Jak naučit psa aportovat
Aport je oblíbenou „cirkusovou“ disciplínou, kterou řada psů zvládá v různorodých podobách. Naučit lze tento trik jen tak pro radost, tradičně ovšem patří mezi disciplíny poslušnosti neboli obedience. Ať toužíte se psem složit zkoušky z poslušnosti nebo si trik natrénovat jen tak pro radost, dáme vám pár tipů, jak na to.
Aport pro radost, ale i ke zkoušce z poslušnosti může mít více podob. Na řadě cvičáků vám alespoň předvedou, jak má správné provedení aportu ke zkoušce vypadat. Vizualizace cviku - aportu vám při tréninku velmi pomůže. Na internetu naleznete řadu videí, jak by mohl či měl aport vypadat, a to jak ten na zkoušku, tak i ten pro radost. Spolu s pár tipy od nás pak trénink zvládnete levou zadní.
A jaká je tedy ideální definice aportu? Základem je uchopení speciální činky za její středovou část do zubů psa. Pes činku musí několik vteřin v kuse držet, a to bez hlasových projevů a také nesmí středovou část činky přežvykovat. Aport při zkoušce, ale i jen pro zábavu, může pak obsahovat několik dalších kroků. Samotnému uchopení činky často předcházení odhození činky psovodem, pes se pro ní ale vydá až na pokyn psovoda, nesmí se za ní bez rozmyslu rozběhnout (při zkoušce). Při některých náročnějších zkouškách se činka přehazuje přes nějakou překážku a pes se s aportem vrací právě přes danou překážku. V článku si představíme tipy na základ aportu, tedy „pouhé“ seznámení psa s aportem a to, aby pes na pokyn činku vzal do tlamy, chvíli ji držel bez jakýchkoliv projevů a činku pak na pokyn odevzdal psovodovi. Až budete umět základ, můžete se vrhnout na náročnější verzi aportu.
Začátky tréninku – vybavení
V první řadě si připravte tréninkové pamlsky či oblíbenou hračku psa, pomoci si můžete klikrem a obrňte se trpělivostí. I když cvik vypadá poměrně jednoduše, proces tréninku může být náročný, především časově. Řadě psů se totiž nechce držet činku několik vteřin vkuse v tlamě a ihned po jejím uchopení jí plivou.
Chybět by samozřejmě neměla ani činka. Těch existuje celá řada. Na trénink většině psů stačí tzv. light činka, která je vhodná pro začátečníky a lze snadno omýt. Tyto činky jsou často plastové. Pěnové činky jsou vhodné na domácí trénování (když upadnou, nedělají rámus), ale použít se samozřejmě dají i venku. Vhodné jsou nejen pro začátečníky, ale třeba i pro menší psy. Dřevěné činky jsou odolné a vhodné jsou nejen na závěrečné fáze tréninku, ale i na zkoušky nebo na soutěže.
Začátky tréninku – seznámení psa s činkou
Aport patří mezi náročnější cviky, dotáhnout ho k dokonalosti na zkoušku vám trochu času zabere. Jde tak o cvik, který vyžaduje soustředění a je tak vhodný pro psy, kteří již pár základních cviků umí. Tedy pes ví, že se má koncentrovat na svého majitele a nemá koukat kde co lítá. Při začátcích nácviku aportu je třeba psa s činkou nejdřív seznámit. Vezměte činku do ruky a ukažte jí psovi. Pak činku před něj položte a čekejte, co on s ní. Některé psy činka zaujme okamžitě a začne ji očichávat, jiní budou nechápavě koukat po svém majiteli.
Při tomto cviku vám přijde vhod, pokud pes umí reagovat na klikr. V momentě, kdy si pes jakkoliv začne všímat činky, klikněte a psa odměňte. Ze začátku klikněte i v momentě, kdy se na činku pes jen podívá (pokud klikr nepoužíváte, pochvalte psa slovně) a pak mu dejte odměnu. Klikujte, chvalte a odměňujte i v momentě, kdy si činku začne očichávat nebo do ní strkat packou. Tento krok dělejte při prvních několika trénincích.
