Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na péči o psí drápky

Péče o psí drápky je občas opomíjenou, přesto důležitou péčí o psa. Zdravé a ideálně dlouhé drápky jsou důležité pro pohodlný a zdraví pohyb psa. Správně udržované drápy pomáhají proti bolesti, zranění nebo komplikací spojených s pohybem. V článku si povíme, jak se o psí drápky starat, kdy a jak je ostříhat nebo jak postupovat při zranění drápu.

Pece-o-psi-drapky (14)

Jak psí drápky přirozeně rostou

Psí drápky rostou postupně, podobně jako lidské nehty. Ve volné přírodě se psům a dalším šelmám drápky přirozeně brousí chůzí a pohybem po různorodém povrchu, například na kamenitém terénu nebo na tvrdé zemi. Každému psovi rostou drápky trochu odlišnou rychlostí, opět podobně jako u lidí rostou nehty. U domácích psů, kteří pak často chodí po měkkém povrchu, například po trávě nebo po kobercích, pak nedochází k dostatečnému broušení drápků. Jde o individuální proces, může se vám tak u vícero psů v jedné domácnosti se stejnou zátěží snadno stát, že jednomu psovi se drápy přirozeně obrousí dostatečně, druhému ne. Je tak potřeba drápy pravidelně kontrolovat a v případě potřeby je ostříhat.

Pece-o-psi-drapky (1)

Ideální délka drápků

Ideálně dlouhý drápek se nemá dotýkat země v momentě, kdy pes stojí na rovném povrchu. A jak poznat, že pes začíná mít drápky již přerostlé? Například pokud slyšíte cvakání v momentě, kdy pes chodí po tvrdé podlaze. Příliš dlouhé drápky mohou psa při chůzi v složitějším terénu bolet, mohou způsobit deformaci tlapek nebo psovi ztížit samotný pohyb.

Pece-o-psi-drapky (10)

Kdy a jak drápky zkrátit

Drápy je vhodné kontrolovat zhruba jednou za měsíc. Pokud jsou příliš dlouhé, můžete je zkrátit sami doma nebo se obrátit na profesionály – na psí salón nebo na veterináře.

A jak zkrátit drápy doma?

  • Ve většině chovatelských potřebách seženete speciální kleště na stříhání drápků. Určitě drápky nestříhejte běžnými nůžkami.
  • Drápky stříhejte na dobře osvětleném místě, abyste viděli dobře strukturu drápku.
  • Identifikujte, kde končí tzv. jádro drápku - jde o růžově zbarvenou oblast uvnitř drápku, která obsahuje nervy a cévy. Při stříhání se pak zastavte kousek od tohoto jádra. Stříhejte tedy drápy kousek po kousku, abyste předešli poranění. Jádro je o něco snadněji vidět u světlých drápků, než u drápků tmavých.
  • Pokud drápek střihnete příliš blízko jádra, může začít krvácet. Krvácení časem samo přejde. Zastavení krvácení můžete urychlit například aplikováním hemostatického prášku (seženete ho v lékárně nebo v některých chovatelských potřebách).
  • Drápky můžete nechat ostříhat i odborníkem, pokud se z jakéhokoliv důvodu na vlastnoruční stříhání drápků necítíte. Stříhání drápků hravě zvládne například veterinář nebo pracovníci psího salonu. Odborníci mají nejen vybavení, ale i dokáží tuto akci provést rychle a bez stresu a zpravidla si dokáží poradit i se psem, kterému tento úkon není příjemný.

Pece-o-psi-drapky (11)

Zranění drápků a co s tím

Podobně jako si můžete poranit nehet, může si i pes poranit dráp. Například při hře, běhu nebo i při procházce náročnějším terénem. Mezi nejčastější zranění patří prasknutí drápku nebo jeho utržení či zatrhnutí.

Jak postupovat při zranění drápku

Pokud si pes drápek utrhne nebo se při prasknutí drápku poraní i jádro, může poraněné místo krvácet. Menší krvácení postupně přestane krvácet samo a ranku je potřeba především vyčistit. V případě většího krvácení si můžete pomoci tlakovým obvazem nebo hemostatickým práškem. Pokud si pes dráp zraní venku a je místo zranění od bláta, jemně ránu očistěte od nečistot čistou vodu a ránu pak vydezinfikujte, ideálně dezinfekcí bez alkoholu, která neštípe.

Pece-o-psi-drapky (2)

Ránu zakryjte obvazem, aby se do ní nedostaly nečistoty. Pokud máte aktivního psa a chcete vyrazit s poraněným drápkem se psem ven, psovi pořiďte botičku na tlapku. Poraněná tlapka tak snadněji udržíte v suchu a k ráně se nedostanou nečistoty.

A kdy raději vyrazit na veterinu? Pokud si pes drápek utrhne kompletně nebo i se i po pár dnech poranění nehojí, pes si poraněné místo neustále olizuje nebo kulhá, pak raději vyrazte na veterinu.

Pece-o-psi-drapky (13)

Jak naučit psa stříhání drápků bez stresu

  • Psa postupně zvykejte na manipulaci s tlapkami, například tím, že se jich pravidelně dotýkáte. A to nejen nohou, ale i polštářků a drápků. Pokud psovi pravidelně oplachujete nebo otíráte tlapky po návratu domů z procházky, pes si na manipulaci s tlapkami kvůli stříhání drápků zvykne rychleji. Psa můžete odměňovat, i při manipulaci s tlapkami.
  • Psa postupně seznamte se specifickými nůžkami na drápky. Nechte je psa očichat a postupně přibližte nůžky párkrát k tlapkám bez toho, aniž byste začali se stříháním.
  • Při prvním pokusu o stříhání může stačit i jen to, že vezmete do jedné ruky tlapku, do druhé nůžky a jen se nůžkami tlapky dotknete. Pokud pes bude v klidu držet a neucukne, pochvalte ho a odměňte. Je v celku jedno, jestli pejsek při stříhání leží nebo sedí, záleží především na tom, abyste na drápky bez obtíží viděli a abyste se k drápkům dostali tak, aby šli snadno ustřihnout.
  • První stříhací pokusy mohou být velmi rychlé, ustříhnout můžete kupříkladu jen jeden nebo dva drápky, psa pochválit a odměnit a další jeden dva drápky ustříhnout za hodinu nebo druhý den. Psa tímto způsobem na stříhání drápků postupně zvykejte, časem zvládnete ostříhat na jedno sezení drápků více a postupně všechny.

Pece-o-psi-drapky (3)

Jak na zdravé drápy

Zdravé drápy lze podpořit kvalitní stravou, která obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které podporují zdravý růst drápků a které zajišťují jejich kvalitu. Pokud bude mít pes zdravé drápy a bude je mít ideálně dlouhé (nebude například cvakat při chůzi na pevném povrchu), pak se zmenšuje šance, že si je pes poraní.

Pece-o-psi-drapky (15)

Pro zdravé drápky pes potřebuje například biotin, který napomáhá i zdravé srsti. Psovi ho můžete dodávat v tabletkách nebo je obsažen v játrech, vaječném žloutku, v ořeších nebo v ovesných vločkách. Vhod přijdou i omega-3 mastné kyseliny, které napomáhají i ke zdravému kardiovaskulárnímu a nervovému systému nebo k dobrému trávení. K dostání jsou omega-3 mastné kyseliny například v speciálních kapičkách nebo v rybách. Pes by měl mít i dostatek vitamínů A, C a E. Tyto vitamíny můžete psovi dodávat v speciálních tabletkách, ale ideálně v momentě, kdy si jste jistí, že pes jich nemá dostatek (např. když psovi uděláte krevní testy). Pes by měl tyto vitamíny a další minerály jako vápník nebo hořčík vstřebat ze žrádla. Vitamíny a minerály jsou pak dobré nejen na drápky, ale i napomáhají ke zdravému nervovému systému nebo k zdravým kostem. Většinu zmíněných vitamínů a minerálů pes získá z masa nebo zeleniny, případně z kvalitních granulí.

Pece-o-psi-drapky (5)

Péče o drápky je nezbytná pro zdraví a pohodlí každého psa. Drápky pravidelně kontrolujte a dbejte na kvalitní stravu, případně psovi stravu doplňte přípravky pro zdravou srst, kosti a drápy. Pokud si pes drápky zraní, nezanedbejte jejich ošetření. I poraněným drápem se psovi do těla může dostat infekce nebo se mu může s utrženým drápkem špatně chodit. Řadu drobnějších poranění zvládnete ošetřit za pomoci desinfekce, obvazu a psí botičky. Pokud si nejste jistí, jak si se zraněním poradit nebo tušíte, že jde o větší poranění, vydejte se raději na veterinu. Odměněni budete zdravým a spokojeným psem.

Pece-o-psi-drapky (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu