Jak chránit psa a kočku před klíšťaty? A co dělat, když je objevíte?
Pokud máte doma pejska, kterého venčíte v trávě, nebo kočičku, co se ráda prochází po zahradě, pak máte od brzkého jara do konce podzimu program jasný – každodenní kontrolu kožíšku, zda se v něm neskrývá klíště. Jak snížit pravděpodobnost, že tento parazit na mazlíčka přisaje, a co dělat, když ho přece jen objevíte?
Co se v článku dozvíte:
- Proč je tak důležité psa i kočku pravidelně kontrolovat, zda nemá klíště.
- Které nebezpečné nemoci mohou klíšťata přenášet a kterým příznakům věnovat pozornost.
- Jak správně vytáhnout psovi nebo kočce přisáté klíště.
- Jak chránit psy a kočky před klíšťaty.
- Jaká jsou nejpoužívanější přírodní antiparazitika pro psy a kočky.
- Co dalšího můžete udělat v rámci prevence přisátí klíštěte.
Zatímco dříve jsme si my nebo naši chlupáči přinesli klíště maximálně dvakrát za léto odkudsi z hlubin lesa, dnes jsou tihle paraziti doslova přemnožení a obývají nejen lesy a louky, ale také naše zahrady nebo městské parky. A u zvířat je skoro zázrak, pokud si některý den klíště zvenku nepřinesou. I když jsou klíšťata malá, neměli bychom je podceňovat. Nebezpečná mohou být totiž nejen lidem, ale i psům a kočkám. Jak proti nim naše mazlíčky chránit a jak klíště bezpečně vytáhnout, pokud už je zakousnuté v kožíšku vašeho chlupáče?
Proč to řešit?
Možná přemýšlíte, proč se kolem klíšťat u koček a psů dělá takový „humbuk“, když tu přece byla odjakživa a jsou tak přirozenou součástí zvířecího života. Jenže problém je, že jsou dnes klíšťata mnohem četnější a také jsou častěji infikovaná než v minulosti. Takže nejen stoupá riziko, že na chlupáče vlezou, ale také že se váš mazlíček nakazí některou z nebezpečných nemocí, které klíšťat přenášejí. O které se konkrétně jedná?
Jako první zmiňme lymskou boreliózu, jíž je infikována přibližně třetina klíšťat. U pejsků se projevuje hlavně bolestivým zánětem kloubů, takže hafan kulhá. K tomu se často přidává horečka, nechutenství, v závažných (a naštěstí poměrně vzácných) případech pak srdeční nebo neurologické obtíže nebo změny v chování pejska. Rozhodně se nevyplatí žádný z příznaků ignorovat – měli byste okamžitě vyhledat veterináře, který nasadí potřebnou léčbu. Mimochodem, stav pejska nepodceňujte, ani když měl klíště před nějakým časem – inkubační doba boreliózy může být i několik měsíců. Dobrou zprávou je, že proti borelióze existuje pro psy očkování.
Další nebezpečnou chorobou přenášenou klíšťaty je encefalitida. Ta se projevuje teplotami, podrážděností až bojácností a celkovou apatií. Navíc dochází k částečnému ochrnutí pejska (v některých případech i celkovým). I tady byste neměli odkládat návštěvu veterináře, který stanoví diagnózu a zahájí léčbu. Může se bohužel stát, že průběh onemocnění bude v některých případech tak závažný, že léčba nepomůže. Naštěstí je klíšťová encefalitida u psů a koček vzácná. Na rozdíl od lidí se proti ní zvířata neočkují.
Poslední nemocí je pak babezióza. Projevuje se hlavně vysokou horečkou a přítomností krve v moči. Pejsek je navíc anemický, často se přidá průjem (stolice je kvůli zasažení jater žlutá). Mohou se objevit epileptické záchvaty a problémy s pohybem. Jedná se o velmi vážné onemocnění, které vyžaduje okamžitou veterinární pomoc. Podobně jako u boreliózy, i proti babezióze můžete nechat svého chlupáče očkovat. Účinnost vakcíny je nicméně časově omezená.
Pomoc, je tam!
Přiběhl váš Alík nebo vaše Micinka ze zahrady s nezvaným hostem zavrtaným v kožichu, nebo spíš přisátým v kůži? Nepanikařte. Navzdory výše napsanému většina „klíštěcích případů“ nekončí nemocí. Je však důležité parazita co nejdříve odstranit. Jak na to?
Především neodstraňujte klíště jen tak rukama. Jednak to není z hlediska přenosu případné infekce bezpečné pro vás, jednak zvyšujete pravděpodobnost, že klíště neodstraníte celé (přece jen ne každý má tak zručné prsty). A navíc hrozí, že klíště zmáčknete, čímž z jeho těla transportujete do těla svého chlupáče nebezpečné bakterie a viry. Také zapomeňte na babské rady typu zalití klíštěte olejem apod. Nefungují a nadělají víc škody než užitku.
Ideální je vzít si na pomoc pinzetu nebo speciální háček na odstranění klíštěte. Pokud máte pinzetu, opatrně s ní uchopte parazita co nejblíže psí či kočičí kůže a jemným vikláním ze strany na stranu klíště vytáhněte. Jestliže jste si pořídili speciální háček, pak klíště podeberte podle návodu a opatrně jej „vykružte“. V obou případech však buďte trpěliví a klíště vytahujte spíše pomalu a „něžně“, aby část z něj nezůstala odtržená v ráně nebo aby do krve vašeho mazlíčka nepustilo další nebezpečné bakterie či viry.
Po odstranění klíštěte postižené místo vydezinfikujte a pravidelně kontrolujte (začervenání nebo pupínek není nic neobvyklého, za pár dnů či týdnů zmizí; pokud se ale ranka například zanítí či se objeví silný otok apod., je načase vyrazit na veterinu). Dezinfekcí omyjte také pinzetu či háček a pečlivě si vydrhněte ruce.
Jak chlupáče chránit
Abyste nemuseli klíšťata u kočky či psa od jara do podzimu prakticky každý den řešit, snažte se zabránit, aby se klíště vůbec přisálo. K tomu naštěstí existuje řada prostředků. Mezi ty nejznámější patří postřiky, pipety, obojky, šampony nebo tablety a elektronická zařízení. Najdete je jak v klasické, tak i přírodní podobě. My se podíváme především na druhou skupinu antiparazitických prostředků, tedy na ty přírodní.
Výhodou přírodních antiparazitik je, že nejsou toxické ani pro chlupáče, ani pro vás. Takže můžete Astu i Mourka drbat, jak jen budete chtít, i po jejich aplikaci. A nemusíte ani čelit smutným psím či kočičím očím poté, co jim zakážete kvůli antiparazitiku vstup do vaší postele – s přírodním si v ní můžete hovět oba.
Skvěle funguje třeba výtažek z rostliny margosa, který kromě klíšťat odpuzuje také například blechy. Najdete ho v obojku proti parazitům pro psy i obojku proti parazitům pro kočky. Pokud pořizujete antiparazitický obojek, pamatujte, že byste měli kupovat vždy takový, který odpovídá velikosti vašeho mazlíčka!
Rovněž antiparazitická séra jsou skvělým pomocníkem v boji proti nezvaným hostům v kožíšku. Například sérum proti blechám a klíšťatům obsahující antiseptické a antibakteriální esenciální oleje z tea tree, levandule a rozmarýnu, jež spolehlivě zaženou klíšťata, blechy, štěnice i nejrůznější otravný hmyz, a pečující jojobový olej, který snadno pronikne do pokožky. Sérum navíc můžete používat celoročně, čímž ještě zvýšíte jeho účinnost, protože dokonale pronikne do psího či kočičího kožíšku. A skvělý bonus na závěr? Rex nebo Minda díky séru úžasně voní po levanduli!
A co dál?
Přemýšlíte, co můžete kromě pořízení antiparazitik pro psa a kočku a pomůcek pro odstranění klíšťat ještě udělat? Důležitá je každodenní kontrola chlupáčovy srsti. Zaměřte se i na těžko dostupná místa, jako jsou třísla, okolí genitálií nebo ocasu, ouška, okolí tlamičky nebo oblast krku.
Pravidelně kontrolujte také pelíšek. Může se totiž stát, že klíště odpadne, když je dostatečně napité, nebo si jej pes či kočka „vydrbe“, zůstane v pelechu a po nějaké době se přisaje znovu.
Preventivní opatření můžete zahrnout také do chlupáčovy misky. Klíšťatům „nevoní“ mazlíčci, kteří mají v těle vyšší hladinu vitaminů skupiny B. A tak jim je nezapomeňte v sezóně přidávat do krmení, třeba ve formě pivovarských kvasnic (nepřekračujte však doporučené dávkování).
Babské rady pak doporučují nejrůznější podomácku umíchané psí repelenty. Používají se například ty vyrobené z rozmarýnu, hřebíčku, jablečného octa, citrusů, máty, citronové trávy, eukalyptu… Na internetu najdete řadu receptů. Pomáhat jistě mohou, jen pozor na dávkování a také ostatní složky – některým chlupáčům, respektive jejich pokožce, nemusí vyhovovat ocet nebo alkohol, které některé domácí repelenty využívají.
Důležité shrnutí:
- Nebezpečí, které představují klíšťata pro psy a kočky, nikdy nepodceňujte.
- Pokud máte jakékoli podezření, že se pes nebo kočka nakazili některou z nemocí přenášených klíšťaty, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.
- Kromě klasických "chemických" existují také přírodní antiparazitika pro psy a kočky.
- Mezi nejoblíbenější přírodní antiparazitika patří obojky s výtažkem z rostliny margosa nebo bylinné sérum proti klíšťatům.
- V rámci prevence psa nebo kočku každý den prohlížejte, do stravy jim můžete také přidat vitaminy skupiny B.
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Chlupáči.cz