Jak v horku ochladit psa
Vysoké letní teploty mohou způsobovat problémy jak lidem, tak psům. V posledních letech se příroda potýká s vysokými teplotami, které se objevují už v průběhu jara, s čímž je třeba počítat. V průběhu jara, a především v létě je třeba uzpůsobovat množství fyzické i mentální aktivity podle počasí, tedy podle horka.
Existuje několik plemen, která byla vyšlechtěna například v horké Africe, a která snášejí vysoké teploty lépe, než jiná. Ty pak zvládají řadu aktivit i ve velmi teplém počasí, během kterého kolikrát ožijí. Jiné psí rasy naopak nemají rády jakékoliv teploty nad nulou. Zpravidla jde o psy, kteří byli vyšlechtěni v horách a jsou uzpůsobeni pro práci ve sněhu. Mnoho dalších psů v průběhu podzimu a zimy ožívá a je jednodušší s nimi pracovat, ať jde o poslušnostní disciplíny nebo o nějaký psí sport. Na jaře i v létě naopak je řada psů lenivější a ožívá spíše brzy ráno. I v českých podmínkách si musíme zvykat na velmi vysoké teploty nejen v létě, ale i v průběhu jara či zkraje podzimu. Jak psovi život během horkého dne usnadnit, si povíme v článku.
Dostatečné množství tekutin
Miska s vodou by měla být non-stop psovi k dispozici. Ať již máte venkovního nebo bytového psa, miska nebo i několik misek s vodou by psovi měli být snadno přístupné. Venku by ideálně měla být psí miska na vodu někde ve stínu. Množství vody pravidelně kontrolujte a v případě potřeby doplňujte.
Máte doma chlupatého sportovce nebo psího pracáka? Na sport, do práce nebo i na delší procházku si vezměte dostatečné množství vody nejen pro sebe, ale i pro psa.
Chlazení psa koupáním
Letní koupání se netýká pouze lidí, ale i psů. Jde o skvělý způsob, jak se pes může zchladit, stačí ho vypustit do rybníku či potoka. Mnoho psů ocení i vlastní bazének – pokud máte zahradu či prostornější balkon, řada psů bude nadšená z možnosti se občas smočit. Někteří psi by trávili ve vodě nadšeně celý den, jiní si nenamočí ani tlapku. Pokud máte doma pejska, který vodu moc nemusí, můžete psa do vody nalákat za pomoci hračky nebo pamlsku.
Především při hodně vysokých teplotách buďte ale s koupáním opatrní. Psí organismus se chladí jiným tempem a trochu jiným způsobem než lidský organismus. Pes za pomoci zvýšeného tepu a rozšířených cév vytlačuje teplo na povrch těla, odkud se pak „vypařuje“. Pokud se pes v takový moment namočí, tak se proces ochlazování přeruší a můžete psovi zadělat na zdravotní potíže. Psa proto namáčejte raději postupně a pokud je pes po fyzické námaze, nechte psa chvíli „vydýchat“, než ho do vody pustíte nebo ho vodou polijete. U psa je důležité ochladit vodou nejprve nohy a břicho, záda jako poslední nebo vůbec.
Pes může do vody i na řadě přírodních veřejných koupalištích, ale dávejte si pozor, kde přesně psa do vody pustíte. Většina těchto koupališť má vyhrazené místo, kde pes smí do vody. Toto umístění respektujte a pouštějte psa do vody jen ve vyznačených místech.
Letní sestřih, ano nebo ne?
Existuje řada plemen, která mají dlouhé chlupy a hustou podsadu. Řada lidí je tak přesvědčena, že psovi sestřihnutím srsti pomohou, což ale není tak úplně pravda. Hustá srst do jisté míry vznikla především za účelem ochránit psa před chladným počasím, také delší a hustou srst nejčastěji vidíme na plemenech vyšlechtěných v chladných oblastech. Ochrana před zimou ovšem u řady psích plemen není jediným důvodem husté srsti. Ano, dalším důvodem je i ochrana před vysokými teplotami.
Když strčíte ruku do hustého kožichu psa, sami ucítíte, že na povrchu je srst výrazně teplejší než u kůže. Ze srsti se odpařuje voda, díky tomu se pes ochlazuje. Sestřih by tak neměl být automatický. Některým psům určitá varianta sestřihu ovšem pomoci může. Pokud si nejste jistí, do jaké kategorie patří zrovna váš hafan, poraďte se s chovatelem od kterého psa máte, nebo s psím kadeřníkem.
Chladný úkryt
Doma se pes schová před vedrem relativně snadno, především pokud pes může v rámci bytu kamkoliv. Zpravidla bývá chladněji na chodbě v centru bytu, než v obýváku u francouzského okna. Pokud vám tam pes nijak zásadně nepřekáží, nechte ho, kde je v letním parnu příjemně.
Máte-li psa na zahradě nebo na balkonu či terase, dohlédněte, aby měl pes stinné místo, kam se bude moc schovat. Ideální je strom nebo keř, v jehož stínu se bude moc pes uvelebit. Je velmi důležité, aby měl pes možnost schovat se v tom největším vedru do stínu, jinak mu hrozí úpal.
Psovi můžete pomoci s ochlazením i za pomoci chladící podložky. Tato speciální podložka je naplněna speciálním gelem nebo vodou. Podložku na nějakou dobu uložíte do ledničky nebo do mrazáku, psa i v tom největším vedru zchladí.
Sportovní aktivity dle počasí
V pozdním jaru a především v průběhu léta je třeba se s většími aktivitami uzpůsobit počasí. Nejen sportu, ale i delší procházku psovi dopřejte ideálně brzy ráno, kdy je nejchladněji. I večerní procházka může být velmi příjemná, ale spíše přírodou. Večer bývá totiž město stále rozpálená po odpoledním slunečním záření. Asfalt v sobě teplo kumuluje, takže i když se začíná stmívat, může si pejsek o chodník poškodit tlapky.
V parném letním odpoledni na sport i dlouhou procházku zapomeňte. Pokud nebydlíte přímo u lesa, kde se pohybujete celou dobu ve stínu a kde si pes může případně zchladit tlapky v říčce protékající lesem, pak se psem jen obejděte blok a zase do stínu odpočívat. I pouhou dlouhou procházku v největším odpoledním vedru můžete psovi velmi vážně ublížit – dehydratace, úpal, úžeh… všechny tyto a další problémy se týkají nejen lidí, ale i psů.
Pes a auto v létě = smrtelná kombinace.
Doslova. I pouhých pět či deset minut může být pro psa v autě při letních teplotách rizikové. Opravdu i jen takto krátká doba může mít pro psa nedozírné následky, především pokud je auto zaparkované přímo na sluníčku a nikoliv ve stínu (ale ani ve stínu v autě psa nenechávejte, pokud teploty předahují 20 stupňů). A ani pootevřené okýnko psa nemusí zachránit, především pokud jsou teploty opravdu velmi vysoké a auto není ve stínu. Z vnitřku auta se stává velmi rychle výheň, sami se o tom můžete přesvědčit – jen si zkuste chvíli v zaparkovaném autě bez zapnuté klimatizace posedět.
Chlazení psa s mírou
Možnost lehnout si do stínu nebo se ochladit na chladných dlaždičkách v chodbě či smočením se ve vodním toku je důležité a pro psa i velmi příjemné. Je ovšem být třeba opatrní, velmi chladná voda nebo podlaha ve velkých vedrech může totiž psovi zadělat na zdravotní problémy. Mezi nejčastější problémy patří infekce močového měchýře. Pes s velmi hustou srstí se zase může při vysokých teplotách snadno zapařit.
Na chladící podložku, kterou vytáhnete z mrazáku, raději na chvíli dejte ručník či tenkou deku, aby pes neležel přím na podložce (než trochu povolí). Stejně tak na studené dlaždičky v chodbě raději umístěte nějaký tenčí pelíšek nebo deku. Po koupání zase psa alespoň trochu vysušte ručníkem, aby pak rychleji vyschl a zmenšila se šance zapaření.
Soužití se psem nejsou jen radost, ale i spousta starostí. Uzpůsobení denního programu počasí nebo hledání vody a stínu pro zchlazení psa patří mezi tradiční starosti mnoha pejskařů. Pokud vy sami milujete teplé počasí, při kterém ožíváte, a přesto toužíte po psím kamarádovi, který vám bude dělat společnost, pak si vyberte některé z plemen, které je na vyšší teploty do jisté míry vyšlechtěné. I u takového psa buďte ovšem při největších vedrech opatrní a minimálně během několika nejteplejších hodin v průběhu odpoledne svůj pobyt na slunci se psem raději omezte. Pokud milujete spíše hory a chladnější podnebí a nevadí vám vyrážet na dlouhé procházky během podzimních plískanic, pak vyberte některé z plemen vyšlechtěné spíše do hor nebo v chladnějším a deštivějším počasí, například v Anglii.
Psí plemena, která dobře snáší vyšší teploty
Psí rasy, které snáší špatně horké léto
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com