Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak najít a odstranit osinu u psa

Procházka, ale i sport v parku, lese nebo přes palouk patří mezi oblíbené aktivity většiny lidí i pejsků. Přesto i z obyčejné procházky přírodou, ale i městem, může způsobit starosti v podobě nenápadné osiny. Co je osina a jaké může způsobit problémy?

Jak-na-osinu-u-psa (7)

Co je osina?

Osina je tvrdý, špičatý výrůstek, který se nejčastěji vyskytuje na obalech semen trav. Některé osiny jsou dlouhé jen pár milimetrů, jiné mají i lehce přes centimetr. Díky ostré špičce a zrnité struktuře se snadno zapíchne do srsti, kůže a sliznice. S osinami se začínáme setkávat na přelomu jara a léta, kdy dozrávají trávy. Osiny se za pomoci větru nebo zachycením v srsti zvířat šíří po okolí.

Jak-na-osinu-u-psa (3)

Proč a čím je osina nebezpečná?

Osiny umí nadělat slušnou neplechu, přitom jejich nebezpečí mnoho lidí podceňuje. Pes ani člověk si zapíchnuté osiny nemusí v první moment všimnout, především pokud má pes velmi hustou srst. Osina pak má tendenci zarývat se hlouběji do těla a způsobit řadu potíží.

  • Zánět: proniknutím do kůže osina způsobí zánět, především pokud se vám jí nepodaří vyndat během pár hodin. Na osinu pod kůží přijdete zpravidla tím, že se pes začne velmi drbat, protože ho zasažené místo svědí. Místo s osinou a případným zánětem pak poznáte díky zarudnutí, otoku, bolestivostí a svědění. Pes si místo s osinou kromě drbání zpravidla i olizuje a díky obojímu si poranění zhoršuje.
  • Vniknutí do oka: v oku může způsobit bolestivé podráždění, slzení a svědění. Vážnější komplikace pak zahrnují zánět spojivek nebo rohovky.
  • Zaseknutí v tlapce: ostrá osina snadno pronikne přímo do polštářku tlapky nebo do prostoru mezi polštářky. Na takovouto osinu zpravidla přijdete velmi rychle – psa při došlapu osina bolí a začne pokulhávat. Pokud osinu zavčas vytáhnete, psovi nezadělá na větší potíže. Pokud mu osina pronikne do tlapky, může způsobit hnisání nebo zánět.
  • Proniknutí do dýchacích cest: pes může osinu vdechnout, pes se pak zpravidla rozkašle, kýchá, v krajním případě se může začít dusit. V nejzávažnějších případech se může osina dostat do plic a způsobit například zápal plic.
  • Migrace tělem: občas se stane, že se osina zaryje hlouběji pod kůži a migruje tělem psa. To pak může vést k zánětům a hnisavým abscesům.

Jak-na-osinu-u-psa (10)

Jak osinu najít a odstranit

Řadě vážnějších obtíží způsobených osinou můžete předejít doma. Po návratu z procházky psa důkladně prohlídněte, především pokud se procházíte v místech, kde je vyšší výskyt vysokých trav.

Prohlédněte důkladně srst, především na tlapkách a na břiše, kde se osiny nejčastěji zachycují. Poměrně často je lze najít i v okolí uší, kde je jemná srst. Psa můžete letmo pročísnout hřebenem a ideálně srst projděte rukama. Důkladně prohlídněte i tlapky, především polštářky a meziprstí. Pokud pes po procházce začne pokulhávat, je velká šance, že tam má právě osinu. Prohlédněte nejen srst uší, ale i vnitřek uší, osina může proniknout i do zvukovodu nebo se zabodnout do kůže uší. Přítomnost osiny pak můžete poznat zarudnutím, otokem a/nebo podrážděním. Pokud má pes s uchem obtíže, často třepe hlavou, škrábe si je a má tendenci při škrábání ucha kňourat, značit to může právě proniknutí osiny do zvukovodu.

Jak-na-osinu-u-psa (5)

Kdy s osinou navštívit veterináře?

V momentě, kdy osinu objevíte zapíchlou, zkuste jí za pomoci pinzety vytáhnout. Pokud je zapíchnutá hluboko nebo se kolem ní již dělá hnisavá/zanícená boule, oblast je oteklá a psa váš dotek v poraněném místě zjevně bolí (brání se dotyku), pak se návštěvě veteriny nevyhnete. Veterinář má již zkušenost a potřebné nástroje, jak osinu vytáhnout a v případě zánětu či hnisu psovi předepíše potřebné léky.

Jak-na-osinu-u-psa (6)

Prevence

Nejlepším řešením je prevence. Omezte procházky místy, kde se objevují osiny ve větším množství, tedy různorodým paloukům a loukám, a raději choďte po zpevněných cestách. Po návratu z procházky psa důkladně prohlédněte a případné zachycené osiny v srsti odstraňte – zachycené v srsti je lze odstranit relativně snadno doma (v „nejhorším“ případě za pomoci nůžek). Důkladně prohlédněte především břicho psa a tlapky. Nenápadná osina může psovi způsobit řadu problémům. Pokud psovi objevíte osinu zapíchnutou hlouběji v uchu, kůži, v oku či tlamě, vyrazte neprodleně k veterináři, především pokud se kolem osiny již tvoří zanícená boule.

Jak-na-osinu-u-psa (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu