Jak na sedřené a poraněné psí tlapky
Psí tlapky mají celou řadu prospěšných funkcí, a je třeba se o ně pořádně starat. Psovi poskytují podporu a stabilitu, zároveň chrání kosti a klouby před nárazy a terénními nerovnostmi. Lidé si běžně od různých drobnějších poranění chrání nohy botou, u psů sice tato možnost existuje také, ale není běžným pravidlem. Tlapky jsou proto vystaveny různým rizikům a mohou se tak snadno poranit.
V článku se podíváme na nejčastější způsoby poranění tlapek a v případě lehkých zranění poradíme, jak je doma ošetřit. Zároveň zmíníme situace, u kterých nemá smysl váhat a je vhodné vyrazit na veterinu. Chybět nebude ani prevence a různé možnosti ochrany tlapek.
Jak si pes může poškodit tlapky
Mezi velmi časté možnosti poranění tlapek patří jejich sedření na drsném povrchu. Beton, asfalt a jakékoliv další hrubé povrchy chodníků a silnic mohou způsobit odřeniny a trhliny na polštářcích tlapek. Nejčastěji si je pes poškodí při delším běhu nebo při dlouhém pěším výletu. A co všechno se vlastně může stát?
Popálení na asfaltu v průběhu léta
Horké letní měsíce jsou pro řadu psů velmi únavné, především pokud mát doma psí plemeno, které bylo vyšlechtěno v chladném podnebí. Nicméně i ti psi, kteří teplo mají rádi nebývají nadšení z rozpáleného betonu a asfaltu, a to především s ohledem na jejich tlapky, které se mohou snadno a rychle o povrch tradičního chodníku popálit. Tyto popáleniny bývají nejen bolestivé, ale snadno se do popálených míst dostane infekce.
Sedření na písku
I když se může zdát písek na první pohled jako měkký a bezpečný povrch, pro tlapky to při dlouhodobém běhání či chůzi může vést k poranění tlapek. Nejčastěji se objevují odřeniny a puchýře. Dalším problémem může být i to, že se písek snadno rozpálí a na polštářcích tlapek se mohou objevit i popáleniny.
Sedření na tvrdém sněhu a ledu
Jako je třeba si dávat v létě pozor na rozpálené chodníky a silnice, v zimně je potřeba brát ohled na led. Krystalky ledu totiž mohou řezat do polštářků a způsobit bolestivé trhliny. Stejně tak se doporučuje vyhýbat se prosoleným silnicím i chodníkům (a nebo po návratu domů psovi důkladně tlapky opláchnout). Sůl a chemické látky, které se používají na posypání namrzlých chodníků a silnic, často dráždí a poškozují tlapky.
Sedření na drsném povrchu
Mezi nejčastější poranění tlapek patří jejich sedření na drsném povrchu. Beton, asfalt a další hrubé povrchy mohou způsobit odřeniny a trhliny na polštářcích tlapek, především pokud chodíte nebo běháte na dlouhá vzdálenosti.
Puchýře
Nejen na lidské kůži, ale i na té psí se mohou vyrobit puchýře. Puchýře mohou být způsobeny dlouhou chůzí nebo běháním, především na drsných nebo horkých površích. Puchýře bývají bolestivé a mohou se snadno infikovat, především pokud nejsou ošetřeny.
Jak ošetřit psí tlapky doma
Menší poranění tlapek lze ošetřit i doma. Například s mírnými oděrkami nebo prasklinkami si poměrně snadno poradíte právě i doma bez nutnosti navštívit veterináře.
- Tlapky očistěte za pomoci jemného mýdla s teplou vodou. Ujistěte se, že jste odstranili všechny nečistoty a zbytky, které by do ranky mohly zanést infekci.
- Ranku dezinfikujte za pomoci antiseptického spreje nebo roztoku určeného k dezinfekci rány. Dezinfekci nanášejte opatrně, abyste psovi nezpůsobili další bolest.
- Po dezinfekci poraněného místa můžete tlapku natřít tenkou vrstvou hojivé masti na tlapky, která urychluje hojení a chrání tlapku před infekcí. Vyzkoušet můžete i náš Chlupatý balzám z kakaové másla, který tlapky ošetří.
- Tlapku obvažte sterilní gázou nebo obvazem. Ujistěte se, že obvaz není příliš těsný. Drobné poranění můžete chránit i za pomoci psích botiček.
- Pravidelně tlapku kontrolujte, čas od času znovu vydezinfikujte a opětovně potřete hojivou mastičkou. Pokud máte dojem, že se odřenina či škrábanec nehojí a místo je zarudlé, nebo máte podezření, že je v ráně zánět, neprodleně zajděte k veterináři.
Kdy zajít k veterináři
Poranění tlapky může být jen drobnost, která se za pomoci domácí péče spraví za pár dní. Někdy se ale nevyhnete návštěvě veteriny. Za jakých okolností je ideální vyrazit na veterinu ihned?
- Pokud si pes způsobí hlubokou ránu, nebo zranění, které více krvácí, pak neváhejte a vyrazte na veterinu.
- Pes si vyrobí drobnější zranění, které postupně zarudne, začne se tvořit otok nebo vytékat hnis, pes si ranku neustále olizuje nebo okusuje.
- S popáleninou se doporučuje neváhat a vyrazit do ordinace okamžitě.
- Hluboce zaražená tříska nebo drát je nepochybně důvodem k návštěvě veteriny. Pokud nejde o malou třísku, ale opravdu větší předmět zaražený do tlapky, neváhejte a jděte ihned.
Prevence proti poškozeným tlapkám
1. Psí botičky
Psí botičky jsou ideálním doplňkem psích šatníků a psích výbaviček. Psí boty se vyrábí z různých materiálů a v různých velikostech. Jedná se o botičky uzpůsobené psím tlapkám a jejich primárním úkolem je ochránit tlapky před poraněním v náročném terénu – horký asfalt, led, písek, drsný povrch atd. Psí bota tlapku ochrání i při již vzniklém zranění – do ranky se nedostane špína a voda při procházce. Psí botičku se doporučuje před nákupem vyzkoušet nebo velmi důkladně tlapku proměřit podle návodu výrobce, abyste měli jistotu, že botička psovi sedne a nebude mu padat při každém pohybu.
2. Pravidelná kontrola tlapek
Pokud se vám nepodaří při procházce vyhnout obtížnému terénu v podobě drsné cesty nebo rozpáleného terénu, tlapky preventivně prohlédněte. Můžete objevit drobné poranění, které zavčas ošetříte a předejdete tak případnému zánětu nebo dalším problémům.
3. Vyhněte se extrémním podmínkám
Prevence je nejlepší ochrana psích tlapek. Během horkých letních dnů se vyhýbejte chůzi po rozpáleném asfaltu, v zimě zase procházkám po ošetřených chodnících solí nebo chemickými látkami proti náledí. Pokud to jen trochu jde, vybírejte cesty s měkčím povrchem, který nebude tlapky odírat – a nebo cestu přes takový povrch co nejvíce zkraťte nebo pejska poponeste.
Závěr
Ochrana psích tlapek je velmi důležitá, i z drobného poranění se může rozvinout větší problém. Bez ohledu na to, zda se jedná o prevenci nebo drobnější ošetření, věnujte tlapkám pozornost. Pokud máte nějaké pochybnosti, poraďte se s veterinářem nebo se zkušeným chovatelem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com