Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Coursing: Jak probíhají tréninky a zkoušky

Coursing patří mezi sportovní disciplíny, které stimulují přirozený lov psa – běh za kořistí. Namísto skutečné kořisti ovšem pes pronásleduje igelitovou „návnadu“, která je tažena speciálním zařízením po trase vytyčené na otevřeném prostranství. Coursing patří mezi sporty, které vznikly především pro lovecké psy, kteří loví očima – tedy když se rozběhne kořist, sledují ji očima a běží za ní.

Coursing-zkousky-a-trenink (1)

Tento sport umožňuje psům projevit jejich přirozené instinkty v bezpečném a kontrolovaném prostředí. Dnes jde o oblíbenou aktivitu nejen mezi majiteli loveckých psů, ale i mezi majiteli různých plemen, kteří chtějí svým chlupáčům dopřát pohyb, zábavu a rozvoj jejich přirozených schopností.

Coursing pro radost vs příprava na zkoušky a závody

Jde o sportovní disciplínu doporučovanou především loveckým psím rasám, přesto se jí může účastnit téměř každý pes, včetně voříšků. Coursingu se může pes účastnit jako závodník, ale může se tomuto sportu věnovat pouze rekreačně. A jaké jsou rozdíly v přípravě na závody a v simulaci lovu jen tak pro zábavu?

Coursing-zkousky-a-trenink (2)

Coursing jako volnočasová aktivita

Coursing je skvělou kynologickou disciplínou nejen s cílem vyhrávat závody, ale i se zabavit a dopřát psovi projevit přirozený způsob pohybu a zábavy. Tréninky pro radost jsou méně náročné než příprava na závody, zpravidla nevyžadují důkladnou fyzickou přípravu ani speciální trénink. Trénink se skládá zpravidla z několika kratších běhů, které na psa nekladou extrémní fyzické nároky. Hlavním cílem je, aby si pes sport užil, posílil svůj vztah s majitelem a nasměroval svůj lovecký instinkt smysluplným směrem namísto naháněním reálné lesní zvěře.

Psa je vhodné při prvních trénincích s coursingem seznamovat postupně. Z počátku nechte psa sledovat pohybující se návnadu a následně ho motivujte k běhu. U mladých a začínajících psů se doporučuje začít s krátkými tratěmi a postupně zvyšovat jejich délku a náročnost.

Coursing-zkousky-a-trenink (3)

Příprava na závody a zkoušky

Příprava na závody a zkoušky je o chlup náročnější než běh pro zábavu. Přípravě je potřeba věnovat více času a energie. Sportovní coursing klade na psy větší fyzické, ale i psychické nároky. Trasa při tréninku a pak i závodů bývá delší (obvykle 600-900 metrů) a zahrnuje řadu zatáček, změn směru a terénních nerovností.

Coursing-zkousky-a-trenink (4)

Příprava na závody zahrnuje:

  • Kondiční trénink – pes by měl být ve velmi dobré fyzické kondici. Se psem je tak potřeba pravidelně běhat, bonusem tak je, že zlepšíte i vlastní fyzickou kondici. Vhod přijdou i dlouhé a svižné procházky přírodou a cviky na posilování svalů. Psa je důležité postupně zvykat na delší a náročnější tratě.
  • Trénink obratnosti – na závodní trati zpravidla nechybí ostré zatáčky. Pes tak musí být nejen rychlý, ale i mrštný a obratný. K tréninku obratnosti můžete využít různorodé hry s překážkami nebo běhání v terénu.
  • Psychická příprava neboli socializace na závody – pes by si měl zvykat na přítomnost dalších psů a ruch související s závody. Tréninky často bývají hromadné, pes si tak již během tréninku trénuje nejen coursing samotný, ale i dění podobné závodům samotným. S ohledem na množství psů a lidí, s kterými se pes setká během závodů, je potřeba, aby byl pes socializovaný a nebyl vůči dalším psům nebo lidem agresivní.
  • Správná strava a regenerace – výživa a odpočinek hrají také velmi důležitou roli při přípravě na závody. Strava by měla být vyvážená a bohatá především na bílkoviny a tuky. Chybět nesmí ani odpočinek, aby pes stihl do závodů důkladně zregenerovat.

Coursing-zkousky-a-trenink (5)

Plemena vhodná pro coursing

Coursingu, alespoň v relaxační variantě, se může věnovat téměř každý pes, který projevuje lovecký zájem a má vhodné fyzické vlastnosti. Pokud ovšem máte závodní ambice a tento sport vás zajímá, pak sáhněte po „ověřeném“ plemeni, které má psychické i fyzické vlastnosti vhodné pro tuto sportovní disciplínu.

Greyhound – patří mezi rychlé a mrštné psy se silným loveckým instinktem. Tento pes dokáže dosáhnout rychlosti až 70 km/h. Pro závody je skvělou volbou, a to díky výjimečné rychlosti a velké dávce energie.

Vipet – je tak trochu menší a trochu obratnější verzí greyhounda. Je nejen rychlý, ale i odolný, chytrý a učenlivý.

Saluki – patří mezi psí elegány původem z Blízkého východu. Zároveň de o velmi rychlého psa, který je zvyklý lovit očima a má velmi silné lovecké instinkty. Nechybí mu ani výjimečná výdrž, což z něj dělá skvělého závodníka na delších tratích.

Barzoj – patří mezi chrty a zároveň aristokraty psí říše. Jde o štíhlého psa s velmi dlouhýma nohama, díky kterým nebývá až tak mrštný, ale zase dokáže vyvinout velkou rychlost a poradí si s náročnějším terénem.

Basenji – menší lovecký pes, který je nejen přítulný, ale i nezávislý a ostražit. V coursingu bývá často za hvězdu díky své rychlosti a mrštnosti, snadno vytáčí ostré zatáčky a za sebou nechává řadu svých soupeřů.

Coursing-zkousky-a-trenink (6)

Jaké jsou ideální coursingové vlastnosti?

Ke coursingu jsou třeba specifické fyzické i psychické vlastnosti, především pokud byste se rádi věnovali závodům nebo alespoň náročnějším tréninkům. Pokud jste někdy viděli alespoň ze záznamu nějaký coursingový závod nebo trénink, asi tušíte, že zavalitější mopsík s krátkým čumáčkem nebude stát při tomto sportu na prvních místech. Úspěch bude, pokud takovýto pejsek vůbec proběhne trať. Závodů se kromě výše zmíněných psích plemen (a řady dalších jím podobných) mohou účastnit i voříšci. Ti pak běhají při závodech v speciální kategorii, tzv. mix plemen nebo v neoficiálních závodech, tedy mimo konkurenci čistokrevných psů.

Coursing-zkousky-a-trenink (7)

Pokud chcete se svým psem zkusit alespoň pár tréninků, abyste zjistili, zda s ním má tento sport smysl pravidelně trénovat, pak by měl pes mít následujíc psychické, a především fyzické vlastnosti – bez ohledu na rasu nebo pohlaví psa.

  • Rychlost a vytrvalost – schopnost dosáhnout velké rychlosti je klíčová především na kratších tratích. Na delších tratích, které mohou být dlouhé téměř kilometr, se pak hodí i trocha vytrvalosti.
  • Obratnost – některé zatáčky mohou být i velmi ostré a je tak důležité, aby byl pes schopen rychle zareagovat na změnu směru a přizpůsobit se terénu.
  • Lovecký instinkt – psí plemena a voříšci, kteří loví očima bývají v této sportovní disciplíně nejlepší Tito psi sledují pohybující se kořist, za kterou se pak rozběhnou, čich v tomto způsobu lovu nebývá důležitý. Psi s přirozeným instinktem pro tento způsob lovu bývají z coursingu nadšení.
  • Motivace – pes by měl být zvídavý a měl by mít chuť sledovat a chytit návnadu. Zároveň se hodí, pokud se pes dokáže soustředit a nenechá se jen tak rozptýlit svými psími soupeři a děním v bezprostředním okolí trati.

Coursing-zkousky-a-trenink (9)

Coursing je skvělým způsobem, jak podpořit přirozené instinkty psa a zároveň mu dopřát zdravý a pro něj přirozený pohyb. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete pro volnočasové trénování nebo se vrhnete rovnou do závodů, pak nezapomeňte, že nejdůležitější je radost z pohybu a vašeho parťáka.

Coursing-zkousky-a-trenink (8)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu