Ledvinová dieta u psa: Co musíte vědět a jak krmit
Problémy s ledvinami trápí nejen lidi, ale bohužel i naše chlupáče. Možná jste si i vy s vaším pejskem u veterináře vyslechli, že není s ledvinami něco v pořádku, případně že hafan trpí akutním či chronickým selháním ledvin. A že ho čeká přísná dieta. Co si pod tím představit?
Ledvinová neboli renální dieta u psa patří k těm nejpřísnějším. Ale není důvod k panice! S trochou praxe a základními informacemi dietu určitě zvládnete a pejsek bude mít šťastný a spokojený život!
Bílkoviny při ledvinové dietě
Možná jste se setkali s dnes již zastaralým tvrzením, že při ledvinové dietě je nejdůležitější hlídat příjem bílkovin a z krmení je prakticky vyřadit. To ale není přesné. Ano, s bílkovinami opatrně, ale určitě je ze psího krmení nevyřazujte úplně! Hafanovi by mohly začít scházet některé důležité látky (především aminokyseliny).
Co máme pro psy s ledvinovou dietou:
Proč se tedy o omezení bílkovin při renální dietě mluví? Živočišné bílkoviny obsahují fosfor – a ten je při problémech s ledvinami nebezpečný. Proto byste měli u krmení vždy kontrolovat právě množství fosforu, jež obsahuje.
Kromě toho sledujte v krmení také obsah sodíku. Ten se nejčastěji vyskytuje v soli. A také tu byste měli ze stravy pejska eliminovat. Naštěstí drtivá většina krmiv sůl neobsahuje.
Krmení psa s ledvinovou dietou
Co to tedy znamená v praxi? S největší pravděpodobností budete muset přejít na speciální veterinární krmivo pro psy s ledvinovou dietou (většinou se označuje slovem „renal“). To vám jistě doporučí váš veterinář a máte u něj jistotu, že bude obsahovat vše, co hafan potřebuje, ale zároveň bude mít snížený obsah fosforu, bílkovin i sodíku.
Může se ovšem stát, že vás chlupáč nebude ze změny ve své mističce nadšený. Ledvinové krmivo mu bude připadat příliš nudné a nebude se mu do něj chtít. V takovém případě se vyplatí vyzkoušet různé značky krmení pro psy s ledvinovou dietou a vybrat takovou, jež mu zachutná.
Pokud neuspějete, zkuste psovi veterinární krmivo ozvláštnit. Skvěle se k tomu hodí například vařená rýže, pohanka nebo brambory. Skvělým tipem jsou také vařená vejce. Ale pozor! Nikdy psovi s renální dietou nedávejte žloutek! Obsahuje příliš fosforu a mohl by chlupáčovi ublížit. Naopak bílek je ideální – fosforu má velmi málo, a ještě obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a důležité aminokyseliny.
A když nic nepomůže? Zkuste rozdrtit pamlsek pro psy s ledvinovou dietou a práškem krmení posypte. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.
Pamlsky pro psy s ledvinovou dietou
Podobně jako s dosavadním krmivem, na které byl váš pejsek zvyklý, se budete muset rozloučit také s pamlsky, kterými jste ho dosud odměňovali. Většina z nich totiž obsahuje příliš velké množství živočišných bílkovin, a tedy fosforu. To samé platí i o ovesné mouce, která se pro výrobu pamlsků také často využívá.
Co máme pro psy s ledvinovou dietou:
Důležité je tedy najít pamlsky určené pro psy s ledvinovou dietou, kde je obsah fosforu minimální a nepřekračuje množství bezpečné pro pejsky na renální dietě. Vyzkoušet můžete například naše pamlsky pro psy s ledvinovou dietou, pamlsky s ovocem pro psy s ledvinovou dietou nebo pamlsky s bylinkami pro psy s ledvinovou dietou. Jsou vyvinuté veterinářkou a pro hafany na dietě bezpečné. Navíc chutnají tak, že jim žádný chlupáč neodolá!
Autor: Květa z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com