Krok druhý – vzít činku do tlamy
Při dalším kroku pes již ví, že je činka z nějakého důvodu zajímavá. Dalším krokem je psovi vysvětlit, že nejde o ledasjakou psí hračku, s kterou by mohl do sytosti blbnout. Pes musí pochopit, že má vzít činku do tlamy a nemá tomu přecházet strkání do činku tlapkou nebo jakékoliv jiné dovádění. Tedy v této fázi psa chválíme nebo mu klikáme pouze v momentě, kdy se k ní přiblíží tlamou. Na cokoliv jiného nereagujte. Vhod přijde psa od začátku učit, že se má zajímat o středovou tyč činky a že nemá zkoušet okusovat bočnice. Tato fáze může trvat jen pár pokusů nebo pár tréninků, ale klidně i několik týdnů.
Poslední fáze – držení činky v tlamě
Poslední fází základní podoby aportu je psa přesvědčit, že má několik vteřin držet činku v tlamě. Zpočátku je třeba být velmi rychlí a zavčas psa pochválit/kliknout. Mnoho psů totiž ze začátku činku do tlamy vezmou, ale ihned ji pustí a nechce se jim činku držet v tlamě déle, jak vteřinu či dvě. Další psi činku začnou pouštět v momentě, kdy majitel začne sahat po odměně – a to dřív, než cvik oficiálně ukončíte a psa pochválíte.
Většina psů má své majitele přečtené a z nějakého mimoděčného pohybu pozná, že budete v příští vteřině po dobrotě sahat. Zpočátku psa chvalte i jen za to, že činku uchopí a hned pustí. Po pár trénincích tohoto typu ale začněte trvat na tom, že pes musí činku držet několik vteřin. S kliknutím nebo pochvalou tedy chvíli vyčkejte. Výsledkem by mělo být, že pes činku drží cca 7-10 vteřin, což pro většinu zkoušek stačí.
Pes by činku neměl přežvykovat nebo se jakkoliv hlasově projevovat. Postupným tréninkem byste měli docílit i toho, že pes si spojí puštění činky v momentě, kdy mu to oficiálně dovolíte. U většiny zkoušek, bez ohledu na jejich náročnost, by pes měl činku vracet majiteli do ruky a neměl by ji „vyplivnout“ kamkoliv ho napadne.
Tradiční zádrhel při nácviku aportu
Při nácviku aportu můžete narazit na několik drobnějších problémů, mezi nejčastější patří to, že pes odmítá delší dobu činku v tlamě držet. Ničeho se nebojte, i ti největší tvrdohlavci to nakonec díky pravidelnému tréninku těch pár vteřin vydrží. Cvik pravidelně trénujte a na tom, že to má těch pár vteřin pes vydržet, důsledně trvejte. Smiřte se s tím, že vám tato fáze bude trvat patrně pár týdnů. Ze začátku můžete těch pár vteřin psovi činku v tlamě i lehce přidržovat, tak, aby ji nemohl pustit. Na psa se během tréninku nezlobte a buďte pozitivní.
Dalším častým zádrhelem je, že pes činku do tlamy vůbec odmítá vzít. Opět jde o normální fázi, některým psům chvíli trvá, než se s činkou „skamarádí“. I v tomto případě vytrvejte a psa odměňujte v počátcích za jakýkoliv kontakt s činkou. Postupně jásejte především v momentě, kdy se pes zajímá o středovou tyč.
Ať už jste se rozhodli pro nácvik aportu jen pro zábavu nebo ke zkoušce, jde o velmi zajímavý cvik, který vás i psa s velkou pravděpodobností zabaví na několik týdnů. Jako řada dalších cviků, i tímto upevníte pouto mezi sebou a psem. A zároveň psa nácvikem úspěšně unavíte.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com