Jak psa naučit zvládat bouřku nebo ohňostroj
Hlasité zvuky, které doprovází například bouřky a ohňostroje, mohou být pro mnoho chlupáčů velkým zdrojem stresu. Ne všichni psi mají z hlasitých zvuků strach. V článku si povíme, proč se mnoho psů těchto zvuků bojí, co jim na nich přesně vadí a jak bouřku a ohňostroj lépe zvládnout. U většinu psů se s trochou trpělivosti a důslednosti dá ohňostroj i bouřka zvládnout, respektive si na hlasité zvuky zvyknout, ale milovat je patrně nikdy nebudou.
Proč se psi hlasitých zvuků bojí?
Psí smysly jsou na trochu jiné úrovni než ty lidské. Každý majitel psa si jistě všiml, že jeho psí kamarád slyší výrazně lépe než člověk. Pes dokáže slyšet zvuky ve frekvencích, které my ani nevnímáme, dokonce slyší zvuky na velké vzdálenosti. Je to nepochybně jedním z hlavních důvodů, proč je pro mnoho psů hlasitý zvuk ohňostroje a bouřky velmi děsivý. Mezi další důvody patří i nečekanost těchto zvuků. Jde o zvuky, které psi nedokáží předvídat, což v nich vyvolává stres a strach. Jde totiž o tvory, kteří mají rádi jistotu a stabilitu. Pro řadu psů je tak zdrojem stresu téměř vše, co vybočuje z jejich rutiny.
Co psům vadí na bouřce
Bouřka v sobě skloubí několik atmosférických jevů, které i samostatně, natož dohromady, mohou psům způsobovat stres a strach. O citlivosti psích uší na hlasité zvuky jsme již upozorňovali, není tak divu, že jim vadí hlasité hromy. Mnoho psů je citlivých ale i na záblesky blesků. A řada psů je citlivá i na změny v atmosféře, tedy změny atmosférického tlaku, které často předchází bouřku. Hromy a blesky často způsobí i vibrace, které psi vnímají. Někteří psi špatně snáší jen jednotlivé doprovodné jevy bouřky, jiné vnímají bouřku jako celek a jsou z ní v lepším případě jen nesví.
Co psům vadí na ohňostroji
Ohňostroj je pro psy podobně děsivý, jako bouřka. Podobně jako bouřka zahrnuje hlasité zvuky a záblesky světla, které jsou řadě psů, v lepším případě, nepříjemné. Ohňostroje jsou pro psy nepředvídatelné a náhodné. Zatímco mnoho psů jakž takž zvládne alespoň vzdálenou bouřku, ohňostroj je minimálně v silvestrovském období velmi blízko, pokud tedy nebydlíte na samotě uprostřed hustých lesů. Pro psy jsou pak zvuky a záblesky z ohňostroje ještě hlasitější a intenzivnější, a tím pádem děsivější.
Jak zmírnit psí strach z bouřky nebo ohňostroje
- Psa můžete postupně zvykat na hlasité zvuky. Začněte s nízkou hlasitostí nahrávek bouřek nebo ohňostrojů a postupně zvyšujte hlasitost. Psa odměňujte pouze za klidné chování. Postupné zvyšování hlasitosti by se mělo odehrávat v průběhu několik dní či týdnů, nikoliv v průběhu jednoho tréninku a několika málo minut.
- Hlasité zvuky psovi spojte s něčím pozitivním, například s oblíbeným pamlskem nebo oblíbenou hračkou. Pes se tímto způsobem může naučit vnímat hlasité zvuky jako něco pozitivního, nebo alespoň ne jako stresový faktor.
- Psovi poskytněte doma bezpečný prostor. Může jít o klec, boudu, postel nebo gauč, nebo i oblíbený pelíšek někde v koutě doma. Místo by mělo být pohodlné a ideálně by tam zvuky bouřky nebo ohňostroje měly doléhat co nejméně.
