Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na uchovnění psa krok za krokem

Máte doma psa s průkazem původu (PP)  uvažujete o jeho zapojení do chovu. Pak je potřeba projít si procesem uchovnění, což je oficiální proces, který potvrzuje, že váš pes splňuje všechna požadovaná kritéria pro to, aby mohla být zařazen do chovu. Jde o důležitý krok, a to z několika důvodů. Uchovněním psa získáváte například na jistotě, že máte zdravého psa, který s velkou pravděpodobností nebude dalším generacím předávat různé zdravotní problémy. Zároveň uchovnění zajišťuje kvalitu chovu, vzhled a povahový standard plemene.

Uchovneni-psa (15)

Co to znamená uchovnění

Uchovnění je proces, v rámci kterého se ze psa stává chovný jedinec. Znamená to, že pes splnil všechny podmínky uchovnění stanovené příslušným chovatelským klubem pro své plemeno a může být legálně využíván k chovu. Průkaz původu v současnosti dostávají všechna štěňata uchovněných rodičů s PP, neznamená to ovšem, že budou všechna vhodná k budoucímu chovu. Procesem uchovnění si tak musí projít každý pes s PP, a to i pokud jsou oba rodiče výherci několika výstav a držitelé mnoha zkoušek.

Uchovneni-psa (1)

Občas se stane, že se vloudí nějaká „chybička“ a štěně nesplňuje některý z požadavků na vzhled, má nějaký zdravotní handicap nebo nemá povahu na některou ze základních zkoušek, která je pro dané plemeno vyžadována. Pokud štěně projde procesem uchovnění, je u něj záruka, že splňuje zdravotní, exteriérové (vzhledové) a případně i povahové normy stanovené pro danou psí rasu.

Proč je uchovnění důležité

  • Zdraví plemene: proces uchovnění zahrnuje různorodé zdravotní testy, které pomáhají identifikovat a eliminovat genetické vady. Tím se snižuje riziko přenosu těchto vad na další generace. Mezi další časté a standardní testy patří ortopedické vyšetření, které se velmi často týkají dysplazie kyčlí a dalších podobných obtíží. Ortopedické testy se dělají především psům velkých plemene nebo plemen, které fyzicky pracují a sportují.
  • Zachování standardu plemene: každé plemeno má svůj specifický standard, který určuje jeho ideální vzhled, povahové vlastnosti a pracovní schopnosti. Uchovnění zajišťuje, že do chovu budou zařazeni jen ti jedinci, kteří tyto standardy splňují. Zachovává se tím jedinečnost a kvalita plemene.
  • Ochrana budoucích majitelů: pro nové majitele štěňat je důležité vědět, že jejich budoucí chlupatý kamarád pochází z prověřeného chovu, kde byla dodržena všechna kritéria pro zdraví a charakter psa. Uchovnění je zárukou, že rodiče prošli základními zdravotními testy a splňují standard plemene, je tak velká šance, že předají všechny pozitivní vlastnosti i svým potomkům.

Uchovneni-psa (10)

Obecná pravidla a postupy uchovnění

Konkrétní podmínky uchovnění se mohou lišit v závislosti na plemeni a požadavcích příslušného chovatelského klubu. Nicméně základní postup, který bývá podobný, si představíme.

  • Získání průkazu původu je první krokem. Průkaz původu získáte přes chovatele, od kterého koupíte štěně. PP dokládá rodokmen psa a potvrzuje, že pes patří k danému plemeni.
  • Většina chovatelských klubů vyžaduje, aby pes dosáhl určitého počtu výstavních ocenění, kde je hodnocen jeho celkový vzhled. Výstavy jsou skvělou příležitostí i pro samotného chovatele, ujistí se, že pes odpovídá standardu a naváže kontakty s dalšími chovateli. Některé mírné nedostatky nebo naopak přednosti se mohou objevit časem, jak pejsek roste a mohutní. Zpravidla tak nebude stačit spokojit se s jednou úspěšnou výstavou v pár měsících pejska. Mnoho chovatelských klubů si i klade mezi podmínky alespoň jedno úspěšné absolvování mezinárodní nebo národní výstavy, na případné úspěchy na krajských výstavách se pak nebere příliš ohled.
  • Zdravotní testy jsou důležitou součástí většiny plemen. Pokud máte psí rasu, s kterou jsou spojené konkrétní geneticky přenosné nemoci, pak mezi požadavky k uchovnění bude povinnost absolvovat konkrétní vyšetření. Mezi další časté zdravotní testy patří například ortopedické vyšetření řady velkých nebo pracovních plemen. Nejčastěji se dělají rentgeny kyčlí a/nebo loktů. Mnoho plemen trpí dědičnými očními onemocněními, proto se provádí vyšetření na katarakty, progresivní atrofii sítnice a další oční vady.
  • Posouzení povahy je důležité u mnoha plemen. Konkrétní povahové vlastnosti jsou důležité především u pracovních plemen, kde je vyžadována určitá úroveň poslušnosti, temperamentu a dalších behaviorálních vlastností.
  • Kluby pracovních a sportovních plemen často vyžadují úspěšné absolvování pracovních zkoušek nebo sportovních disciplín. Opět je nutné si ověřit dopředu, jaké zkoušky klub vašeho plemene vyžaduje.

Uchovneni-psa (5)

Hlavní rozdíly v uchovnění loveckých, společenských a pasteveckých plemen

Uchovnění se může lišit v závislosti na typu plemene a jeho původnímu účelu.

U loveckých plemen se často klade nejen na vzhled, ale především na pracovní schopnosti. Pro uchovnění může být požadováno absolvování specifických zkoušek z výkonu, většinou jde o zkoušku lovecké způsobilosti nebo vodní práce. Tyto zkoušky prověřují schopnost psa pracovat v terénu, jeho poslušnost a reakci na povely. Některou ze základních loveckých zkoušek musí pes pro uchovnění splnit i v momentě, kdy nemáte v plánu se lovu aktivně věnovat. U loveckých plemen se mimo jiné i předpokládá, že nebudou reagovat na střelbu a hlasité zvuky, často se tak při bonitaci bere ohled právě i reakce na střelbu nebo jiný hlasitý zvuk.

Uchovneni-psa (8)

U společenských plemen se klade hlavní důraz na vzhled a povahu. Tito psi většinou nemusí procházet tak náročnými zkouškami jako lovecká plemena, často v podmínkách uchovnění chybí splnění některé z pracovních zkoušek. Zpravidla se klade důraz jak na exteriér, tak na správnou socializaci a temperament. Mnohdy u společenských plemen tak hrají hlavní roli výstavní úspěchy a hodnocení povahy.

Pastevecká plemena zpravidla vyžadují kombinaci dobrého exteriéru a pracovních schopností. Občas bývají vyžadovány zkoušky z pasení, které hodnotí schopnosti psa pracovat s dobytkem nebo ovcemi. Pes musí být dobře ovladatelný a mít vyrovnanou povahu, což je zpravidla důležité pro jeho roli ochránce stáda. Podobně jako u loveckých plemen, tak i u pasteveckých psů často musíte v rámci uchovnění splnit alespoň test pasteveckých předpokladů i v momentě, kdy se do budoucna nehodláte pasení aktivně věnovat.

Uchovneni-psa (14)

Postup uchovnění

Pokud máte svého prvního papírového psa a uvažujete o uchovnění, je důležité začít tím, že se obrátíte na příslušný chovatelský klub, který zastupuje vašeho psa. Se základními pravidly uchovnění příslušného klubu vám může pomoci i chovatel, od kterého máte svého chlupáče. Ne všichni chovatelé mají prostor pomáhat se vším, mnoho z nich vás alespoň navede, kde příslušné informace hledat. Mnoho zkušených chovatelů vám i pomůže posoudit, zda se zrovna váš chlupáč hodí do dalšího chovu nebo zda se psem vrhnout na některý sport. Uchovnění není pouze o splnění formalit, ale přispívá i k zachování zdraví a standardu plemene.

Uchovneni-psa (2)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu