Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na průjem a zvracení u psa

Střevní problémy jako průjem nebo zvracení se nevyhýbají ani našim psům kamarádům.  Střevní komplikace psa jsou nepříjemné jak pro pejska samotného, tak i jeho majitele, který si láme hlavu nejen s tím, jak zvracení nebo průjem zastavit, ale i jak vážné to je a jestli nevyrazit pro jistotu na veterinu.

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (6)

Střevní problémy mohou mít celou řadu příčin, od dietních po závažnější zdravotní problémy. Na potíže může zadělat i to, že máte doma psího „labužníka“, který venku sezobne, co nemá. V článku vám představíme několik tipů, jak řešit nejběžnější střevní potíže psa a kdy je nejlepší vyhledat veterináře. Také si povíme, jak udržet dobré trávení psa co nejdéle a jak se vyhýbat běžným střevním problémům.

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (7)

Jak řešit průjem u psa

Průjem je jeden z nejčastějších střevních psích problémů. Pes mohl venku sežrat něco co neměl, snědl něco příliš tučného, pes je ve stresu atd. Ať je důvod průjmu jakýkoliv, je třeba ho začít rychle řešit, jinak může dojít k dehydrataci, případně dalším vážnějším komplikacím. A jak přesně v takové situaci postupovat?

  • Půst: pes by měl cca 12-24 hodin bez žrádla, aby se trávící systém zklidnil. Vodu ovšem psovi neupírejte, jinak by došlo k dehydrataci.
  • Zahustěte bobky: za pomoci křemeliny nebo smecty můžete psovi pomoci zlepšit střevní mikroflóru a zahustit obsah střev. Smectu snadno seženete v lékárně, dost možná jí máte i v lidské lékárně, také na střevní obtíže. Jde o jeden z mála lidských léků, který můžete podat i psovi. Jde o lék na bázi diosmektitu, který pomáhá zpevnit stolici a chrání střevní sliznici. Smectu smíchejte s vodou a psovi podejte dle doporučeného dávkování. Křemelina je přírodním doplněk, který lze využít jak na odčervení psa, tak i při detoxikaci. Jde o látku, která podpoří trávení, čistí stěnu střev od hlenů a plísní. Když prochází zažívacím traktem, tak „nasaje“ bakterie, houby, viry, toxiny a pesticidy a vyplaví je z těla psa.
  • Dietní strava: po půstu začněte s dietní stravou, nejčastěji bývá doporučováno vařené kuřecí maso s rýží. Tuto dietu dodržujte dva tři dny a postupně do ní začněte přidávat stravu, kterou psovi dáváte běžně.

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (5)

Zvracení psa a co s ním

Zvracení patří mezi další běžné zažívací potíže, s kterými se za život pes párkrát setká. Často za něj může přejedení, konzumace nevhodného jídla (například silně kořeněného nebo tučného lidského jídla), nebo i stres a v létě například přehřátí. Mezi nejčastěji doporučovaný postup se řadí následující:

  • Půst platí stejně jako u průjmu, i při zvracení nechte psa cca 12-24 hodin bez jídla. Opět mu zpřístupněte čerstvou vodu, tentokrát ale v malých dávkách, aby vodu pes nevyzvracel, pokud by se napil příliš.
  • Psa sledujte, jestli se něj neobjeví letargie, bolest břicha nebo dokonce krev ve zvratcích. Pokud ano, vyhledejte co nejdříve veterinu. U psa by v takovýchto případech mohlo jít i o otravu, a v takovém případě je pak každá minuta drahá.
  • Psovi postupně dávejte lehkou stravu typu rýže s mrkví nebo piškot a postupně doplňujte tradiční jídlo. Pokud se vrátí zvracení, jídlo zase na pár hodin vynechte a pokud máte dojem, že pes zvrací příliš dlouho a často, vydejte se na veterinu.

