Markery a výcvik psa: Jak a proč je používat
Marker, nebo markerový trénink, patří mezi efektivní metody, které pomáhají psům rychleji pochopit, co po nich chceme. Markerem chápeme jako jasný signál, kterým psa informujeme, že právě udělal něco správného. Marker může být například zvukový signál (třeba „klik“ z klikru), slovní (slovo typu „ano“ nebo „super“), ale i vizuální (gesto rukou). Důležité je, aby marker přesně označil okamžik, kdy pes splní požadovaný úkol, následně přijde odměna.
Mezi velké výhody markeru patří, že pomůže překlenout časovou mezeru mezi tím, kdy pes vykoná požadovaný cvik a kdy ho odměníme. Například při složitějších úkolech složených z několika pohybů nebo při úkolech plněných na dálku je nemožné psa odměnit ihned. Marker tak funguje jako most, psovi oznamuje přesný okamžik, kdy udělal pokyn správně. Pes pak ví, že odměna bude následovat, byť s určitým zpožděním.
Proč používat marker při výcviku
- Přesnost a okamžitá zpětná vazba – marker dokáže přesně označit okamžik, kdy dojde k správnému provedení cviku. Sníží se tím nejasnost při tréninku pro psa, který snadněji pochopí, co se po něm chce.
- Rychlejší učení – díky přesnému označení správného chování pes rychleji spojuje akci s odměnou. U většiny psů to pak vede ke zrychlení procesu učení a efektivnějšímu tréninku.
- Motivace – marker ve spojení s odměnou (například pamlskem, psí hračkou nebo pochvalou) posiluje pozitivní vztah mezi psem a majitelem. Pes ví, že odměna přijde vzápětí a je více motivovaný ke spolupráci.
- Všestrannost – marker můžete použít při různých trénincích. Lze ho použít při běžné poslušnosti, ale i při různorodých sportech jako agility, dog dancing nebo při náročnějších obedience disciplínách.
Jak marker použít při výcviku běžné poslušnosti
Existuje řada povelů, které by měl znát každý pes. Jde po pokyny, které využijete při každodenním venčení nebo při návštěvě restaurace či veterináře. Mezi takové povely patří „sedni“, „lehni“, „zůstaň“ a především povel, který by měl umět opravdu každý pes, i kdyby neměl umět nic jiného – „ke mně“. Marker je skvělým pomocníkem, psovi pomůže pochopit, kdy přesně splnil povel správně. Například při povelu „sedni“ psovi cvik potvrdíme v momentě, kdy položí zadek na zem, vzápětí přijde odměna. Při povelu „ke mně“ psa odměníte v okamžiku, kdy se přemístí co nejblíže k vám.
Zásady, které je třeba dodržovat při výcviku
- Konzistence – při počátcích výcviku si zvolte jeden marker, který pak budete používat při výcviku psa. Pokud byste marker v průběhu výcviku měnili, psa byste akorát mátli.
- Rychlost – marker, neboli označení správného provedení cviku, musí přijít okamžitě. Psí krátkodobá paměť není nic moc, pokud cvik potvrdíte později, pes nebude vědět, za co ho odměňujete.
- Odměna – alespoň v počátcích výcviku musí následovat odměna, aby si pes spojil marker s něčím pozitivním.
V případě běžné poslušnosti můžete marker použít u všech psů, bez ohledu na věk, pohlaví nebo plemeno.
Využití markerů v obedience a rally obedience
Obedience a rally obedience jsou kynologické disciplíny zaměřené na přesnou poslušnost a spolupráci mezi psem a psovodem. Především pokud máte ambice ve skládání zkoušek, pak oba sporty vyžadují maximální soustředění psa a perfektní provedení povelů. Markery vám velmi usnadní a urychlí trénink, podaří se vám za pomoci něj určit přesný okamžik, kdy pes splní pokyn. Přesnost je jeden z požadavků těchto sportovních disciplín.
Mezi tradiční příkazy v obedience patří například přesná chůze u nohy, přivolání, aport nebo polohování na dálku. Psa je třeba v pravý okamžik upozornit na to, že pokyn dělá správně. Marker například označí správné přivolání v okamžik, kdy se pes postaví před svého psovoda, zazní marker a pes dostane odměnu.
V rally obedience, kde pes s psovodem plní úkoly na předem vytyčené trati, marker opět pomáhá psovi přesně pochopit, kdy úkol plní správně. Marker se využívá v průběhu tréninků a při jednotlivých fázích složitějších cviků. V případě obedience, a i rally obedience máte pak pokyny mít natolik zafixované, že marker již nemusíte (a vlastně ani nesmíte) použít.
Použití markerů v agility
Agility patří mezi dynamické sportovní disciplíny, v rámci které pes překovává různé překážky, od tunelů přes skokové překážky až po slalom mezi tyčkami. Rychlost a přesnost jsou klíčové pro úspěch, především pokud máte závodní ambice – u těch nejlepších týmů hrají roli setiny vteřiny v kombinaci s přesným překonáváním překážek. Trénink překonávání jednotlivých překážek vám pak marker velmi usnadní.
Při výcviku agility můžete marker využít při počátcích učení na jednotlivé překážky. Například při tréninku zón na kladině můžete markerem označit přesný okamžik, kdy pes správně položí tlapy do zóny. Proces učení správný pohyb na kladině se velmi urychlí a také pomůže psovi splnit tuto překážku přesně.
Při soutěži marker použít nemůžete, ale při trénincích vám velmi pomůže. Za pomoci markeru pes rychle pochopí, jak správně překážky překonávat.
Použití markeru v dog dancingu
Dog dancing v posledních letech získává na popularitě, a to i díky televizním talentovým soutěžím. Za pomoci dog dancingu se upevní pouto mezi psem a jeho člověkem, máte dostatek pohybu a psovi zároveň úspěšně unavíte hlavu. Sport vyžaduje nejen poslušnost, ale i přesné provedení cviků. Marker pak psovi při nácviku jednotlivých cviků napomáhá přesně pochopit, kdy provádí pohyb správně.
V dog dancingu, neboli při tanci se psem, se trénují složitější prvky, různorodé otočky, skoky, ale i reálné taneční kroky. Markerem můžete psovi označovat každý krok, který pes provede správně, což psovi pomáhá při rychlejším učení se složitější choreografie. Markery pak používáte při tréninku, při soutěži samotné je již nepotřebujete a zpravidla ani použít je nesmíte. Při soutěži je pak důležité, aby pes měl všechny pohyby již zafixované a aby reagoval na povely bez potřeby dodatečného označení.
Markery využijete i při dalších sportovních disciplínách, například při noseworku, frisbee nebo canicrossu. Trénink za pomoci markerů patří mezi efektivní a univerzální tréninky, jehož principy využijete jak při tréninku běžných pokynů, tak i při výcviku náročných sportovních nebo poslušnostních disciplín. Pomáhá označovat správné a přesné plnění povelů a urychluje učení, především u náročnějších cviků složených z vícero kroků. Ať už se věnujete agility, rally obedience, dog dancingu nebo obedience, marker vám pomůže s výcvikem jednotlivých prvků, pes bude přesnější a celý trénink u většiny psů proběhne o chlup rychleji než bez něj.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com