Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Jak se psem začít s agility

Agility patří mezi oblíbené dynamické psí sporty současnosti. V posledních letech získává tento sport na popularitě. Agility nabízí lidem a jejich psům velké množství pohybu, ale i budování vzájemného vztahu a zlepšování komunikace. Agility je skvělým sportem nejen pro amatéry, kteří touží po větším množství pohybu, ale i pro lidi a chlupáče, kteří se chtějí vrhnout na závody.

Psi-sporty-agility (1)

V článku se podíváme na historii této kynologické disciplíny a probereme i jak vypadá typický trénink, jaké jsou nejvýznamnější závody a zkoušky, a i na rozdíl mezi tréninkem pro zábavu a přípravu na závody.

Historie agility

Agility má kořeny v Anglii, kde byl tento sport poprvé představen v roce 1978. V městě Crufts probíhala jedna z nejprestižnějších psích výstav na světě a v mezi čase bylo agility předvedeno. Tehdejší organizátoři hledali způsob, jak zabavit diváky během čekání mezi jednotlivými výstavními kruhy. Málokoho asi překvapí, že inspirací pro tento sport byl koňský parkur. Ukázka agility měla velký úspěch a velmi rychle po výstavě vznikl regulérní sport s jasně danými pravidly a následně i soutěžemi. Agility tréninky i soutěže se postupně rozšířily po celém světě.

Psi-sporty-agility (10)

V České republice se první závody uskutečnily v 90. letech. Dnes je agility jeden z nejpopulárnějších psích sportů na světě a lze se této sportovní disciplíně věnovat jak s voříškem, tak i papírovým plemenem. Trénovat můžete jen pro radost, ale můžete se vydat i na závody. Pokud máte závodní ambice, můžete se přes lokální závody propracovat i na mistrovství Evropy nebo i mistrovství světa.

Psi-sporty-agility (11)

Jak vypadá agility trénink

V rámci tréninku agility pes překonává dle pokynů handlera překážky v předem daném pořadí. Handler je pak v tomto případě označení pro psovoda, který je se psem na závodní ploše a dává mu pokyny. Agility trať je složena z řady překážek v podobě tunelů, slalomu mezi tyčemi, kruhy nebo skokové překážky. U každého tréninku i závodu se vymýšlí přesná trasa nově a úkolem handlera je projít si trasu dopředu a psa pak správně navést. Pes by měl okamžitě reagovat na pokyny handlera, překážky by měl překonávat bez chyb a co nejrychleji.

Psi-sporty-agility (12)

Trénink obvykle probíhá postupně. Nejprve je pes seznamován s jednotlivými typy překážek a učí se je překonávat správně, bezpečně a rychle. Například u skoků je důležité, aby pes věděl, jak je překážka vysoko a jak správně skočit, aby si neublížil a překážku neshodil. Specifickou překážkou jsou například tunely. Řada psů totiž při prvních pokusech zaváhá a do temného tunelu se jim nechce.

V okamžiku, kdy pes zvládá překonávat jednotlivé překážky, začíná se pracovat na kombinacích. Při agility má ovšem plné ruce práce i psovod, který se musí naučit studovat dráhu a také se musí naučit, jak svého psa správně dráhou vést. Psovod používá verbální i neverbální pokyny, kterými psa navádí. Pokyny musí dávat ve správný moment tak, aby pes překážky překonával nejen v správném pořadí, ale i co nejvíce efektivně a neztrácel při závodě cenné vteřiny.

Psi-sporty-agility (13)

Tréninky mohou být velmi intenzivní, ale i zábavné. Pes se svým člověkem postupně pracují na zlepšení fyzické kondici, ale zároveň se učí vnímat se navzájem a spolupracovat spolu.

Národní a mezinárodní závody v agility

Existuje mnoho typů závodů v agility, od lokálních soutěží až po národní nebo světové mistrovství. Každý stát má své vlastní národní šampionáty, a v některých případech i několik úrovní soutěží. V České republice se závody v agility řídí pravidly České unie psích sportů (ČUPS) a jsou rozděleny podle výkonnostních tříd – A1, A2 a A3. Každá z tříd má specifická pravidla a jsou kladeny konkrétní požadavky na dovednosti psa Nejvyšší třída, tedy A3, je určena pro psy s nejvyšší výkonností a úspěšné absolvování soutěže této třídy vás a vašeho psa posune na národní šampionát.

Psi-sporty-agility (14)

Na mezinárodní úrovni existuje několik významných závodu, mezi které patří následující:

  • Mistrovství světa FCI v agility: patří mezi nejprestižnější závody pro psy různých plemen. Tohoto závodu se účastní týmy (míněno pes a jeho handler) z celého světa, které prošly národní kvalifikací.
  • European Open: jde o otevřené mistrovství Evropy, kde mohou soutěžit jak psi s rodokmenem, tak i kříženci. Jde o jeden z nejpopulárnějších formátů závodů, díky kterému navíc poznáváte krásy Evropy. Závod se totiž každý rok koná v jiném evropském státě.
  • Crufts Agility: tato soutěž je splněným snem mnoha handlerů. Jde totiž o soutěž ve Velké Británii, která je součástí slavné výstavy Crufts. Jde o soutěž, která je spojená s počátky tohoto populárního sportu a pro mnoho sportovních nadšenců je tak srdcovou záležitostí.
  • IMCA (international Mix and Breed Championship Agility): jde o mistrovství světa pro psy bez rodokmenu, která získává na čím dál větší popularitě.

Psi-sporty-agility (15)

Trénink pro radost vs. trénink na zkoušku

I když s tréninkem agility teprve začínáte, tak asi tušíte, že se trénink agility pro zábavu bude od tréninku na soutěž lišit. Pokud vás agility láká, ale nechcete se připravovat na soutěž, pak může být tato sportovní aktivita skvělým způsobem, jak psovi zajistit fyzickou a mentální stimulaci. Trénink bez závodních ambicí bývá méně strukturovaný a náročný a pokud pes udělá chybu, není tak důležité daný prvek trénovat „do zblbnutí“, aby byl dokonalý. Cílem tréninků pro radost je, aby si pes i majitel trénink užili a měli dostatek pohybu.

Trénink agility pro zábavu zpravidla využívají majitelé psů, kteří chtějí psa unavit nebo mu nabídnout sportovní aktivitu, která bude stimulovat i hlavu. Při těchto trénincích není důležitá rychlost nebo přesnost, ale radost ze hry a z pohybu.

Psi-sporty-agility (2)

Na druhou stranu, trénink na závody a zkoušky je mnohem intenzivnější a strukturovanější. Handler by měl pečlivě trénovat a studovat techniky vedení psa, které vyhovují povahovým specifikům jeho týmového parťáka. Je třeba se naučit správné techniky vedení, jako jsou změny směru, načasování povelů a zvládání různorodých typů překážek, a to vše v rychlém tempu. Pes musí reagovat na povely okamžitě a bez zaváhání. Při přípravě na závody v agility je třeba počítat i s tzv. zkouškou agility, která prověří, zda pes a handler dosáhli úrovně potřebné k soutěžím na vyšších úrovních. V průběhu této zkoušky se zpravidla prověřují různorodé dovednosti, například přesnost při překonávání překážek, schopnost psa zůstat pod kontrolou a rychlost.

Psi-sporty-agility (3)

Tréninky na zkoušky jsou často doplněny dalšími aktivitami, například o posilování fyzické kondice psa (běhání, skákání nebo trénink rovnováhy). Pes by se měl naučit dobrému soustředění a být perfektně ovladatelný. Příprava na závody zpravidla vyžaduje od psa i psovoda velkou dávku disciplíny a trpělivosti, cesta k úspěchu může být trnitá.

Psi-sporty-agility (5)

Závěr

Agility patří mezi populární sporty z mnoha důvodů. Tomuto sportu se můžete věnovat jak závodně, tak i jen pro zlepšení kondičky a pro radost. Jde o sportovní disciplínu, v rámci které posílíte i vzájemné pouto a naučíte se psem o něco lépe komunikovat. Bez ohledu na to, zda se pustíte do agility pro radost nebo máte závodní ambice, tento sport nabízí spoustu výhod. Při trénincích pro radost se psem zabavíte zajímavou formou, a i si zlepšíte fyzičku a psa unavíte psychicky. Závodní tréninky pak vyžadují od majitele i od psa notnou dávku úsilí a soustředění.

Psi-sporty-agility (7)

Psí plemena vhodná na agility

Psi-sporty-agility (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu