Jak připravit psa na zkoušky rally obedience
Rally obedience (RO) patří mezi kynologické disciplíny, které si získávají čím dál více na popularitě. Tento sport v sobě kombinuje poslušnost, spolupráci a zábavu. Na rozdíl od klasických obedience disciplín je RO flexibilnější a přístupnější i pro úplné začátečníky, což z něj dělá ideální volbu pro každého, kdo chce posílit vztah se svým psem a zkusit něco nového.
Stručná historie rally obedience
Rally obedience vzniklo v Spojených státech amerických koncem 20. století jako alternativa k již existujícím obedience disciplínám. Klasické obedience řadě pejskařů přišlo příliš formální a snažili se tak vyvinout o něco uvolněnější sportovní disciplínu. Zakladatelem tohoto sportu je Charles „Bud“ Kramer, který vytvořil dynamičtější a přístupnější poslušnostní disciplínu pro více pejskařů, nejen těch začínajících. Postupně se tato kynologická sportovní disciplína rozšířila do celého světa a dnes je uznána FCI a řadou dalších kynologických organizací.
Jak vypadá zkouška rally obedience
V průběhu rally obedience zkoušky prochází psovod se svým psem dráhou, která je tvořena jednotlivými stanovišti. Dvojice na každém stanovišti najde ceduli s pokyny, které musí tým splnit. Mezi tradiční úkoly patří předsednutí, otočky, slalom mezi kužely nebo chůze u nohy. V hodnocení se odráží nejen přesnost provedení úkolů, ale i spolupráce mezi psem a člověkem a ochota ke spolupráci.
Zkoušky RO jsou rozděleny do několika tříd podle obtížností:
- Začátečníci, neboli RO1 – jednoduché úkoly, vhodné pro začínající týmy.
- Pokročilí, neboli RO2 – náročnější prvky, které obsahují například otočky na místě.
- Zkušení neboli RO3 – náročná kombinace úkolů a delší dráha.
- Mistr neboli RO4 – nejvyšší úroveň, při které se hodnotí perfektní souhra a preciznost.
Jak se připravit na první zkoušky RO
Patříte-li mezi začátečníky nejen v rally obedience, ale i v klasickém obedience, je třeba začít pozvolna.
- Psa nejprve naučte základní povely jako „sedni“, „lehni“ nebo „k noze“.
- Mnoho kynologických organizací (neboli cvičáků) se již přípravám na RO věnuje. Pokud tak patříte mezi úplné začátečníky, se základy výcviku na zkoušku vám jistě poradí. Máte-li již nějaké zkušenosti s výcvikem a podobou jiných zkoušek, můžete samozřejmě s přípravou začít sami. Stačí trocha času na internetu nebo v kynologických příručkách a najdete seznam stanovišť pro RO1. S tréninkem pak začněte postupně a věnujte pozornost jednotlivým úkolům.
- S novým psem, který ještě nemá zafixované základní povely, začněte s výcvikem na klidném místě. Psa by neměli rušit okolní ruchy a pes se postupně učí nejen přesné provedení cviku, ale i se musí naučit soustředění.
- Většina psů dobře reaguje na pozitivní metody výcviku. Psa tedy chvalte a odměňujte psí hračkou nebo pamlskem. Při výcviku si můžete pomoci například klikrem nebo targetem. Jak správně použít tyto výcvikové pomůcky najdete v samostatných článcích.
Pokročilejší příprava na náročnější zkoušky
Pokročilé zkoušky vyžadují nejen větší preciznost, ale i schopnost psa pracovat ve větším stresu. Mezi důležité prvky při přípravě patří:
- Postupně psovi připravte náročnější prostředí pro přípravu. Výcvik přesuňte z klidu domácnosti nebo vlastní zahrady na venkovní prostory, například park nebo les. Pes se musí naučit, že musí poslouchat i v místech, kde jsou různé rušivé elementy – projíždějící auta, procházející lidi a psi atd.
- Postupně kombinujte jednotlivé úkoly do jedné sekvence. Při náročnějších zkouškách budete muset plnit několik úkolů postupně bez pauzy. Pes se musí naučit i delšímu soustředění.
- Pes by měl být schopen pracovat i na neznámých místech. Pokud se pro tento sport nadchnete a začnete objíždět zkoušky ve větším okolí, musí být váš pes schopen poslouchat kdekoliv. Nové cviky i stávající cviky cvičte a upevňujte klidně na známých místech, občas ale procvičte některé cviky na procházce lesem ale i městem, nebo při dovolené na horách nebo u vody.
- Při náročnějších zkouškách RO se klade důraz na podobu cviku. Zatímco na jednodušších úrovních je důležité především to, že pes cvik splní, u náročnějších úrovních se předpokládá i preciznost při provedení cviku. Zaměřte se při výcviku na detaily.
Plemena, která v rally obedience excelují
Rally obedience je koncipované pro všechny psy, tedy i pro voříšky. I s šikovným voříškem a s troškou snahy z vaší strany můžete vesele vyhrávat. Pokud sáhnete po šlechtěném psovi a toužíte po „bedně“, pak sáhněte po takovém plemeni, která jsou chytrá, učenlivá a milují práci s člověkem. Máme pro vás pár tipů na několik plemen, která jsou na poslušnostní sportovní disciplíny jak stvořené.
Border kolie – jsou řazeny mezi nejchytřejší psí rasy, učí se snadno a rychle a jsou skvělou volbou nejen na rally obedience, ale i na řadu dalších sportovních disciplín.
Australský ovčák – patří mezi chytré a snaživé psy, kteří zvládnou i náročnější výcvik snadno. Hodí se tak na řadu aktivit, kde musí použít hlavu, tedy i na rally obedience.
Belgický ovčák malinois – patří mezi čím dál populárnější plemena u policie nebo v armádě. Snadno zvládá nejen základní poslušnost, ale i řadu pokročilých disciplín.
Zlatý retrívr – jde sice o původně lovecké plemeno, přesto je v posledních letech využíván především jako rodinný společník nebo canisterapeut. Kromě velké dávky empatie podědil i schopnost rychle a snadno se učit, zvládá tak i náročnější obedience disciplíny.
Šeltie – patří sice mezi ovčácká plemena, ale čím dál více plní roli společníků. Je to menší chytrý pejsek, který miluje pohyb, svou rodinu a i práci. Kromě povelů sedni a lehni snadno zvládne i náročnější výcvik.
Rally obedience patří mezi kynologické sportovní disciplíny, které posilují vztah mezi psem a jeho majitelem. Nabízí také spoustu zábavy a kolikrát je pro řadu lidí i pořádnou výzvou. S trochou tréninku a pozitivní motivací s řadou psů dosáhnete skvělých výsledků. I jen při tréninku na zkoušku z rally obedience posílíte pouto mezi vámi a psem, unavíte sebe i psa zajímavým způsobem a užijete si společné chvíle plné pohybu a radosti.
Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena.
Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí.
Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com