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (4)

Kdy vyrazit na veterinu

Patrně to znáte i od sebe, zvracení ani průjem sám o sobě nutně nemusí znamenat vážnější zdravotní problém a za pomoci zmíněných tipů se pes během pár dní může dát do pořádku i v domácí péči. Existuje ale celá řada signálů, které naznačují, že může jít o vážnější zdravotní problém. Pokud průjem a/nebo zvracení trvá déle než 24 hodin, je doporučené vyhledat veterináře (ano, i přes víkend, čekat na pondělí se opravdu nemusí vyplatit, především pokud máte doma menšího psa – může dojít k dehydrataci). Že jde o vážnější zdravotní problém mohou indikovat následující obtíže:

  • Krev ve stolici nebo ve zvratcích
  • Extrémní letargie nebo slabost
  • Opakované a dlouho trvající zvracení a/nebo průjem
  • Bolest břicha nebo nafouklé břicho

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (1)

Tipy na dobré trávení psa

Parně neexistuje pes, kterému by se zvracení či průjem vyhnulo úplně. Někteří psi mají citlivější trávení a tyto potíže je trápí častěji než ostatní. Celá řada psů má trávicí problémy výjimečně. Ať váš chlupáč patří do jakékoliv kategorie, máme pro vás pár tipů, jak trávicím obtížím předcházet a jak podpořit správné trávení.

  • Kvalitní strava je základ. Investovat do kvalitního psího žrádla v podobě kvalitních granulí, psích konzerv nebo BARFu se opravdu vyplatí. Takováto strava obsahuje potřebné živiny, oproti levním komerčním krmivům, které často obsahují nekvalitní ingredience v nevhodném poměru navrch.
  • Pravidelné krmení je pro správné fungování psích střev také velmi důležité. Psa krmte pravidelně a v přiměřených dávkách. Překrmováním můžete psovi zadělat na řadu zdravotních potíží, a to nejen trávicích. Například obezita psovi ničí psovi klouby, a i u psa v důsledku nadváhy může vzniknout například cukrovka.
  • Doplňky stravy na dobré trávení lze doplnit jak psovi s citlivým zažíváním, tak i psovi, který může slupnout pomalu i žiletky a nic se mu nestane. Pro podporu zdravé střevní mikroflóry můžete do stravy přidat slupky z konopí nebo žížaly z konopí. Obsahují vlákninu a omega-3 mastné kyseliny, které podporují zdraví střev.
  • Hygiena je důležitá i u psa. Misky pravidelně čistěte a dávejte mu pravidelně čerstvou vodu, zabráníte tak množení bakterií.
  • Minimalizujte stresové situace. Řada psů je velmi citlivá na vnější dění a může mu rozhodit trávení.
  • Psa naučte, že si nesmí brát jídlo od cizích lidí nebo sezobnout při venčení vše, co najde. V obou případech může dojít velmi snadno k otravě psa a v lepším případě pak pouze k střevním problémům, v horším případě i k uhynutí chlupáče.
  • Psovi nedávejte lidské jídlo, především takové, které je tučné nebo výrazně kořeněné. Takovéto jídlo opravdu psovi může zadělat na velmi vážné problémy.
  • Okusuje váš miláček nadšeně vše, co se mu dostane pod čumák? Buďte opatrní s tím, co váš pejsek rád okusuje a především si dejte pozor, aby pak rozkousané psí hračky či klacky váš pes nepolykal. Pěknou paseku ve střevech mohou udělat věci, které do trávicího systému opravdu nepatří, například ostré třísky nebo plastového kousku z nějaké hračky či jiného předmětu.
  • Psa pravidelně odčervujte. Řada střevních parazitů může poškodit trávení.
  • Dbejte na to, aby měl pes přístup k čerstvé vodě.

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (8)

Za pomoci výše uvedených tipů se můžete zbavit běžných střevních obtíží, a i jim předcházet. Pokud máte nějaké pochybnosti, poraďte se s veterinářem nebo s výživovým expertem zabývajícím se psí životasprávou. Poradit může i chovatel, od kterého máte svého psa – řada psích plemen mívá totiž citlivější zažívání od přírody a mnoho dlouholetých chovatelů již ví, jak problémům přecházet.

Jak-na-prujem-a-zvraceni-u-psa (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu