Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak se připravit na trek se psem

Výlety do přírody se psy získávají čím dál více na popularitě. Milovníci přírody a dlouhých výletů a treků hledají způsob, jak se co nejčastěji, nejpohodlněji a s minimálním rizikem vyrážet do přírody. V článku se podíváme na to, jak se zabalit jak na náročnější jednodenní výlet, ale i na co si dát pozor na vícedenním treku.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (1)

Co je dogtrekking a jak se liší od běžného trecku?

Dogtrekking patří mezi populární kynologické disciplíny. Spojuje v sobě turistiku a práci se psem. Jde zpravidla o dlouhé pěší túry, při kterých tvoří tým člověk se psem. V průběhu akce by měl být pes připoután k člověku pomocí speciální postroje a vodítka s amortizérem (pružným prvkem, který zmírňuje tah). Cílem tohoto sportu je nejen unavit psa (a sebe), ale i dorazit v co nejkratším čase. Důležitá je vzájemná důvěra mezi člověkem a pánem.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (10)

Na rozdíl od klasického trekování je dogtrekking zaměřen na zapojení psa do celého procesu. V rámci jedné akce zpravidla můžete zvolit o jak dlouhou trasu máte zájem. Může jít o poměrně krátké „rodinné“ varianty okolo deseti kilometrů, přes středně dlouhé trasy v řádu několika jednotek desítek kilometrů (zhruba 15-30 km), až po náročné trasy, které se mohou blížit i stovce kilometrů. Trasy vedou přírodou a je potřeba se soustředit nejen na své potřeby, ale i na potřeby psa, kterému je potřeba dopřát dostatek odpočinku, vody a krmení.

Běžný trek je zaměřen především na relaxaci v přírodě, jde vlastně o běžný výlet přírodou po klasických turistických stezkách, kdy pes slouží spíše jako společník. Oproti dogtrekkingu se pak může lišit třeba i tím, že může jít i o několikadenní akci.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (11)

Jak se zabalit na trek se psem

Když vyrážíte na trek, je důležité si zabalit správnou výbavu, která bude vyhovovat jak vám, tak vašemu psovi. Zde je seznam věcí, které vám přijdou vhod jak na jednodenní výlet, tak i na delší túry.

Lékárnička – Na trek je nezbytné mít lékárničku nejen pro sebe, ale i pro psa. Desinfekci či antiseptikum využijete nejen vy, ale i váš chlupáč. Chybět by neměl obvaz, náplast nebo pinzeta. Pokud víte, že máte vy nebo pes nějakou alergii, nezapomeňte se podle toho vybavit léky. Vhod přijdou i léky na zklidnění, pokud se váš pes například snadno vystresuje. Chybět by neměly ani léky, které pravidelně zobete vy nebo pes.

Jídlo a voda – především v letních měsících vám nesmí chybět dostatečné množství vody. Pokud již trochu znáte terén, do kterého se vydáváte nebo si dopředu uděláte důkladný průzkum, můžete množství vody, kterou ponesete s sebou, přizpůsobit množství obchůdků či hospod, které se nachází na trase a také množství říček, v kterých se může napít pes. Na jednodenní výlet bude vám i vašemu psovi stačit svačina a pár psích pamlsků na trasu, při náročnějším výletě by neměli chybět energetické potraviny v podobě sušeného ovoce, oříšků nebo proteinových tyčinek. I pro psy se vyrábí energeticky nabité granule nebo pamlsky.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (15)

Spacák a stan – před tím, než začnete plánovat vícedenní trek, budete se muset rozhodnout, zda budete spát pod širákem, ve stanu nebo si dopředu rezervujete ubytování. Spaní pod širákem nebo pod stanem může být dobrodružstvím nejen pro vás, ale i pro psa – ale tento typ výletu potřebuje o něco větší přípravu. Pokud budete spát pod širákem či ve stanu, dopředu si nastudujte, zda je možné v lokalitách, kde se chcete pohybovat, povoleno tímto způsobem přespávat. Připravte si stan, do kterého se ideálně vejdete vy i pes. Pokud preferujete ubytování v penzionu, hotýlku či chatě, pak si dopředu ověřte, že ubytování na vámi zvolené trase ubytovávají i psy, a za jakých podmínek. Někde vám psa ubytují zadarmo, jinde chtějí poplatek, který může být velmi různě veliký. Do mnoha ubytování pak přijímají pouze menší a středně velké psy, jinde nechtějí psy vůbec.

Vhodné oblečení a vybavení – sebe vybavte obuví vhodnou do terénu, v kterém se budete vybavovat, chybět by neměla i mikina či lehká bunda v případě zhoršeného počasí. Pro psa přijdou vhod botky uzpůsobené psím tlapkám, které psovi obujete, pokud si snad zraní tlapku nebo se budete pohybovat v náročném terénu plném ostřejších kamenů. U krátkosrstých či nahatých plemen se nezapomeňte vybavit i pláštěnkou či vestou pro psa v případě horšího počasí, u naháčů by přišel vhod i opalovací krém v průběhu léta. Při vybavení berte v potaz náročnost terénu, předpověď počasí nebo roční dobu.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (12)

Jednodenní túra vs vícedenní trek

Pokud se vydáváte na jednodenní túru, kde plánujete i náročnější trasu, vystačíte s si lehkým batohem, do kterého se pohodlně vejde vše potřebné pro vás i psa. Na vícedenní trek přijde vhod nejen prostornější (ale zároveň i lehký) batoh, ale je třeba i více plánovat trasu či vybavení. Zde je několik tipů, jak sena různé typy výletů připravit.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (14)

Jednodenní trek

Pro jednodenní túru, i v náročnějším terénu, stačí mít sbaleno a mít na paměti následující:

  • Pohodlné oblečení a obuv pro vás
  • Misku, jídlo a vodu pro psa
  • Svačinu a vodu pro sebe
  • Základní lékárničku pro sebe i psa
  • Psí vodítko a postroj/obojek

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (2)

Vícedenní trek

Pokud vyrážíte na vícedenní trek, musíte počítat s těším batohem a větším množství zásob. Je třeba dopředu promyslet ubytování a zařídit se podle toho, jestli budete pod širákem nebo ve stanu, nebo zda budete spát v penzionech či chatkách. Nezapomeňte na dostatečný přísun kalorií, vhodné vybavení nebo plány pro případ nouze.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (3)

Spaní pod širákem/stanem vs ubytování

Pokud se rozhodujete, zda spát pod širákem nebo ve stanu, berte v úvahu nejen vaše preference, ale i povahu nebo velikost vašeho psa. Některé psy noční zvuky a chladné počasí mohou velmi stresovat, zatímco jiní se užívají otevřený prostor. Spaní ve stanu nebo pod celtou nabízí větší ochranu před nepřízní počasí, ale i vyžaduje větší přípravu – pořízení vhodného stanu, potřeba nést s sebou více zásob atd.. Zarezervováním ubytování si sice trochu zjednodušíte výlet samotný, ale musíte si dopředu zjistit, zda vámi požadované ubytování přijímá psy a za jakých podmínek.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (4)

Trénink a příprava na trek

Před dlouhými treky je důležitý trénink jak pro vás, tak pro psa. Pokud již váš pes není zvyklý na dlouhé procházky a výlety, pak začněte pomalu. Postupně zvyšujte délku běžného venčení, aby si pes zvykl na větší zátěž. Trénink by měl zahrnovat i nácvik poslušnosti, pes by měl zvládat alespoň základní povely (především přivolání), zároveň by pes měl být dobře socializovaný vůči lidem a dalším psům. Před několikadenním výletem si udělejte pár tréninkových jednodenních výletů, ať zjistíte, jak váš pes na těchto výletech reaguje na okolní prostředí a doladí svou fyzičku.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (5)

Pět plemen vhodných pro dlouhé výlety a treky

Občasnou delší procházku ocení velké množství psů, i těch lenivějších. Pravidelné dlouhé procházky, časté dlouhé výlety a treky ovšem nejsou pro všechny psy. Pokud milujete chůzi přírodou a po horách a toužíte po čtyřnohém společníkovi, sáhněte po některém z psích plemen, které se k vám nadšeně připojí.

Sheltie – patří mezi původně ovčácké psy, kteří mají energie na rozdávání. K pasení ovcí se ovšem dnes využívá málokdy, nejčastěji plní roli aktivního společníka a pravidelné dlouhé procházky a treky ocení.

Sibiřský husky – huňatý krásný pes s uhrančivýma očima, který zaujme na první pohled. Ve své domovině nebo na Aljašce se nejčastěji využívá k tahu saní s nákladem, jinde v Evropě dělá často společnost na několikadenních pochodech.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (7)

Šiperka – malý černý diblík, kterého je všude plno. I když patří mezi menší psy, má energie na rozdávání. Má minimální lovecké instinkty a je poměrně chytrá, i když někdy dokáže být až vychytralá. Přesto snadno zvládá pohyb na volno bez vodítka a svého pána se drží. Což oceníte právě při dlouhých výletech, kterých se i tento drobný pes nadšeně účastní.

Aljašský malamut – patří mezi větší chundelaté psy, kteří vyžadují pohyb. Jsou skvělou volbou do tahu, k lovu, ale i do týmu na drogtrekking nebo jako společníci na hodně dlouhé výlety.

Bílý švýcarský ovčák – patří mezi všestranné psy, kteří snadno zvládají náročnější výcvik, využití najdou jako služební psi a rádi se věnují různorodým sportovním disciplínám, včetně dogtrekkingu a dlouhým výletům.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (8)

Několikadenní treky, jednodenní túry a dlouhé procházky přírodou jsou oblíbenou kratochvílí řady lidí. Mnoho těchto lidí rádo vyráží do přírody s chlupáčem, který jim nadšeně dělá společnost. S pečlivou přípravou, vhodnou výbavou, tréninkem a výběrem vhodné rasy si zajistíte, že bude výlet nejen bezpečný, ale i zajímavý.

Jak-se-pripravit-na-trek-se-psem (9)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu