Jak naučit psa štěkat na povel
Štěkání patří mezi přirozené projevy psa. Někteří psi štěkají na cizí lidi, jiné na neznámé předměty, další se rozštěkají, když slyší šramot na společné chodbě. Řada psů štěká, když se bojí, další z radosti návratu jejich páníčka domů. Psi mohou ale štěkat i z nudy nebo z frustrace. Mnoho majitelů psů se potýká s častým psím štěkotem a chtějí/potřebují štěkot omezit – například kvůli rušení sousedů v panelovém domě. Najdou se ale i situace, kdy se štěkání naopak může hodit.
Štěkat na povel se po psovi bude vyžadovat například při nácviku obran nebo pokud se budete cítit v ohrožení a budete chtít potencionálního útočníka odradit od útoku. V článku si popíšeme několik možností, jak psa naučit štěkání na povel.
Zmatení povelů „štěkej“ a „čekej“
Před začátkem výcviku je třeba udělat si jasno v povelech, které používáme. Používat povel „štěkej“ nemusí být tak jednoduché, jak se zdá. Slovo totiž při výslovnosti zvukově připomíná povel „čekej“. Pokud povel „čekej“ již používáte, můžete psovi přidáním pokynu „štěkej“ udělat v hlavě zmatek. Je tak vhodné jeden či druhý povel zaměnit za jiný. Pokud cvik „čekej“ teprve budete učit, můžete místo povelu „čekej“ využívat slovo „zůstaň“ nebo „stop“.
Ale i při vymýšlení povelu „štěkej“ můžete být dle libosti kreativní a používat například povel „hafej“. Kreativitě se opravdu meze nekladou, takže klidně můžete na štěkání použít i výraz „mrkev“ nebo „kremrole“. Pomoci si můžete i tím, že psa naučíte reagovat na gesto. V případě štěkání na povel se nejčastěji využívá vztyčený ukazováček pravé ruky.
Základní výbava na trénink
Ujasnění si povelu je jen začátek. Jako u výcviku čehokoliv jiného je třeba obrnit se trpělivostí a pamlsky či hračkou. Každý pes se učí jinak rychle, některý pes se rozštěká na povel po dvou třech trénincích, jinému to bude trvat pár týdnů. Každé psí plemeno, ale i každý jednotlivec má jiné předpoklady pro pochopení povelu štěkej. Řada psů štěká téměř na vše a pořád, ti se patrně na štěkání na povel chytnou o něco rychleji než psi, kteří jsou velmi tišší a štěkají jen výjimečně.
Postup výcviku štěkání na povel
Využijte hračku. Psovi ukažte jeho oblíbenou hračku, a tak trochu ho s ní provokujte, ale hračku mu nedávejte. Většina psů se dřív nebo později rozštěká, ve snaze vás „povzbudit“ v tom, abyste jim hračku dali. V momentě, kdy pes začne štěkat, vyslovte povel „štěkej“ a psa pochvalte a odměňte. Postupně prodlužujte interval mezi štěkáním a odměnou.
Kromě psí hračky dobře funguje i žrádlo, na řadu psů, kteří jsou žraví, může pamlsek nebo miska s žrádlem fungovat i lépe než hračka. Psovi přichystejte misku s krmením nebo si do ruky připravte oblíbenou dobrotu, ale psovi žrádlo nedejte. Většině psů dřív nebo později dojde trpělivost a štěkotem se začne dožadovat žrádla. Opět vyslovte povel „štěkej“, psa pochvalte a dejte mu misku s krmením nebo pamlsek.
Další z možností je postupné odcházení od psa. Svého chlupáče nejprve uvažte ke stromu či nějaké ceduli nebo plotu a postupně se od něj vzdalujte. Většina psů bude zoufalá z toho, že jim odcházíte z dohledu a oni díky uvázání nemohou za vámi. Někteří psi začnou nejdříve kňourat, dříve či později se rozštěkají. K psovi se otočte a dejte povel, pochvalte ho a odměňte.
Základem je výcvik pravidelně opakovat, být trpělivý a důsledný. Pomoci si můžete nejen hračkou nebo žrádlem, ale i klikrem.
Kdy se štěkání může hodit?
Zvýšíte svou bezpečnost. I menší pes intenzivnějším štěkotem na sebe upozorní, i když nemá často smysl, aby vás vyloženě bránil, kvůli své velikosti. Pokud se ale z nějakého důvodu cítíte v ohrožení a váš pes začne na povel štěkat, může to potenciálního útočníka odradit od agrese. Především pokud jste v obydlené oblasti, po štěkajícím psovi se mohou začít otáčet lidé, někdo může vykouknout z okna ve snaze zjistit, proč venku tak „ječí“ nějaký pes. Může si všimnout nebezpečné situace a pomoci vám třeba i jen tím, že se vykloní z okna nebo zavolá policii.
Cíleným výcvikem čehokoliv psa unavíte a zabavíte, tedy i cvičením štěkání. Štěkání na povel můžete zařadit i do triků, které předvádíte svým známým nebo do rutiny dogdancingu.
Štěkot je součástí i různých poslušnostních disciplín, především při nácviku obran. Mnoho lidí má obrany spojené především s náběhem psa na figuranta a zakousnutí se do jeho ochranného obleku (především do rukávu). Součástí obran je ovšem i štěkot, kterým by pak v případě reálného zákroku pes měl odradit útočníka.
Závěrem
Naučit psa štěkat většinou není nic složitého. Mnoho psů tento povel zvládá velmi rychle, i když se najde řada psů, kteří se projevují hlasově spíše kňučením nebo vytím než štěkotem. Trénink by zpočátku měl probíhat v klidném prostředí, až když pes začne reagovat na povel, můžete nácvik přesunout do rušnějšího prostředí. K výcviku je vhodné přistupovat pozitivně a trpělivě, dříve či později se na povel rozštěká každý pes.
Plemena, která jsou známá častým štěkáním
A učení štěkání na povel bude často o něco snadnější, než u jiných ras.
- Jorkšírský teriér
- Čivava
- Jack Russell teriér
- Bígl
- Německý pinč
- Australský ovčák
- Foxteriér
- Basenji
- Šeltie
- Maltézský psík
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com