Jak štěně naučit čůrat venku
Domů jste si přivezli chlupatou roztomilou kuličku, která vám začne nadšeně prozkoumávat byt. Především chovatelé, kteří si pořídí prvního pejska se rozplývají nad roztomilým kukučem štěněte, ale jen do okamžiku, kdy jim štěně udělá první loužičku nebo bobek na drahý koberec. V prvních pár týdnech a měsících se můžete těšit na řadu povinností a starostí. Kromě základního výcviku poslušnosti musíte počítat i s učením základních hygienických návyků.
Pokud si štěně pořizujete od chovatele nebo i z útulku v standardním věku, tedy v osmi týdnech, je třeba počítat s tím, že příštích pár týdnů budete s pejskem chodit ven každých pár hodin a doma občas do nějaké té loužičky šlápnete. Některý pejsek přijde velmi rychle na to, že se má venčit venku, jinému to pár týdnů trvá. Velkou výhodou pak je, pokud má pejsek k dispozici zahradu, na které se může venčit. O trošku složitější to budou mít lidé bydlící v desátém patře paneláku. Tak jako tak, stačí se obrnit trochou trpělivosti, pozitivním přístupem a psími pamlsky, a po pár týdnech nebudete muset před došlápnutím zkoumat každý metr podlahy.
Výcvik čůrání v bodech
- Pravidelnost – se štěnětem je třeba chodit ven prvních pár týdnů velmi často. Klidně i každé 2-3 hodiny (ano, i v noci). Intervaly časem můžete protahovat, jak pejsek roste a postupně začíná ovládat svěrače. Nicméně zpočátku je třeba se smířit s tím, že pejsek potřebuje ven velmi často. S štěnětem vyrazte ven jen co se vzbudí, co skončí s dováděním nebo se nažere.
- Odměny a pochvala – pokaždé, když se psovi povede loužička nebo bobek venku, pořádně ho pochvalte a dejte mu pamlsek nebo oblíbenou hračku.
- Signály – pejsek si časem osvojí chování, kterým vám bude naznačovat, že potřebuje ven. Mezi tradiční signály patří chůze v kruhu nebo časté olizování. Mnoho štěňat si časem osvojí i škrábání na dveře na zahradu nebo od bytu.
- Nehody - především prvních pár týdnů se budou štěněti stávat nehody v podobě loužičky nebo bobku velmi často. Nehody tohoto typu budou v průběhu času čím dál méně časté a psovi se budou stávat například jen v momentě, kdy bude ve stresu nebo bude mít naopak z něčeho hodně velkou radost. Psa netrestejte a nekřičte na něj. Štěně si pak venčení spojí s trestem a bude mít problém vykonat potřebu i venku. Pokud je to možné, psa přesuňte ven, kde ho nechte dokončit potřebu a tam ho pochvalte. Jestli je už po akci nebo nemá smysl běžet se psem deset pater schodů v bytovém domě, pak bez řečí nadílku ukliďte a na nehodu vůči psovi nijak nereagujte.
- Trpělivost – dejte štěněti čas. Jedno pochopí během pár dní, že se má venčit venku a jen výjimečně se mu doma stane nehoda. Jinému může trvat i několik týdnů, než se bude relativně spolehlivě chodit venčit ven.
Kdy začít cvičit štěně na venčení venku? Ihned. Pejsek sice bude pár dní vyjukaný z nového prostředí a lidí, ale brzy si zvykne. Dříve či později si zvykne i na jiný rytmus domácnosti a na to, kam se má chodit venčit.
Štěně nechce čůrat venku, co s tím
Občas se stane, že štěněti trvá třeba i týden nebo dva, než se v nové domácnosti vyčůrá venku. Pes patří mezi smečková zvířata a ve smečce panují určitá pravidla. Jedno z pravidel smečky zní – Co počůrám, to je moje. Dalším důvodem může být i to, že se štěně venku, tedy v cizím teritoriu, prostě bojí. Z jeho pohledu venku není bezpečno.
Ať má štěně jakýkoliv důvod pro to, že se mu nechce čůrat venku, nezbývá, než se obrnit trpělivostí. Buďte venku se štěnětem co nejdéle to jde. Jen co se čůrání poprvé povede venku, psa pořádně pochvalte a odměňte tréninkovými pamlsky. Vhod přijde i zvednutí sebevědomí psa a zapracovat na socializaci, aby si uvědomilo, že se venku nemusí bát každého stínu. Postupně se štěně bude cítit bezpečně i venku a nebude mít s vykonáváním potřeby problém.
Co určitě nedělat, když najdete doma loužičku
- Netahejte štěně za trest za kožich na krku
- Zapomeňte na jakékoliv fyzické tresty
- Nenamáčejte čumák do loužičky ani do výkalů
- Nekřičte ani nenadávejte
Jak často čůrá zdravé štěně
Malé štěně čůrá poměrně často. Zpravidla po vydatném a dlouhém spánku, po energickém a dlouhém hraní, po žrádle…Mezi tradiční intervaly patří 2-3 hodiny. Čím je štěně menší, tím jsou intervaly kratší. Jak štěně roste, postupně se intervaly protahují. Zhruba kolem půl roku by většina štěňat měla zvládnout vydržet bez potíží přes noc nebo po dobu vašeho pobytu v práci. Ale i u odrostlejšího štěněte se občas může stát nehoda, když se hodně napije, ze stresu nebo naopak z velké radosti (například po vašem návratu z práce nebo dovolené). Pokud štěně nebo i dospělý pes čůrá velmi často, a to v momentě, kdy už by měl mít hygienické návyky zvládnuté, může mít nějaký zdravotní problém. Pokud si jste jistí, že se štěně nečůrá podezřele často například ze stresu, pak raději navštivte veterináře, aby vyloučil nebo podchytil případný zdravotní problém. I štěně může mít například zdravotní obtíže související s ledvinami, může být nastydlé nebo mít zánět močových cest.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com