Dog dancing: Jak trénovat pro zábavu či na zkoušky
Dog dancing patří mezi populární kynologické sporty současnosti. Spojuje v sobě prvky poslušnosti, agility a kreativní spolupráci mezi psem a jeho majitelem, což z této kynologické disciplíny činí oblíbený sport jak mezi psy, tak mezi jejich majiteli. Díky popularitě dogdancingu si velmi snadno můžete vybírat z řady úrovní tréninků podle toho, jestli se chcete tomuto sportu věnovat pouze pro zábavu, nebo podle toho, zda máte závodní ambice.
Historie dog dancingu
Dog dancing, neboli tanec se psem, patří mezi relativně nové sportovní disciplíny. Počátky tohoto sportu jsou kladeny do Velké Británie, do konce 80. letech 20. století. Původně se jednalo o zpestření výcviku poslušnosti – cílem bylo ukázat různé cviky v rytmu hudby. Postupně se tento nápad rozvinul a stal se plnohodnotným sportem, který se rozšířil nejprve po Anglii, později do celého světa, včetně České republiky. První oficiální závody se konaly v roce 1990 a popularita tohoto sportu nadále rostla. Od roku 2009 se stalo mistrovství světa uznávanou akcí, na kterou se kvalifikují jen ty nejlepší páry. Sport získává na popularitě i díky různorodým televizním talentovým soutěžím.
Jak vypadá zkouška z dog dancingu
Zkoušky a mistrovství z dog dancingu jsou formálním testem schopností psa i jeho majitele a jsou rozděleny do několika kategorií. Každá regionální zkouška může mít určitá specifika, přesto se zpravidla soutěží ve dvou hlavních disciplínách.
- Heelwork to Music (HTM) – jde o typ zkoušky, která se zaměřuje na pohyb psa ve formaci u nohy majitele. Pes sleduje různé polohy nohy a mění směr v rytmu hudby. Hlavním cílem je, aby pes během celé choreografie zůstal v těsné blízkosti majitele a plynule přecházel mezi různými cviky.
- Freestyle – tato disciplína má o něco větší volnost, můžete využít různé cviky y a triky, které pes ovládá a nemusí se držet v těsné blízkosti svého majitele. Předvádí se například otočky, skoky, couvání, obíhání majitele nebo i složitější triky, například podávání různorodých předmětů, které pak společně využijete při tanci.
Choreografie zpravidla trvá přibližné 1-4 minuty a je hodnocena na základě několika kritérií, mezi které patří jak technické provedení, tak kreativita, synchronizace psa a majitele, ale i celková estetika vystoupení. Samotné zkoušky jsou pak rozděleny do různých úrovní obtížností. Začátečníci předvádí jednodušší cviky, zatímco pokročilí předvádí složité a na milimetry přesné choreografie. Ve většině soutěží musí závodníci musí dosáhnout určitého počtu bodů, aby se mohli posunout do pokročilých kategorií.
Trénink na závody vs. trénink pro zábavu
Máte doma aktivního, mrštěného a chytrého psa, který s vámi rád spolupracuje a chcete mu unavit hlavu i nohy, přesto nemáte přímo závodní ambice? I tak se můžete vrhnout na dogdancing. Trénink dog dancingových prvků jen tak pro zábavu se bude ovšem od tréninku na závody v ledasčem lišit.
Trénink na závody
Pokud se rozhodnete zkusit dog dancingové závody, bude váš trénink zaměřen na preciznost, techniku a perfektní synchronizaci mezi vámi a vaším psem.
- Při závodním dog dancingu se vyžaduje, aby cviky byly provedeny co nejpřesněji. I sebemenší odchylky mohou ovlivnit celkové bodové hodnocení. V momentě, kdy začínáte nebývá hodnocení až tak přísné. Čím výš ovšem postupujete, tím více se hledí na preciznost každého cviku. Psovod musí mít dopředu promyšlenou choreografii a pes musí reagovat ihned a přesně.
- Asi málokoho překvapí, že choreografie jsou postaveny na konkrétním hudebním doprovodu. Již v průběhu tréninku by proto měl psovod vybrat vhodný hudební doprovod a vymýšlet choreografii tak, aby ji sladil s rytmem. Je vhodné zvolit hudbu, která odpovídá temperamentu a pohybovým schopnostem psovoda a samozřejmě i psa. Například pro většího a „těžkopádnějšího“ psa budete vybírat pomalejší hudební doprovod než pro mrštného a rychlého drobečka.
- Před vymýšlením konkrétní sestavy je nutné pracovat na jednotlivých cvicích zvlášť. Nácvik složitějších cviků může trvat i několik měsíců, než si budete jistí, že je pes zvládne přesně a za všech okolností.
- Příprava na závody vyžaduje pravidelné a intenzivní tréninky, které se odehrávají zpravidla několikrát za týden. Kromě učení nových triků je třeba neustále opakovat i ty, které pes už zvládá, aby byly provedeny opravdu bezchybně a pes je měl dobře zafixované.
Trénink pro zábavu
Máte doma aktivního a chytrého psa, s kterým byste se rádi věnovali nějaké sportovní aktivitě, ale nemáte závodní ambice? Na tréninky dog dancingu se můžete vrhnout jen pro zábavu. Tréninkem dog dancingu můžete obohatit každodenní rutinu psa i svou a psa unavit psychicky i fyzicky.
Výhody tréninku pro zábavu
- Při tréninku pro zábavu není třeba klást důraz na přesnost. Důležité je, aby trénink bavil jak psa, tak i majitele. Pes zpravidla vycítí stres ze zkoušek z majitele, v případě tréninků pro radost tento stres odpadá a pes i majitel jsou více uvolnění a tréninky o něco častěji doprovází veselá a uvolněná atmosféra.
- Příprava na zkoušku je limitována konkrétními prvky, které příslušná soutěž vyžaduje. V případě běžných tréninků tak můžete zapojit i netradiční cviky, které se v soutěžních tanečních soustavách běžně neobjevují.
- Příprava na regionální nebo i mezinárodní soutěže může být náročná, vyžaduje zpravidla častější a delší tréninky. Oproti tomu tréninky pro zábavu se můžou plánovat relativně nahodile, mohou mezi nimi být delší intervaly atd. Lze je tedy snadněji přizpůsobit běžnému režimu.
- Cílem není dosáhnout perfektního výkonu, ale unavit zábavným způsobem psa a prohloubit vztah mezi člověkem a psem. Zábavné cviky, které jsou častou součástí dog dancingových sestav často baví i děti, jde proto o vhodný sport, v rámci kterého mohou navázat pozitivní vztah mezi sebou děti a psi.
Dog dancing je skvělým sportem, který lze využít k posílení vztahu mezi člověkem a psem. Naučí spolupracovat psa s člověkem a naučí se vzájemné komunikaci. Ať se rozhodnete trénovat na závody nebo pro radost, dog dancing smysluplně zaplní čas váš, i vašeho čtyřnohého parťáka. Velkou výhodou pak je, že jde o sport, který psa zabaví jak mentálně, tak fyzicky.
Řadu základních prvků, které se často objevují v dog dancingových sestavách se můžete naučit doma. Stačí lehce popátrat na internetu a naleznete jednoduché návody, jak se triky naučit. Pokud chcete trénovat více intenzivně pod dohledem trenéra, pak stačí zapátrat v nejbližším okolí po trénincích. Dog dancing je jeden z nejpopulárnějších psích sportů současnosti. I v menších městech je tak velká šance, že naleznete pravidelné tréninky, a to jak náročnější s výhledem účasti na soutěži, tak i méně náročné pro zábavu.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com