Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na bezpečné cestování autem se psem

Cestování se psem různorodými dopravními prostředky je dnes běžnou součástí našich životů. Někdo cestuje vlakem či autobusem, jiný upřednostňuje auto. Pokud cestujete především autem, je třeba dodržovat určitá bezpečnostní opatření, aby cestování nebylo stresové jak pro psa, tak pro vás. Ať už cestujete pravidelně do zahraničí, k babičce na víkend na Moravu, nebo jen občas na výlet, pes by měl být během jízdy dobře zabezpečený – pro jeho i vaší bezpečnost.

Cestovani-se-psem-v-aute (5)

Nezabezpečený pes v autě představuje velké riziko pro všechny. Například při prudkém brzdění nebo nehody může pes bez zajištění snadno zranit sebe i další cestující v autě tím, že se prudkým nárazem vymrští a nekontrolovatelně „lítá“ autem. Nebezpečná může být i situace, kdy se pes ležící na zadní sedačce z ničeho nic zvedne a začne čumákem nebo packou strkat do řidiče. Pokud to řidič nečeká, může se leknout a strhnout řízení. Případně ve snaze psovi zamezit v jeho chování se nesoustředí na řízení a malér může být na světě. Mezi nejčastější a poměrně bezpečné cestování patří využití přepravního boxu nebo cestovní klece, využití autosedačky pro psy, využití bezpečnostního postroje a pásu pro psy nebo zábrana do auta oddělujíc prostor pro psa a další cestující. V článku si více rozebereme výhody a ideální použití jednotlivých možností.

Cestovani-se-psem-v-aute (1)

Přepravní boxy nebo cestovní klece pro psa

Přepravní box nebo také cestovní klece pro psy jsou jednou z nejpopulárnějších variant pro cestování autem čtyřnohým chlupáčem. Za pomoci různých cestovních boxů a přepravek můžete poměrně snadno cestovat například i letadlem nebo vlakem. Tento způsob cestování nabízí psovi maximální ochranu v průběhu jízdy a zajišťuje mu i dostatek prostoru a pohodlí.

Výhody přepravních boxů a klecí

  • Bezpečnost: Pevné stěny boxu či klece chrání psa v případě nárazu nebo prudkého brždění. Pro cestování autem jsou nejlepší klece, které prošly tzv. crash testy. Tyto klece zvládnou zůstat v celku s minimálním poškozením i v případě vážnější nehody, při které je těžce poničen kufr, v které se klec nachází. Určitou nevýhodou pak může být jejich vyšší cena. Pokud ovšem cestujete se psem často, pak se tato investice určitě vyplatí.
  • Pohodlí: Box či klec poskytuje psovi vlastní prostor, v kterém se snadno uvolní a může se cítit v bezpečí. Do boxu či klece umístěte deku či pelíšek pro větší pohodlí, eventuálně nějakou hračku - pes cestování zvládne mnohem více v klidu.
  • Všestrannost: Řadu, zpravidla těch menších, přepravních boxů či klecí můžete využít nejen při cestování autem, ale třeba i letadlem. Menší box či klec snadno vyjmete z kufru auta a můžete ji využít i jako místo odpočinku psa při závodech, výstavách nebo při pobytu v hotelu.

Cestovani-se-psem-v-aute (2)

Jak vybrat správný box či klec

Box a klec by měli zohledňovat velikost psa tak, aby se v něm mohl pohodlně postavit, otočit se a lehnout si. Délka boxu by měla odpovídat délce psa od špičky nosu po kořen ocasu. Boxy i klece jsou vyráběny z různých materiálů, jako plast, různé kovy, ale občas i ze dřeva. Plastové boxy jsou lehké a snadno se udržují a bývají o něco vhodnější pro menší pejsky. Kovové klece a boxy jsou odolnější (konkrétní míra odolnosti se odvíjí od konkrétního kovu a crash testů). Dřevěné boxy pak bývají vhodnější spíše do interiérů než k cestování. Jsou esteticky příjemné, ale bývají těžší a hůře se udržují (například když se pes ze stresu z cesty pozvrací). Především u boxů je třeba zajistit, aby měli dostatek ventilačních otvorů. V cestovním boxu, přepravce nebo kleci by měla být i bezpečná dvířka, která se snadno otvírají a zavírají. Některé boxy či klece mají dvířka na dvou stranách, což při trvalém umístění klece v kufru auta usnadňuje manipulaci se psem, především pokud jsou jedna dvířka v případě nehody poničena.

Cestovani-se-psem-v-aute (3)

Seznámení psa s boxem/klecí

Psa začněte zvykat na klec/box dříve, než se vydáte na první cestu. Psa nechte si klec či box pořádně očichat a prozkoumat. Můžete do ní umístit pamlsky a hračky, aby si pes klec spojil s příjemnými věcmi. Psa naučte za pomoci pamlsků nebo psí hračky povel typu „do boxu“. Zpočátku se psem vydávejte na kratší cesty a postupně cesty prodlužujte. Při delším cestování dopřejte psovi dostatek pauz na protažení a vyvenčení.

Cestování s postrojem a bezpečnostním pásem

Cestovní postroje a bezpečnostní pásy pro psy získávají v posledních letech na popularitě. Psům tento způsob nabízí často o něco větší pohodlí a flexibilitu než přepravní boxy a zároveň zajišťují bezpečnost během jízdy, jak psa, tak i vaší. Pes má pohyb omezený postrojem a bezpečnostním pásem, přesto jeho pohyb je o něco flexibilnější než v boxu. Mnoho psů je tak při cestě o něco klidnější, právě díky tomu, že se mohou o něco volněji na sedačce pohybovat. Při nákupu pásu by se nemělo šetřit. Lze zakoupit pás i s integrováním polstrováním, což je pro psa nejen o chlup pohodlnější, ale i bezpečnější – lépe psa chrání v případě nehody. Vybírejte pás, který je dostatečně pevný, a i většího psa v případě nárazu udrží.

Cestovani-se-psem-v-aute (4)

Postroj psovi vyzkoušejte dopředu, měl by mu perfektně sedět a nikde ho nesvírat. Když bude postroj psovi nepohodlný a budete jezdit často, můžete už jen špatně sednoucím postrojem psovi cestování znechutit. Postroj musí psovi dobře sedět především v oblasti hrudníku a břicha. Bezpečnostní pás pak vybírejte tak, aby byl kompatibilní s postrojem, aby obojí v případě nehody správně fungovalo. Pokud cestujete často, neváhejte do pásu a postroje do auta investovat. Ve hře je bezpečí vás, i vašeho chlupáče.

Jak psa zvykat na postroj a bezpečnostní pás

Postroj psovi nejen vyzkoušejte před samotným nákupem, ale psa pak i postupně na postroj zvykejte. Nejdříve psa nechte očichat a po prvním nasazení mu popruh po pár sekundách či minutách zase sundejte. Psa chvalte a odměňujte v momentě, kdy se pes neošívá a postroj si nechá v klidu nejprve nasadit a pak v něm chvíli vydrží bez toho, aniž by se ho pokusil sundat. Dalším krokem je trénink v autě. Psa s nasazeným postrojem posaďte na sedačku a zapněte pás. Opět pejska chvalte a odměňte, pokud je v klidu. Při prvním pokusu není nutné se rovnou rozjet a vydat se na výlet, stačí že pes alespoň pár vteřin, ideálně minut vydrží sedět připoutaný v klidu na sedačce. Po zvládnutí druhého kroku se můžete vydat na cestu. Zpočátku stačí objet pár bloků a podle reakce psa cestu postupně prodlužovat. Pejska chvalte a odměňujte. Při tréninku cestování samotného pro mnoho psů o něco lépe funguje lépe odměňování psa oblíbenou hračkou, než pamlskem – mnoho psů totiž trpí při cestování nevolností.

Cestovani-se-psem-v-aute (6)

Cestování se psí autosedačkou

Psí autosedačky získávají na popularitě, především u majitelů menších pejsků. Psům nabízí autosedačka pohodlí a i bezpečnost. Psí autosedačky jsou vyrobeny z měkkých a prodyšných materiálů, které psovi zajistí pohodlí v průběhu jízdy. V mnoha autosedačkách jsou integrované polštáře a opěrky hlavy, díky kterým se pes může pohodlně uvelebit.

Kvalitní autosedačka musí být vyrobena tak, aby bylo možné ji upevnit k sedadlu auta za pomoci bezpečnostních pásů nebo systému ISOFIX. Pes umístěný v autosedačce při nárazu zůstane a je menší šance, že se mu něco stane.

Autosedačku pro psa vybírejte ideálně i s pejskem, abyste si byli jistí, že se pes do sedačky pohodlně vejde, a zároveň mu není moc veliká či malá. Autosedačku vybírejte i tak, aby byla kompatibilní s bezpečnostním systémem vašeho auta.

Cestovani-se-psem-v-aute (7)

Trénink psa na pobyt v autosedačce

Pobyt psa v autosedačce můžete trénovat doma. Psa nechte očichat a podle nálady ho nechte, ať se v ní uvelebí. Psa při jeho nadšení z autosedačky odměňujte a chvalte, do autosedačky mu můžete umístit i hračku. Nasedání do autosedačky můžete zapracovat i za pomoci povelu, který si zvolíte. V momentě, kdy je pes na autosedačku zvyklí z domova, můžete vyrazit na cestu. Nejprve vyrazte na kratší vzdálenost, klidně jen objeďte blok. Psa chvalte, když při cestě samotné v klidu v autosedačce vydrží a postupně prodlužujte délku cesty.

Cestování se psem autem může být příjemným i bezpečným zážitkem pro všechny zúčastněné. Možností, jak cestovat bezpečně se psem autem je celá řada, stačí jen najít ten, který vyhovuje vám a vašemu chlupáči – pak můžete nadšeně cestovat ve společnosti vašeho čtyřnohého kamaráda kam vás napadne.

Cestovani-se-psem-v-aute (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu