Jak na socializaci psa už od štěněte
Pes je sociální tvor, který se zpravidla velmi rád stýká nejen se svou lidskou smečkou, ale i s dalšími psy. Způsob komunikace s dalšími psy má každý pes do jisté míry vrozenou, ale správné chování nepřijde samo od sebe. Je potřeba, aby u každého psa proběhla správná socializace mezi dalšími psy a on se naučil postupně správné komunikaci.
Tomuto procesu se říká socializace. Psa je ovšem potřeba socializovat, tedy zvykat, na různorodé další situace, například i na cestu MHD nebo na komunikaci s lidmi. V článku se zaměříme především na to, jak svého psa naučit a podpořit při správné komunikaci s cizími psy.
Kdy začít se socializací s dalšími psy
Se socializací je vhodné začít co nejdříve, ideálně v štěnecím věku, kdy je pes nejvnímavější. Vhodné je pejska „vypustit“ mezi další psy v momentě, kdy má za sebou všechna potřebná očkování, tedy kolem 12 týdne. I mladší štěně můžete občas pouštět k dalším psům, je ale vhodné zvolit psy od majitelů, u kterých si jste jistí, že se o své psy starají a jejich psy mají všechna potřebná očkování a jsou odčervení.
Může se stát, že si osvojíte staršího psa od někoho ze známých nebo nějakého adoptujete z útulku či z dočasné péče. I dospělý či starý pes může mít z různých důvodů zanedbanou socializaci. Ničeho se nebojte a do socializace se s ním vrhněte. Oproti štěněti mu bude pravděpodobně trvat o něco déle, než se rozkouká, ale časem se také naučí správnému chování mezi cizími psi a lidmi. I každé štěně má své vlastní tempo, jakým bude zvládat socializaci. Chce to jen trochu trpělivosti.
Socializace štěněte a mladého psa
Se správou socializací štěněte či psího puberťáka vám velmi pomůže například štěněcí školka či kurz základního výcviku pro štěňata pořádaného místním cvičákem či nějakým místním kynologem/trenérem. Pokud nemáte nějaké konkrétní doporučení například od známých nebo dalších pejskařů z okolí, popátrejte například v pejskařských skupinách na sociálních sítích. Mnoho trenérů na volné noze pořádá socializační kurzy nejen v prostorách cvičáků, ale třeba i v místním parku, kde pak mají pejsci možnost učit se různorodé návyky přímo v terénu.
V rámci kurzů zaměřených na štěňata a mladé psy se váš miláček setká se psy různých plemen a velikostí a zjistí, že se nemusí bát o hodně většího či chlupatějšího psa. Naučí se, jak si správně hrát a chovat se k dalším psům. Pokud víte, že se z různých důvodů na nějaký kurz nedostanete nebo máte již nějaké pejskařské zkušenosti, pak samozřejmě můžete psa socializovat sami. Stačí vyrazit do přilehlého parku a pokud již kolem sebe nemáte okruh známých pejskařů, jistě se díky vašim chlupáčům dřív nebo později s někým seznámíte. Je důležité pamatovat na to, že je psa potřeba seznamovat nejen s dalšími štěňaty, ale i s již dospělými psy různých velikostí i různou povahou. Pes se musí naučit, že někteří psi s ním budou nadšeně dovádět a hrát si, jiní ale vyžadují svůj klid a rozdováděné štěně je nezajímá.
Postup socializace se psy
Základem psí socializace je postupovat pomalu a postupně. Pokud vidíte, že je pes ve velkém stresu, netlačte ho do seznamování s dalšími psy. Na první setkání vašeho chlupáče s cizím psem ideálně zvolte takového jedince, který je vychovaný, klidný a přátelský. Psy seznamte na klidném místě, kde je bude rozptylovat minium věcí. Je důležité, abyste vy zůstali co nejvíce v klidu, především pokud socializujte staršího psa nebo už tušíte, že je vaše štěně citlivější a bojácnější. Pes vycítí, kdy je jeho majitel v klidu a kdy ve stresu a tyto pocity převezme. Při socializaci nedělejte prudké pohyby a nechte svého psa, aby se seznámil s dalšími psy vlastním tempem a sám, bez vašeho nátlaku nebo nátlaku dalších lidí. Pokud je váš pes v klidu, pak ho do můžete nechat hrát si s dalšími psy.
Hru vždy pečlivě sledujte, abyste mohli zasáhnout v případě potíží. Pokud máte štěně, je potřeba dávat pozor jak na jeho reakce, tak i na reakce dalších psů. Pokud máte dojem, že se hra začíná příliš rozjíždět a štěně začíná být vystresované, pak hru zastavte. Stejně tak hru přerušte, pokud začíná být na druhém psovi znát, že má rozdováděného štěněte plné zuby, mohl by se po vašem štěněti zbytečně ohnat.
Učení a socializace pozorováním
V momentě, kdy je štěně očkované a proběhlo již pár seznámení vašeho psa s dalšími psy, pak se můžete postupně přidávat na procházky s dalšími pejskaři. Procházka se smečkou psů štěněti pomůže zjistit, jak se při procházkách chovat. Většina štěňat se smečky drží a nemá tendenci odbíhat. Pokud někdo z dalších pejskařů na svého vychovaného psa zavolá, zpravidla přijde i štěně. Výhodou psů je, že se hodně učí pozorováním dalších psů. Štěně nebo mladý pes od starších a zkušených psů odkouká přivolání a spoustu dalších užitečných pokynů. Určitou nevýhodou pak ovšem je, že se od ostatních psů může vaše štěně naučit i řadu lumpáren.
Při socializaci je potřeba dopřát vašemu psovi, bez ohledu na jeho věk, čas. Respektujte jeho signály, pokud je pes ve stresu, pomozte mu ze situace odejít. Socializujte ho postupně a pravidelně. Vybírejte mu vhodné kamarády, ideálně klidné a vychované psy, kteří mu půjdou příkladem a budou vůči vašemu chlupáči trpělivý. Pes postupně pochytá signály, jak se má ve společnosti dalších psů chovat.
I starší pes si postupně osvojí správné chování mezi dalšími psy, jen mu to bude o něco déle trvat a patrně bude potřebovat častější pomoc z vaší strany. Pokud si pořídíte dospělého či staršího psa například z útulku, můžete mít se správnou socializací potíže, především pokud nevíte, čím si pes prošel. Nepatříte-li mezi zkušené chovatele a nemáte doma perfektně vychovanou smečku, která vám s novým chlupáčem pomůže, pak raději vyrazte na místní cvičák na socializační kurz nebo za zkušenějším trenérem.
Pamatujte, že při socializaci psů, bez ohledu na jejich velikost, rasu, pohlaví či věk, je důležitý čas a trpělivost. Dříve či později bude z vašeho psa vychovaný a socializovaný parťák pro život.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com