Jak správně číst složení psího krmiva
Každý majitel psa pro svého chlupáče chce jen to nejlepší, a to včetně krmiva. Jenže právě jeho výběr je nemalou výzvou. Kdo se má vyznat mezi všemi těmi přísadami a označeními? Nedejte na líbivé reklamy a ze štítků filtrujte to podstatné!
Při rozhodování, jaké krmivo je pro psího mazlíčka nejlepší, je ideálním vodítkem především štítek, která má bez ohledu na výrobce zhruba stejný formát. Musí obsahovat název produktu a značky, množství, nutriční složení, tedy specifikaci konkrétních živin a složek, pokyny pro krmení, jméno a adresu výrobce. Složky jsou jednotlivě uváděny v sestupném pořadí podle hmotnosti. Která vás jako chovatele zajímá asi nejvíc?
Dešifrování informací
Ve skutečně kvalitním krmivu by na prvním místě mělo být bezesporu maso - ideálně 60-70 %, které splňuje nároky na bílkoviny a tuky (srdce, játra, plíce, hltan, vemeno, bachor a další. Druhou položkou (cca 30 %) jsou přílohy, zdroje sacharidů (rýže, pohanka, kukuřice, amarant, jáhly či třeba oves).
Co se týče „vedlejších produktů živočišného původu“, tak se většinou jedná o játra, krev, mozek, kosti nebo žaludek, ale také zobáky, peří, kůži a vše, co zbyde z jatek. Informace je to tedy dost zavádějící, a pokud výrobce sám neuvádí, co to ony vedlejší produkty živočišného původu jsou, je třeba se ho na to přímo zeptat. Tak trochu záhadou jsou konzervanty. V případě, že má krmivo expiraci delší než rok, bývají konzervanty chemického původu. Pak je na vašem osobním zvážení, zda ho koupíte.
Dostává zvíře vše, co potřebuje?
Na obale se pravděpodobně dočtete, že krmivo je „vyvážené“ či „kompletní“. Podobné fráze poukazují na to, že jídlo splňuje nastavené standardy, uspokojuje stravovací nároky pro všechny životní fáze psa (od štěněte po seniora) a obsahuje správné množství a poměr základních živin. Některé produkty jsou označeny pro konkrétnější použití, například „light“, což je krmivo se sníženou energetickou hodnotou určené pro psy s nadváhou. Preferujete spíš bio? I v tomhle směru má trh co nabídnout.
Přírodní versus organické
Bio potraviny pro psy jsou definovány stejným způsobem jako bio potraviny pro lidi, splňují tedy ekologické požadavky na složení a manipulaci, což znamená, že neobsahují umělé konzervanty, barviva, příchutě ani růstové hormony z masa. Je tedy takové krmivo lepší a žádanější? Rozhoduje především váš motiv a požadavky.
To vysoce kvalitní z onačením bio prospívá zvlášť chlupáčům s citlivým žaludkem, jeho negativní stránkou je vyšší cena. Pozor si dejte i na rozlišení slov „přírodní“ a „organické“. Druhý termín označuje podmínky, za kterých byly rostliny pěstovány a zvířata chována. Pod pojmem „přírodní“ si lze představit spíš absenci konzervantů a umělých barviv.
Magická formule - bez obilovin
Možná jste zaznamenali i nabídku krmiva bez obilovin, které se postupně stává novou módní záležitostí. Vědci však neprokázali jeho pozitivní účinek na zdraví psů, nicméně jisté poznatky naznačují, že někteří pejskové bez obilovin prospívají lépe a navíc je u nich sníženo riziko srdeční choroby zvané kardiomyopatie, což je vlastně srdeční slabost, při níž slábne srdeční sval, a rozšiřují se srdeční komory. Srdíčko pak není schopno dostatečně pumpovat krev do těla.
Koupí krmiva to nekončí
Ať už se rozhodnete pro jakéhokoli výrobce, balení krmiva vždy pečlivě zavřete a zamezte přístupu vzduchu a světla (můžete si obstarat i speciální kontejnery s víkem). Pokud jej necháte otevřené, vzdušná vlhkost se postará o snížení kvality, zároveň riskujete napadení bakteriemi, jako je salmonela. Prošlé krmivo nekompromisně vyhazujte a nevystavujte svého psa potencionálním zdravotním potížím.
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com