Jak a čím odměňovat psa
Každý pejskař to zná, má věčně plné kapsy psích pamlsků, míčků nebo pytlíků na psí bobky. Bez podobných venčících propriet se žádný pejskař neobejde. V článku se budeme věnovat odměnám, které jsou důležité především při výcviku.
Odměny využijete nejen při běžném venčení, ale i při výcviku na cvičáku. Každý pes je jiný, jeden miluje žrádlo, další se může přetrhnout kvůli hračce. Ale i jednoho psa můžete odměňovat jak pamlsky, tak i hračkami, záleží pak na konkrétní situaci.
Dobrota nebo hračka?
S výcvikem vašeho nového čtyřnohého parťáka začínáte a přemýšlíte, čím ho budete odměňovat? Záleží, co vašemu chlupáči udělá větší radost. Jeden miluje hru a pokaždé, když mu hodíte míček nebo se s ním začnete přetahovat, je blahem bez sebe. Pak hračka a hra samotná, bude vhodnou odměnou. Nebo máte doma „psí popelnici“, která zhltne vše, co jen trochu připomíná žrádlo a pro cokoliv jedlého by se rozkrájel? Pak sáhněte po pamlscích.
Při tréninku je třeba sáhnout po takové odměně, která psovi udělá největší radost. Žravějším psům stačí ke štěstí i granule, jiní potřebují kvalitnější pamlsek v podobě sušeného masa nebo domácích pečených dobrot. Odměňování hračkami může být pro majitele poměrně legrace, hlavně tedy pro psa. Pes má například oblíbenou hračku jakousi „olezlinu“, která je těšně před rozpadem. Psovi tak koupíte novou skvělou a ideálně dražší hračku. Zpravidla to dopadá tak, že pes si k nové hračce maximálně čichne a trvá na hraní si se starou „olezlinou“. Asi tušíte, že pokud budete chtít psa motivovat k bezchybnému plnění pokynů, nezbude vám nic jiného, než brát na výcvik oblíbenou „olezlinu“.
Kdy a čím odměnit
I když máte psa hračičku, tak při tréninku něčeho nového a „statičtějšího“ je o něco jednodušší psa odměnit pamlskem. Je totiž důležité psa odměnit v správný moment. Než vytáhnete hračku a pohrajete si, chvíli to trvá, odměníte tak psa v nesprávný moment a psa tak můžete nechtěně naučit něco úplně jiného, než jste měli v úmyslu. Například psa učíte nose touch, tedy aby se pes dotkl čumákem ruky nebo targetu.
V momentě, kdy se psí čumák dotkne ruky či targetu, musí přijít odměna a pochvala (případně nejdříve potvrzení klikrem). Pokud psovi dáte pamlsek v okamžik, kdy dá čumák pryč od targetu, pes si spojí odměnu právě s odtáhnutým čumákem. Hračku zpravidla nezvládnete včas vytáhnout a se psem si pohrát.
Většina pejskařů, kteří odměňují primárně hračkou, nebo hračku a pamlsky střídají, hračku využijí především při dynamických povelech. Ideální je psa odměnit míčkem nebo přetahováním například za přivolání, při hledání nebo obíhání.
Různorodá kvalita odměn a kdy je použít
Mnoho psů má rádo jak odměňování hračkami, tak i dobrotami. Každý ze psů má některou z těchto odměn o chlup raději. Pokud je váš pes především fanouškem tréninkových pamlsků, pak i ty mohou mít pro psa různorodou hodnotu, čehož lze při výcviku využít. Mnoho pejskařů na venčení a na výcvik nosí směs granulí a „lepších“ pamlsků v podobě piškotů, sušeného masa, psích sušenek nebo čehokoliv dalšího. Pes je pak při venčení tak trochu jak na pérkách, nikdy neví, jestli dostane granuli nebo lepší odměnu.
Psa můžeme i cílně naučit na to, aby rozlišoval, že za dokonalejší provedení cviku dostane lepší odměnu. Například po psovi chceme povel lehni. Pes si ale lehne „ledabyle“, spíše se rozvalí na bok. Dostane tak jen granuli. Při dalším pokusu si už lehne vzorově, dostane tak lepší mlsku a výraznější pochvalu. Většina psů zpočátku nerozlišuje, že za lepší provedení cviku dostane lepší odměnu, zpravidla se ale dříve či později chytne a pak uvidíte, jak rychle se pes bude zlepšovat.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com