Jak spřátelit psa a kočku
Češi jsou známí milovníci zvířat, běžně se umisťují na prvních příčkách v množství chovaných psů. Počty milovníků koček jim ovšem šlapou na paty. Existuje i velké množství lidí, kteří milují stejně psy i kočky a pokud to jen trochu jde, pak se snaží mít doma oba tyto chlupáče.
Soužití těchto dvou zvířat může být velmi přátelské, ale také může mít vaše domácnost podobu válečné zóny. Pes a kočka se nemusí přímo milovat, důležité ale je, aby se alespoň dokázali tolerovat. V článku si povíme, jak lze k seznamování kočky se psem přistupovat, abyste dosáhli přátelského vztahu nebo alespoň vzájemné tolerance.
Věk a povaha zvířat
Asi málokoho překvapí, že si na sebe nejlépe a nejrychleji zvyknou mladá zvířata. Pokud jste v současnosti bez zvířat a toužíte po kočce i psovi, pak bude nejjednodušší, když si pořídíte kotě i štěně současně. Ve velmi mladém věku si spíše budou tato zvířata spolu hrát a postupně si vytvoří přátelský vztah nebo se alespoň velmi rychle naučí vzájemné toleranci. Jak se nakonec vaši chlupáči společně sžijí záleží i na povaze obou zvířat, která se bude formovat postupně, jak budou dospívat.
Pokud máte doma již dospělé zvíře, a je jedno jestli psa nebo kočku, zvažte, zda již váš stávající chlupáč nového spolubydlícího psychicky zvládne. Ne všechny zvířata jsou na další členy domácnosti zvědavá, především na mláďata. Nicméně často se alespoň toleranci naučí i ten nejzarytější odpůrce dalších zvířat, jen mu to bude trvat nikoliv pár týdnů, ale řadu měsíců, v krajním případě i nějaký ten rok.
Traduje se, že o něco lépe si zvykne dospělá kočka na štěně, než dospělý pes na kočku či kotě. Ale ani opačně nemusí být vzájemné zvykání si problém. Při pořizování nového člena domácnosti se zamyslete nad povahou zvířete, které již doma máte. Pokuste se vybrat si nového člena domácnosti s ohled právě na zvíře, které již máte doma. Klidná a rozvážná kočka, která má ráda svůj klid nebude příliš nadšená z hravého a energického psa, který na kočku bude dorážet ve snaze ji přimět ke hře. Naopak, ideální bude, pokud se podíváte po psovi, který bude také klidnější a rozvážnější.
Příprava
Opět bez ohledu, zda máte doma jako prvního psa nebo kočku, věnujte čas přípravě domácnosti. Kočce připravte škrabadlo a různé možnosti, kam se bude moc před dovádivým psem schovat. Další možností je připravit mezi místnostmi nějakou překážku, například dětskou zábranu, kterou se kočka snadno protáhne nebo ji přeskočí, ale pes se přes ní nedostane. Kočka by měla mít možnost se schovat do některé ze schovávaček, vyšplhat na škrabadlo nebo uniknout do jiné místnosti v momentě, kdy si bude chtít od psa odpočinout. Ale i pes by měl mít nějakou svou schovávačku v podobě boudičky nebo klece, v které bude mít klid, a to jak od kočky, tak i dalších členů domácnosti. Úkryty obou zvířat by se mělo naučit respektovat jak druhé zvíře, tak i lidští členové domácnosti.
První dny a první setkání
První setkání může být tak trochu drama, ale může proběhnout i úplně v klidu. Záleží i na vašich pocitech, ideální je, abyste sami nebyli ve stresu a snažili se být co nejvíce v klidu. Obě zvířata z vás případný stres vycítí a přenese se i na ně. Každý z těchto živočišných druhů má jiné komunikační prostředky, zvířata se tak musí naučit spolu komunikovat trochu jinak, než jsou zvyklí s dalšími zvířaty stejného druhu.
Setkání zvířat je dobré korigovat a pokud vycítíte, že by mohlo dojít k rvačce, raději od sebe zvířata oddělte. Pro váš trochu lepší pocit můžete psovi nasadit při prvním setkání náhubek. Psa, především štěně, je dobré před setkáním vyvenčit a trochu vydovádět, aby z důvodu přebytečné energie na kočku příliš nedoráželo. Oba by měli mít možnost schovat do nějaké své schovky v momentě, kdy usoudí, že bylo seznamování již víc než dost. Je možné, že bude trvat několik dní nebo týdnů, než budete moci bez věších obav pustit obě zvířata do jedné místnosti. Zvířata by měla mít možnost zvykat si i na svůj pach. Pokud je budete pár dní či týdnů v oddělených místnostech, je vhodné oddělit je nějakou jednoduchou zábranou, kterou neproniknou, ale budou mít možnost se cítit. V momentě, kdy se s jedním ze zvířat budete mazlit nebo si hrát, zůstaňte ve stejném oblečení a nemyjte si ruce, až půjdete za druhým zvířetem. Zvířata si tak postupně zvyknou na pach toho druhého.
Společné soužití
Setkání je již dávno za sebou, na vztahu obou zvířat je ovšem potřeba pracovat minimální první dny a týdny velmi usilovně. Snahou majitele by mělo být předcházet konfliktům a snažit se oběma zvířatům vysvětlit, že konflikty nejsou žádoucí. Je dobré určit oběma hranice, kam mohou při hře i konfliktu zajít, aby nedošlo k zbytečným zraněním. Kočka například může zranit psa drápkem, když mu zavadí o čumák nebo o oko. Pes může kočku v horším případě pokousat, v lepším případě podrápat nebo ji nějak poradit díky své větší velikosti. Zranění psa kočkou je přeci jen o něco pravděpodobnější, pokud máte doma středně velkého a velkého psa, nikoliv čivavu nebo nějaké další drobné pejsky.
Vaší snahou by mělo být rozdělovat svoji náklonost mezi zvířata spravedlivě a neupřednostňovat jedno či druhé. S oběma zvířaty se mazlete spravedlivě, a i s každým si pohrajte přibližně stejnou dobu. Při žraní by se zvířata neměla rušit, stejně tak by měli mít klid při spánku. Někdy se spolu naučí zvířata fungovat v řádu několika dní či týdnů, někdy to zabere i několik měsíců. Je tak třeba se obrnit trpělivostí.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com