Jak zvyknout psa na boudu
Psí bouda, bez ohledu na to, zda je umístěna doma nebo venku, je ideálním místem odpočinku pro psa. Venkovní bouda psa ochrání před nepříznivým počasí, ta domácí zase před vysavačem nebo dalším domácím zvířectvem. V boudě by se pes měl cítit v bezpečí, zároveň by se měl naučit, že v boudě se odpočívá.
Mnoho psů, především těch loveckých nebo pasteveckých, jsou neřízené střely, kteří jsou schopni i v menším bytě a po pořádné procházce či tréninku lítat z místa na místo. Zpravidla z toho důvodu, že neumí odpočívat. Řada psích majitelů už slyšela o tzv. psích reaktivcích, kteří se ne a ne zastavit, mnoho lidí má právě takového psa doma. I pro takové chlupáče je domácí bouda skvělou volbou – pokud psa naučíte, že jde o klidné místo, kde se dobře odpočívá a kde se bude pes cítit za všech okolností v bezpečí.
Nejen kočka, ale i pes patří mezi zvířata, která hodně spí. Většina dospělých psů spí okolo 12 hodin denně, velmi mladí nebo starší pejsci spí i víc. Nadšení pejskaři mají doma pelechů hned několik, mnoho chovatelů psům dovoluje spát i na gauči nebo v posteli. Pejsci zpravidla neváhají a místa k odpočinku střídají. Většině psů přijde vhod, když má doma místečko, na které smí pouze on, místo které bude kryté a pes bude mít tento pelíšek rád. Mnoho psů se na boudičku učí od štěněte, ale i řada dospělých psů si ráda zvykne, byť to může trvat o něco déle než u štěněte. Pokud zvolíte správný postup, pes bude chodit do boudičky nadšeně, dobrovolně a řada z nich v boudičce stráví velkou část dne. Pro mnoho psů je pak cestovní kennelka/boudička ideálním místem odpočinku na závodě, na výstavě nebo na dovolené. Jak naučit psa umět odpočívat v boudičce, kennelce nebo kleci a jaké výhody tento návyk může mít si povíme v článku.
Výhody domácí boudičky
Boudu by měl mít pes volně k dispozici a využívat kdy se mu zamane. Mnoho psů se rádo do boudy schovává před zdivočelým vysavačem nebo pobíhajícími dětmi. Boudu řada majitelů ráda využívá před náročnějším tréninkem nebo závodem. Psovi těžko vysvětlíte, že vás později během dne čeká trénink, majitelé je tak před tréninkem posílají do boudy, v které je pes naučený cíleně odpočívat.
Trénujete na agility závody, jezdíte po výstavách a milujete cestování i s vaším psích chlupáčem? I při těchto situacích přijde cestovní varianta boudy vhod. Proč? Mnoho psů různorodé závody miluje, stejně tak se rádo předvádí na výstavě. Například border kolie jsou často na agility závodech jak na pérkách a jsou nervózní, když je na „jejich“ trati někdo jiný. V boudičce si trochu odfrknou a nebudou zmatkovat. Pokud na závodech nebo výstavách postupujete do dalších kol, můžete počítat s čekáním. Psovi pak přijde vhod cílený odpočinek, v boudě se cítí v bezpečí a je zvyklý zde kolikrát usnout během pár minut. Při cestování užijete boudičku na hotelu, pes jí bere jako cestovní pelíšek, v kterém bude cílně odpočívat například v momentě, kdy vyrazíte na večeři a nebudete moci s sebou psa vzít do prostor restaurace. Vy se tak nebudete muset bát, že pes bude v cizím prostředí ve stresu a že v průběhu vaší nepřítomnosti něco zničí.
Mnoho lidí může brát psa do práce, i tam pes boudičku využije. Když se přivítá se všemi kolegy, uvelebí se v boudičce a všichni budete v klidu pracovat. Doma přijde vhod bouda, když přijde rušnější návštěva nebo návštěva, která se psů z nějakého důvodu bojí. Bouda se hodí i pro psy, kteří vám rádi hází v průběhu noci do postele míčky ve snaze si hrát nebo se rádi během noci přitulí a vy po jejich přítomnosti v posteli netoužíte. Především majitelé přezubujcích psů nebo psů destruktorů boudu využijí v době jejich nepřítomnosti. Pokud je pes na boudu zvyklý a rád v ní spí, tak tam v klidu usne i v době vaší nepřítomnosti, a je jedno jestli jdete jen nakoupit nebo do práce.
Jak psa přesvědčit, že je domácí bouda kámoš
Psa nejprve s novým „členem“ domácnosti seznamte. Boudu umístěte do místnosti a psa nechte, ať si ji v klidu očichá a prohlédne dle libosti. Pak nenápadně do boudičky vhoďte oblíbenou hračku nebo pár pamlsků. Až půjde hafan okolo a všimne si dobrot nebo hračky, půjde nadšeně na průzkum i dovnitř. Do klece či boudy můžete rovnou umístit oblíbenou deku nebo polštář. Lákat psa do boudičky náhodně pohozenými dobrotami nebo hračkami můžete několikrát opakovat. Boudu nechte otevřenou, ať jí může pes podle chuti zkoumat a lézt dovnitř a ven. Psa můžete v boudě i krmit a pravidelně mu tam nosit hračky. Bouda se postupně stane novým oblíbeným místem. Psa na boudu tímto způsobem zvykejte klidně i několik dní.
Psa pak můžete naučit chodit do boudy cíleně, na povel. Postup je velmi podobný, jako když psa učíte jakýkoliv jiný povel. Kromě hračky nebo pamlsku vám tak přijde vhod i klikr, pokud ho při výcviku využíváte. Až začnete cíleně na boudu cvičit, vhoďte do ní hračku nebo pamlsek. Jen co pes vleze dovnitř, pochvalte ho/klikněte a cíleně ho odměňte. Pochvala i odměna za to, že do boudy vlezl musí přijít v momentě, kdy je pes uvnitř boudy. Dejte si pozor, abyste nechtěně psa nezačali chválit v momentě, kdy začne z boudy vylézat. Ideální je tak psa odměnit v momentě, kdy si v boudičce lehne nebo sedne.
A jak psa přesvědčit, aby v boudě chvíli vydržel? Jen co si pes vleze do boudy, tak ho položte a na pár vteřin boudu zavřete. Psa pochvalte a dejte mu odměnu. Opět je třeba si dát pozor na to, abyste psa neodměnili v momentě, kdy z ní začne odcházet. Pořádná pochvala a dobrota musí proběhnout pouze v momentě, kdy je pes v klidu v kleci. Postupně prodlužujte čas, kdy psa v boudě necháte a odměníte. Postupně můžete i od boudy na pár kroků odejít, později odejít i do jiné místnosti. Někteří pejsci si v momentě, kdy od boudy začnete odcházet začnou stěžovat. Počkejte, dokud se pes neuklidní, pak ho pochvalte a odměňte, aby neměl pocit, že jen co si začne stěžovat, bude po jeho.
Všechny tyto části zvykání na boudu opakujte a jednotlivé fáze prodlužujte. Každý pes je jiný, některý si boudu zamiluje během jednoho či dvou týdnů, další až za měsíc nebo za dva. Jiný chlupáč sice bude boudu tolerovat na pár minut již po prvním tréninku, ale několik hodin v ní v klidu vydrží až po pár měsících. Všechny části zvykání na boudu opakujte a když něco nepůjde, vraťte se o krok zpět.
Ideální moment na vypuštění psa z boudy
Pes by měl jít z boudy pouze v momentě, kdy je v klidu. Mnoho pejsků má tendenci po pár minutách kňourat a do značné míry trucovat, přesto byste v takový moment měli být odolní a psa nepouštět. Počkejte, až se pes uklidní, teprve pak ho chvalte a pusťte ven. Vhodné je i psa naučit, že nemá z boudy vycházet jen co otevřete, ale až na povel. Což se hodí například při vystupování psa z kennelky/klece z auta. Pokud z auta pes nekontrolovaně vystřelí na rušnějším místě, riskujete malér.
Bouda je za odměnu
Pes by neměl mít boudu spojenou s nepříjemnými zážitky, určitě ho do ní neposílejte za trest, když něco provede. Pokud nicméně potřebujete psa do boudy zavřít narychlo, když nějak zlobí a někoho (nebo sebe) ohrožuje, pak se i tak snažte psa do boudy poslat co nejvíce pozitivním způsobem a bez křiku. V okamžiku, kdy je pes na boudu zvyklý, tak ho do ní cíleně zavírejte v době, kdy je to třeba – například odcházíte z bytu do práce, na cestu autem, na dovolené jdete do restaurace a nemůžete vzít psa s sebou atd..
Boudu jinak nechte psa využívat dle jeho libosti a uvidíte, že se tam sám rád bude chodit „schovat“ a vyspat, protože bude vědět, že ho tam nikdo nebude rušit a bude moc v klidu odpočívat. Pravidlem by proto mělo být pro všechny členy domácnosti, a i pro časté návštěvy, že psovi v boudě klid opravdu dopřejí. Nikoho (ani ty nejmenší děti) nenechte, aby psa v boudě jakkoliv pošťuchovali a rušili. Uvidíte, že dříve či později bude z boudy oblíbený pelíšek.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com