Jak vybrat vhodné štěně u chovatele
Pořízení štěněte je velkým životním krokem, a je proto důležité vybrat nejen vhodného chovatele, ale i vhodné štěně z ideálního vrhu. Chovnou stanici i konkrétní štěně vybírejte podle vašeho životního stylu, ale i podle prostředí, v kterém s vámi bude váš nový psí parťák žít.
V první řadě je potřeba se zamyslet nad plemenem, které byste si rádi pořídili, a to především pokud si budete pořizovat prvního psa. V dnešní době stačí lehce popátrat na internetu a o každém plemeni se dozvíte první poslední. Při výběru nového psího parťáka se zaměřte nejen na roztomilý kukuč, ale především na povahu psa. Jedno plemeno bude vyhovovat lidem s aktivním životním stylem, kteří rádi tráví hodiny pohybem v přírodě. Další psí rasa bude vhodnou volbou pro lidi, kteří upřednostňují korzování přilehlým parkem. Někdo miluje pročesávání dlouhé srsti, další touží po plnění různorodých atestů a zkoušek se psem. Konkrétní plemeno jste vybrali a teď jen potřebujete vybrat vhodného chovatele, který vám pomůže s výběrem konkrétního štěněte. V článku vám poradíme, na co se zaměřit při výběru štěněte s průkazem původu (PP) v chovné stanici.
Tipy pro výběr chovatele:
Doporučení: Nechte si vhodného chovatele doporučit. Rozhoďte sítě mezi přátelé, rodinu, zeptejte se na veterině a oslovte chovatele v okolí, kteří již mají vámi zvolené plemeno doma. S trochou štěstí se vám sejde několik tipů na prověřené chovné stanice.
Průzkum chovatelského klubu: Pokud jste nezvolili velmi vzácné nebo velmi mladé plemeno, bude chované pod záštitou chovatelského klubu. I řada vzácnějších plemen je zastoupena některým obecnějším chovatelským klubem. Na webových stránkách daného klubu naleznete seznam aktivních chovatelů, kteří zrovna mají vrh nebo ho v blízké budoucnosti plánují. Na webu klubu také najdete informace o chovatelské etice příslušného klubu a standardech plemene.
Navštivte webové stránky chovatele: Seriózní chovatel má zpravidla webové stránky se základními informacemi o plemeni, chovatelské stanici, plánovaných vrzích a odchovaných štěňatech. Chybět by neměli ani informace o obou rodičích, včetně jejich rodokmenu, provedených zdravotních testech nebo složených zkouškách.
Zkontaktujte chovatele: Máte předvybraného chovatele, který chystá vrh? Neváhejte a kontaktujte ho, ať telefonicky nebo e-mailem. Zodpovědný chovatel vám zodpoví všechny, i ty nejvšetečnější, otázky. Pokud se chovatel zdráhá zodpovědět detailní informace o obou rodičích, například ohledně složených zkoušek nebo provedených zdravotních testech, pak s velkou pravděpodobností chovatel něco tají a při pořízení štěněte od takovéhoto chovatele si můžete teoreticky zadělat na problém.
Na co se ptát chovatele
Zdraví rodičů: Díky předběžnému průzkumu plemene již asi tušíte, s kterými zdravotními problémy se plemeno potýká nejčastěji. U řady plemen je proto řada zdravotních testů obou rodičů povinná, další testy mohou být pouze doporučené. Neváhejte se tak chovatele zeptat, jakými zdravotními testy si rodiče prošli a s jakým výsledkem (zaměřte se především na geneticky podmíněné zdravotní komplikace).
Povaha rodičů: Zajímejte se o povahu a temperament obou rodičů. To, jak se budou štěňata chovat v dospělosti vám hodně napoví právě povaha rodičů. Podle toho, co se dozvíte se zamyslete nad vlastním životním stylem a povahou a posuďte, zda by se k vám pes s danou povahou hodil.
Socializace štěňat: Dobrý chovatel štěňata od útlého věku socializuje, aby se psi v dospělosti nebála lidí a byla zvyklá na různorodé situace.
Podmínky chovu: Před finálním podpisem kupní smlouvy a výběrem konkrétního štěněte se do chovné stanice běžte nezávazně podívat. Měli byste vidět prostředí, v kterém štěňata vyrůstají. Jestli jsou štěňata od pohledu zanedbaná a bydlí ve špíně, nejde o dobrou chovnou stanici. Pokud se chovatel zdráhá pustit vás na místo, kde štěňata chová a trvá na předání psa na nějakém neutrálním místě, pak jde o velmi nestandardní postup. Před očima by vám měla vyskočit kontrolka, s velkou pravděpodobností je chov prováděn v nevyhovujících podmínkách a je i dost možné, že nejde o oficiální registrovanou chovnou stanici, ale o množírnu.
Průkaz původu: Seriózní chovatel vám předá průkaz původu štěněte, tedy doklad, který popisuje podrobný rodokmen psa.
Smlouva o koupi štěněte: Se smlouvou o koupi štěněte se dostatečně seznamte před platbou za štěně a pokud vám cokoliv není jasné, ptejte se.
Čeho si všímat při výběru konkrétního štěněte
Vzhled je důležitý ukazatel zdravotního stavu štěněte. Štěně by mělo být zdravé, čisté a mělo by mít lesklou srst.
Temperament a povaha štěněte je velmi důležitá. Jak štěně reaguje na různé situace? Je hravé, aktivní nebo spíše bázlivé? Ani jedna z povahových vlastností není špatně, záleží jen čistě na vás, která povaha vyhovuje vám a vašemu životnímu stylu. A také vašim zkušenostem s výchovou psů. Někdo si spíše poradí s bázlivějším pejskem než s nebojácným hrdinou. Záleží čistě na vašich preferencích.
Jak se chová štěně mezi sourozenci je také velmi důležité. Je spíše dominantní, submisivní nebo se chová neutrálně?
Nezapomeňte na vlastní instinkt. Pokud se vám v chovné stanici nebo u konkrétního štěněte něco nezdá, raději se poohlédněte jinde. Pořízení štěněte je závazek na mnoho let, je důležité, abyste od chovatele odcházeli s dobrým pocitem. Zvažte také, zda budete mít náladu spíše na zvídavého a energického pejska, nebo spíše na melancholického jedince. Také se zamyslete nad svými časovými a finančními možnostmi. Přeci jen starost o psa vám zabere relativně hodně času a strava či veterina se může prodražit.
Další tipy před pořízením štěněte
Důkladně se seznamte s nároky daného plemene na péči, výcvik nebo na stravu. Zvažte, zda vámi vybrané plemene je tou správnou volbou právě pro vás. Nekoukejte pouze po vzhledu psa, ale i po jeho povaze, případných zdravotních problémech nebo množství stravy, které zkonzumuje.
Pokud jde o vašeho prvního chlupáče, tak je třeba domácnost připravit na příchod nového člena. Pořiďte psovi pelíšek, misku na vodu i granule, vodítko a obojek. Řada chovných stanic štěňátku dává na cestu domů i menší balíček s první výbavou, která nejčastěji obsahuje první obojek či postroj pro pejska, trochu granulí s kterými začal chovatel krmit a často i nějakou psí hračku či deku.
Po pár dnech od příchodu domů se štěnětem objednejte k místnímu veterináři. Do ordinace vyrazte nejen s štěnětem samotným, ale i s očkovacím průkazem, který dostanete od chovatele. Veterinář štěňátko prohlédne, zda je vše v pořádku a rovnou se s vámi domluví na termínech zbylého očkování a odčervení. První očkování a odčervení štěněti dopřeje již chovatel. Vy si psa s velkou pravděpodobností povezete domů v osmi týdnech, kdy štěně ještě nemá dokončená všechna očkování a odčervení.
Pokud se rozhodnete pro štěně bez průkazu původu, pak se po vhodném pejskovi ideálně podívejte v útulcích nebo se zaměřte na organizace zabývající se dočasnou péčí. Brát si štěně od neprověřeného chovatele a bez průkazu původu je velký risk, který se nemusí vyplatit. Nejen že tak podpoříte chovatele, který může psy chovat ve velmi nevyhovujících podmínkách, ale i riskujete, že váš budoucí chlupáč bude mít řadu zdravotních problémů. Zdravotní potíže pak mohou být způsobené nevhodným křížením nebo právě kvůli nevyhovujícím podmínkách, v kterých se v raném věku pes nacházel.
Přejeme vám hodně štěstí při výběru plemene i kvalitní chovné stanice.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com