Jak pomoci psovi s psincovým kašlem
Psincový kašel patří mezi běžná, a i vysoce nakažlivá respirační onemocnění, s kterými se od podzimu do jara potýkají psi. Toto onemocnění je také známé pod názvem infekční laryngotrachetida a postihuje všechny hafany bez ohledu na věk, pohlaví či rasu. Ovlivňuje především dýchací cesty a způsobuje suchý kašel.
Psincový kašel patří mezi onemocnění způsobené komplexem mnoha virů (např. psí adenovirus nebo parainfluenza) a řady bakterií (především bordetella bronchiseptica), velmi často se jedná o kombinaci obou těchto faktorů. Jak bude probíhat průběh konkrétně u vašeho parťáka závisí na řadě faktorů, například na celkové kondici psa nebo jeho věku. Například o něco horší průběh mohou mít štěňata nebo starší psi. S tímto onemocněním se u psa pracuje podobně jako u lidí, základem je tak „klid na lůžku“, vitamíny nebo bylinky podporující imunitu. I když se na první pohled může zdát, že jde o běžné nachlazení, nepodceňte návštěvu veterináře, v mnoha případech je potřeba pomoci pejskovi při léčbě antibiotiky.
Příznaky psincového kašle
Nejčastějším příznakem psincového kašle je záchvatovitý kašel, který se často objevuje během noci a brání spánku psa. U tohoto záchvatu kašle se zdá, jako by měl pes něco v krku a snažil se to vykašlat. Kašel bývá chraplavý a suchý nebo s tvorbou hlenu (tzv. produktivní). Občas tak bývá doprovázen zvracením hlenu nebo bílé pěny. Doprovodným znakem může být i vodnatý výtok z nosu nebo nechutenství. I velmi aktivní psi mají tendenci sami od sebe během nemoci více odpočívat. Pokud má pes horší průběh a není léčený, může se objevit horečka a přejít do zánětu plic.
Kde a jak se pes může nakazit
Psincový kašel se přenáší prostřednictvím kapének (například kýcháním), přímým kontaktem (např. dotekem tlamy) nebo za pomoci kontaminovaného povrchu (přes misku s vodou nebo delším pohybem po povrchu, kde se nakažený pes pohyboval). Častým místem nákazy jsou například psí hřiště, psí hotely, psí výstavy nebo cvičáky. Inkubační doba nemoci může být velmi různá, záleží na konkrétním patogenu, kterým se pes nakazí. Pes bývá infekční zpravidla v rozmezí 2-10 dní. Mnoho psů patří mezi přenašeče, aniž by sami nemocí onemocněli. Tito přenašeči mohou nemoc roznášet dokonce až měsíc.
Léčba psincového kašle
Pokud se u vašeho čtyřnohého parťáka projevují příznaky psincového kašle, měli byste navštívit veterináře. Velmi často stačí držet psa v klidu a teple, zaručit mu dostatek tekutin, zkrátit procházky při kterých se doporučuje vyhýbat se místům s velkou koncentrací psů. Místnost, v které se pes nejvíce pohybuje se doporučuje pravidelně větrat a zvlhčovat. Pokud váš pes často tahá, doporučuje se dočasně využívat spíše postroj, než obojek, aby se zbytečně nedráždili průdušnice díky tahání.
Jako doplňková léčba se doporučuje dodávat psovi doplňky stravy, které podporují imunitu. Příkladem může být vitamin C nebo bylinky podporující dýchací a imunitní systém. Příkladem může být jitrocelový sirup (vždy vybírejte jen ten s cukrem nebo medem, nesmí obsahovat umělá sladila, která jsou pro psy toxická) nebo bazalka, kterou psovi můžete posypat žrádlo. Vhodnou volbou může být i šípek, který obsahuje vitamín C. Pokud k doktorovi přijdete již s horečkou a tekoucím nosem, je pravděpodobné, že kromě podpůrné léčby a klidového režimu dostane pes rovnou antibiotika, antitusika (lék na tlumení kašle), nebo nesteroidní antiflogistika (proti zánětu, teplotě nebo bolesti). Pokud váš psí kamarád nemá symptomy rozjeté v plné míře, je pravděpodobné, že se s vámi veterinář rovnou domluví na kontrole, při které posoudí stav psa a rozhodne se, zda pokračovat v podpůrné léčbě nebo zda léčbu pro jistotu podpořit antibiotiky.
Je možné se psincovému kašli vyhnout?
Psincový kašel je vysoce infekční respirační onemocnění. Nejčastěji se s tímto onemocněním setkáte ve stejném období, jako se různá nachlazení objevují u lidí, tedy od podzimu do jara. Nemoc se šíří podobně jako chřipka nebo nachlazení mezi lidmi. Málokdy se stane, že byste se během chřipkové sezony zcela vyhnuli setkání s pár nakaženými pejsky. Jednou z možností, jak snížit šanci nachlazení je vyhýbat se místům s větší koncentrací psů, například psím hotelům, výstavám nebo plně obsazeným různorodým psím kurzům (především těm v uzavřených prostorách).
Mezi nejlepší prevence patří očkování psa proti psincovému kašli. Zmíněné očkování psa neochrání 100% před samotnou infekcí nebo infekčností, a to z důvodu, že nemoc způsobují různé patogeny. Očkování ovšem může zmírnit nebo zcela potlačit příznaky. Pokud je pes očkovaný a přesto onemocní, s velkou pravděpodobností se vyhne antibiotikům a měl by se uzdravit během pár dní. Pokud psovi spolu s injekčním očkováním dopřejete i lokální vakcínu (nosní), máte velkou šanci, že se psincový kašel vašemu psovi vyhne velkým obloukem.
Nejvíce se doporučuje očkovat psy ve výcvikových zařízeních nebo v chovatelských stanicích. Doporučuje se psa očkovat především pokud často cestujete a pejsky většinou umisťujete do psích hotelů, nebo rádi chodíte po psích výstavách, různých soutěžích, ale i pokud plánujete dovolenou s větším množstvím dalších psů.
Štěňata a psincový kašel
Podobně jako u malých dětí se i štěňata mohou snadno nakazit a průběh u nich může být o něco závažnější než u dospělých psů, protože ještě nemají vyvinutou imunitu. Občas se může stát, že se nemoc u štěněte rozvine do zápalu plic. Nicméně už 2týdenní štěně můžete chránit za pomoci vakcíny a psa přeočkovat po roce.
Je možné přenést psincový kašel na člověka?
Virové patogeny způsobující psincový kašel napadají pouze psy, člověk je nevhodným hostitelem. Člověk tedy psincovým kašlem onemocnět nemůže. Nicméně bakterie bordetella bronchiseptica může ovlivnit průběh kočičí rýmy u morčete nebo králíka. Do jisté míry může ovlivnit i starší lidi, těhotné ženy nebo děti užívající imunosupresiva.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com