dehydrataci, měkké pak často na dietní chybu nebo na začínající průjem (ten může mít u chlupáče spoustu důvodů – od změny krmiva přes virózu až po závažnější onemocnění).
Při sbírání hromádek pak také hlídejte přítomnost parazitů nebo hlenu, případně krve. Pokud se v bobku vašeho pejska objeví, určitě se poraďte s veterinářem.
Zkrátka a dobře, jen máloco vám o zdravotním stavu vašeho hafana poví tolik jako právě bobek.
2. Ohrožení psího zdraví
A když už jsme u psího zdraví, je potřeba pamatovat i na to, že psí bobky mohou obsahovat řadu nebezpečných patogenů, jež ohrožují ostatní štěkající chlupáče. Pejsci totiž mohou – aniž by měli sami jakékoli příznaky – často přenášet různá virová či bakteriální onemocnění, která se prostřednictvím exkrementů snadno přenášejí. Ostatně to samé platí i pro nejrůznější psí parazity. Proto při venčení myslete i na zdraví chlupáčů ve svém okolí.
3. Neohleduplnost k ostatním
Můžete mít pejsky rádi sebevíc, ale když na ulici šlápnete do bobku, rozhodně z toho nadšení nebudete. I když váš hafan nevytvořil hromádku na chodníku, ale na trávě, rozhodně ji seberte – minimálně tu může jít další pejskař pro bobek po svém chlupáči, kterému svou neohleduplností zkazíte den… Sbírat psí hromádky zkrátka patří k základní lidské slušnosti.
4. Ohrožení lidského zdraví
A když už jsme u nepříjemného a nevábně páchnoucího překvapení na botě – my dospělí většinou obuv více méně otřeme o trávu, ale co když do exkrementu šlápne dítě? Čištění dětských botiček mimo dosah vody a mýdla není ničím příjemným nebo hygienickým. Samostatnou kapitolou jsou pak případy, kdy dítě do bobku upadlo nebo si do něj sedlo. Když vezmeme v úvahu, že psí exkrementy často obsahují i lidskému zdraví nebezpečné bakterie, viry či parazity, má uklízení bobků rozhodně smysl!
5. Znečištění přírodního prostředí
Spousta pejskařů, kteří po svém hafanovi hromádky nesbírá, argumentuje tím, že se jedná o přirozenou součást životního prostředí a že se bobky stejně samy rozloží a stanou se přírodním hnojivem. To je ale pravda jen z malé části. Rozkládající se exkrementy mohou ohrozit spodní vodu a v půdě napáchat víc škody než užitku. Kromě toho při počtu psů, kteří se prohání po městských trávnících, o nějakém prospěšném hnojení rozhodně nemůže být řeč. A co si budeme namlouvat, ani bobek po čivavě nezmizí za dva tři dny…
6. Platné předpisy
Každé město má uklízení po psech ve svých předpisech – a neohleduplnému majiteli může vystavit tučnou pokutu. V některých městech za neuklizenou hromádku můžete zaplatit i 10 tisíc korun. A zaslouženě – nejen kvůli všem výše zmíněným důvodům, ale také proto, že město musí za nezodpovědné pejskaře uklízet veřejná prostranství samo. A to rozhodně něco stojí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com