Jak se zbavit blech a klíšťat nebo odčervit psa
Psí chlupáči jsou oblíbenou součástí českých domácností. Psi donutí svého majitele k procházce za každého počasí, dělají mu nadšeně společnost a ukazují mu svou lásku. Se psem si do domu ovšem nechtěně pouštíte i řadu dalších nezvaných zvířátek, což bohužel patří k chovu chlupáčů. Především na jaře můžete počítat s velkým počtem blech, klíšťat a dalších parazitů.
V posledních letech nastupují klíšťata a blechy dřív a dřív, a to díky slabším zimám. Řada psů tak nosí domů blechy a klíšťata klidně již v únoru, namísto přelomu března a dubna. Paraziti ve výsledku mohou obtěžovat nejen psa, ale i vás. Jaké různé typy parazitů v souvislosti se psy existují a jak si s nimi poradit si povíme v článku.
Druhy psích parazitů
Cizopasník, nebo také parazit je tvor, který odebírá živiny jinému organismu. Není schopen přežít bez svého hostitele. Zpravidla se paraziti dělí na dvě hlavní skupiny – vnější a vnitřní. Mezi vnitřní parazity, kteří nejčastěji žijí v trávícím ústrojů pejsků patří škrkavky nebo tasemnice. Vnější parazity zpravidla najdeme v srsti psa a nejčastěji jde o blechy, klíšťata nebo vši.
Trable spojené s klíštětem
Slovo klíště se nejčastěji skloňuje na jaře, kdy jsou tyto paraziti nejaktivnější. Problémem je především řada nemocí, které tito drobní tvorové mohou přenést nejen na psa, ale i na člověka. Patrně nejznámější je borelióza nebo klíšťová encefalitida, ale mezi časté nemoci patří třeba i anaplazmóza. Tyto nemoci jsou často doprovázeny horečkami a bolestmi kloubů. V současnosti se těchto nemocí zbavíte relativně snadno za pomoci antibiotik.
Trable spojené s blechou
Blecha je specifický parazit, ač je sama parazit vnější, přenáší vajíčka jednoho z vnitřních parazitů – tasemnici. Mnoho lidí netuší, že pokud pes chytne blechy, nestačí ho pouze vykoupat speciálním šamponem proti blechám. Psa je vhodné i odčervit, šance že má pes díky bleše i tasemnici je velká. Vhod přijde i desinfekce prostředí, v kterém se zablešený pes běžně pohybuje. Vajíčka blech dokáží poměrně dlouhou dobu přežít v dekách, pelíšcích i v nábytku.
Obrana proti parazitům
Prevence, prevence, prevence. Jde o nejlepší obranu proti různorodým parazitům. Je tak dobré se bránit parazitům tím, že budeme jejich působení předcházet.
Znají to všichni pejskaři. Pes nejen venku, ale i doma strká čumák všude možně a čas od času i slupne něco, co by neměl. Občasnému vnitřnímu parazitovi se tak nevyhne žádný chlupáč. Máte psa dobře vychovaného a to, že by venku zobal, co by neměl, se vám nestává? I tak je vhodné být v souvislosti s vnitřními parazity na pozoru, především pokud krmíte psa tzv. BARFem, tedy syrovým masem. Vnitřních parazitů se snadno zbavíte za pomoci různorodých chemických, ale i přírodních preparátů. Psa můžete odčervovat preventivně. Nejčastěji se pes odčervuje 2x ročně.
Pokud patří váš pes mezi „psí popelnice“, které venku sezobnou kde co, je ideální ho odčervovat každé 3 měsíce. Štěňata a mladé psy je třeba odčervovat o trošku častěji. Pokud nechcete psa odčervovat jen tak nazdařbůh, třeba i kvůli zdravotním důvodům (například když má váš chlupáč citlivé zažívání), pak můžete psovi nechat udělat tzv. koprologické vyšetření. Jde o rozbor trsu psa, z kterého lze zjistit, zda psa v době odebrání trusu někteří paraziti obtěžovali nebo ne a zařídit se podle výsledku testu.
Odčervení psa může proběhnout jak chemicky, tak přírodními preparáty. Tabletky na odčervení dostanete nejen u svého veterináře, ale i v běžné lékárně. Mezi tradiční přírodní odčervovala patří například křemelina. Dávkování jak tabletek, tak přírodních preparátů naleznete u daného produktu, zpravidla se zohledňuje momentální váha psa.
A jak zatočit s vnějšími parazity, mezi které patří klíšťata nebo blechy? Mnoho těchto parazitů úřaduje celoročně. Klíšťata by se sice měla objevovat sezóně a nejaktivnější bývala na jaře. V případě mírné zimy jsou schopné objevit se na řadě míst již během února a v posledních letech bývají velmi aktivní i v průběhu léta a zkraje podzimu. Proti klíšťatům i blechám existuje velké množství přípravků, a to jak chemických, tak přírodních. Řadu preparátů, většinou těch chemických, získáte pouze na veterině. Některé přípravky jsou 3v1, tedy působí proti blechám a klíšťatům a psa i odčerví.
Psovi můžete pořídit obojek, který se musí dotýkat kůže a během sezony se nesmí sundávat, aby správně fungoval. Obojků proti vnějším parazitům existuje mnoho, některé jsou napuštěny chemickými přípravky, jiné přírodními. Čím dál populárnější jsou tabletky, které pes sežere a které pak působí proti vnějším parazitům v těle psa. Pes parazitům nechutná, respektive klíště po zakousnutí se do psa velmi rychle umírá. Pomoci může i tzv. pipeta, za pomoci které účinnou látku nakapete na kůži psa, nejčastěji za lopatky. Mnoho psů ovšem obojky, pipety i tabletky, především ty chemického ražení, špatně snáší, mohou na ně mít například alergickou reakci.
Někteří chovatelé si nemohou vynachválit přírodní přípravky, například v podobě pivovarských kvasnic, které se přidají do žrádla a blechám a klíšťatům pak pes nevoní a vůbec se nezakousnou. Využít lze i různorodé antiparazitické olejíčky a spreje proti blechám a klíšťatům, které na psa nastříkáte nebo vetřete do kůže nebo srsti. Opět pes pak parazitům smrdí. Řadu těchto přírodních prostředků můžete zakoupit, ale i si je můžete doma vyrobit. Mnoho klíšťat i blech se časem umí přizpůsobit opakovaně používanému antiparazitiku, a navzdory aplikaci se do psa stejně zakousne. Často se proto doporučuje různá antiparazitika střídat, aby si klíšťata neměla šanci zvyknout.
Pokud si nejste jistí, zda není váš pes nakažený díky vnějšímu nebo vnitřnímu parazitu, můžete psovi nechat otestovat krev na běžné nemoci, které tyto zvířátka přenáší. Prevencí zaručeně nic nezkazíte.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com