Obedience pro začátečníky: Co by měl pes umět
Obedience, neboli poslušnost, patří mezi kynologické disciplíny zaměřené na přesnou spolupráci mezi psem a psovodem. Obedience disciplíny jsou navrženy tak, aby prověřily schopnost psa plnit pokyny nejen přesně, ale i ochotně a nadšeně. Jedná se o kynologickou disciplínu, která klade důraz na harmonii mezi člověkem a psem. Příprava vyžaduje precizní trénink, trpělivost a ochota psa spolupracovat.
Obedience soutěže jsou rozděleny do různorodých kategorií, a to podle náročností. Začíná se nejlehčí úrovní s názvem OB-Z, která je určena především začátečníkům. Náročnější pak je OB-1, mezi středně pokročilé patří OB-2 a nejnáročnější je OB-3 kategorie, v které se pak soutěží i na mezinárodní úrovni. V článku se zaměříme na kategorii OB-Z, která je vstupní branou do světa obedience. V článku si povíme, co vše obnáší tréninky a soutěže a jaké předpoklady by měl pes k tomu, aby tyto zkoušky zvládl levou zadní.
Co je kategorie OB-Z
Kategorie OB-Z je určena pro psy, kteří se s obedience teprve seznamují. Tato kategorie zahrnuje základní cviky poslušnosti a testuje základní schopnosti psa i jeho ochotu spolupracovat s psovodem. OB-Z neklade přílišné nároky na preciznost a rychlost, důležité je především aby pes pracoval s radostí a zájmem.
Tradiční cviky kategorie OB-Z zahrnují:
- Chůze u nohy a na vodítku – pes musí klidně a ochotně následovat psovoda v různých směrech, plynule by měl reagovat i na změnu tempa.
- Přivolání – pes zůstane na určeném místě a na povel přiběhne k psovodovi.
- Odložení – pes musí klidně ležet na místě po stanovenou dobu.
- Aport – pes na pokyn a podle předem daného schématu přinese předmět, zpravidla se jedná o dřevěný činkový aport.
- Základní poslušnost – pes musí reagovat na základní povely typu sedni, lehni nebo vstaň.
Jak zkouška probíhá
Zkouška OB-Z probíhá na uzavřeném cvičišti nebo vymezené ploše pod dohledem rozhodčího. Psovod se psem plní jednotlivé cviky podle instrukcí rozhodčího. Každý cvik je bodově hodnocen a pro úspěšného složení zkoušky je nutné dosáhnout minimálního počtu bodů.
Základní pravidla OB-Z:
- Psovod může psa motivovat, ale při zkoušce samotné nesmí používat pamlsky nebo hračky.
- Pes by měl viditelně projevovat radost z práce a ochotu plnit pokyny.
- Hodnotí se nejen správnost provedení, ale i celkový projev týmů (pes a psovod).
Zkoušky OB-Z jsou obvykle pořádány kynologickými kluby, takže stačí vyhledat nejbližší klub/cvičák v okolí a poptat se na harmonogram na příštích několik měsíců a domluvit se, za jakých podmínek se svým chlupáčem můžete účastnit místních zkoušek.
Jak trénovat na zkoušku OB-Z
Trénink na OB-Z by měl být zábavný a přizpůsobený schopnostem a věku psa. Základy poslušnosti se doporučuje trénovat již od štěněte, bez ohledu na to, zda se chcete účastnit těchto zkoušek. Pokud bude mít váš pes alespoň základní poslušnost, příprava na obedience OB-Z pak bude hračka i v dospělém věku psa. Pokud jste si vzali psa z útulku či dočasné péče, je možné, že na poslušnosti bude třeba pracovat o něco déle. Ale ano, i s dospělým adoptovaným pejskem se můžete propracovat na obedience zkoušku.
