Hárání u feny: Co je třeba vědět a hlídat
Někteří pejskaři preferují feny, jiní psy. Každé pohlaví má svá specifika, s kterými musí chovatelé dopředu počítat. Tak trochu mezi záludnosti feny patří hárání, což je přirozený proces každé chlupaté kamarádky. Hárání může být jak pro fenu, tak i jejího majitele poměrně náročné období, s trochou přípravy a znalostí o průběhu hárání vše zvládnete bez větších komplikací. V článku si povíme vše podstatné o průběhu hárání, o základních příznacích nebo o nejčastějších problémech. Zmíníme i pár tipů, jak hárání zpříjemnit feně i majiteli a usnadnit si venčení.
Jak probíhání hárání
Hárání feny probíhá oficiálně ve čtyřech základních fázích.
- Předhárání (proestrus): Jde o začátek hárání, tato fáze trvá v průměru 9 dní, zpravidla se uvádí, že se může pohybovat v rozmezí 3-17 dní. Začátek hárání poznáte krvácením a otokem vulvy. Některé feny si toho, že hárají pomalu ani nevšimnou, často ale bývají podrážděné a na pokusy psa o páření většinou reagují negativně.
- Hárání (estrus): jde o fázi, v které je fena plodná a zpravidla ochotná přijímat psa. Toto období zpravidla trvá 4-9 dní. V průběhu této fáze se často lehce zmírní krvácení a výtok se stává světlejší.
- Po hárání (diestrus): jde o období po konci hárání, které trvá přibližně 60-90 dní. Pokud fena v průběhu hárání nezabřezne, její tělo se v této době vrací do normálního stavu.
- Klidové období (anestrus): jde o klidovou fázi mezi jednotlivými háráními a trvá několik měsíců. Feny velkých plemen často hárají jednou za rok, u feny tak může trvat cca 11 měsíců. Feny malých plemen naopak mohou hárat i 3x za rok, klidové období trvá potom okolo 3-4 měsíců. Nejčastěji feny hárají 2x za rok, klidové období pak trvá zhruba 5-7 měsíců.
Jak poznat začátek hárání
Začátek hárání poznáte podle několika příznaků:
- Otok vulvy: vulva může otéct i den dva před začátkem hárání.
- Krvácení: jeden z příznaků toho, že fena začala hárat. První den dva může být výtok i téměř průhledný a nemusíte si ho proto ihned všimnout.
- Změna chování: chování některých fen se v první fázi hárání téměř nezmění, zpravidla bývá ale fena začátkem hárání neklidná, podrážděná, ale často i velmi mazlivá.
Plodnost během hárání
Fena je nejvíce plodná v průběhu fáze s názvem estru, tedy v období, v kterém je většina fen ochotná přijímat psa. Toto období nejčastěji nastává mezi 9 – 14 dnem od začátku proestru. Tyto dny se mohou lišit. Jestli je fena v nakrývacím období zpravidla poznáte podle toho, že přestane na psy „řvát“ a začne se jim nabízet. Pokud chcete fenu uchovnit a chcete mít co největší jistotu, že se za psem vydáte ve správný čas, existují veterinární testy, které pomohou určit vhodné období.
Chování feny v průběhu hárání
Fena se zpravidla během hárání chová lehce odlišně. Například bývá více mazlivá a zároveň může být poněkud drsná, když se jí něco nelíbí. Často bývá i neklidná a nelíbí se jí řada věcí, které mimo hárání neřeší. Tak jako tak vyžaduje větší pozornost. V průběhu hárání většina fen značkuje močí, podobně jako psi. Označují tak své teritorium a zároveň značí procházejícím psům, že se v této oblasti nachází hárající fena. Řada fen má v průběhu hárání menší chuť k jídlu, pokud jí tedy méně než normálně, není se čeho obávat.
Záludnosti prvního hárání
První hárání se nejčastěji objeví mezí 6-12 měsícem věku, ale může se příchod hárání lišit v závislosti na plemeni nebo individuálním vývoji feny. První hárání může být méně výrazné a často bývá i o několik dní kratší, než následující hárání.
Zdravotní problémy spojené s háráním
Falešná březost patří mezi nejčastější zdravotní trable, které souvisí s háráním. U feny se projeví příznaky březosti, a to i když nejsou březí. Často se zvětší mléčné žlázy, začne produkce mléka a fena se chová, jako by měla každým dnem porodit. Mnoho fen si do pelíšku začne shromažďovat plyšáky a další hračky a má tendenci se o ně starat jako o štěňata. Tento stav je třeba řešit, především pokud se opakuje po každém hárání. Fena má rozhozené hormony, které dělají v jejím těle neplechu a zpravidla mohou feně do budoucna způsobit řadu dalších zdravotních potíží.
