Jaterní dieta u psa: Co musíte vědět a jak krmit
Zařadil se váš pejsek mezi chlupáče, kteří si od veterináře vyslechli diagnózu onemocnění jater? Pak vám, respektive vašemu hafanovi, lékař jistě nařídil jaterní dietu. Co to ale znamená v praxi?
Onemocnění jater jsou v dnešní době u pejsků bohužel poměrně častá. Mohou být důsledkem nejrůznějších chorob (např. určité infekce apod.), otrav léky nebo chemikáliemi, ale také nezdravého životního stylu (často následek obezity), nebo dokonce genů, jež váš chlupáč zdědil.
Zatímco u některých nemocí dochází k poškození jater dočasně, a tak se při správné léčbě a dietě mohou uzdravit, u jiných je stav jater nevratný. V takovém případě čeká pejska dieta doživotně. Ačkoli je důležité ji pečlivě dodržovat, není třeba propadat panice. I s ní si váš štěkající mazlíček může užívat života!
Změny v mističce
Kromě případných medikamentů, které vám předepsal lékař, se při léčbě jaterního onemocnění spoléhá hlavně na dietní omezení. A tak je jasné, že s některými dobrotami se váš chlupáč bude muset rozloučit.
Při jaterní dietě je nejdůležitější omezit příjem živočišných tuků (ty je dobré z jídelníčku prakticky vyřadit) a také proteinů, resp. bílkovin. Právě tyto dvě skupiny totiž játra při trávení zatěžují nejvíce. Co to pro mističku vašeho malého pacienta znamená v praxi?
Co máme pro psy s jaterní dietou:
Co zařadit do krmení
Vyhýbejte se tučnému masu a hůře stravitelnému masu, jako je například vepřové, kachní apod. Nedoporučují se ani vnitřnosti a živočišné oleje. Pokud si váš hafan rád pochutnává třeba na sýrech typu gouda, pak i tuhle pochoutku mu budete muset kvůli vysokému obsahu tuku odepřít.
A které zdroje bílkovin se naopak hodí?
Například:
- bílé, netučné ryby,
- králík,
- kuře,
- krůta,
- jehně.
Pejsek by ale neměl být krmen pouze bílkovinami (to ostatně platí i pro ty zdravé – psi jsou, na rozdíl například od koček, všežravci, a tak by v jeho jídelníčku měly vždy být zastoupeny i vhodné „přílohy“). Vždy se snažte do jeho mističky k masu, případně konzervě, přidat i nějaké zdroje sacharidů a vlákniny. Skvěle se k tomu hodí třeba:
- rýže,
- pohanka,
- ovesné vločky,
- brambory.
Pokud se vám nechce neustále pamatovat na vaření těchto dobrot k „naředění“ bílkovin, pak vyzkoušejte některou z našich BARF příloh – vyvážených směsí plných bylinek, ovoce a zeleniny. Najdete je ve třech variantách: s rýží, s pohankou a s ovesnými vločkami. Připravíte je pouhým zalitím horkou vodou a přimícháte ke konzervě. Téhle dobrotě neodolá ani ten nejmlsnější jazýček.
A když už jsme zmínili ovoce a zeleninu – do jídelníčku psa s jaterní dietou můžete klidně přidat například jablko, mrkev, meloun, borůvky, batáty, dýni nebo brokolici.
Co máme pro psy s jaterní dietou:
Pokud váš pejsek kvůli nemoci trpí navíc i nechutenstvím, pak mu zkuste krmení posypat neodolatelným Práškem pro psí a kočičí nejedlíky nebo do něj přimíchejte voňavé pivovarské kvasnice, které obecně zvyšují chuť k jídlu a ještě chrání před klíšťaty (vyzkoušet můžete třeba Pivovarské kvasnice s vitaminem B1 proti klíšťatům).
Odměny s dietou?
Ačkoli je jasné, že se pejskům s jaterní dietou musí změnit od základů jídelníček, málokdo si v první chvíli uvědomí, že to nejspíš znamená také konec oblíbeným dobrůtkám, kterými jste svého hafana odměňovali. Zvláště pokud váš chlupáč mlsá mňamky, u kterých není příliš jasné složení (např. obsahují látky, jako jsou konzervanty, barviva apod., u nichž si nemůžete být jistí, že játra ještě víc nezatíží) nebo které mají vysoký podíl bílkovin (sušená masa, masové dobroty s vysokým podílem bílkovin).
Sáhnout byste měli vždy po specializovaných pamlscích pro psy s jaterní dietou, které byly vyvinuté přímo na míru nemocným chlupáčům. U nás je najdete v řadě příchutí, takže si jistě vybere i váš chlupáč.
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com