Očkování psa: Které je důležité a jak ho zvládnout bez stresu
Očkování je jedním z klíčových kroků, jak zajistit zdraví vašeho chlupáče. V řadě případů chrání jak samotné očkované zvíře, ale i jeho okolí, a to jak v podobě dalších domácích mazlíčků, tak v řadě případů i lidí. V článku se podíváme nejen na povinná očkování, ale i na očkování, která by se mohla hodit s ohledem na váš životní styl. Zároveň přidáme pár tipů, jak očkování zvládnout bez většího množství stresu pro vás a vašeho čtyřnohého parťáka.
Povinná očkování psa
V České republice je ze zákona povinné očkování proti vzteklině. Hlavním důvodem je, že jde o virové onemocnění přenosné nejen ze zvířete na zvíře, ale i ze zvířete na člověka. Prevence je v případě této nemoci klíčová. Očkování proti vzteklině se aplikuje již u štěněte ve stáří cca 3 měsíce a následně se opakuje dle použité vakcíny – běžně po roce, nebo po 3 letech.
Očkování úspěšně potlačilo vzteklinu u chovných zvířat. V posledních letech se vzteklina v České republice téměř nevyskytuje ani u volně žijících zvířat. Pokud se psem plánujete pravidelně cestovat přes hranice, potřebujete i psovi vytvořit cestovní pas. Psí pas vám vystaví veterinář, jeho vydání je podmíněno právě očkováním proti vzteklině. Tento psí pas funguje i jako očkovací průkaz, právě do něj se zaznamenává očkování nejen proti vzteklině, ale i další očkování, která jsou doporučována. I při cestování po Evropě se hodí, podle lokality, určitá specifická očkování a pokud cestujete do exotiky, bez specifických očkování se neobejdete nejen u sebe, ale ani u psa.
Doporučená očkování podle životního stylu psa i člověka
V České republice je v současné době povinné očkování pouze na vzteklinu, řada dalších je ovšem doporučována. Volba vhodných vakcín pak závisí nejen na věku nebo zdravotním stavu psa, ale i podle životního stylu. Například trochu jiná očkování budou doporučována čistě městskému psovi oproti psovi, který tráví velkou část dne v lese nebo na poli, a jiné očkování zase bude doporučováno psovi, který se svým pánem často cestuje mimo hranice české republiky.
Psinka, parvoviróza, leptospiróza a infekční hepatitida
Tyto nemoci jsou velmi závažné a často smrtelné, očkování je tak standardně doporučováno a řada veterinářů na ně očkuje automaticky, spolu se vzteklinou. Pes dostane kombinovanou vakcínu, která chrání proti těmto onemocněním. Štěňata tuto vakcínu poprvé dostanou ve věku 6-8 týdnů a očkování se zpravidla opakuje po roce. Většina psů toto očkování dostane automaticky. Pokud váš pes pravidelně navštěvuje cvičiště, výstavy, psí hotely a další akce, pak organizátoři a majitelé často vyžadují potvrzení o očkování nejen na vzteklinu, ale i zmíněné nemoci.
Oškování proti klíštové encefalitidě a borlioze
Máte doma sportovněji laděného psa, s kterým rádi trávíte čas v přírodě a často v místech s vysokým výskytem klíšťat? Pak se může hodit očkování proti encefalitidě. I když encefalitida je u psů méně častá než u lidí, přesto není radno tuto nemoc podceňovat. Borelioza je naopak u psů o něco častější než u lidí a psovi může způsobit řadu zdravotních problémů.
Psincový kašel
Psincový kašel patří mezi onemocnění šířené bakteriemi a viry a šíří se zpravidla přes kapénky. Způsobuje zpravidla dráždivý kašel, který je velmi nepříjemný. Vakcinace se zpravidla doporučuje před akcemi, na kterých se váš chlupáč setká s velkým množstvím dalších psů, například na výstavách, v místním psím parku nebo i na nějaké psí soutěži.
Tetanus
Očkování proti tetanu je nejčastěji doporučováno především zvířatům, které žijí a pracují na farmě nebo u těch, u kterých je časté riziko zranění – například psi chodící pravidelně na lov, služební psi a psí záchranáři. Očkování pak psa ochrání před bolestivými svalovými křečemi a od velmi komplikované léčby.
Očkování proti srdečnímu červu
Pokud plánujete cestu i se psem do oblasti Středomoří, jižní Evropy nebo dalších teplejších destinací, měli byste zvážit prevenci proti srdečnímu červu (Dirofilira immitis). Jde o parazitární onemocnění, které přenáší komáři a může vést k vážným problémům se srdcem, včetně jeho selhání. Očkování proti srdečnímu červu v České republice není příliš běžné, ale pokud často cestujete, je doporučováno. Alternativou proti očkování je použití některých z antiparazitárních preparátů (tablety, spot-on přípravky nebo obojky, které psa chrání před infikovaním larvami). Je třeba tyto produkty aplikovat s dostatečným předstihem před cestou a zpravidla je doporučováno jejich užívání i po návratu domů.
Leptospiróza
Leptospiróza je bakteriální infekce, která se přenáší kontaminovanou vodou nebo půdou. Nejčastěji se šíří v teplých a vlhkých oblastech, tedy například na jihu Evropy. Toto očkování je tak doporučováno, pokud častěji cestujete do teplých krajin a do míst, kde je velké množství stojatých vod, na venkově nebo v oblastech s častými povodněmi. U psů může tato nemoc způsobit poškození jater, ledvin, zánět cév a v krajním případě může vést i ke smrti psa. Onemocnění je navíc přenosné i na člověka, očkování je proto velmi vhodné.
Jak zvládnout očkování bez stresu
Očkování je pro řadu psů stresující. Pro řadu z nich čistě z toho důvodu, že se zpravidla odehrává v prostorách veterinární ordinace. Návštěvu veteriny má řada z nich spojenou s nějakým nepříjemným zážitkem a dokážou tak být ve stresu právě i z obyčejného očkování. Zde vám nabízíme pár tipů, jak můžete zkusit psovi očkování alespoň trochu usnadnit.
- Zvykněte psa na návštěvu veterináře. Mnoho psů je při návštěvě veteriny ve stresu, bez ohledu na důvod návštěvy. Nicméně i návštěvu ordinace lze natrénovat, aby byl pes alespoň o chlup klidnější. Ordinaci se psovi snažte spojit s něčím příjemným, například v ordinaci nebo alespoň v čekárně na chvíli vytáhněte hračku a pohrajte si sním. Máte spíše žravého psa? Pak sebou přineste zásobu oblíbených pamlsků a psa průběžně prokrmujte pokaždé, když aspoň na chvíli přestane zmatkovat. Nezapomeňte psa průběžně chválit pokaždé, když něco udělá dobře.
- Psa před návštěvou ordinace unavte. Ideálně ale tak napůl. Ideální je, když je pes před návštěvou veteriny vyvenčený, lehce vyběhaný a má alespoň trochu unavenou hlavu, aby neměl moc šanci v ordinaci vymýšlet různorodé katastrofické scénáře. Zároveň by ale neměl být utahaný „do mrtva“, aby vnímal co po něm chcete a nebyl pak vlastně nepříjemný jen proto, že by se chtěl stočit do pelíšku a spát.
- Zůstaňte klidní a pozitivní. Většina psů dokáže velmi snadno vycítit emoce svých majitelů. Pokud vy budete z návštěvy ordinace vystresovaní, pes od vás tyto emoce pravděpodobně převezme. Především u očkování opravdu o nic nejde a není tak důvod litovat psa nebo sebe. Ano, i litování sebe nebo psa je emoce, kterou pes dokáže vycítit a reagovat na ní. Zpravidla se lítostí utvrdí v tom, že se děje něco vážného a o to víc je pak vystresovaný.
Co dělat a nedělat po očkování
Bez ohledu na to, zda jste se domů vrátili z očkování proti vzteklině nebo tetanu, měli byste dodržovat některá základní pravidla. Pes po očkování může cítit mírnou únavu a často má i několik hodin až dní citlivé místo vpichu. Obojí je zcela normální a k plnému „zotavení“ psa tak stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel.
- Omezení fyzické aktivity patří mezi nejčastěji doporučovaná pravidla. Nejčastěji se doporučuje, aby byl pes v klidu dva až tři dny po očkování. Občasnou delší procházku většina psů po očkování hravě zvládne, pokud jsou na ní zvyklí, měli by se ovšem vyhnout intezivnímu výcviku a náročnějšímu tréninku některého ze psích sportů. Klidnějším režimem krátce po očkování opravdu nic nezkazíte.
- Nejen u lidí, ale i u psů se může objevit některá z negativních reakcí na očkování. Zpravidla jde o mírné vedlejší účinky v podobě únavy, snížené chuti k jídlu nebo lehce zvýšená teplota. Vše by mělo odeznít zhruba během 48 hodin. Pokud zmíněné obtíže neodezní nebo se objeví vážnější zdravotní obtíže jako jsou otoky nebo potíže s dýcháním, okamžitě se vydejte zpět k veterináři.
- Psovi dopřejte pohodlí, ujistěte se, že má dostatek vody a klidné prostředí. Především pokud se u psa objevují mírné vedlejší příznaky očkování, měl by mít možnost v klidu odpočívat.
Proč na očkování nezapomínat
Pravidelné očkování je základem prevence. Ochrání nejen vašeho psa, ale i jeho okolí před potenciálně smrtelnými nemocemi. Jak jsme si řekli v článku, některá z očkování jsou i podmínkou pro účast na různorodých soutěžích nebo výstavách.
Díky správné péči a pravidelným kontrolám u veterináře můžete zajisti, že váš pes bude zdravý a spokojen po mnoho let. Mnoho veterinářů spojuje pravidelné očkování proti vzteklině i se základní prohlídkou a může tak případně podchytit některé z nemocí, na které by se jinak nemuselo přijít včas. Pokud si nejste jistí, jaká očkování váš pes potřebuje, konzultuje je s veterinářem, který vám doporučí nejlepší kombinaci očkování podle vašeho životního stylu.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com