Tipy na trénink
- Pravidelné a krátké lekce – trénujte zhruba 3-5 x za týden, vždy v kratších intervalech (doporučuje se cca 10-15 min). Tréninky si rozvrhněte i podle povahy a nadšení vašeho psa. Velmi chytří psi typu border kolie zvládnou i několik kratších tréninků v jednom dni, některá plemena naopak ocení pozvolnější postup. Pokud si nejste jistí, do které kategorie patří v nadšení z tréninku a v schopnosti se rychle učit, poraďte se psím trenérem a bedlivě pozorujte svého psa, jak reaguje na různě náročné a dlouhé tréninky.
- Pozitivní motivace – většina psů nejlépe reaguje na pozitivní přístup, tedy na pomoc pamlsky, hraček, pochvaly, klikru atd, případně jejich kombinace. Motivace je klíčová pro dobrý výkon, a hlavně pro radost z práce.
- Simulace zkoušky – jednotlivé cviky trénujte na různých místech a přizpůsobte prostředí tomu, jak to vypadá při zkoušce. Pes by měl zvládnout soustředit se i při různých rušivých podnětech.
- Práce na detailech – postupně zvyšujte nároky na přesnost provedení cviků.
- Spolupráce s trenérem – pokud patříte mezi začátečníky, může vám pomoci zkušený trenér, který vám pomůže se správnou technikou a připraví vás na případné zádrhele, které mohou v průběhu zkoušky nastat.
Jaká plemena jsou pro OB-Z nejvhodnější
Obedience jako taková, nebo alespoň základní kategorie OB-Z, je vhodná pro většinu plemen. Přesto některé psí rasy mají pro zkoušky z poslušnosti přirozené vlohy. Základní kategorii OB-Z zvládne opravdu velké množství různých psů, náročnější kategorie jsou pak dalším levlem, který s radostí a nadšením nezvládne každý. S trochou trpělivosti se samozřejmě můžete vrhnout na jednodušší i náročnější obedience disciplíny s řadou psů. Pokud vás poslušnostní kynologické disciplíny lákají a chcete po OB-Z pokračovat k náročnějším kategoriím, sáhněte po některém z osvědčených plemen, které se na prvních místech obedience soutěží objevují nejčastěji. Jde zpravidla o inteligentní a učenlivá plemena, která radostně a ochotně spolupracují s člověkem.
Plemena, která zvládají kategorii OB-Z levou zadní
- Border kolie – výjimečně inteligentní pracovní plemeno, které snadno postoupí i k náročnějším obedience disciplínám.
- Belgický ovčák malinois – patří mezi čím dál oblíbenější služební psy, kteří obedience zkouškami proplují rychlostí blesku.
- Německý ovčák – nejen služební pes, ale i nadšený rodinný ochránce a společník, který se nezalekne žádného, i náročnějšího, poslušnostního tréninku.
- Australský ovčák – je energický a učenlivý pastevecký pes, který miluje pohyb a rád se učí.
- Zlatý retrívr – patří nejen mezi přátelské psy, kteří se často věnují canisterapii nebo pracují jako asistenční psi, ale jde i o velmi chytré psy, kteří snadno zvládají různé obedience disciplíny.
Mohou OB-Z zkoušku skládat i voříšci?
Ano, zkoušku OB-Z mohou skládat i voříšci. Klíčové jsou především povahové vlastnosti konkrétního psa, nikoliv plemenné předpoklady. Voříšek by měl být učenlivý, hraví a ochotný spolupracovat s psovodem. Vhod přijde i pes, který je přirozeně zvědaví, rád se učí, dokáže být v klidu a zvládá pracovat i v rušivém prostředí.
Proč se věnovat obedience
Obedience je dobrý způsob, jak posílit vztah mezi člověkem a psem. Přípravou na zkoušku se rozvíjí schopnosti psa a zároveň si užijete společně strávený čas. Zkouška OB-Z je skvělým začátkem pro všechny, kdo chtějí zjisti, co jejich pes dokáže a dokáže si užít zábavný i smysluplný trénink.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com