Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak naučit psa chodit k veterináři

Stejně jako lidé, i psi se bojí řady věcí. Někteří psi mají strach z hlasitých zvuků, jiní se bojí neznámých lidí nebo neznámých míst. Mnoho psů působí jako drsňáci a zdá se, že se nebojí ničeho. Jiní se naopak bojí pomalu i vlastního stínu.

Jak-naucit-psa-chodit-k-veterinari (1)

Bez ohledu na to, do které skupiny patří zrovna váš chlupáč, mnoho psů spojuje jeden společný strach – návštěva veteriny. Důvodů, proč se psi bojí veterináře, může být několik:

  • Špatná zkušenost: pokud měl při některé z minulých návštěv veterináře nepříjemný zážitek, může si to dlouhodobě pamatovat. Může mít návštěvu veterináře spojenou s bolestí nebo nějakým nepříjemným zákrokem.
  • Neznámé prostředí: mnoho psů je rozhozeno z neznámého prostředí. Mimo jiné je veterina spojená s řadou nových pachů, zvuků a cizích lidí, což u řady psů vyvolává úzkost nebo stres.
  • Fyzická bolest nebo nepříjemná manipulace: i běžná preventivní prohlídka obsahuje řadu pohybů ze strany veterináře a alespoň nějakou fyzickou manipulaci se psem. Pokud pes není zvyklý, že s ním někdo cizí nějakým způsobem manipuluje, může mu to být nepříjemné. Stejně tak i základní vyšetření může obsahovat odběr krve, očková atd., což může vést k menšímu bolestivému zákroku. A mnoho psů je citlivých i na menší bolest.
  • Oddělení od majitele: některé procedury vyžadují, aby pes alespoň pár minut strávil oddělen od svého majitele. Mnoho psů pak takovéto oddělení, při kterém s ním navrch manipuluje někdo cizí, špatně snáší.

Jak-naucit-psa-chodit-k-veterinari (10)

Tipy, jak psovi návštěvu u veterináře zpříjemnit

Existuje pár možností, jak psovi návštěvu veteriny alespoň trochu usnadnit a zpříjemnit.

  • Před návštěvou veterináře si se psem pohrajte a s sebou vezměte oblíbené pamlsky, a klidně i oblíbenou psí hračku. Až se budete k ordinaci blížit, pejska odměňujte a před ordinací si s ním hrajte. Vytvoříte tak psovi v souvislosti s ordinací pozitivní asociaci.
  • Pokud to prostředí vaší veteriny dovolí, můžete se psem vydat na veterinu i „jen tak“. Občas se projděte v okolí ordinace nebo se psem na chvilku stavte v čekárně, kde psovi dáte odměnu a pohrajete si s ním. Pes tak nebude ve stresu jen kvůli tomu, že jste se k veterinární ordinaci přiblížili.
  • Při návštěvě veterináře buďte v klidu. Psi umí velmi dobře číst lidské emoce a pokud vy budete v klidu, je mnohem větší šance, že se i pes (alespoň trochu) zklidní.
  • Mějte po ruce oblíbené psí dobroty a oblíbenou hračku i během vyšetření. Psa pochvalte, pokud neutíká, neštěká nebo nevrčí, ale relativně v klidu se nechá vyšetřit. Pokud pes nemusí být při daném zákroku na lačno, dejte mu klidně během vyšetření nebo hned po jeho skončení odměnu a/nebo si s ním pohrajte.
  • Dospělý pes by i při stresu z návštěvy veteriny zvládat základní poslušnost a povely typu „sedni“, „lehni“ a „zůstaň“. Jde o povely, které se s velkou pravděpodobností budou hodit veterináři i vám při manipulaci se psem během vyšetření. Dobrá ovladatelnost psa je důležitá především pokud máte většího těžkého psa typu bernardýn, s kterým se na rozdíl od pětikilového psa typu boloňský psík těžko manipuluje rukama.

Jak-naucit-psa-chodit-k-veterinari (2)

Jak naučit štěně bezproblémové návštěvě veteriny

Máte doma čerstvě štěně a čeká vás dokončit pejskovi očkování. S trochou štěstí a dobrou přípravou můžete štěně při těchto prvních návštěvách veteriny pejska naučit chodit k doktorovi když ne přímo s nadšením, tak alespoň bez strachu. Máme pro vás několik tipů, které i s trochou štěstí pomohou štěněti chodit do ordinace v klidu.

  • Štěně je potřeba socializovat a zvykat ho na různorodé situace, místa i lidi. Berte štěně na návštěvy k přátelům, na procházky na nová místa, a především pokud máte psa jako běžného domácího mazlíčka, pak nechte čas od času i cizí lidi, ať si psa pohladí. Čím víc bude pes zvyklý na různorodé situace, na cizí lidi a nová místa, tím lépe pak bude snášet návštěvu veteriny a manipulaci ze strany veterináře.
  • Občas se kolem místní veteriny alespoň projděte, případně si v její blízkosti pohrajte. Pomůže to minimálně k tomu, že pes nebude ve stresu při běžném venčení jen proto, že vaše cesta vede zrovna kolem místní ordinace. A i při skutečné cestě k veterináři nebude pes plašit od okamžiku, kdy zatočíte do ulice s ordinací.
  • Štěně od prvních kroků do ordinace chvalte a odměňujte hračkou nebo dobrotami za každé pozitivní chování. Štěně a mladý pes si spíše za pomoci pozitivní motivace lépe zvykne, že je návštěva veterináře běžná věc než dospělý pes, který má již spojenou návštěvu ordinace se stresovým zážitkem.
  • Návštěvu veteriny můžete do značné míry nacvičovat i doma, na návštěvě u přátel nebo na cvičáku. Důležité je psa zvykat na způsob, jakým s ním bude manipulovat veterinář. Začít se zvykáním na manipulaci můžete sami doma, důležité ale je, aby si pes zvykal i na trochu netradiční manipulaci i v cizím prostředí a od cizích lidí. S tím vám může pomoci právě cvičák, kde vám s nácvikem veterinárního vyšetření mohou pomoci jak tamní trenéři, tak další pejskaři. Především pokud máte vy sami prvního pejska a nevíte, co od návštěvy veteriny vlastně čekat, cvičák vám může hodně pomoci. Nacvičovat manipulaci cizím člověkem můžete i za pomoci pejskařů, které potkáváte při venčení nebo při návštěvě kamarádů. Většina psů přeci jen reaguje lehce odlišně, když s nimi manipuluje někdo z rodiny nebo člověk, kterého vidí poprvé či podruhé v životě.

Jak-naucit-psa-chodit-k-veterinari (4)

Jak zbavit psa ze strachu z veterináře

Důvodů, proč má již dospělý pes strach z veterináře může být celá řada. Přístup je podobný, jako u štěněte, jen to pravděpodobně bude trvat o trochu déle a psa patrně nezbavíte strachu úplně. Pomoci mu strach alespoň výrazně snížit možné je u většiny psů. Ale jak na to?

  • Psa je třeba socializovat na různorodé situace, tedy například i na to, že s ním manipuluje cizí člověk v cizím prostředí. Lze to trénovat nejen se štěnětem, ale i s již dospělým psem. Můžete si pomoci cvičákem nebo za pomoci dalších pejskařů. Můžete například nasimulovat nejběžnější návštěvu veterináře, tedy například očkování a základní zdravotní kontrolu. Když si postup párkrát zopakujete a ideálně aspoň jednou vyměníte „herce“, který představuje veterináře, nebude pak pejsek při skutečné manipulaci doktorem až tolik ve stresu.
  • Návštěvu ordinace spojte psovi s něčím příjemným, například s oblíbenou hračkou nebo dobrotou. Zpočátku psa odměňte například i za to, že v klidu vejde i do čekárny, chvalte ho a pokud situace dovolí, v čekárně si s ním trochu pohrajte, to samé po příchodu do ordinace. Pes si postupně začne návštěvu veterináře spojovat i s pozitivními zážitky.
  • Pracujte se psem na tom, že musí poslouchat za všech okolností, tedy i když je ve stresu. Pes by tedy měl i v ordinaci plnit alespoň základní pokyny, které doktorovi usnadní manipulaci. A to především pokud máte psa velkého, kterého nelze navzdory jeho odporu popadnout a do ordinace nebo na stůl prostě donést nebo aspoň dostrkat.
  • Nejen na cvičáku nebo od nezávislého psího trenéra, ale i přímo s veterinářem se můžete poradit o tom, jak psovi celou situaci usnadnit. Veterinář se s vystresovanými psi potká několikrát za den a má často již vypracované nějaké základní techniky, jak se s nejčastějšími stresovými projevy „poprat“. Záleží pak i zákrok od zákroku, v některých případech může doktor aplikovat psovi například i mírné sedativum.

Jak-naucit-psa-chodit-k-veterinari (5)

Mnoho chovatelů je již smířeno s tím, že strach z veterináře je přirozeným projevem psa. Přesto to tak být nemusí. Pokud máte i tak trochu štěstí a máte psího kliďase a máte-li psa od štěněte, můžete návštěvu veteriny trénovat a strachu, nebo alespoň hodně velkému strachu, předejít. Pokud si například z útulku berete již dospělého psa, který strach již má nebo dojde k nějakému problému v ordinaci, který strach u psa rozvine v pozdějším věku, dá se se psem na tomto strachu pracovat a alespoň ho zmírnit. Vyžaduje to jen trochu trpělivosti, důslednosti a používat ideálně pozitivní metody, abyste pejska nestresovaly ještě více.

Jak-naucit-psa-chodit-k-veterinari (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu