Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Co vše vás čeká s výstavním psem

Pokud jste se rozhodli pro pořízení papírové psa, pak vás čeká zajímavá, ale i náročná cesta. Pes s průkazem původu (PP), může být totiž nejen skvělým společníkem, ale i šampionem výstavních kruhů. Co všeho obnáší cesta výstavního psa si povíme v tomto článku.

Pes-na-vystave (1)

Co je výstavní pes?

Výstavní, nebo také papírový, pes je zástupce svého plemene, který splňuje přísná kritéria stanovena chovatelským klubem a/nebo mezinárodní kynologickou organizací (např. FCI). Tyto požadavky zpravidla zahrnují nejen vzhled, ale také povahové vlastnosti a zdravotní stav. Pes s průkazem původu má zaručený rodokmen a je zapsán v plemenné knize. Jednoduše to znamená, že jeho předci byli pečlivě vybíráni tak, aby splnili standardy plemene. Pokud chcete, aby byl váš pes nejen rodinným mazlíčkem, ale i chovným jedincem (aby mohl mít štěňata), musíte si spolu se psem projít procesem bonitace, tedy uchovněním.

Pes-na-vystave (10)

Co je bonitace a proč je důležitá

Bonitace je proces, při kterém se posuzuje, zda konkrétní jedinec odpovídá standardům plemene a je vhodný k chovu. Projít úspěšně procesem uchovnění je nezbytné pro to, aby váš pes mohl mít štěňata s průkazem původu.

Během bonitace se hodnotí:

  • Exteriér psa: Hodnotí se, zda pes odpovídá standardům plemene (výška, váha, barva a kvalita srsti, tělesné proporce atd.)
  • Povaha: U některých plemen je kladen důraz na vyrovnanou povahu nebo specifické povahové rysy.
  • Zdravotní stav: U řady psích ras jsou zdravotní testy velmi důležité, především aby se předešlo šíření genetických vad.

Pes-na-vystave (12)

Co zahrnuje proces uchovnění

Psí výstavy prvním krokem k uchovnění patří účast na psích výstavách. Na výstavě rozhodčí hodnotí vzhled psa podle plemenného standardu. Aby pes mohl pokračovat k dalším krokům uchovnění, musí dostat pozitivní hodnocení.

Jaké existují typy výstav?

  • Krajské a oblastní výstavy – jsou vhodné pro začátečníky. Na těchto výstavách bývá méně formální atmosféra. Existuje řada plemen, kterým k uchovnění stačí úspěšné absolvování několika takovýchto výstav.
  • Národní a mezinárodní výstavy – jde o „vyšší“ úroveň výstav, kde pes může získat různorodé tituly jako CAC, CACIB či BOB. Mnoho plemen má v podmínkách bonitace alespoň jednu úspěšnou výstavu na národní či mezinárodní úrovni.

Pes-na-vystave (13)

Jak probíhá výstava

  • Pes se předvádí v kruhu na vodítku, kde rozhodčí hodnotí jeho pohyb, postoj a celkový vzhled.
  • Majitel nebo handler (profesionální vystavovatel) psa správně prezentuje a reaguje na pokyny rozhodčího.
  • Důležitá je také péče o srst, čistota a celková upravenost psa.

Pracovní zkoušky (u pracovních plemen)

U pracovních psů, například o ovčáků, retrívrů nebo loveckých psů, je často nutné složit lehčí variantu příslušné pracovní zkoušky. Ty prokazují, že má pes požadované schopnosti přisuzované danému plemeni, například zvládá základní poslušnost, aport anebo stopování.

Pes-na-vystave (3)

Zdravotní testy

Pro zařazení psa do chovu je nezbytné doložit zdravotní stav psa. Nejčastěji se provádí vyšetření dysplazie kyčelních a loketních kloubů – jde o prevenci genetických vad pohybového aparátu. Mezi další časté testy patří oční testy, kdy často může jít o dědičné vady sítnice. Často se dělají i genetické testy specifické pro příslušné plemeno (např. PRA (progresivní retinální atrofie, které způsobuje postupné odumírání sítnice oka) u retrívrů nebo MDR1 (multidrug resistence gene 1 je genetická mutace, která ovlivňuje schopnost psa metabolizovat určité léky, například ivermektin nebo loperamid) u kolií.

Pes-na-vystave (4)

Posouzení povahy

U některých plemen, například u služebních psů, se posuzuje i povaha. Pes musí být vyrovnaný, nebojácný a schopný plnit specifické úkoly.

Jak se připravit na výstavu

  • Péče o psa – výstavní pes musí být ve velmi dobré kondici. Péče zahrnuje správnou výživu (pes by se měl váhově vejít do předepsaného standardu plemene, tedy neměl by být příliš těžký, ale ani lehký). Především dlouhosrstá plemena je třeba pravidelně česat a u některých ras se (minimálně před výstavou) nevyhnete návštěvě psího kadeřníka. Pes by na výstavě měla být v dobrém stavu.
  • Trénink – pes by měl být zvyklý na manipulaci a pohyb v kruhu. Pokud plánujete u psa výstavní kariéru, je vhodné začít s tréninkem již u štěněte. Pes by měl zvládat na výstavě nejen základní poslušnost, ale být i připraven na rušné prostředí výstavy.
  • Vybavení – na výstavu je třeba pořídit i specifické vybavení v podobě výstavního vodítka. Vhod přijde i klec nebo box, v kterém si bude moci pes odpočinout od okolního ruchu (pobyt v boxu či kleci lze trénovat dopředu). Hodit se bude i miska na vodu a drobné odměny pro psa.

Pes-na-vystave (4)

Rozdíly mezi krajskou a mezinárodní výstavou

Na krajské výstavě bývá intimnější atmosféra, která je daná mimo jiné výrazně menším počtem účastníků. Zpravidla tam panuje i o něco přátelštější atmosféra a máte velkou šanci, že na ní narazíte na přátelské tváře v podobě chovatele, od kterého máte svého mazlíčka nebo místního trenéra. Krajské výstavy jsou doporučovány začátečníkům, právě pro jejich méně formální atmosféru. Handler by měl být na výstavu oblečen tak trochu společensky, u pracovních plemen se na dress code handlera nahlíží o něco méně přísně než u společenského plemene. Krajské výstavy se často odehrávají v prostředí místní kynologické organizace či závodišti, v kombinaci s méně formální atmosférou si pak můžete dovolit i trochu sportovnější oblečení. Mezi tradiční tituly, které můžete na této výstavě získat patří vítěz třídy nebo oblastní vítěz.

Pes-na-vystave (6)

Mezinárodní výstavy se zpravidla konají v reprezentativnějších prostorách, například v místním výstavišti. Bývá zde oproti krajské výstavě větší konkurence, což je i jeden z důvodů, proč tyto výstavy mohou trvat i několik dní. Krajské výstavy se zpravidla „odbudou“ během jednoho dne. Mezinárodní výstava bývá přísněji posuzována, zpravidla rozhodčími z celého světa. Na mezinárodní výstavě máte možnost získat mezinárodní tituly typu CACIB nebo kvalifikace na prestižní výstavy typu Crufts. Na větší akci tohoto typu máte i možnost setkat se skvělými chovateli z celého světa a také zde máte větší šanci objevit málopočetná plemena, která vás zaujmou do budoucna. Některá plemena pro uchovnění vyžadují i alespoň jednu úspěšnou účast na mezinárodní výstavě, tedy i pokud nepatříte mezi výstavní nadšence, pravděpodobně se jí alespoň jednou nevyhnete.

Pes-na-vystave (9)

Proč se věnovat výstavám?

Výstavy vám pomohou nejen s uchovněním psa, ale i tak získáte možnost poznat nové lidi, získat kontakty a rozšířit si znalosti nejen o vašem plemeni. Pokud plánujete chov, bez občasné účasti na výstavě se neobejdete. Mimo jiné si na výstavě můžete prohlédnout další jedince plemene a získat tak pro svého psa vhodný protějšek. Výstavní svět může být poměrně náročný, ale také plný radosti a úspěchu. S trochou trpělivosti, péče a nadšení se můžete stát součástí této jedinečné a zajímavé komunity.

Pes-na-vystave (14)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com 

Zpět do obchodu