- Ideální je se psem natrénovat, že se v případě hlasitých zvuků není čeho bát. Pomoci si ovšem můžete i za pomoci různých zklidňujících produktů, například feromonového difuzéru, uklidňujícího obojku nebo speciální vesty, která psovi pomůže se cítit v bezpečí.
- Léky na zklidnění. Pokud se vám nedaří strach psa překonat tréninkem či pomůckami typu difuzér, pak se můžete poradit s veterinářem, který pejskovi může předepsat zklidňující léky.
Jak zamezit tomu, aby pes při bouřce nebo ohňostroji utekl
V první řadě by měl být pejsek označen psí známkou s vaším kontaktním údajem. V době bouřek a ohňostrojů je ideální, pokud má pes obojek či postroj s kontaktními údaji na sobě i při samostatném pobytu na zahradě. I když zahradu pořádně zabezpečíte, vyděšený pes si v panice cestu ven najít může, i za cenu, že se třeba zraní. Pokud bude pes opatřen známkou, máte mnohem větší šanci, že se vám zase rychle vrátí. Při samotném venčení v době ohňostrojů, tedy především na přelomu roku, mějte psa na vodítku a dobře utaženém obojku nebo postroji. Opět by měl být oboje nebo postroj opatřen štítkem, kdyby se vám pes v panice vytrhl.
Díky moderním technologiím si dnes můžete snadno v době bouřek ověřit, jak to zrovna s počasím ve vaší lokalitě vypadá. Pokud se bouřka blíží, raději vůbec nevyrážejte ven nebo alespoň psa nepouštějte na volno. Na zahradě i v průběhu procházky si můžete se psem pohrát nebo za pomoci pamlsků cvičit přivolání či povel k noze, a to i když zrovna probíhá bouřka nebo ohňostroj. Naučit psa reagovat na povely typu „ke mně“ či „k noze“ v momentě, kdy je ve stresu, může vašemu psovi i zachránit život. Petarda nebo hrom mohou vydat hlasitý zvuk nečekaně, když máte psa na volno. Pokud pes zareaguje navzdory stresu na povel, vy si ho v klidu můžete připnout na vodítko a vyrazit nejkratší cestou domů. Hrou zase můžete pejska odreagovat a on na chvíli přestane bouřku nebo ohňostroj vnímat či si přímo hlasité zvuky spojí s příjemným zážitkem. A především, buďte sami v klidu. Pokud se necháte rozhodit obavami, že se něco stane, pes z vás vycítí nervozitu a sám bude o to více ve stresu.
Jak psovi usnadnit bouřku nebo ohňostroj doma
Zavřete okna či dveře, aby se minimalizoval hluk. Můžete i zapnout hudbu nebo nějaký film, abyste přehlušili hluk bouřky či ohňostroje. Řadu psů znervózňují i světelné prvky, tedy blesky a záblesky ohňostroje, pomůžete jim zatažením závěsů. Sami buďte v klidu a dodržujte běžnou rutinu, nenechte se sami bouřkou nebo ohňostrojem rozhodit. Většina psů má řád rádo a pokud vidí, že navzdory hlasitým zvukům funguje vše jako vždy, snadněji se uklidní. Aby neměl pes moc šanci řešit, že je zrovna bouřka, můžete ho zaměstnat. Buď hrou, výcvikem nebo hračkou na okusování.
Existuje řada psů, kteří hlasité zvuky neřeší a máloco je vyvede z rovnováhy. Mnoho psů je naopak z hlasitých zvuků velmi vystresovaná. Důležité je být trpělivý a důslední při zvykání psa na bouřky i ohňostroje. Pes přejímá emoce svého člověka, je tak třeba abyste především vy zůstali v klidu. Psa nelitujte a během bouřky či ohňostroje dělejte, jako že se nic neděje. Pokud psa začnete litovat, akorát ho utvrdíte v tom, že má důvod se bát. Naopak pokud zůstanete v klidu a budete se věnovat běžné rutině, pes časem pochopí, že se nic neděje, a i když z hlasitých zvuků nebude nadšený, nebudete se alespoň muset bát, že vám pejsek ze strachu uteče.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com