Běh se psem je relax i sportovní disciplína
Běh se psem patří mezi oblíbené sportovní disciplíny, jak mezi lidskými běžci, tak i mezi jejich chlupatými společníky. Jde o dobrý způsob, jak se udržet v dobré fyzické kondici a zároveň posílit vzájemné pouto.
Záleží čistě na vás, jestli budete se psem běhat jen tak pro radost a zároveň se tímto způsobem snažit psa unavit, anebo jestli se rozhodnete společné tréninky vzít jako výzvu a budete se chystat na běžecké závody. V článku si probereme rozdíly mezi rekreačním během a závodním tréninkem. Povíme si o různých běžeckých kynologických disciplínách, která psí plemena jsou vhodná na různé typy běhů a stručně si popovídáme o ideálních způsobech tréninku, stravě a další péči o psa.
Udržování kondice a běh pro radost
Běh patří mezi populární sporty současnosti. Vyběhnout můžete i v obnošených teplácích a starším triku, větší investicí budou patrně akorát běžecké boty. Ať běháte jen tak pro radost a pro udržení kondice nebo máte závodní ambice, přibrat můžete i svého psího kamaráda. Pejska tímto způsobem unavíte a zároveň tak budete udržovat v dobré fyzické kondici nejen sebe, ale i jeho. Běhání pro radost je v trénincích méně náročný než příprava na závody, jde především o to, se udržovat ve formě a užít si společný čas v přírodě s vaším chlupáčem. Běhat můžete jak v přilehlém parku, ale i v lese, po polních cestách, a to vše bez nutnosti dodržovat přísný tréninkový plán.
Tipy na rekreační běh
- Vybírejte bezpečné trasy, tedy vyhýbejte se místům s hustým provozem nebo nebezpečnými překážkami. Především pokud se společným během teprve začínáte a potřebujete sladit společný pohyb.
- Střídejte terény, tedy přecházejte z trávy na lesní cestu nebo asfaltový chodník. Zlepšíte tak vlastní i psí kondici podle náročnosti terénu a postupně tak snížíte riziko zranění.
- Zvolte vhodnou délku běhu, podle toho, do které kategorie běžců patříte vy i váš pes. I pokud vy patříte mezi již zkušené a vyběhané běžce, ale váš pejsek se společným během teprve začíná, zvolte jednodušší a kratší trasu. Postupem času zvyšujte nejen náročnost, ale i délku trasy. Pokud chcete, aby běh psa bavil, berte na pejska ohled tak, abyste ho hned po prvním běhu nepřetížili.
- Pokud se vydáte na běh v teplejším počasí, vezměte s sebou dostatek vody pro sebe i pro vašeho chlupáče. Případně trasu naplánujte podél potoka či rybníka, v kterém se pes může lehce schladit a napít.
Běh jako sportovní disciplína
Máte doma neřízenou psí střelu a závodní ambice? Pak se můžete na běh vrhnout i s cílem vyhrát nějaký závod. V takovém případě je třeba přizpůsobit systém tréninků, více se věnovat psí rekonvalescenci nebo přizpůsobit i stravování psa. Jak naplánovat tréninku a na co všechno se soustředit se odvíjí i od toho, do jakého konkrétního závodu se chcete pustit. Mezi nejoblíbenější běžecké psí disciplíny patří canicross, tedy běh, při kterém je pes připoután k běžci speciálním postrojem a tažným lanem. Tento sport vyžaduje pravidelný trénink, správné vybavení a dobrou fyzickou kondici jak běžce, tak i psa.
Základní canicrossové vybavení
- Psí postroj: dobře padnoucí psí postroj určený do tahu je základem. Ideální je postroj psovi vyzkoušet a ujistit se, že psa nikde netlačí a je mu pohodlný.
- Tažné lano: jde o elastické lano, které absorbuje nárazy a zajišťuje plynulý pohyb.
- Běžecký opasek: jde o pohodlný opasek, ke kterému přichytíte psa a který rovnoměrně rozloží tah psa.
Další běžecké psí disciplíny
Canicross patří sice mezi nejznámější a nejoblíbenější kynologické běžecké sporty, běžeckých sportů se psem existuje celá řada. A jakým dalším běžeckým disciplínám se můžete se psem věnovat?
- Bikejoring: pes táhne svého dvounohého parťáka na kole.
- Skijoring: pes táhne běžkaře na lyžích.
Jaká psí plemena jsou vhodná na běh
Rekreačnímu běhu se můžete věnovat téměř s jakýmkoliv psem, záleží na jeho zdraví a fyzickým dispozicím. Přesto některá plemena jsou k běhu o něco vhodnější než jiná, zároveň se některá plemena více hodí k sprintům a další k vytrvalostnímu běhu. Představíme si několik plemen, která jsou k různým typům běhů o chlup vhodnější, než jiná.
1. Vytrvalostní běh
Na delší vytrvalostní běh jsou vhodnější psí plemena, která mají vysokou výdrž a schopnost snášet dlouhodobou zátěž.
- Sibiřský husky: je znám svou výdrží a odolností, je ideální pro dlouhé běhy nebo túry.
- Výmarský ohař: patří mezi energické a vytrvalé psy, kteří hravě zvládají dlouhé trasy.
- Rhodeský ridgeback: patří mezi větší psy, kteří nejsou příliš rychlí, ale je silný, odolný a vytrvalý.
2. Kratší sprinty
Na kratší, intenzivní běhy jsou vhodné psí rasy, které jsou rychlé, mrštné a mají spoustu energie.
- Greyhound: je známým sprinterem, který dokáže vyvinout velkou rychlost.
- Basenji: jde o menšího loveckého psa, který miluje pohyb a jako bonus je velmi rychlý a mrštný.
- Jack Russell teriér: menší pejsek, který je neustále jak na pérkách. Je mrštný a rychlý, sprinty jsou pro něj jak dělané.
Trénink a péče o psa
Pokud patříte mezi nadšené a pravidelné běžce, víte již jak funguje vaše tělo a jak přizpůsobit trénink momentální fyzičce či počasí. Chcete do své běžecké rutiny přibrat pejska? Pak buďte zpočátku opatrní a množství pohybu psovi přidávejte postupně. Začínejte s kratšími a pomalejšími běhy a postupně přidávejte vzdálenost i tempo. Na prvních pár týdnů zvolte intervalový trénink, během kterého střídejte rychlé a pomalé úseky, pes si bude zlepšovat kondici postupně. Nezapomínejte na regenerační běhy, tedy kratší běhy v méně náročném terénu, pomohou psovi s odpočinkem po náročném tréninku.
Berte ohled na počasí, tedy v průběhu horkého léta běhejte především ráno nebo později večer, kdy je chladněji. V průběhu silnější zimy je ideální vyběhnout spíše odpoledne, kdy nejsou třeskuté mrazy. Berte ohled i na svého chlupáče, někteří pejsci milují chladné počasí a nevadí jim vyběhnout i v průběhu silného mrazu, jiným budete muset v zimě i na běh pořídit zateplený obleček. Jiní psi byli vyšlechtěni například v teplé Africe a pokud se nevrhnete na velmi náročný okruh, zvládnou i delší běh v průběhu letního dne. Kromě prodyšného oblečku do chladného počasí můžete psovi pořídit i psí botičky, které ochrání psí tlapky při dlouhém běhu na drsném povrchu nebo na horkém asfaltu v průběhu léta.
Strava, vitamíny a fyzio
Vyvážená strava je důležitá pro každého sportovce, a to jak pro člověka, tak i pro psího parťáka. Bez ohledu na to, zda běháte pravidelně pro radost a pro dobrou fyzičku nebo jestli trénujete na závody, zaměřte se na kvalitní stravu, která je bohatá na bílkoviny a tuky. Především pokud máte většího psa nebo trénujete na náročné závody, pak nezapomeňte i na doplňky stravy, které psovi pomohou udržet v pořádku klouby. Doplňujte omega-3 mastné kyseliny, glukosamin, chondroitin nebo kolagen. Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci, a to především v průběhu léta a při delším běhu.
Berte s sebou dostatek vody nebo zvolte trasu v blízkosti rybníka nebo říčky, v které se pes bude moci smočit a napít se. Pokud máte doma psího závodníka, pak se zaměřte i na fyzioterapii. I pejsek si může vychutnat kvalitní masáž a dobrý fyzioterapeut vám poradí, jakou psovi zvolit zátěž a jak psa protahovat a jak s ním cvičit, aby se v průběhu běhání nezranil. Také vám na fyzioterapii poradí, jaká zátěž je zrovna pro vašeho chlupáče vhodná, abyste mu neublížili a váš pejsek si běh užil.
Běh patří mezi oblíbené sportovní disciplíny, a to jak mezi lidmi, tak i mezi psy. Trávíte čas venku a udržujete sobě i psovi dobrou formu, zároveň posilujete vzájemný vztah. Bez ohledu nato, zda běháte pro radost nebo trénujete na závody, je třeba dbát na dobrý trénink, vybavení a péči o psa. Hlavním cílem by měla být radost z pohybu a vzájemná radost se společně tráveného času.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com