Zánět dělohy je o trochu vzácnější než falešná březost, přesto se objevuje relativně často a fenu ohrožuje na životě. Projevuje se hnisavým výtokem z pochvy, horečkou a apatií. Vyžaduje okamžitý veterinární zákrok, který kromě nasazení antibiotik zpravidla zahrnuje i kastraci feny. Pokud nedojde k co nejrychlejší léčbě, fena zemře.
Jak zpříjemnit hárání feně i majiteli
Hárací kalhotky a hygienické vložky – ano, i pro fenky se dělají kalhotky, do kterých můžete vložit klasickou hygienickou vložku. Jde o pomůcky, které ocení především majitelé fen žijících v bytě. Ochrání tak vaši podlahu a gauč od krvácení a výtoku, který hárání doprovází. Některé feny snesou kalhotky bez obtíží, jiné si na ně pár dní musí zvykat.
Zkraťte procházky a vyhýbejte se místům s větším výskytem psů, především v období, kdy lze fenu nakrýt. Pokud máte fenu na zahradě, buďte obezřetní a pokud je fena zvyklá na kotec, raději ji do ní zavírejte v momentě, kdy nejste s fenou na zahradě a nemáte jí pod dozorem. Především v období, kdy lze fenu nakrýt dokáží být psi velmi kreativní a urputní. Dokáží se často dostat i přes plot, který by dokázal ochránit vojenskou základnu.
Poslušnost feny v průběhu hárání
V průběhu hárání je vhodné být trpělivý a laskaví, přeci jen s fenou cloumá spousta hormonů a fena se chová více či méně odlišně oproti běžnému stavu. Přesto je důležité důsledně dodržovat povely i v průběhu hárání, fena musí poslouchat za všech okolností. Především pokud máte fenu naučenou ve většině situací chodit na volno, musí poslouchat i v průběhu hárání. Nepodporujte sexuální chování feny a nenechávejte ji bez dozorů v blízkosti psích samců. V místech s větším výskytem psů mějte raději fenu na vodítku, především v době krytí. I perfektně vychovaná fena se v průběhu krycího období občas neudrží a vyrazí za psem svých snů. Pokud venčíte v běžném čase na vámi oblíbeném místě, je možné že potkáte pár známých pejskařů, kteří podle toho, že máte zrovna fenu na vodítku poznají, že fena hárá a raději se vám vyhnou. Předejdete tak případnému konfliktu nebo jiným obtížím.
Chování psů v blízkosti háravé feny
Nekastrovaní psi (a občas i někteří kastrovaní) jsou na háravou fenu velmi citliví a často se nedokáží „ovládat“. Zpravidla jsou neklidní, agresivní a pokouší se často o páření. V krajním případě může pes ublížit sobě i feně, především pokud usilovně ignoruje signály feny, která zrovna nemá krycí období a psa odmítá. Mnoho psů dokáže rozlišit, zda je fena momentálně nakrývací. Často se pak pes v nakrvacím období více snaží o nakrytí feny a pokud není perfektně vycvičený, pak je poměrně komplikované ho přesvědčit, že má se svým páníčkem odejít domů. A ano, psa lze opravdu naučit, aby hárající fenu zcela ignoroval, a to i v „kritickém“ období. Zpravidla umí háravou fenu ignorovat pracovní psi, u kterých je toto chování důležité naučit, aby zvládali svou práci v každé situaci. S velkou dávkou trpělivosti a důslednosti lze ovšem naučit ignorování háravé feny i běžného domácího mazlíčka.
Fena a pes v jedné domácnosti – jak na ně v průběhu hárání feny?
Mnoho chovatelů má v jedné domácnosti psi i feny, takže si v průběhu hárání musí s oběma poradit. Ideální je psa i fenu oddělit do samostatných prostor, kde se nemohou setkat, především v nakrývacím období. Psa dostatečně zaměstnejte jak fyzicky, tak mentálně, aby neměl moc šanci přemýšlet nad háravkou ve stejné domácnosti. Pokud pes hárání zvládá velmi špatně, můžete mu pomoci i za pomoci feromonů, které lze pořídit na veterině.
Hárání patří mezi přirozené součásti života feny, které ovšem sebou přináší řadu výzev. S trochou trpělivosti a správnou péčí jej ovšem lze zvládnout bez větších problémů. Pokud máte první fenu, budete patrně při prvním hárání vyjukaní stejně jako ona. Jak vypadají základy hárání jsme si pověděli v článku, další případné detaily či záludnosti se případně dozvíte od veterináře nebo zkušenějšího chovatele.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com